Zavrieť

Porady

Sú sociálne odvody povinné?

Platím x rokov sociálne odvody, pretože som ich vždy považoval za povinné. Zo sociálnej poisťovne mi chodia vždy oznámenia, že musím platiť xxx eur. Minule mi známa hovorila, že jej muž ako SZČO sociálne odvody neplatí, že PN nepotrebuje...že vraj len zdravotné odvody sú povinné. Ale veď podľa mňa musí platiť aspoň dôchodkové poistenie. Proste vyzerám pred nimi ako blbec, ktorý stále platí a oni sa tvária - veď nemusia. Tak neviem, či vyšiel nejaký zákon, že niektorí ľudia sociálne odvody platiť nemusia. On má asi 40 rokov, úplne zdravý človek.
11 komentárov     zbaliť
veronikasad aký príjem = tržby cez RP (uhradené fa) si mal za rok 2021 ?
liveman1 príjem=tržby? toto je totál popletené, pojmy s dojmami, tržba nie je príjem, to je vlastne tá deformácia, ktorá vyvoláva otázky, celé zle, tržba nie je príjmom, to si len tak nesprávne vysvetľujú úradníci štátu, ktorí vôbec nerozumejú podnikaniu, ale na to asi dáme samostatnú tému
veronikasad Napísala som ti to polopate,, aj tak si nepochopil. Čo sú podla teba peniaze v hotovosti prijaté cez reg.pokladňu ?
Lebo tie sa zahrňaju v JU do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie + uhradené faktúry v danom kal.roku, bez ohladu na to, kedy boli vystavené.
liveman1 Co to ma s tým spoločné? Nejde o mňa, len ma zaujíma prečo on tvrdí, že nemusí platiť
Mila123 ale má spoločné ...a..nemáte preštudované platné pravidlá, pretože neviete o tom, že ak prekročíte hranicu príjmov vzniká vám povinnosť platiť poistné do SP (a to ste vy).....kamarát (majster) má oficiálne nizky príjem, na základe čoho mu nevzniká povinnosť platiť SP.......ale má to viac rizík.........https://www.socpoist.sk/kalkulacka-n...ra-2022/70005s
veronikasad veľa, povinné odvody do SP sa odvíjajú od výšky príjmu za predch. kal.rok.
veronikasad Minimálny príjem za rok 2021, od ktorého je živnostník povinný platiť odvody do SP v roku 2022-23 je 6798€, bez ohladu na počet mesiacov podnikania, aj za predpokladu, že v danom kal.roku vykázal stratu ...
liveman1 tak tomuto fakt nerozumiem, tak teda musí vždy platiť povinne bez ohľadu na výšku príjmu? či nie? Píšete, že musí platiť aj keď vykázal stratu
Katy a R máš to tu už napísané zo všetkých strán. samozrejme treba poznať základné pojmy - čo je príjem, čo je strata, čo je zisk, čo je VZ.... atď . priložím ti zákon
kn-alka výška príjmu znamená všetky príjmy bez nákladov a strata je príjmy mínus výdavky - pletieš si pojmy s dojmamy

Pre SP sú príjmy všetky tržby, bez odpočtu nákladov.
veronikasad Kde som napísala bez ohladu na výšku príjmu ? Príjem=tržby, zisk = rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Ak presiahneš stanovenú výšku tržieb, platiť povinne odvody do SP budeš aj keď budeš v strate...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Každá SZČosoba pozná hranicu príjmu - od ktorej sú tieto odvody do SP povinné. A podľa toho sa môže zariadiť. Niektorým SZˇO táto povinnosť nevznikne vôbec aj za véeľa rokov
    Ak nepozná (nezaujíma sa o to) - tak má na to učtovníka. V každom prípade soc poisťovňa oznámi poistencovi túto povinnosť aj vypočíta výšku odvodu.
    doplnenie:
    zze/2003-461/21/1
    Naposledy upravil Katy a R : 17.01.22 at 13:16

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    SZCO nema povinnost platit odvody do SP, ak jeho prijmy v predchadzajucom roku neprekrocili zakonom stanovenu hranicu.

    To, ze sa mu potom nepocitaju roky do dochodku, nema istotu v pripade invalidity atd., je zasa iny pohlad na vec. Nejde len o marodku, aj ked aj ta pomoze, napr. v pripade urazu ci tazkej choroby (co si clovek fakt nevyberie). Potom budu za blbcov ti druhi.

    https://www.podnikajte.sk/socialne-a...e-odvodov-2021
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ alebo aj v prípade vdovského či sirotského dôchodku... Leda by tie ušetrené peniaze neprejedli, ale odkladali. Ale aj tak
    ivka70 Dobrá poznámka .....
    veronikasad Len tá ponožka by nesmela byť deravá ... Živnostníci sa zbadajú az keď príde dlhodobejšia PN alebo nedajbože invalidita ...
    jslancik veru, bude problém, keď o pár (desiatok) rokov prídu do dôchodku tí, čo celý život robili načierno resp. na čiastočné úväzky. a prídu na to, že z dôchodkov/invalidných dôchodkov nezaplatia ani elektriku. lenže na Slovensku je to tak, že ak týchto ľudí bude veľa, tak budú dosť veľká voličská skupina. dôsledky nemusím rozpisovať...
      zbaliť

    Sú sociálne odvody povinné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.