Zavrieť

Porady

DF-prelom rokov 06/07 ešte raz

Dobrý večer,
ešte raz prosím o radu pri učtovaní DF prelom rokov, nakoľko som čítala
viac príspevkov a nezhodujú sa. Chcela by som to zaúčtovať správne.

Dodavateľká fa : dátum dodania : 29.12.2006
dátum vystavenia : 03.01.2007
dátum splatnosti : 11.01.2007
uhradená : 05.01.2007

Ja som dostala radu : kniha záväzkov do roku 2007, výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006 ale taktiež je možné dať do DPH 1. Q./2007.


Ale niektoré názory sú : kniha záväzkov do roku 2006, výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006, ale je tiež možné dať do DPH 1.Q./2007.

Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ja takéto faktúry účtujem do roku 2006,pretože služba alebo tovar bol dodany v roku 2006,podľa dátumu plnenia.V knihe záv.r.06,inak ma kvoli DPH nepustí ani softw.,úhradu podľa dátumu r.2007.Ja si myslím ,že to je pre mňa záv.z minulého roku,ktorý sa mi prejaví vo výkaze.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Myslím, že nakoniec sme sa zhodli nasledovne:
1.,DPH: 4 Q/2006 prípadne 1Q/ 2007
2.,ak sa týka roku 2006 /čo sa aj podľa dátumu dodania týka/ tak záväzok, resp. pohľadávka roku 2006
3., náklad/výnos podľa dátumu úhrady
Naposledy upravil ekopo : 16.01.07 at 13:33 Dôvod: oprava preklepu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Enyma
Dobrý večer,
ešte raz prosím o radu pri učtovaní DF prelom rokov, nakoľko som čítala
viac príspevkov a nezhodujú sa. Chcela by som to zaúčtovať správne.

Dodavateľká fa : dátum dodania : 29.12.2006
dátum vystavenia : 03.01.2007
dátum splatnosti : 11.01.2007
uhradená : 05.01.2007

Ja som dostala radu : kniha záväzkov do roku 2007, výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006 ale taktiež je možné dať do DPH 1. Q./2007.

Á n o


Ale niektoré názory sú : kniha záväzkov do roku 2006 - nie lebo v skutočnosti fa bola obdržaná v roku 2007 o čom svedčí dátum vystavenia - jedine že by bol dátum vystavenia rok 2006
výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006,
ale je tiež možné dať do DPH 1.Q./2007. á n o

Ďakujem za všetky rady.
odpoveď červená
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Už to tu bolo spomenuté, na základe toho som odpovedal v príspevku:

zákon o účtovníctve
§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.


Preto, ak sa záväzok/pohľadávka týka roku 2006, tak ho tam vykážem aj keď je FA vystavená v r. 2007
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ekopo
účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.


Preto, ak sa záväzok/pohľadávka týka roku 2006, tak ho tam vykážem aj keď je FA vystavená v r. 2007
kedze faktura bola vystavena 3.1.2007 a dosla este neskor, nesplna toto podmienku na zaradenie do roku 2007? kym nemam fakturu, nemam ako zisit skutocnost..

EDIT : podla mna sa nic nepokazi ani jednym sposobom, ale zauctoval by som to ako zitka, DPH 4Q, kniha faktur 2007...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
duficek
kedze faktura bola vystavena 3.1.2007 a dosla este neskor, nesplna toto podmienku na zaradenie do roku 2007? kym nemam fakturu, nemam ako zisit skutocnost..

EDIT : podla mna sa nic nepokazi ani jednym sposobom, ale zauctoval by som to ako zitka, DPH 4Q, kniha faktur 2007...
Ani výpis z BU za 12/06 nebudeš účtovať, pretože Ti prišiel v 1/07?
Samozrejme z daňového hľadiska sa nepokazí nič, ale z hľadiska výkazu o M a Z určite. Zober si že sa jedná o dodávku tovaru. Na sklad prijmem v 12/06 /vtedy prebehla dodávka/ = mám ho v inventúre, ale podľa Tvojho názoru záväzok patrí do roku 2007. To bude poriadne skreslený výkaz = vlastne výkaz nebude mať žiadnu výpovednú hodnotu. To isté platí pri pohľadávkach.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vzhľadom k počtu tém a názorov na oblasť "prelom rokov" dávam návrh zákonodarcom, prikázať vystavenie všetkých faktúr týkajúcich sa daného roku, teraz r. 2006 do 31.12.2006 aj za cenu fakturovania počas Silvestra

P.s. to len na odľahčenie, lebo neviem, či už na túto tému tu nie je aspoň 1 000 príspevkov a stále dva rozdielne názory
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Dobre,že existujú iba 2 názory. Je totiž vtip o tom, že keď o probléme diskutujú dvaja právnici, tak z toho vzídu 3 právne názory.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ale myslím, že v tomto prípade to už nie je 50:50
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ekopo
Ani výpis z BU za 12/06 nebudeš účtovať, pretože Ti prišiel v 1/07?
Samozrejme z daňového hľadiska sa nepokazí nič, ale z hľadiska výkazu o M a Z určite. Zober si že sa jedná o dodávku tovaru. Na sklad prijmem v 12/06 /vtedy prebehla dodávka/ = mám ho v inventúre, ale podľa Tvojho názoru záväzok patrí do roku 2007. To bude poriadne skreslený výkaz = vlastne výkaz nebude mať žiadnu výpovednú hodnotu. To isté platí pri pohľadávkach.
vypis z uctu sa neuctuje, ale uctujeme na zaklade VU. Na VU su datumy, kedy sa uskutocnili uhrady, t.j. ked je ne VU datum ...... roku 2006, uctujem 2006, aj ked mi vypis dosiel v roku 2007. JU je uctovnictvo danove.
Kedze ide o JU, A fa bola vystavena 1/07 je to zavazok roku 2007. Je to somarina postavena na hlavu, ale je to tak. Ked si zadam do softu datum vystavenia napr. 02:01.2007 automaticky mi to hodi ako zavazok 2007.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
betka
vypis z uctu sa neuctuje, ale uctujeme na zaklade VU. Na VU su datumy, kedy sa uskutocnili uhrady, t.j. ked je ne VU datum ...... roku 2006, uctujem 2006, aj ked mi vypis dosiel v roku 2007. JU je uctovnictvo danove.
Kedze ide o JU, A fa bola vystavena 1/07 je to zavazok roku 2007. Je to somarina postavena na hlavu, ale je to tak. Ked si zadam do softu datum vystavenia napr. 02:01.2007 automaticky mi to hodi ako zavazok 2007.
Uff, v prvom rade ďakujem za odborný výklad ohľadne účtovania výpisu, sorry, účtovania na základe výpisu. Iba jedna otázka : účtuje soft, alebo Ty ????
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mňa by zaujímalo čo je VÚ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
výskumný ústav...............
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

... mohol by byť aj vojenský útvar.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
VU???
VU = voľačo určite....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Už stačí, lebo dám návrh na zmenu témy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Myslím , že tie Vaše srandičky by sa mali používať v inej téme .
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ekopo
Ani výpis z BU za 12/06 nebudeš účtovať, pretože Ti prišiel v 1/07?
na vypise z uctu su predsa zobrazene uctovne pohyby, ktore nastali na zaklade nejakeho uz vystaveneho dokladu. takze na vypise 12/2006 budu uhrady faktur, ktore boli vystavene do 31.12, urcite tam nebude uhradena faktura z 3.1.2007....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nechcela som rozpútať slovnú hračku, ale mne to fakt až teraz zaplo, že išlo o výpis a v pôvodnom príspevku vlastne išlo o napomenutie zlej formulácie. Ja som v tom hľadala niečo účtovné asi som už prepracovaná...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
duficek
na vypise z uctu su predsa zobrazene uctovne pohyby, ktore nastali na zaklade nejakeho uz vystaveneho dokladu. takze na vypise 12/2006 budu uhrady faktur, ktore boli vystavene do 31.12, urcite tam nebude uhradena faktura z 3.1.2007....
ň
S tým výpisom som len reagoval na Tvoju vetu cit. " nie lebo v skutočnosti fa bola obdržaná v roku 2007 o čom svedčí dátum vystavenia - jedine že by bol dátum vystavenia rok 2006 " a druhé :
" kedze faktura bola vystavena 3.1.2007 a dosla este neskor, nesplna toto podmienku na zaradenie do roku 2007?" S tým som myslel len to, že aj výpis príde dosť neskoro. A čo hovoríš k tomu § 3 zákona o účtovníctve?? Budem ešte zhruba citovať jeden príspevok, myslím že bol od mušky - bol inde- Zober si ďaľšiu situáciu: Predám tovar za 3 milióny dňa 27.12.2006. Do 15 dní som povinný vystaviť FA, t.j. tuším 11.1.2007 ju aj vystavím s dátumom dodania 27.12.2006. Tovar na inventúre mať nebudem, čiže vo výkaze o MaZ nebude figurovať v zásobách. Ale nebudem tam mať ani pohľadávku, nakoľko som FA vystavil až 10.1.2007 ??????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať