Zavrieť

Porady

Zamestnávanie manžela, manželky

Ospravedlnujem, ak uz takato tema tu bola preberana, ale nic som fakt nenasla. Chcem sa spytat, ci by ma mohol moj manzel zamestnat na TPP?
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
A teraz sa vráťme ku konkrétnemu príkladu. Najskôr zrekapitulujem situáciu, nakoľko problém bol (ako to na Porade obvykle býva) podaný tak, že informácie liezli zo zadávateľa otázky ako z chlpatej deky (v tomto prípade nie vinou zadávateľa otázky).

Muž je SZČO (je živnostník), má predajňu. Jeho manželka nie je zamestnaná ani nie je živnostníčka, je "domáca", prípadne občas ako žiadateľ o zamestnanie je registrovaná na úrade práce.

V súčasnosti je po pôrode dieťaťa poberateľkou rodičovského príspevku. V Sociálnej poisťovni (SP) bola pred pôrodom dobrovoľne nemocensky poistená aby získala z dobrovoľného nem.poistenia materské (poznámka JM: Šikovná).

Otázka znie - ak vypomáha v predajni manželovi, ide o nelegálnu prácu?


Odpoveď:

Ak nie je dobrovoľne dôchodkovo poistená v SP alebo ak nie je v SP prihlásená ako poistenec, za ktorého platí poistné na dôchodkové poistenie štát, tak ide o nelegálnu prácu.

Problém sa vyrieši, ak sa prihlási v SP ako poistenec štátu. Môže tak urobiť kedykoľvek počas trvania osobnej, riadnej a celodennej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku.

Druhá možnosť je prihlásiť sa v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Obe tieto možnosti sa vzájomne nevylučujú.
Pán Mihál opäť ďakujem veľmi pekne. Všetky tieto informácie odovzdám synovcovi, dúfam, že mi už neoznámi ďalšiu "nepredvídanú" skutočnosť k tomuto problému. Dávam ďalší maľovaný, resp. zdupľovaný.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať