Zavrieť

Porady

Pracovná zdravotná služba

Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Hľadám zoznam FI zabezpečujúcich pracovnú zdravotnú službu skupiny zamestnancov podľa prílohy č.1 nového zákona BOZP
Naposledy upravil Ninna : 02.10.06 at 06:07
Usporiadat
Sozanka Sozanka

Sozanka je offline (nepripojený) Sozanka

http://www.uvzsr.sk/index.html a tam mas kolonku "Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby"
0 0
spady spady

spady je offline (nepripojený) spady

Ninna Pozri príspevok
Hľadám zoznam FI zabezpečujúcich pracovnú zdravotnú službu skupiny zamestnancov podľa prílohy č.1 nového zákona BOZP
www.uvzsr.sk - oprávnené pravnické osoby PZS
0 0
silviakom silviakom

silviakom je offline (nepripojený) silviakom

na stranke UVZSR.sk su uvedene firmy kt maju opravnenie na vykon PZS
0 0
Oliva.zelena Oliva.zelena

Oliva.zelena je offline (nepripojený) Oliva.zelena

kuk - http://www.uvzsr.sk/index.html
0 0
Grof Grof

Grof je offline (nepripojený) Grof

Mohol by mi prosím niekto povedať kde je napísané, že PZS nemusia mať zamestnávatelia, ktorí podľa kategorizácie prác spadajú do 1 a 2 kategórie?
Ja si myslím, že podľa zákona 124/2006 o BOZP § 21 (preventívne a ochranné služby) ak som to správne pochopila musí mať každý PZS.
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Že pracovnú zdravotnú službu nemusí mať zamestnávateľ, ktorý ma 1. a 2. kategóriu pracovných činností nie je napísané nikde.
0 0
Angie13 Angie13

Angie13 je offline (nepripojený) Angie13

Zdravím všetkých. Má niekto už vyčíslenú a bližšie špecifikovanú ponuku od nejakej spoločnosti vykonávajúcej pracovnú zdravotnú službu? Ináč aj niektorí obvodní lekári majú s touto službou zmluvu, takže sa dá orientovať aj podľa toho, ak nechcete chodiť na pracovnú kontrolu k inému lekárovi, než k svojmu.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ahoj všetci, neviete, musí mať zmluvu o prac.zdravotnej službe aj živnostník, ktorý nikoho nezamestnáva?
0 0
MILKA58 MILKA58

MILKA58 je offline (nepripojený) MILKA58

JM1968 Pozri príspevok
ahoj všetci, neviete, musí mať zmluvu o prac.zdravotnej službe aj živnostník, ktorý nikoho nezamestnáva?
Práve dnes som počula v rádiu, že musí aj živnostník, ktorý nikoho nezamestnáva a aj ked pracuje napr. doma. Podľa mňa je to ďalšia blbosť, nuž čo, zákony nám vytvárajú a schvaľujú tzv.odborníci.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Obdržali sme mailom stanovisko odborníka na BOZP na výkon zdravotnej služby. Je v ňom stručne zhrnutá všeobecná zákonná úprava upravujúca zdravotnú pracovnú službu. Predpokladám, že mnohým vnesie do danej problematiky ďalšie potrebné informácie....

"Stanovisko k výkonu pracovnej zdravotnej služby

Na základe Vašej požiadavky som vykonal právnu analýzu súčasných platných právnych predpisov ohľadom PZS s nasledovným výsledkom.

Pracovná zdravotná služba
Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. (2) Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je za-mestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pra-covnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z uvedenej citácie vyplýva, že zamestnávateľ by mal prednostne zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu lekárom, ktorého zamestnáva alebo lekárom na dohodu o pracovnej činnos-ti.

Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. (3) Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedenej citácie vyplýva, že len výnimočne sa zabezpečuje pracovná zdravotná služba dodávateľským spôsobom podľa obchodného zákonníku; v tomto prípade musí mať lekár oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.

