Zavrieť

Porady

Kúpa auta na autokredit

Prosím Vás poraďte. Kúpili sme do firmy auto, avšak s tým že nám bol poskytnuty autokredit (tzv. účelový úver bez úveru). To znamená, že nám bola vystavená faktúra na celkovú sumu auta, ale my sme zaplatili iba jednu tretinu. Na zvyšné dve nám bol poskytnutý autokredit, ktorý musíme zaplatiť v dvoch splátkach, celkom 839.064,10 Sk a to jednu v roku 2007 a duhú v roku 2008. Je k tomu vystavený splátkový kalendár ale iba na povinné a havarijné poistenie, ktoré sa musí platiť v mesačných splátkach.

Suma auta: 1.055.462,10 Sk bez DPH
200.951,40 Sk DPH
--------------------------
1.258.589,94 Sk celkom

Mesačné splátky poistného: 1.051,-- Sk povinné zmluvné poistenie
2.832,-- Sk havarijné poistenie

Veľmi ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AHT
    Prosím Vás poraďte. Kúpili sme do firmy auto, avšak s tým že nám bol poskytnuty autokredit (tzv. účelový úver bez úveru). To znamená, že nám bola vystavená faktúra na celkovú sumu auta, ale my sme zaplatili iba jednu tretinu. Na zvyšné dve nám bol poskytnutý autokredit, ktorý musíme zaplatiť v dvoch splátkach, celkom 839.064,10 Sk a to jednu v roku 2007 a duhú v roku 2008. Je k tomu vystavený splátkový kalendár ale iba na povinné a havarijné poistenie, ktoré sa musí platiť v mesačných splátkach.

    Suma auta: 1.055.462,10 Sk bez DPH
    200.951,40 Sk DPH
    --------------------------
    1.258.589,94 Sk celkom

    Mesačné splátky poistného: 1.051,-- Sk povinné zmluvné poistenie
    2.832,-- Sk havarijné poistenie

    Veľmi ďakujem.
    Nepíšeš, či sa jedná o osobné auto, alebo úžitkové. Ani, či ste platiteľom DPH, (v prípade úžitkového automobilu), takže predpokladám, že o to Ti nejde. Teda, skúsim len tak všeobecne.
    Auto zaradíš do DHM v OC a budeš ho odpisovať 4 roky. Mesačné splátky povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia zaúčtuješ riadne do nákladov, vždy za príslušný mesiac. A splátky úveru sú nedaňovým nákladom, (úhrada záväzku).
    Ak sa mýlim, opravte ma.

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Ahojte, možno to tu už niekde je ale neviem to nájsť. Mám takýto problém: firma kúpila osobné auto na úver. Všetko ohľadom účtovania už viem, ale nie je mi jasná jedna vec, že faktúra je s DPH. To znamená, že ak nie je firma platcom DPH tak OC dám aj s DPH, alebo postupujem ako pri tom novom zákone, že DPH ide do nákladov. Ale veď to je iba pri finančnom leasingu. Ja neviem, pomôžte mi prosím.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Ak nie ste platcami DPH a auto je zakúpené na úver (nie leasing), vstupná cena automobilu pre odpisy je cena s DPH.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 25 Zákona o dano z príjmov
    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj
    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,

    Kúpa auta na autokredit

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.