Zavrieť

Porady

zaúčtovanie daní a dotácií

Kedy treba dane z príjmov a DPH účtovať na účte aktív a kedy na účte pasív?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    V zásade by sa to malo účtovať podľa toho, či mám voči daňovému úradu pohľadávku alebo záväzok. Ak mám daňovú pohľadávku, vykazuje sa v súvahe na strane aktív, ak mám daňový záväzok, na strane pasív. Ak mám u jednej dane pohľadávku a u druhej záväzok, tak to treba rozdeliť medzi aktíva a pasíva.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Dôležité je uvedomiť si, že účty skupiny 34 sú pasívum, teda akékoľvek ich navýšenie sa účtuje na strane D a ich zníženie na strane MD.
    Napríklad máš DF, kde je dph 100,- Sk, účtuješ : 343/A / 321/A 100,- Sk,
    pri OF dajme tomu, že tiež je výška DPH 100,- Sk účtuješ : 311/A/ 343/A 100,- Sk, čiže v prospech tohoto účtu, pri nákladoch je to na ťarchu účtu 343. Taktiež pri DZČ v mzdovom doklade účtuješ povinnosť : 331/342/A, pri úhrade DZČ 342/A / 221/A. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, ale najdôležitejšie je, aby si pochopil(a), čo sú vlastne aktíva a čo pasíva, potom už nebudeš mať problém. No a na to naj-pochopenie je tu Ayyna "Svokrina kuchyňa" - ktorá je len a len o uvarení konečného produktu - závierky.

    zaúčtovanie daní a dotácií

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.