Zákon umožňuje pracovnú zdravotnú službu vykonávať jednou alebo viacerými fyzickými osobami, teda napr. pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie môže zabezpečovať odborným zamestnancom – lekárom – podľa §21 ods. 2 Zákona 124/2007 Zz na dohodu o pracovnej činnosti a pre zamestnancov, ktorí vykonávajú práce tretej a štvrtej kategórie dodávateľským spôsobom podľa § 21 ods. 8 Zák. 124/2006 Zz.

Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. 8) Bezpečnostnotechnickú službu alebo pracovnú zdravotnú službu môže dodávateľským spôsobom vykonávať len fyzická osoba, ktorá je podni-kateľom, alebo právnická osoba, ak majú na výkon bezpečnostnotechnickej služby oprávnenie vydané Národným inšpektorátom práce a na výkon pracovnej zdravotnej služby oprávnenie vydané Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len "úrad verejného zdravotníctva")

Podľa Zák. 124/2007 Zz §28 ods. 2) Úlohy pracovnej zdravotnej služby plnia odborní zdravotnícki pracovníci kvalifikovaní na výkon pracovnej zdravotnej služby. 28)
28) Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 322/2006 Z.z. o spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov.

NV 322/2006 Zz §9 ods.(3) Špecializačné odbory pre iných zdravotníckych pracovníkov sú uvedené v prílohe č. 3.

Príl. 3 písm. g)
bod 2. hygiena pracovných podmienok,
bod 7. vyšetrovacie metódy v preventívnom pracovnom lekárstve

NV 322/2006 Zz § 10 ods.(3) Špecializačné štúdium iných zdravotníckych pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním ( t.j. s vysokoškolským vzdelaním iným ako lekár a farmaceut) sa uskutočňuje v špecializačných odboroch uvedených v prílohe č. 3 a trvá najmenej dva roky.

Z uvedenej citácie vyplýva, že pracovnú zdravotnú službu môžu vykonávať aj fyzické osoby s vysokoškolským vzdelaním iným ako lekár a farmaceut po absolvovaní špecializovaného štúdia a zložení skúšky v príslušnej vzdelávacej ustanovizni.

Je potom logické, že Zák 355/2007 Zz v §30 ods.(8) Lekárske preventívne prehliadky vy-konávajú lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore pra-covné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia a služby zdravia pri práci u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie. U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vy-konávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástu-pom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. (2) je lekárom pracovnej služby odborný zamestnanec, ktorý je u zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a zamestnávateľ ho na túto činnosť určil.

V zmysle §30 ods. 8 Zák. 355/2007 Zz na výkon preventívnej lekárskej prehliadky u tehotných žien a matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien, ako i mladistvých príslušný odborný lekár nemusí byť lekárom pracovnej zdravotnej služby.
Rovnako ak lekár, s ktorým má zamestnávateľ uzavretý pracovný pomer alebo obdobný pra-covný vzťah (t.j. lekár pracovnej zdravotnej služby) požiada iného lekára o ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenie, tento lekár inej špecializácie nemusí byť lekárom pracovnej zdra-votnej služby.

Podľa Vyhl MZ SR 458/2006 Z.z. § 3 ods.(4) Minimálne zloženie tímu odborníkov pracovnej zdravotnej služby môže byť do 31. decembra 2011 lekár a sestra.

Podľa Vyhl MZ SR 458/2006 Z.z. § 3 ods. 2) Lekár so špecializáciou v špecializačnom odbo-re všeobecné lekárstvo prvého stupňa môže plniť úlohy v tíme odborníkov pracovnej zdravot-nej služby pre zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce podľa osobitného predpisu ( t.j. ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie.)

V prípade, že by chcel lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo prvého stupňa vykonávať preventívne lekárske prehliadky u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do tretej a štvrtej kategórie, podľa odvolávky 12) v tomto ustanovení potom platí § 3 ods. 2 Vyhl. MZ SR 458/2006 Zz v plnom rozsahu t.j.:

V tíme odborníkov pracovnej zdravotnej služby môže plniť úlohy aj lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo prvého stupňa. Takýto lekár môže plniť úlohy v tíme odborníkov pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce podľa osobitného predpisu, 12)( t.j. tretej a štvrtej ktegórie) len pod odbor-ným dohľadom lekára podľa § 2 ods. 1 písm. a) alebo lekára so špecializáciou podľa ods. 1.

Podľa § 22 ods. 1 Zák 124/2006 Zz úlohy pracovnej zdravotnej služby ohľadom poradenstva primerane plní aj bezpečnostnotechnická služba, t.j. bezpečnostný technik.

Ing. Vladimír Švec, Autorizovaný bezpečnostný technik"
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Práve som čítala,že sa ozvala živnostenská komora,to Vám teda trvalo.Ozvite sa všetci,nech prestane to výpalníctvo,zatiaľ sa ozývali len lekári že s tým nesúhlasia a už máme niektorí na krku kontroly z úradov,pretože sme tiež zamestnávatelia,treba nás umlčať.
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Odborný technik to vysvetlil, krásne /nemyslím ironiou/. Bohužiaľ nikde som nenatrafila na odpoveď pre MILKA58, ktorá sa pýtala, či aj živnostníci musia mať pracovnú zdravotnú službu. Ktorý paragraf sa odvoláva, keď živnostník nikoho nezamestnáva len sám seba.
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Už som to našla. Tak oznamujem: Zákon č. 355/2007 par. § 30 odst. 2.
Citujem: Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a deti.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Kukuč Pozri príspevok
Už som to našla. Tak oznamujem: Zákon č. 355/2007 par. § 30 odst. 2.
Citujem: Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a deti.
Ja ,ako SZČO svoju prácu vykonávam sama,bez pomoci manžela alebo detí,takže žiadnu zmluvu s PZS uzatvárať nebudem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Vikinka, súhlasím s Tebou a nevidím dôvod prečo by som mala ja ako SZČO uzatvárať zmluvu s PZS. K čomu by to vlastne viedlo? Samu seba by som udala, súdila by som sa sama so sebou, že som si pri práci pokazila napr. oči a žiadala by som sama od seba aj odškodné???? Veď je to postavené na hlavu!
0 0
Marek Bednárik Marek Bednárik

Marek Bednárik je offline (nepripojený) Marek Bednárik

dúfam že tento malý výcuc pomôže.
Naposledy upravil Marek Bednárik : 15.11.07 at 16:33
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

mysimis Pozri príspevok
Vikinka, súhlasím s Tebou a nevidím dôvod prečo by som mala ja ako SZČO uzatvárať zmluvu s PZS. K čomu by to vlastne viedlo? Samu seba by som udala, súdila by som sa sama so sebou, že som si pri práci pokazila napr. oči a žiadala by som sama od seba aj odškodné???? Veď je to postavené na hlavu!
Súhlasím.
Veď SZČO je skratka Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá podniká na základe Živnostenského oprávnenia


Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Tak prečo mi majú diktovať. Mám svojho lekára, ktorého som si mala možnosť vybrať a je predsa na mne, ako sa budem starať o svoje zdravie!
Ich naozaj nezaujíma moje zdravie, ale moje peniaze.

Len pevne dúfam, že sa podarí voľačo živnostníkom vybaviť.
Naposledy upravil tinaM : 15.11.07 at 22:11
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Dnes som dostala odpoveď z jednej nemenovanej PZS,na otázku či som povinná uzatvoriť ja, ako SZČO zmluvu s nimi a či so mnou zmluvu podpíšu ,tu je odpoveď:
PZS-posledná informácia: živnostníci dali podnet na Generálnu prokuratúru na prešetrenie vplyvu zákona o PZS vo vzťahu k nim, keď podnikajú samostatne -bez zamestnancov.Do vyriešenia tejto záležitosti nebudeme uzatvárať zmluvy so SZČO, počkáme na verdikt.
Takže,ak by som aj chcela,tak nemám možnosť,totiž nie je s kým.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať