Zavrieť

Porady

Moze ma zamestnavatel nutit na nadcas ked mam 2 rocne dieta?

Dobry den,som zenaty,otec dvojrocnej dcerky. Som zamestnanec firmy. Zamestnavatel mi dava prikazom chodit do prace v sobotu. Chcem sa spytat ci ma na to pravo,nakolko v zakonniku prace je uvedene,ze muz trvale sa starajuci o dieta do 3 rokov musi suhlasit. Len neviem nikde najst definiciu "trvale sa starajuci" .
4 komentárov     zbaliť
veronikasad manželka je na rodičovskej dovolenke ?
dusanm12 Ano manzelka je na rodicovskej,s tym,ze od oktobra nastupujem na rodicovsku ja.
veronikasad Budeš poberať materské alebo rodičovský príspevok v súbehu s výkonom práce ?
dusanm12 materske budem poberat v subehu s vykonom prace.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Zamestnávateľ ti v tomto príade bez tvojho súhlasu nadčas nariadiť nesmie.

    V zmysle práva si otcom starajúcim sa o dieťa mladšie ako 3 roky.

    Si rodič starajúci sa o dieťa, lebo s ním žiješ v spoločnej domácnosti a máš voči dieťaťu zákonnú vyživovaciu povinnosť.
    buchač Je to LEN tvoj právny názor.
    JUDr. Ficek ho má iný.

    Taynee je offline (nepripojený) Taynee

    Som to ja :) Taynee
    Dostal si relevantnu odpoved od JUDr. Milana Ficeka.
    profesional Kde je odpoveď od Ficeka?
    buchač Taynee...máš veľké plus a bingo.

    Pre ostatných, ktorí do mňa rúbali statočne mám informáciu, ktorú som naznačil v komentároch ku svojmu príspevku.
    Moje komentáre boli účelovo provokačné.
    Tieto situácie sa na Porade bežne opakujú...dávajú sa tu otázky z iných linkov
    -----------------------------
    ALE aby som nekecal, viď citáciu :

    Podotázka: Môžem odmietnuť prácu nadčas? (Pracovné právo)

    Dobrý deň, som ženatý, otec dvojročnej dcérky. Som zamestnanec firmy. Zamestnávateľ mi dáva príkazom chodiť do práce v sobotu. Chcem sa spýtať, či ma na to právo, nakoľko v zákonníku práce je uvedené, že muž trvalé sa starajúci o dieťa do 3 rokov musí súhlasiť. Len neviem nikde nájsť definíciu "trvalé sa starajúci".
    https://ficek.sk/mozem-odmietnut-pracu-nadcas-16976

    -------------------------------

    P.S.:
    Predchádzajúce komentáre k svojmu príspevku som vymazal ja...dôvody nešpecifikujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Manželka je starajúcou sa osobou o dieťa, keďže je na RD, nie ty ako otec. Ty budeš v momente, keď nastúpiś na RD. Takže nadčasy môže prikázať.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dusanm12 takze ja ked pracujem sa nestaram? :-) starostlivost o dieta predsa nie je podmienena rodicovskym prispevkom.
    Tweety Nepísala som o RP ale RD. §166 ZP 2.Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
    dusanm12 ok :-) ale ja mam konkretnu otazku proste par.164 3.odsek. co je to muz trvale sa starajuci o dieta? co si mam pod tym predstavit,kde je to zadefinovane ? :-)
    dusanm12 ale v ktorom zakone alebo kde je toto napisane,ze ked je matka na rd tak je starajucou sa osobou? lebo manzelka pracuje tiez.
    Tweety Ak pracuje, nemôže byť zároveň na RD. Iba poberá RP a to nie je jedno a to istė.
    dusanm12 Moze :-) ale to sme odbocili.ale dakujem
    profesional Toto nie je pravda. Za osobu starajúcu sa ide vždy automaticky u tej osoby, ak s touto osobou žije v spoločnej domácnosti a tejto osobe vyplýva zákonná vyživovacia povinnosť. Tj. otec dieťaťa žijúci s ním v spoločnej domácnosti je vždy starajúcou sa osobou, a to bez ohľadu na to, či matka dieťaťa je alebo nie je na RD. Asi by si si mala naštudovať základy práva.
    dusanm12 A vlastne toto som potreboval vediet :-) dakujem velmi pekne
    buchač Jasne, ze TOTO si chcel pocut.
    Otazkou je, ze ci nieco podobne bude akceptovat aj zamestnavatel tvojej manželky, ked bude potrebovat, aby robila nejaký nadčas.
    Ono so systémom vydrbes len raz, potom nasleduje tvrdý pár.
    dusanm12 ale to uz asi nie je tvoja starost majsterko,nie? :-)
    buchač Hm...
    1. Mam dojem, ze je jasné, kto je autorom tejto témy.
    2. Tvoja baba je majsterko
    3. Pevne dúfam, ze na ten odrb doplatite...ze stara bude makat nie iba soboty, ale aj nedele.
    Katy a R Juraj - sám si citoval ZP ".... ženy alebo muži trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 3 roky ... "
    Aj keď už si niečo vymazal, aký máš furt problém s odrbmi? ak nebudú chcieť robiť nadčasy - tak ich nikto nedonúti - ani jedného Je to s kostolným poriadkom - a medzi nimi a ich zamestnávateľmi - nás do toho nič.
    buchač OT

    Reagoval som LEN na toho majsterka.
    Inak by som nechal tak.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Si ženatý ? SI !
    Si osamelý ? NIE !
    Výsledok z nižšie uvedeného je potom jasný.
    -------------------------------

    Zákonník práce však obsahuje určité obmedzenia, a to:

    Tehotné ženy, ženy alebo muži trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelé ženy alebo osamelí muži, ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, môžu byť zamestnávaní prácou nadčas len s ich súhlasom. Rovnako aj pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

    Osamelosť sa posudzuje podľa § 40 Zákonníka práce . Je to zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena. Okrem toho sa za osamelého zamestnanca považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.

    http://www.epi.sk/odborny-clanok/Pra...-sa-o-deti.htm

    Moze ma zamestnavatel nutit na nadcas ked mam 2 rocne dieta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.