Zavrieť

Porady

Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov

Pekný deň,

potrebujem poradiť. Mám povinnosť raz ročne zasielať firmám odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, keď som živnostníčka a nie som platcom DPH?
Usporiadat
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

babyslecna
Pekný deň,

potrebujem poradiť. Mám povinnosť raz ročne zasielať firmám odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, keď som živnostníčka a nie som platcom DPH?
na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. § 29 a §,30 je povinnosť vykonať inventarizaciu. Inventarizáciou overuje účt. jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Súhlasím s tým, že je povinnosť urobiť inventarizáciu ale nie je stanovený spôsob ako a iba jedným si spôsobov je posielanie listov na odsúhlasenie záväzkov a pohľadávok.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov tak, že mi to potvrdia moji odberatelia a dodávatelia robím nie preto, žeby mi to prikazoval niejaky zákon, ale preto že si overím správnosť mojej evidencie. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy vznikajú nezrovnalosti a je dobré si to aspoň raz za rok odkontrolovať.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Peterka
Súhlasím s tým, že je povinnosť urobiť inventarizáciu ale nie je stanovený spôsob ako a iba jedným si spôsobov je posielanie listov na odsúhlasenie záväzkov a pohľadávok.
Sem sa s ďalšími spôsobmi!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Napríklad osobná návšteva.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Super ! A čo telefonát?
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

a co mailom? poslat zoznam - oskenovat s podpisom - poslat naspat
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

camelfly
a co mailom? poslat zoznam - oskenovat s podpisom - poslat naspat
To sa mi nepáči, myslela som skôr, prídem osobne, alebo zavolám a urobím fajku v zozname, chápeš?
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

ermon
To sa mi nepáči, myslela som skôr, prídem osobne, alebo zavolám a urobím fajku v zozname, chápeš?
ale pravdaze chapem, bol to len navrh , osobne aspon ja by som musela aj z PD do BA
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

camelfly
ale pravdaze chapem, bol to len navrh , osobne aspon ja by som musela aj z PD do BA
výborne, máš to ako služobnú cestu - výdaj - účel cesty: inventarizácia pohľadávok a záväzkov...
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Posúvam ....
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Nikto nevie poradiť?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

KvetkaK
Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?
V zákone nie je stanovená forma robenia inventarizácie záväzkov a pohľadávok.... Je iba povinnosť ju urobiť.
Písomná forma je zaužívaná, nakoľko potvrdenia slúžia aj na vymáhanie pohľadávok a pod.

Orange a T-Com nemajú k 31.12. de facto pohľadávky - platíš im mesiac dopredu, takže k 31.12. majú poväčšine vyrovnané v 11 mesiaci, myslím.

Okrem toho môžeš mať v internej smernici uvedené, že pohľadávky uhradené do napr. 31.1. alebo 28.2 nebudeš inventarizovať.

Bližšie na školení: Fyzické osoby od A po Z od Ing. Jany Acsovej.
http://www.porada.sk/t32495-seminare...na-acsova.html
Naposledy upravil Monika Kováčová : 24.01.07 at 12:38
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Už som svoj príspevok opravila. A to nebolo myslené Tebe ale Tweety.
0 0
Pukana Pukana

Pukana je offline (nepripojený) Pukana

Možem inventarizáciu pohľadávok ku 31.12.2006 uroriť a rozposlať tlačivá až teraz, teda dátum vyhotovenia na tlačive by bol napr. 20.02.2007? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

áno samozrejme že môžeš, len zostatky by mali byť k 31.12.2006
0 0
Pukana Pukana

Pukana je offline (nepripojený) Pukana

Áno, samozrejme zostatky budú k 31.12.2006, "ermon" ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?
Orange v podstate robí odsúhlasenie priebežne počas celého roka, keď spolu s faktúrou zasiela aj prílohu k faktúre - Informáciu o stave účtu, kde uvádza prehľad uhradených platieb, prípadne neuhradených záväzkov. Podľa tohoto prehľadu sa dá aj spätne dohľadať, kedy a koľko firma uhradila. Mne sa to hodilo, keď som po inej účtovníčke prebrala účtovníctvo bez vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov a dopátrala som sa postupne k správnemu stavu záväzkov voči Orangu. Využila som aj spôsob telefonickej komunikácie s pracovníkom Orangu - v spodnej časti faktúry je vždy uvedená kontaktná osoba, s ktorou je možné problém riešiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať