Zavrieť

Porady

Nájomné za rok 2007 ako výdavok v roku 2006

Ahojte všetci.
Chcem si len overiť informáciu a moje presvedčenie:

-Myslím si, že živnostník si nemôže uplatnovať výdavky za nájomné (za nebytové priestory-kancel,sklad,...) ako daňový výdavok v roku 2006 ak sú to platby za nájom v roku 2007 - aj keď ich uhradil v roku 2006 (t.j. že by si živnostník chcel vylepšiť daňové priznanie a v r.2006 by vopred zaplatil prenajímateľovi nájom za napr. prvé 3 mesiace roku 07)

Myslím si že takýto výdaj aj v jednoduchom účtovníctve by mal byť zahrnutý do nákladov až v roku, ktorého sa to týka. - akoby "výdavok budúceho obdobia"

- ? myslím si správne alebo sa mýlim
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V JÚ sa výdavky započítavajú vtedy keď sú zaplatené, t.j. nerobíme časové rozlíšenie.
0 0
speedy_vw speedy_vw

speedy_vw je offline (nepripojený) speedy_vw

mysimis
V JÚ sa výdavky započítavajú vtedy keď sú zaplatené, t.j. nerobíme časové rozlíšenie.

súhlasím, ale čo sa týka nájomného - myslím že tam bola nejaká zmena a preto si to chcem overiť!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

§ 19
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Speedy , samozrejme, že záleží či je prenajímateľ FO, alebo PO
0 0
speedy_vw speedy_vw

speedy_vw je offline (nepripojený) speedy_vw

Muška
Speedy , samozrejme, že záleží či je prenajímateľ FO, alebo PO
takže ak je FO tak nemám pravdu a ak PO tak mám?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak je prenajímateľ FO - tak musíš časovo rozlíšiť
Ak je prenajímateľ PO - tak nerozlišuješ
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ja som mala v minulom roku ten isý problém. Nájomné na 1, 2 a 3/2006 zaplatil v decembri 2005 PO a ja so to nedala do nákladov roku 2005
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzka asi som Ťa nepochopila. To nájomné si uhradila prenajímateľovi , ktorý je PO????

§ 19 odst. 4 Zákona o dani z príjmov.
Zaplatené nájomné FO za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Toto ustanovenie ukladá povinnosť časovo rozlišovať nájomné uhrádzané FYZICKEJ OSOBE.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ja som to urobila pri PO, lebo vtedy mi na porade nikto neporadil a potrebovala som to súrne. Nič som tým nepokazila, DÚ bude spokojný že to nemáme v nákladoch
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

zuzana hlavata
Ja som to urobila pri PO, lebo vtedy mi na porade nikto neporadil a potrebovala som to súrne. Nič som tým nepokazila, DÚ bude spokojný že to nemáme v nákladoch
Prenajímateľ bol PO????

DÚ bol spokojný ak Vám kontroloval r. 2005 /a nedali ste si to do výdavkov/, len či bude DÚ spokojný ak Vám bude kontrolovať r. 2006, že platbu nájomného plateného právnickej osobe v roku 2005 ste dali do nákladov r. 2006 .
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Len by som si chcel ujasniť to, čo mi už dlhšie vŕta hlavou a nechce prestať vŕtať:

Ak prenajímateľ je teda FO, ja som podnikateľ-SZČO, zaplatím prenajímateľovi nájomné za rok 2006.

1. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2005 dopredu, je to daňovo neuznateľný výdavok v roku 2005. A v roku 2006 si toto nájomné nemôžem dať ani ako odpočítateľnú položku od základu dane.

2. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2006, je do daňovo uznateľný výdavok.

3. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2007 pozadu, je to daňovo neuznateľný výdavok.

Hlavne mi vŕta hlavou tá 1.
Naposledy upravil M3G : 06.01.07 at 19:10
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M3G
Len by som si chcel ujasniť to, čo mi už dlhšie vŕta hlavou a nechce prestať vŕtať:

Ak prenajímateľ je teda FO, ja som podnikateľ-SZČO, zaplatím prenajímateľovi nájomné za rok 2006.

1. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2005 dopredu, je to daňovo neuznateľný výdavok v roku 2005. A v roku 2006 si toto nájomné nemôžem dať ani ako odpočítateľnú položku od základu dane. Odpoveď: VOZD roku 2006

2. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2006, je do daňovo uznateľný výdavok. Odpoveď : áno

3. Ak by som toto nájomné zaplatil v roku 2007 pozadu, je to daňovo neuznateľný výdavok. Odpoveď : Je to VOZDroku 2007

Hlavne mi vŕta hlavou tá 1.
Zákon hovorí .....časovo rozlišuješ Ale do výdavkov to vždy dostaneš
Naposledy upravil Muška : 06.01.07 at 20:12
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška
Prenajímateľ bol PO????

DÚ bol spokojný ak Vám kontroloval r. 2005 /a nedali ste si to do výdavkov hoci ste mali nárok/, len či bude DÚ spokojný ak Vám bude kontrolovať r. 2006, že platbu nájomného plateného právnickej osobe v roku 2005 ste dali do nákladov r. 2006 .
Červeným som doplnila príspevok, aby nemýlil
Naposledy upravil Muška : 06.01.07 at 20:11
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Muška
Zákon hovorí .....časovo rozlišuješ Ale do výdavkov to vždy dostaneš
Som z toho nejako vedľa.

Tomu výdavku v bode 1. nechápem. Pod výdavkom 2006 si myslela položku odpočítateľnú od základu dane v roku 2006?

V bode 3. si predpokladám myslela nedaňový výdavok .

Ak sa mýlim, ja to nechápať....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Upravila som to zrozumiteľnejšie v pôvodnom texte
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Ďakujem Muška, už nechápem iba 3. bod

Keď zaplatím v roku 2007 nájomné, ktoré je za obdobie 2006 a v roku 2007 ho dám do VOZD, neodporuje si to s §19 ods. 4? Pretože výška časovo rozlíšeného nájomného prislúchajúca na rok 2007 je 0,- Sk.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

V roku 2006 Ti ale vznikne záväzok.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Muška
V roku 2006 Ti ale vznikne záväzok.
Nevznikol, lebo klient nepovedal, že má taký záväzok.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M3G
Nevznikol, lebo klient nepovedal, že má taký záväzok.
....tak mu nič iné neostáva len opraviť "výkaz" k DP a priznať tam uvedený záväzok. Ale keďže je to za rok 2006 - tak predpokladám, že len diskutujeme
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

To nájomné je za rok 2001, priznané súdom v roku 2006.

A mne sa to veľmi do VOZD 2006 nechce dávať.

Inak dobrá zahrievacia diskusia do nového roku
0 0
Načítať ďalšie