Zavrieť

Porady

Účtovanie strav. lístkov

Dobrý deň poraďáci,
moja predchodkyňa - účtovníčka účtovala stravné lístky takto:
obstaranie: 213/211
výdaj zamestnancom: 512/213
SL firma kupovala v NH 40,- Sk, t.j. celá suma išla do nákladov a zamestanci neprispievali nič. Aký je váš názor? Ja mám problém s výdajom na účet 512
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bereta
Dobrý deň poraďáci,
moja predchodkyňa - účtovníčka účtovala stravné lístky takto:
obstaranie: 213/211
výdaj zamestnancom: 512/213
SL firma kupovala v NH 40,- Sk, t.j. celá suma išla do nákladov a zamestanci neprispievali nič. Aký je váš názor? Ja mám problém s výdajom na účet 512
nA účET 512- účTUJEME stravné poskytnuté počas Služ. cesty, nie stravenky zamestnancov.Náklady na stravovanie účtujeme cez účet 527AE.
0 0
manga manga

manga je offline (nepripojený) manga

urcite by to malo byt 527/213, predaj zamestnancovi 331/213 (pripadne cez pohl. 335) a prispevok zo SF 472/213
512 su len cestovne nahrady
0 0
manga manga

manga je offline (nepripojený) manga

a samozrejme nakup 213/211(321,221)
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Súhlasím s predošlými názormi, účet 512 tu nemá opodstatnenie, odporúčam si preštudovať Postupy účtovania.
Nákup na základe faktúry : 213/321 stravné poukážky
518/321 poplatok, resp. provízia z predaja
343/A/321 DPH z provízie,
výdaj zamestnancom buď zaúčtovať ID spolu so zoznamom zamestnancov, ktorým boli poskytnuté, alebo zoznam priložený k faktúre : 527/213
no a nakoľko od zamestnancov nie je žiaden príjem, sumu 40,-Sk/ks uhrádza zamestnávateľ, tak si urob kalkuláciu, koľko budú náklady na účte 527 a koľko bude príspevok zo SF na účte 472. V tomto prípade sa neúčtuje o účte 335/A.
0 0
aknelh aknelh

aknelh je offline (nepripojený) aknelh

Teraz riešim problém, ako zaúčtovať, keď celý lístok zaplatí zamestnávateľ... A ako potom rozúčtovať dodávateľskú faktúru za stravu? Čo s DPH? Môžem si ju uplatniť a mám ju z tržby odviesť? V skutočnosti tam tržba ani nie je, keďže celý lístok ide zo SF, alebo z nákladov spoločnosti? Som v tomto začiatočník a dosť mimo... Prosím, napíšte mi predkontácie.... Ďakujem!!!!!!!!
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

K DPH a stravovaniu zamestnancov bolo aj usmernenie daňového riaditeľstva (na WWW stránke).
Toto usmernenie bolo vydané preto, lebo Európsky súdny dvor rozhodol, že dotácia poskytnutá poskytovaťeľom služby alebo dodania tovaru (po slovensky príspevok zamestnávateľa na stravovanie) nie je súčsťou základu DPH.
Prakticky to znamená, že suma ktorú platia zamestnanci za stravovanie je konečná suma vrátane DPH.
Ak teda neplatia nič, tak na výstupe nebude žiadna DPH.

Ešte poznámka:
prečo účtovať províziu za sprostredkovanie stravovania na 518. Je to náklad ktorý súvisí s osobnými nákladmi. Podľa mňa patrí do účtovej skupiny 52 - Osobné náklady. Ja to účtujem na 527 - Zákonné sociálne náklady (zamestnávateľ má zákonom stanovenú povinnosť zabezpečiť stravovanie).
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

mudroš
Prakticky to znamená, že suma ktorú platia zamestnanci za stravovanie je konečná suma vrátane DPH.
Ak teda neplatia nič, tak na výstupe nebude žiadna DP).
Nemôžem celkom súhlasiť:

1. Ak zamestnanci platia za stravu (strava nakúpená od dodávateľa), základom dane je cena stravy bez DPH mínus príspevok zo SF mínus príspevok zamestnávateľa - služba bola dodaná za protihodnotu - základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu - § 22 ods. 1

2. Ak zamestnanci dostanú stravu (strava nakúpená od dodávateľa) zadarmo, ide o bezodplatné dodanie tovaru/služby § 8 ods. 3, § 9 ods. 3 - takéto dodanie sa považuje za dodanie za protihodnotu. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 je základom dane všetko, čo tvorí protihodnotu (§22 ods.5) a pri dodaní služby podľa § 9 ods. 3 sú základom dane náklady na službu (§22 ods. 5 posledná veta)
Čo znamená, že ak zamestnanec nič neplatí, zamestnávateľ musí aj tak odvádzať DPH na výstupe. Ak by napr.:
cena jedla: 70 SKK
DPH 13,30 SKK
STRAVNÁ JEDN 83,30 SKK

krytie: 70 x 0,55 = 38,50 SKK 527daňové n.
70 x 0,45 = 31,50 SKK 527nedaňové n.
13,30 SKK 343

odplata zamestnancov za 1 SKK - DPH je z jednej koruny, lebo išlo o dodanie odplatu, ktorá tvorí protihodnotu.
Naposledy upravil jaja99 : 15.01.07 at 16:38
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

ahojte,

potrebujem poradiť, či by bolo možné účtovať nasledovne SF na starvné lístky:

všetko by bolo jasné, (nákup, 55 % náklad firmy,) len zamestnancovi by vysla cena stravného lístka 40,- SK,ktorú by sme mu strhli zo mzdy ako zrážku. Len príspevok zo SF by sme mu potom späť vyplatili cez pokladnu. Je takéto niečo vôbec možné, a ak áno, musím potom dať každému zamestnancovi podpísať, že prevzal príspevok zo SF na stravné lístky?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

No, vymyká sa to bežnej praxi. A čo ťa vedie k tomuto postupu ? čo sa chce dosiahnúť ? (aby sme sa trochu vžili do problému )
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sisas
ahojte,

potrebujem poradiť, či by bolo možné účtovať nasledovne SF na starvné lístky:

všetko by bolo jasné, (nákup, 55 % náklad firmy,) len zamestnancovi by vysla cena stravného lístka 40,- SK,ktorú by sme mu strhli zo mzdy ako zrážku. Len príspevok zo SF by sme mu potom späť vyplatili cez pokladnu. Je takéto niečo vôbec možné, a ak áno, musím potom dať každému zamestnancovi podpísať, že prevzal príspevok zo SF na stravné lístky?
Ak ste zakúpili stravenku, príspevok na ńu zo SF je nepeńažný. Takže táto prax , akú uvádzate,nie je možná.
Naposledy upravil Tweety : 16.01.07 at 17:19
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ahoj všetkým, aj ja sa trápim so zaučtovaním str.lístkov, prosím vie mi niekto poradiť?
Firma kupuje strav.lístky s DPH, cena 58,80+dph 11,20 teda hodnota lístka je 70,- Sk.DPH uplatním, 58,80 zaučt.213/321 a odpočet vybavený.Výstup, SF 1,50 úč.472/213, zamestnanci 30,- úč.335/213, zamestnávateľ 27,30 úč.527/213, to je spolu 58,80, teda účet 213 sa vynuluje. Ale na 30,- Sk ktoré platia zamestnanci uplatňujem dph na výstupe 5,70 a neviem ako to dph zaúčtovať... Nie je to náhodou tak, že v sume, ktorú platia zamestnanci, je aj dph? Teda nemala by som účtovačať 25,20 335/213 a 4,80 335/343, ale potom sa mi nevyrovná 213...prosím pomoc
0 0
Gastro SV Gastro SV

Gastro SV je offline (nepripojený) Gastro SV

Dobry den, ja by som sa tiez chcela opytat nieco na tuto temu.
Ako mam uctovat stravne listky, ked ich nenakupujeme , ale sme restauracia
a mame ich vlastne z trzieb za obedy v restauracii , ktore potom odovzdavame do firiem ( napr. Le Cheque Dejeuner a pod. ) a tí nam ich preplacaju na BU . Z tychto listkov poskytujeme aj zamestnancom ako stravne. Vie mi niekto poradit zauctovania ?
Dik Sony
0 0
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

Ahojte ! Všetkým pekný deň prajem!

Chcem sa vás všetkých spýtať na Váš názor :
Mamina bola na školení a tam jej bolo povedané , že ak má firma stravný lístok kúpený v hodnote 67,- môže si celú túto sumu dať do nákladov a nemá počítať 55% - od 1.9.2007 . Je to správne? Ja nad tým stále uvažujem.
Je to správny postup?

Ďakujem Vám?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

denisocka Pozri príspevok
Ahojte ! Všetkým pekný deň prajem!

Chcem sa vás všetkých spýtať na Váš názor :
Mamina bola na školení a tam jej bolo povedané , že ak má firma stravný lístok kúpený v hodnote 67,- môže si celú túto sumu dať do nákladov a nemá počítať 55% - od 1.9.2007 . Je to správne? Ja nad tým stále uvažujem.
Je to správny postup?

Ďakujem Vám?
Nie je to správny názor.
0 0
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

Tweety Pozri príspevok
Nie je to správny názor.
Dakujem Tweety!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

už tu taká otázka bola , ktovie z čoho pramení takáto informácia
0 0
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

Zo zlého výkladu zákona resp. z nedočítaného zákona!

Zo Zákona musí byť hodnota stravenky §152 ods.4 najmenej 75% z ceny stravného poskytovaného pri ceste 5-12 hod. t.j. 75% z 89,- = 67 po zaokr. A potom zamestnávateľ môže hradiť stravenku do výšky minimálne 55% zo 67,- = 36,71 a maximálne do výšky 55% z 89,- = 48,95
Takže do nákladov si môžem dať od 36,71 do 48,95

Myslím , že teraz to už je na správnej miere .
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

liba2 Pozri príspevok
už tu taká otázka bola , ktovie z čoho pramení takáto informácia
alebo skôr dezinformácia
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Chcela by som sa opýtať, ak SP poskytujeme mesiac pozadu za odprac.dni a v 01/08 sme zakúpili SP za 12/07, tak ako by som to mala mať zaúčtované?
ĎAKUJEM
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, ak SP poskytujeme mesiac pozadu za odprac.dni a v 01/08 sme zakúpili SP za 12/07, tak ako by som to mala mať zaúčtované?
ĎAKUJEM
Áno, patrí to do roku 2007.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať