Zavrieť

Porady

Služby spojené s nákupom materiálu

Ahoj všetci chcem poprosiť o radu. Nakúpili sme materiál na výrobu kľúčov, nakoľko v účtovníctve nevedieme sklady zaúčtovala som to na 501AU, potom nám prišla fa za vykladanie materiálu vysokozdvižným vozíkom 435,- bez DPH a fa za dopravu materiálu 13000,- bez DPH. Ako mám tieto služby zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MartinkoK
    Ahoj všetci chcem poprosiť o radu. Nakúpili sme materiál na výrobu kľúčov, nakoľko v účtovníctve nevedieme sklady zaúčtovala som to na 501AU, potom nám prišla fa za vykladanie materiálu vysokozdvižným vozíkom 435,- bez DPH a fa za dopravu materiálu 13000,- bez DPH. Ako mám tieto služby zaúčtovať?
    Všetky tieto náklady vstupujú do OC materiálu.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Tweety
    Všetky tieto náklady vstupujú do OC materiálu.
    To znamená, že ich mám zaúčtovať na 501AU ako samotný materiál?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MartinkoK
    To znamená, že ich mám zaúčtovať na 501AU ako samotný materiál?
    Áno, zvyšujú cenu materiálu.

    suzuki je offline (nepripojený) suzuki

    suzuki
    Ono aj keď sa účtuje spôsobom B o zásobách, treba viesť operatívnu evidenciu, kde do obstarávacej ceny vstupujú všetky náklady na obstaranie, teda ja dovoz a manipulácia s materiálom - ale len pri jeho dovoze. Účtuje sa všetko na 501 a na konci roka sa materiál, ktorý podľa oper.evidencie zostal na sklade zaúčtuje 112/501 v obstarávacej cene.

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    Chcem poprosiť o radu.Účtujem v PU spôsob B.
    Nakupujeme materiál 15.12.2006 / 501/211 -v sume 10 000,- Sk bez DPh - v takej cene to ide aj na sklad /
    , potom tento materiál dáme opracovať 26.12.2006 -napríklad narezať , obrúsiť.../ 518 /211 - 2000 Sk bez DPh -prácu-službu cez sklad nenahadzujeme /


    15.1.2007 to predáme ako výrobok /311/601 v cene 16 000 ,- Sk bez DPH/

    Pri spôsobe B na konci roka podľa inventúry príjmem materiál na sklad , kedže som ho nepredala -v sume 10 000,- Sk
    Ale čo s tým opracovaním mám ho nechať v nákladoch roku 2006 /účtovala som to ako 518/211 -služba /, hoci výnos z neho bude až v 2007
    Alebo aj to opracovanie účtovať na 501 a do cez sklad to zabezpečiť tak, že najskôr vydám materiál v sume 10 000 na spracovanie a potom znovu príjmem na sklad v sume 12 000 Sk - to asi bude správnejšie

    Skúste pomôcť. ďakujem

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    jeso
    Chcem poprosiť o radu.Účtujem v PU spôsob B.
    Nakupujeme materiál 15.12.2006 / 501/211 -v sume 10 000,- Sk bez DPh - v takej cene to ide aj na sklad /
    , potom tento materiál dáme opracovať 26.12.2006 -napríklad narezať , obrúsiť.../ 518 /211 - 2000 Sk bez DPh -prácu-službu cez sklad nenahadzujeme / 15.1.2007 to predáme ako výrobok /311/601 v cene 16 000 ,- Sk bez DPH/.
    Podľa mňa by sa to malo účtovať ako nedokončená výroba resp. zmena stavu hotových výrobkov, ak narezanie a obrúsenie všetkého materiálu bude ukončené do konca roka. Ocenenie by malo byť spôsobom uvedeným v § 25 ods. 1 písm. b) bod 2. ZÚ - t.j. vlastnými nákladmi. Účtovanie by pri spôosobe B v zmysle § 43 ods. 5 malo byť podľa mňa asi nasledovné:
    v priebehu roka
    - nakupovaný materiál na 501.....................10000,-
    - externé služby (opracovanie) na 518...........2000,-
    - prípadné ostatné náklady 5xx
    na konci roka prírastok výrobkov ocenený vlastnými nákladmi (podľa inventúry)
    123 / 613 ........... 12000,- Sk (alebo u NV 121 / 611)
    v priebehu roka 2007 predaj výrobkov
    311 / 601 ........... 16000,- Sk
    na konci roka 2007 sa konečný stav výrobkov 2006 (= PS v roku 2007) zaúčtuje ako úbytok výrobkov vo vlastných nákladoch
    613 / 123 ........... 12000,- Sk
    V zmysle PÚ by mala byť skladová evidencia výrobkov viesť tak, aby bolo kedykoľvek možné zistiť a preukázať zložky obstarávacej ceny (vlastné náklady) zásob vlastnej výroby.
    Naposledy upravil andrej_rv : 10.01.07 at 19:21

    Služby spojené s nákupom materiálu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.