Zavrieť

Porady

Predaj bytu a daň

Ahojte, neviem kam zaradiť tento príspevok a či sa to sem hodí, ale potrebujem sa spýtať na jednu vec: moja mama sa minulý rok v novembri nasťahovala do podnájmu ku rodičom mojej kamarátky. Oni ten byt týždeň predtým ako sa nasťahovala kúpili od niekoho a majú ho už aj v osobnom vlastníctve. Mama si chce ten byt od nich tento rok kúpiť, že si vezme naň hypotéku a oni jej ho aj chcú predať. Predtým to bolo tak, že keď si niekto kúpil byt v osobnom vlastníctve nesmel ho predať dva roky inak by musel platiť zaň daň. Zaujíma ma, či by oni tým že ho predajú museli tú daň zaplatiť, lebo mama mi tvrdí, že nemusia, ale ja si myslím, že musia, lebo je to vlastne obchodovanie s bytom. Prosím poraďte niekto ako to je, aby potom neboli z toho hotoví keď im príde platiť daň 100tisíc (tým kamoškinym rodičom). Ďakujem.
Usporiadat
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Od 1.1.2005 sa na oslobodenie od dane z príjmov pri predaji bytu vyžaduje splnenie už len jednej podmienky – tou je podmienka trvalého pobytu. Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov platí, že od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Na oslobodenie od dane z príjmov z predaja bytu podľa tohto ustanovenia sa už nevyžaduje, aby predávajúci bol počas minimálne dvoch rokov pred predajom súčasne vlastníkom bytu. Stačí, ak tam bol po túto dobu prihlásený na trvalý pobyt. Splnenie podmienky dvojročnej doby trvalého pobytu v predávanom byte sa preukazuje potvrdením o trvalom pobyte, ktorý na požiadanie vydá príslušný obecný či mestský úrad.
Ak nie je splnená podmienka dvojročného trvalého pobytu, môžete ísť na podmienku vlastníctva. Tá vyžaduje, aby osoba bola vlastníkom predávaného bytu dlhšie ako 5 rokov. V takom prípade si môže zinkasovanú kúpnu cenu z predaja bytu oslobodiť od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia je od dane z príjmov oslobodený príjem z predaja bytu po uplynutí piatich rokov odo dňa nadobudnutia bytu alebo jeho vyradenia z obchodného majetku.
Ak sa nespĺňa ani jedna z uvedených podmienok plateniu dani sa predávajúci zrejme nevyhnú.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
freddyk freddyk

freddyk je offline (nepripojený) freddyk

Ked som oslobodeny z dane z prijmu predaja bytu na zaklade viac ako 2 rokov trvaleho pobytu, musim podat danove priznanie?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keď si oslobodený od platenia dane, nepodávaš DP.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ďakujem veľmi pekne za zrozumiteľné vysvetlenie . Ešte sa chcem spýtať, že ak ti dotyční nezaplatia daň tak daňový úrad im sám pošle že majú zaplatiť alebo ako to je? Alebo sa majú oni nahlásiť? A čo ak sa nenahlásia?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
DP sa podá na DÚ, kde je už aj vypočítaná daň a tú je potrebné zaplatiť. U nás podáva zo zákona predávajúci daňové priznanie, ak sa zmluvne nedohodli inak /v kúpnej zmluve/.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Trocha upresním - nie je možné zmluvne dohodnúť, že daňové priznanie k dani z príjmov podá predávajúci. DP musí podať ten, kto mal príjem. Môžu sa zmluvne dohodnúť, že kupujúci zaplatí daň ( zákon o dani z príjmov hovorí o dani zaplatenej za iného daňovníka - aj keď nie v takejto súvislosti ). Dohady, kto má podať DP pri dani z príjmov nie sú namieste , ale niektorí daňovníci ešte nezabudli na podobné "naťahovanie" pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá však už bola zrušená ( a možno bude znovuzavedená ).
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Johanka
Trocha upresním - nie je možné zmluvne dohodnúť, že daňové priznanie k dani z príjmov podá predávajúci. DP musí podať ten, kto mal príjem.
pôvodne som dal súhlas, ale súhlasiť môžem len s týmto tvrdením, daňovník musí podať daňové priznanie sám
Johanka
Môžu sa zmluvne dohodnúť, že kupujúci zaplatí daň ( zákon o dani z príjmov hovorí o dani zaplatenej za iného daňovníka - aj keď nie v takejto súvislosti ).
v zmysle § 43 (zákaz prenosu daňovej povinnosti) zákona o správe daní a poplatkov: Dohody uzavreté s tým, že daňovú povinnosť znáša miesto daňového subjektu úplne alebo čiastočne iná osoba, nie sú pre daňové konanie právne účinné, ak neustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis inak.
Johanka
ale niektorí daňovníci ešte nezabudli na podobné "naťahovanie" pri dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá však už bola zrušená ( a možno bude znovuzavedená ).
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere napriek tomu, že zákon č. 554/2003 nebol zrušený.

Jennys
Ešte sa chcem spýtať, že ak ti dotyční nezaplatia daň tak daňový úrad im sám pošle že majú zaplatiť alebo ako to je? Alebo sa majú oni nahlásiť? A čo ak sa nenahlásia?
sú povinní sami podať daňové priznanie typu B, kde uvedú príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností (k tomu samozrejme výdavky) a výde im čiastkový základ dane; ak daň. priznanie nepodajú (napr. majú príjem len zo závislej činnosti a zamestnávateľ im vykonal ročné zúčtovanie) a daňový úrad dojde na to (čo v spolupráci s katastrom bezproblémov zistí), že dosiahli príjem, ktorý nie je oslobodený od dane, tak ich vyzve na podanie daňového priznania, ktoré buď podajú a priznajú tento príjem (samozrejme už budú sankcie) alebo nepodajú a potom urobí daň. úrad kontrolu podľa pomôcok, kde bude mať k dispozícii, ako pomôcky, kúpnopredajné zmluvy z katastra a na základe toho dodaní (samozrejme sankcie už budú vyššie). Daň sú povinní zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania, čiže tohto roku do 2.4.2007 (31.3. je sobota tak najbližší pracovný deň). Ak daňové priznanie podajú, ale daň nezplatia, budú vyzvaní na jej zaplatenie, ak ani potom nie, môže prísť na radu exekúcia.
Naposledy upravil skaspa : 24.01.07 at 09:29
0 0
1Mireček 1Mireček

1Mireček je offline (nepripojený) 1Mireček

Ja som kúpil byt 18.12.2001 a predal som ho kamarátovi 18.6.2005 nemal som tam trvalý pobyt, vznikla mi teda nejaká daňová povinnosť? ja som DP nepodal a doteraz mi nič neprišlo. bolo mi povedané že stači 2 roky vlastniť. Čo teraz?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

myslim, ze v juni 2005 uz bola ucinna novela zakona o DzP, takze si oslobodeny, ak:
1. mas bezprostredne pred prevodom dva roky trvaly pobyt nahlaseny v tom byte,
2. mas bezprostredne pred prevodom pat rokov byt vo vlastnictve.
Takze ak splnas niektoru z tych podmienok, si oslobodeny, ak nie, mas smolu, ak na to danovy pride, posle Ti vyuctovanie aj s paranym penale.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Doporučujem podať DP , aj keď s oneskorením. Sankcie nie sú malé ...
0 0
bumpy bumpy

bumpy je offline (nepripojený) bumpy

ahojte chcela by som sa opýtať kedy sa to priznanie podáva, predali sme totiž v januári byt (zatiaľ však neprebehol zápis do katastra), neviem či priznanie treba podať teraz (v priebehu roka) alebo sa podáva súhrnné za celý rok 2007.
ďakujem
daniela
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Na budúci rok o takomto čase .
Podotýkam, že do DP zahrniete všetky Vaše príjmy dosiahnuté v zdaňovacom období r.2007, napr. aj zo závislej činnosti (zo zamestnania).
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Vzhľadom k tomu, že ku predaju došlo v r. 2007 DP si budeš podávať až za tento rok t.j. k 31.12.2007 - termín na odovzdanie bude 31.03.2008.
0 0
bumpy bumpy

bumpy je offline (nepripojený) bumpy

dakujem velmi pekne, a este jedna otazocka, kedze si to davam do priznania asi FO B.
boli sme 2 majitelia, kazdy si to dame do priznania percentom, ktorým sme byt vlastnili, a mozme si kazdy uplatnit aj vydavky tym istym percentom?
dakujem
daniela
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ide o BSM?
0 0
bumpy bumpy

bumpy je offline (nepripojený) bumpy

asi nie, nie sme manželia
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Bude to DP typu B.
Naposledy upravil mysimis : 05.02.07 at 16:01
0 0
bumpy bumpy

bumpy je offline (nepripojený) bumpy

dakujem, skutocne su pre nas vyhodnejsie
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Uplatnenie výdavkov percentom z príjmu pri príjmoch z § 8 nie je možné!!!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pri príjmoch podľa § 8 ods.1 písm.b/ - príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností postupujeme podľa §8
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať