Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky ... ako?...

Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Výhodou uplatnenia výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky) je to, že daňovník nemusí viesť účtovníctvo. Vedie iba predpísanú evidenciu podľa § 6 ods.11 Zákona o dani z príjmov.
Čítaj tu [SEARCH]paušálne výdavky[/SEARCH]
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo ale iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach - §6 odst.10 zákona o dani z príjmu. To znamená, že v denníku neúčtuješ.
Z príjmov odpočítaš výdavky (40% alebo pri remeselnej činnosti 60%) a zaplatené poistné.

napr.:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk

Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nerobíš ani výkaz o PaV a MaZ, iba v DP v časti osobitné záznamy uvedieš, že uplatňuješ paušálne výdavky.
Naposledy upravil Topas : 24.01.07 at 17:27
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Na oznámenie správcovi dane, že uplatňujeme výdavky percentom z príjmov máme v DP na str.3 pod tabuľkou č.1 "okienko" .
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Pochopila som dobre uplatnenie paušálnych výdavkov? Ak si ich chcem uplatniť, nemôžem teda uplatňovať v danom roku odpisy ani odvody do poisťovní? Ak nemôžem uplatniť odpisy, tak v ďaľšom roku, pokiaľ si už
nebudem uplatňovať pauš. výdavky, v nich, teda v tých odpisoch môžem
ďalej pokračovať? Vysvetlí mi to niekto?
0 0
Lub Lub

Lub je offline (nepripojený) Lub

Odvody do poisťovní môžeš uplatniť, ale odpisy nie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Slavena
Pochopila som dobre uplatnenie paušálnych výdavkov? Ak si ich chcem uplatniť, nemôžem teda uplatňovať v danom roku odpisy ani odvody do poisťovní? Ak nemôžem uplatniť odpisy, tak v ďaľšom roku, pokiaľ si už
nebudem uplatňovať pauš. výdavky, v nich, teda v tých odpisoch môžem
ďalej pokračovať? Vysvetlí mi to niekto?
Cit. z § 6 ods. 10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť,
ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške.


Tzn., že súčasťou paušálnych výdavkov sú aj odpisy. V prípade, že zmeníš spôsob uplatňovania výdavkov, budeš v odpisovaní pokračovať.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Môže si takýto paušalista uplatniť aj odpočítanie 12000 na účelové sporenie?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 Zákona o dani z príjmov nie sú podmienené spôsobom uplatňovania výdavkov.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Ďakujem, potrebovala som si to potvrdiť.
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Uplatňuje sa už za rok 2006 40% a 60%, alebo až za rok 2007 ? Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
od 1.1.2006 sa už uplatňuje 40% namiesto 25%. Remeselníkom zostalo 60%.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dôkaz:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
0 0
Marián 01 Marián 01

Marián 01 je offline (nepripojený) Marián 01

Odosielateľ príspevku renča 1 zo dňa16.10.2006.
Citát príspevku:
A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť okrem zaplatených odvodov aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
Chcem sa opýtať o aké povinné zákonné poistenie sa jedná. Vie mi to niekto upresniť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Sociálne a zdravotné poistenie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška
dôkaz:
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške.
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
v texte ...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Marián 01
Odosielateľ príspevku renča 1 zo dňa16.10.2006.
Citát príspevku:
A vieš o tom, že máš nárok pri uplatňovaní paušál.výdavkoch si uplatniť [S]okrem zaplatených odvodov [/s]aj skutočne preukázané zaplatené povinné zákonné poistenie? Viď § 22 zákon o dani z príjmu s komentárom v poradcovi 5-6.
Chcem sa opýtať o aké povinné zákonné poistenie sa jedná. Vie mi to niekto upresniť.
Ako tak čítam, tak akosi som to mylne uviedla za čo sa moc ospravedlňujem. Určite som tým myslela zdrav., social.poistenie. (odvody)
0 0
Marián 01 Marián 01

Marián 01 je offline (nepripojený) Marián 01

Ďakujem za odpoveď.
0 0
retko retko

retko je offline (nepripojený) retko

prosím poradte, som len začiatočník, zatiaľ ešte nepodnikám ale chcem mať v tom najprv jasno a je mi zopár výrazov nejasných:
1. môže si paušálne výdavky uplatniť aj sro alebo to platí len pre živnostníkov ?

2. z tohoto príkladu:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk
- pojem "príjmy" znamená čo presne ? ak niečo kúpim za 20.000 a predám za 30.000, príjem je 30.000 ?

poradte
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

retko
prosím poradte, som len začiatočník, zatiaľ ešte nepodnikám ale chcem mať v tom najprv jasno a je mi zopár výrazov nejasných:
1. môže si paušálne výdavky uplatniť aj sro alebo to platí len pre živnostníkov ?
O týchto výdavkoch sa hovorí iba v tej časti zákona, ktorá platí pre fyzické osoby. Nedá sa to "našiť" iba na živnostníkov, pretože výdavky uplatnené percentom z príjmu si môže uplatníť napr. aj FO - občan s príjmami z prenájmu. S.r.o. určite nie.
2. z tohoto príkladu:
príjmy 100.000,- Sk
výdavky - 40.000,- Sk (40%)
poistné - 10.000,- Sk
rozdiel P a V 50.000,- Sk
- pojem "príjmy" znamená čo presne ? ak niečo kúpim za 20.000 a predám za 30.000, príjem je 30.000 ?
Áno - príjmy - čo príjmeš do pokladne v hotovosti alebo na b.účet, tzv. hrubý príjem.
poradte
Odpovede sú červeným.
0 0
retko retko

retko je offline (nepripojený) retko

ďakujem za rýchlu odpoveď. som z nej sklamaný.

to znamená že keď niečo kúpim za 29.000 a predám za 30.000 tak si odrátam (40perc z tých 30.000) t.j. 12.000 paušálne výdavky a zo zvyšku t.j. 18.000 by som zaplatil daň ? tak to by som bol rýchlo v mínuse. aj keď logicky v pluse.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať