Zavrieť

Porady

Casove rozlisenie v JU

mam pochybnosti o svojej volbe povolania ...viac
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

http://www.porada.sk/showthread.php?...n%E9+poistenie - prečítaj si tieto príspevky.
0 0
rodof rodof

rodof je offline (nepripojený) rodof

mam pochybnosti o svojej volbe povolania ...viac
dakujem, .....takze konecny vysledok nam nie je znamy...Hm
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

rodof
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?

Zákonné poistenie za rok 2005 zaplatené v roku 2004 je nákladom roku 2004. V JU sa časovo rozlišuje len nájomné, prípadne leasing / t.j. tiež nájomné/.
Zdravím
0 0
zuzanak zuzanak

zuzanak je offline (nepripojený) zuzanak

Súhlasím s Darou, poistné na rok 2005 zaplatené v roku 2004 v JU je nákladom
roku 2004, podobne ako predplatné na časopisy a pod. Táto platba sa následne
už predsa nezúčtováva a preto by sa mala zahrnúť do daňových výdavkov v deň
uskutočnenia účtovného prípadu
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ahojte, ja k tomu len tolko, ze som sa bola radit na Danovom urade prave ohladom casoveho rozlisenia preddavkov v jednoduchom uctovnictve a jedine k comu som dospela bolo... ze teta mi podakovala, ze som ju informovala o novinke, ktoru si v zakone platnom od 1.1.2004 este nevsimla. Ale v jednom nemenovanom danovom mesacniku pisali, ze vraj k tomu ma vyjst usmernenie vo financnom spravodajcovi... tak teda cakajme do 2/05 a budeme mudrejsi.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

tak presne, ja som tiež čítala o tom usmernení, takže čakajme čakajme, hádam to v tom februári stihnú vydať, aby sme nervózne nečakali až do marca
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Ja som napísala do poradne "Poradca podnikateľa" p.Melišová -odd.poradenstva mi písomne odpovedala citovaním zákona § 17 odst.12 písm.b) na moju konkrétnu otázku poistné na dobu od 31.3.04 do 31.3.05 je výdavkom r.2004 pretože dodanie nastalo už v zdaňovacom obd.r.2004 a na predplatné časopisov napr.PP podľa tohto ustanovenia nie je to výdavkom r.2004 nakoľko plnenie nastana až vr.2005. Aj keď to nie je celkom tak, lebo plnenie takisto nastane už v r.2004. Takže robme každý podľa vlastného uváženia.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Koalko, prosím, prosím, prosím nemohol by si to, čo Ti napísala p. Melišová zoskenovať a vycapiť sem? Al. poslať cez súkromnú správu? Prosím. Ja mám celý rok len také faktúry (pár tisícov faktúr), kde je uvedený presný dátum + prelínajú sa mi roky (fakturujeme preddavkovo). A neviem, čo s tým. Žalúdok a nervy mám v ...... Už mám pocit, že skončím v nemocnici... od tých nervov.
Ďakujem
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

V zákone to nie je jasne napísané, preto by behom februára malo vyjsť nejaké usmernenie ohľadne týchto preddavkových platieb. Ak by sme mali presúvať všetky problematické zaplatené výdavky z roku 2004 do roku 2005, potom je otázne, načo nám je jednoduché účtovníctvo, keď ho na konci roka musíme prerábať podľa princípov podvojného...
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Suhlas s Vierou. Myslim, ze to dopadne tak, ze v tom usmerneni bude napisane ze ide skutocne len o preddavky 2004 na ktore pride zuctovacia faktura v r. 2005 a nie poistne, pausaly na MT platene vopred a pod.

Ja som tiez ohladom tejto temy pisala do PP a odpisali mi nasledovne:
- Predplatné na časopisy na rok 2005
Zaplatenie predplatného v roku 2004 na časopisy dodávané v roku 2005 budú daňovým výdavkom až v roku 2005. Uvedené sa vykoná cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku ako posledné zápisy s vplyvom na úpravu základu dane tak, že sa z výdavkov vylúčia. Inak je možné už hneď pri úhrade zaúčtovať preddavok roku 2004 ako nedaňový výdavok. Výsledok bude daňovo rovnako správny.
- Zaplatené poistné v roku 2004 na rok 2005 za motorové vozidla v obchodnom majetku nie je platenie preddavku. Ide o bežnú platbu v termíne určenom zákonom. V jednoduchom účtovníctve účtovná jednotka zaúčtuje platbu poistného na základe výpisu z účtu alebo pokladničného dokladu ako výdavok z pokladnice alebo z účtu cez knihu pokladnice alebo knihu účtu. V peňažnom denníku bude účtovať túto finančnú operáciu ako daňový výdavok ovplyvňujúci základ dane zdaňovacieho obdobia roku 2004. V tomto prípade nejde o platenie preddavku, ktorý by musela účtovná jednotka považovať za platbu vopred na dodanie služby v inom zdaňovacom období a z toho dôvodu nebude upravovať základ dane z príjmov za rok 2004 podľa § 17 ods. 12 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Pri platbe zákonného alebo havarijného poistného sa neočakáva recipročné plnenie.
- Mesačný paušál za internet platený vopred
Faktúru od mobilných operátorov na mesačný paušál za internet účtovaný ako platba vopred v decembri roku 2004 na mesiac január 2005 účtovná jednotka zaúčtuje ako nedaňový výdavok roku 2004. Ide o preddavok na plnenie služieb internetu pre mesiac január roku 2005. Platba paušálu ročne napr. od septembra 2004 do septembra 2005 je platba vrátane preddavku na rok 2005, a preto je potrebné takúto platbu časovo rozlíšiť. Ročný paušál rovnomerne podeliť mesiacmi, počas ktorých sa budú prijímať služby internetu v roku 2004 a v roku 2005.
- Platené nájomné vopred
Časové rozlíšenie nájomného v prípade podvojného účtovníctva vyplýva aj z postupov účtovania. U jednoduchého účtovníctva nastala legislatívna medzera, pretože takáto účtovná jednotka, ak vypláca nájomné právnickej osobe, potom nemusí časovo rozlišovať nájomné prislúchajúce len na zdaňovacie obdobie. Vyplýva to z § 19 ods. 4. V tomto ustanovení sa povinnosť časovo rozlíšiť nájomné do daňových výdavkov ukladá pri platbách len fyzickým osobám. Zrejme sa necielene dostala do legislatívy táto nejednoznačná a nerovnaká metóda prístupu k daňovým výdavkom za nájomné, kedy by si fyzická osoba v jednoduchom účtovníctve, ak vypláca nájomné právnickej osobe, mohla v daňových výdavkoch uplatniť zaplatené nájomné aj na viac rokov vopred. V týchto prípadoch by bolo dôležité, ako je uzatvorená nájomná zmluva a s akými splatnosťami splátok, resp. či nejde o platenie preddavkových nájomných splátok. Vtedy by sa mohli daňové výdavky fyzickej osoby v jednoduchom účtovníctve s platbami právnickej osobe dvojako posudzovať.
A) ako záloha na nájomné vopred podľa § 17 ods. 12 písm. b) a vtedy daňový výdavok sa bude uplatňovať podľa kalendárnych mesiacov ako bude zaplatené nájomné plynúť. Zmluvne by muselo byť zrejmé, že ide o preddavok na nájomné. Napríklad dojednané vopred platby na roky 2004, 2005, 2006,
B) ako bežná platba v zdaňovacom období, kedy je splatné nájomné na nasledujúci mesiac, ktorý pripadá na nové zdaňovacie obdobie. Napríklad zmluvne dojednané splatné nájomné zaplatené právnickej osobe v decembri roku 2004, ale týkajúce sa napríklad prvého štvrťroka 2005. Tento prípad by sa týkal daňového výdavku roku 2004.

Platby nájomného vyplácané fyzickej osobe sú jednoznačným výdavkom po zaplatení a vždy aj časovo prislúchajúce na príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 19 ods. 4 tým, že sa upraví základ dane.

Inak mam podane ziadosti k tejto teme na MFSR aj na UDR a zatial stale nic. Ked nieco pride urcite hned napisem)).
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Toto som dnes k tomu nasla:
http://www.enoviny.sk/en/clanok.asp?id=2746&d=ZI&login=login&wa=W0504EZI01

Je tam v skratke: zakonna poistka zaplatena v 12/04 za r. 2005 je danovym vydavkom roku 2004.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Si tu pisem sama pre seba.
Keby to este niekoho zaujimalo tak som volala na DR SR do BB a povedali, ze tiez celkom nevedia a cakaju na usmernenie z MF SR (ktore btw. asi nebude - aj tam som volala).
Takze podla info z DR SR z BB sa do danovych vydavkov 2004 mozu zahrnut:
- platby havarijneho a zakonneho poistneho na r. 2005
- platby za spotrebu EE, plyn, voda a pod. na r. 2005
Do danovych vydavkov sa nemozu zahrnut:
- platby za odb.literatutu alebo casopisy, ktore budu donane v r. 2005 (klasicke casove rozlisenie ako v podvojnom uctovnictve).
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

saman, vďaka za info, čítame to mnohí. A asi všetci čakáme, že si DR urobí jasno, lebo ja mám tiež jednu otázku na DR a nevedia čo s tým.

Prijaté nájomné v JU v 12/04 na IQ05.?
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Díky Šaman za info, dnes som ešte nestihla prelúskať všetky príspevky od včera - od 16:00 - preto žiadna reakcia.
Čo sa týka preddavkov, to je v mojom prípade problém č. 1.
Je však zaujímavé, že v JÚPP 10/2004 bolo časovo rozlíšené aj poistné.
Tak asi treba naozaj čakať na usmernenie z MF.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Nike
saman, vďaka za info, čítame to mnohí. A asi všetci čakáme, že si DR urobí jasno, lebo ja mám tiež jednu otázku na DR a nevedia čo s tým.

Prijaté nájomné v JU v 12/04 na IQ05.?
Tiez mam ten problem.... ze v zmluve je ze sa plati najomne v beznom mesiaci na nasledujuci mesiac!
Ja by som povedala je to tak dohodnute (nie je to preddavok)! Preddavok by to bol, keby som vzala najomne dopredu na 3 roky!!!
Ale tym, ze sa platia platby v beznom mesiaci na mesiac dopredu vlastne aj tak ked to spocitam za rok, tak zdanim sumu najmu za rok a nie viac!
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

No, navrhujem počkať, lebo netuším v čom má DR problém.
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

Podla neoficialneho stanoviska MF sa predplatne na casopisy nepovazuje za preddavok a zauctuje v den uskutocnenia uctovneho pripadu. V utorok 8.2. je prednaska Ing. Faiglovej z MF, urcite sa jej na to opytam, a napisem ako postupovat.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Si zlata ali.
Ja som okolo toho este tiez zistovala.
Predplatne za casopisy na r. 2005 je danovy vydavok 2004 - to mi tiez potvrdili.
Co sa tyka najomneho plateneho vopred napr. v 12/04 za I.Q.05 tam tiez povedali, ze ok, je to v zmluve dohodnute ze sa to proste plati dopredu, takze tiez je to vydavok 2004 s tym, ze keby to najomne bolo platene napr. na 2-3 roky dopredu potom to treba casovo rozlisovat.
A co je najlepsie - usmernenie vo financnom spravodajcovi vraj nebude!!!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ali a Šaman, ďakujem, ďakujem, ďakujem za tieto informácie. Pretože len čakám a čakám a nemôžem sa pohnúť. Ale aspoň sa viem ďalej pohnúť s tými časopismi - ale čokeď je to len 1 fa. Tých ďalších problémových je o dosť viacej.
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

saman
Si zlata ali.
Ja som okolo toho este tiez zistovala.
Predplatne za casopisy na r. 2005 je danovy vydavok 2004 - to mi tiez potvrdili.
A co je najlepsie - usmernenie vo financnom spravodajcovi vraj nebude!!!
saman
Ja som tiez ohladom tejto temy pisala do PP a odpisali mi nasledovne: - Predplatné na časopisy na rok 2005
Zaplatenie predplatného v roku 2004 na časopisy dodávané v roku 2005 budú daňovým výdavkom až v roku 2005.
Takze ja som z tohoto vedla. Usmernenie nebude a ked sa veci zistuju, tak nam podaju dve protichodne riesenia. Na Slovensku je to tak.
Ja mam s tym problem z opacnej stranky. Fakturujeme prezentaciu na webe. Mame dve formy platenia - mesacnu a rocnu. Ak zaplatia na cely rok, davame im dva mesiace zadarmo. Vcera som pracne prerabala vsetky rocne prijmy na rok 2004 a 2005. Teraz to vyzera tak, ze to bolo zbytocne. Ked to zaplatili v roku 2004, tak je to cele zdanitelny prijem v roku 2004. Mam pravdu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať