Zavrieť

Porady

Výherné hracie automaty /VHP/

Ahojte poradaci,

mam taky problem, ktory sa tu este neriesil a neviem ani kam ho presne zaradit. Firma ktorej robim ucto sa zaobera prenajmami vyhernych hracich automatov a elektronickych ruliet. Dava ich do krciem a barov a berie od nich mesacne trzbu v percentach a z tej trzby plati najomne za umiestnenie tiez percentom. Moje problemy su nasledovne:
1. od tohto roka musi byt v ucte zaznamenana aj vyhra v jackpote, to mame pokladnicny blok a meno sukromnej osoby ktora si prevzala hotovost ked samozrejme vyhrala.Kam a ako to zauctovat ked sa znizila trzba a z nej sa znizilo najomne za umiestnenie VHP lebo sumy nie su male a obcas sa aj vyhrava:p
2. Vykradli nam krcmy. Jednej bol majitelom moj sef a druha bola cudzej osoby a automaty v nej boli v prenajme. Podarilo sa im vytiahnut hotovost z automatu a tak sme pri pocitadle ktore ukazovalo cca 10000sk
mali len 2000sk v hotovosti.Doklad mam na 2000sk a pravdaze najomne sa platilo z tej sumy kedze viac nezostalo. Mam to vôbec niekde uvadzat v ucte?
AK JE NEAKA DOBRA DUSA NA SLOVENSKU A ROBI PODOBNE UCTO AKO JA OZVI SA LEBO JE TO DOST SURNE...
DIKY
Usporiadat
Kiara29 Kiara29

Kiara29 je offline (nepripojený) Kiara29

Ahojte.
Nikto nevie čo s tým?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ahoj Kiara,
svoju odpoveď neopieram o zákon, len uvažujem. Vy prenajímate výherné automaty, teda aspoň 20-30% pravdepodobnosť výhry tu je (viem, že sa to dá nastaviť, robila som dakedy s tým ). Takže podľa mňa je to normálny daňový náklad spoločnosti, pretože už v názve je, že je to výherný automat. Ak by sa to posudzovalo ako lotéria... no, teraz neviem. Teraz som v úzkych, idem niečo kuknúť aj do zákonov.
K tomu druhému - ak by vám došla kontrola, určite by vám kontrolovali stav počítadla - Ty mušíš zaradiť sumu 10tis. ako tržbu, s tým, že 8tis. bude škoda. Určite ste volali aj policajtov. V tomto prípade postupuj ako manká a škody - téma krádeže je tu dosť obšírne rozobratá. Jaj, a do pokladne potom prijmeš len tých zvyšných 2tis.
0 0
Kiara29 Kiara29

Kiara29 je offline (nepripojený) Kiara29

Ahoj.

Trocha neskoro odpovedam ale dakujem za radu. S tym mankom a skodami to sa mi zda ok, je to normálny postup aj ked neide o automaty. Nevies mi poradit kde najdem neake mimocitankove citanie o automatoch a ruletach ako uctovat a hlavne neake info. Nech je toho viac ako v zakone.
Ten poznam naspamat a nepomaha to. Diky za radu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kiara29
Ahoj.

Trocha neskoro odpovedam ale dakujem za radu. S tym mankom a skodami to sa mi zda ok, je to normálny postup aj ked neide o automaty. Nevies mi poradit kde najdem neake mimocitankove citanie o automatoch a ruletach ako uctovat a hlavne neake info. Nech je toho viac ako v zakone.
Ten poznam naspamat a nepomaha to. Diky za radu.
Ja mám dosť skúseností s účtovaním hracích automatov, ale len zo strany osoby ktorá má vo svojich priestoroch cudzí automat.

celkom určite sumy, ktoré sú u mojích kliento výnosom musia byť u teba nákladovou položkou. Neviem ako zaúčtuješ polatky respekíve daen??? ktoré sa platia daňovému úradu jednak raz ročne a priebežne pri vyberaní hotovosti a asi aj odčítaní počítadiel za prítomnosti daňového úradníka.

Takže moja rada. Bez vedomia daňového úradu sa neudeje pri hracích automatoch nič, tkaže treba nájsť na daňovom úrade dobrúdušu a zistiť u nich ako sa vysporiadať hlavne s tými položkami, ktoré inkasuje daňový úrad. Inak všetko ostatné podľa posudzovanie či výdavky slúžia na zabetpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov.

Stále som mal na mysli výherné automaty.

apo
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

[quote=apo;316338]Ja mám dosť skúseností s účtovaním hracích automatov, ale len zo strany osoby ktorá má vo svojich priestoroch cudzí automat.

mohla by som poprosiť o postup, ako sa účtuje provízia, ktorú dostane prevádzkovateľ automatu od majiteľa výherného automatu?
dostala som robiť účto jednému baru, a majú tam umiestnené aj automaty a neviem, čo a ako účtovať, ako je to s DPH ... prosím poraďte mi. Ďakujem.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

APO : vzhladom ze mas s vyh.automatmi skusenost skus poradit. fy ktorej robim uctovnictvo uzatvorila zmluvu , v jej priestoroch su automaty vlastnika, raz za mesiac sa prizenu vyberu peniaze vypisu taky listok kde uvadzaju kolko toho bolo a kolko patri prevadzkovatelovi . Prevadzakovatel je platca dph , ten doklad nie velmi splna potreby dph. co s tym ? Podotykam majitelom automatov nie je prevadzakovatel , ten ich ma len umiestnene v prevadzke.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Aj keď nie som Apo. Akú zmluvu máš uzavretú? Ak máš uzavretú mandátnú zmluvu na výherné automaty a vyplácajú ti % z tržby, táto tržba je podľa § 41 oslobodená od DPH, ale ak ti oni platia za nájom priestorov, kde sú umiestnené automaty, odvádzaš z nájmu DPH.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Kája. Pozri príspevok
Aj keď nie som Apo. Akú zmluvu máš uzavretú? Ak máš uzavretú mandátnú zmluvu na výherné automaty a vyplácajú ti % z tržby, táto tržba je podľa § 41 oslobodená od DPH, ale ak ti oni platia za nájom priestorov, kde sú umiestnené automaty, odvádzaš z nájmu DPH.

Ja mám takýto istý prípad, mám uzatvorenú mandátnu zmluvu, vyplácajú mi % z tržby na takých "smiešnych" tlačivách, ale v mandátnej zmluve mám uvedené, že sa mám o prístroj starať, zabezpečiť elektrickú prípojku, atď.
No a neviem, ako postupovať, ako to účtovať, a čo s DPH ...

A podľa § 41 to nie sú len vyplácané výhry od takých tých registrovaných spoločností - TIPOS, a pod.?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

aladin Pozri príspevok
APO : vzhladom ze mas s vyh.automatmi skusenost skus poradit. fy ktorej robim uctovnictvo uzatvorila zmluvu , v jej priestoroch su automaty vlastnika, raz za mesiac sa prizenu vyberu peniaze vypisu taky listok kde uvadzaju kolko toho bolo a kolko patri prevadzkovatelovi . Prevadzakovatel je platca dph , ten doklad nie velmi splna potreby dph. co s tym ? Podotykam majitelom automatov nie je prevadzakovatel , ten ich ma len umiestnene v prevadzke.
Včera som nebol na nete.
Kaja dobre píše. V príspevkoch na túto tému je už myslím všetko.

Majitelia VÝHERNÝCH automatov vedia ako nato, sú v tom obrovské peniaze a celkom určite máš mandátnu zmluvu na základe ktorej si "predĺženou" rukou majiteľa a teda aj prevádzkovateľa VHP. Včera som niesol na daňovú kontrolu platiteľa DPH, ktorý mal VHP a počítal som mu koeficienty, ktoré som predtým konzultoval so správcom dane. Žiaľ dodnes tento krčmár nemá pri sebe zmluvu na základe ktorej mal vo svojich priestoroch VHP, ale predpokladám mandátnu zmluvu, inak zastrelím oného krčmára.
Majitelia VHP sú mazaní, v prevádzke o ktorej hovorím boli automaty len na skúšku, od 1.1.2007 už tam nie sú, lebo neboli efektívne vzhľadom na to, že za každý stroj jeho majiteľ platí do štátnej kasy pomerne veľké peniaze. Takže možno ani zmluva nebude a kontrolóri nám dorátajú DPH z tržieb z VHP.

Vo všeobecnosti je zaužívaný postup, že krčmár dostane iba svoju odmenu, ktorá je odmenou za mandát.

Väčšie herne fungujú tak, že sa účtuje o celom toku peňazí. To je peniaze vhodené do automatu, odvedené majiteľovi automatu ponížené o svoju odmenu alebo neponížené o svoju odmenu a príjem odmeny od majiteľa automatu. V JÚ je z toho riadny bordel a veľa roboty.

Zatiaľ toľko.
apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Luckasari Pozri príspevok
Ja mám takýto istý prípad, mám uzatvorenú mandátnu zmluvu, vyplácajú mi % z tržby na takých "smiešnych" tlačivách, ale v mandátnej zmluve mám uvedené, že sa mám o prístroj starať, zabezpečiť elektrickú prípojku, atď.
No a neviem, ako postupovať, ako to účtovať, a čo s DPH ...

A podľa § 41 to nie sú len vyplácané výhry od takých tých registrovaných spoločností - TIPOS, a pod.?
Tvoj problém je práve to čo tvrdí daňová poradkyňa na seminároch, že vo svojej podstate krčmári poskytujú služby, ktoré by mali byť predmetom ich odmeny a mala by z nich ísť DPH na výstupe. preto je mimoriadne dôležité čo je v zmluve.

apo
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

nebudem zahmlievat je to stardust v § 41 dph som sa docital ze pokial je registrovana tak nepodlieha dph, ale registrovana je ona spolocnost a nie ja , ona moze nepodliehat dph , ale nakolko ja nie som registrovany ani tusim v zmluve nie je ze konam v ichmene... alebo ako to je presne v §41, tak ja z mne vyplatenej ciastky ratam dph (spatne pocitam - mne vyplatena suma obsahuje aj dph)
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

aladin Pozri príspevok
nebudem zahmlievat je to stardust v § 41 dph som sa docital ze pokial je registrovana tak nepodlieha dph, ale registrovana je ona spolocnost a nie ja , ona moze nepodliehat dph , ale nakolko ja nie som registrovany ani tusim v zmluve nie je ze konam v ichmene... alebo ako to je presne v §41, tak ja z mne vyplatenej ciastky ratam dph (spatne pocitam - mne vyplatena suma obsahuje aj dph)
Spoločnosť, ktorú si uviedol je tá ktorá je ozaj veľká a vie ako nato. Pozorne si pozri zmluvu čo v nej máš uvedené. Niekedy nemusí byť všetko polopate napísané práve preto, aby sa dalo v prípade potreby tvrdiť, že ten kto bude im robiť problémy, že text zmluvy nesprávne pochopil. Títo beťári formulujú dlhé vety, keď si na konci nevieš o čom vlastne čítaš.

Ty si ale neuviedol základné informácie o sebe. Si alebo niesi registrovaný ako platiteľ DPH.

Predpokladajme, že si registrovaný.
V tom prípade Tvoj príjem z VHP je bez DPH a počítaš koefiecienty.

Predpokladajme, že nie si registrovaný.
V tom prípade Tvoj príjem z VHP sa ani nezapočítava do obratu 1,5 mil Sk.

Ty v systéme hraciích automatov si nejmenej dôležitý. Doporučujem Ti, aby si zavolal do uvedej spoločnosti a spýtal sa akú plníš úlohu a za čo berieš OFICIÁLNE odmenu z VHP a v ktorom článku zmluvy je to uvedené.

Potom si budeš už na čistom a spokojne môžeš spávať.

Ja ako účtovná firma som uvedené zmluvy nevidel, ale moji klienti mi povedali po takej istej rade ako som dal Tebe, že majú mandát.

apo
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

máme s aladinom úplne rovnaký problém, a teda aj rovnakú zmluvu (aj rovnakého partnera ) ... máme teda mandátnu zmluvu, a naozaj, ako Apo píšeš v predchádzajúcom príspevku, na školení som sa dozvedela, že musím z tohto odvádzať DPH, keď mám v zmluve napísané, že sa "starám" o prístroj. A ak prenajímam priestor, kde je prístroj položený, tak vtedy tú vyplatenú "odmenu" tiež musím fakturovať, ale ako nájom a potom vlastne fakturujem bez DPH, keďže môj oproťajšok nie je platiteľom DPH a ja počítam koeficient ........... ale dám na raduu, a idem si asi tú mandátnu zmluvu ešte raz prečítať
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte, pls mam podobny problem, mame prevadzku, kde mame umiestneny biliardovy stol. S jeho majitelom mame uzatvorenu zmluvu o prenajme podlahovej plochy. Mesacne nam da len vydavkovy doklad a je to vyriesene :-( My sme platcami DPH, on nie je. Mozem sa vyhnut koeficientu tak, ze na mesacnu proviziu mu vystavim fa, kde uvediem DPH? Napr. vyplati mi 1000,- Sk, spravim fa na 840,30 + DPH 159,70 ?
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ja ako platitel, ak prenajimam inemu platitelovi, sa mozem rozhodnut, ci s DPH alebo bez, ale ak neplatitelovi, musim mu fakturovat bez DPH? Alebo sa tiez mozem rozhodnut?
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

PLS, mozete niekto reagovat a pomoct?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kunecka Pozri príspevok
Ahojte, pls mam podobny problem, mame prevadzku, kde mame umiestneny biliardovy stol. S jeho majitelom mame uzatvorenu zmluvu o prenajme podlahovej plochy. Mesacne nam da len vydavkovy doklad a je to vyriesene :-( My sme platcami DPH, on nie je. Mozem sa vyhnut koeficientu tak, ze na mesacnu proviziu mu vystavim fa, kde uvediem DPH? Napr. vyplati mi 1000,- Sk, spravim fa na 840,30 + DPH 159,70 ?
Napred si rozmyslite, kto komu poskytuje službu a potom hladajte riešenie.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kunecka Pozri príspevok
Ja ako platitel, ak prenajimam inemu platitelovi, sa mozem rozhodnut, ci s DPH alebo bez, ale ak neplatitelovi, musim mu fakturovat bez DPH? Alebo sa tiez mozem rozhodnut?
Ak ide z Vašej strany o nájom hnuteľného majetku tak Vaše tržby MUSIA byť s DPH. Rozhodovať sa môže platiteľ DPH ak dáva do nájmu ńehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi dane, ale toto nie je Váš problém.

apo
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

My vlastnime nehnutelnost, prenajimame podlahovu plochu vlastnikovi biliardoveho stola, zato mame proviziu z trzieb za biliard.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kunecka Pozri príspevok
My vlastnime nehnutelnost, prenajimame podlahovu plochu vlastnikovi biliardoveho stola, zato mame proviziu z trzieb za biliard.
Váš prvý príspevok vyznel opačne.

Ak by som bol na Vašom mieste tak nebudem účtovať prenájom plochy nehnuteľnosti, ale úkony súvisiace s prevádzkou biliardu. Je to Váš čas, alebo čas Vášho zamestnanca, udržiavanie stola v čistote, elektrickú energiu na osvetlenie a podobne. To čo som vymenoval by bolo predmetom mandátnej zmluvy. Vy by ste boli mandatárom a za túto činnosť by ste dostávali odmenu v ktorej by bola DPH a Vy by ste nemuseli počítať koeficienty. Všetko záleží od toho, či Vaša prevádzka je herňou v ktorej je niekoľko biliardových stolov a tržba z tejto činnosti je pre Vás dosť podstatná. V takom prípade by sa dalo pristúpiť aj za nájom čo by určite viac vyhovovalo majiteľovi biliardových stolov a počítať koeficienty. Ale ak máte iba jeden stôl pre prípadnú zábavu Vašich hostí tak by som išiel na alternatívu bez koeficientov.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať