Zavrieť

Porady

rušenie darovacej zmluvy

Pred 30 rokmi sme prostredníctvom darovacej zmluvy uzavretej pred notárom získali od svokrovcov starší rodinný dom,ktorý sme po rokoch zrekonštruovali .Bývame tam aj so svokrovcami tak ako to máme v zmluve určené.Dnes máme vážne problémy,svokrovci nás z domu vyhadzujú,urážajú nás,nemáme súkromia,neubližujeme im.Ako sa môžeme chrániť,čo máme robiť ?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Maňuša
Pred 30 rokmi sme prostredníctvom darovacej zmluvy uzavretej pred notárom získali od svokrovcov starší rodinný dom,ktorý sme po rokoch zrekonštruovali .Bývame tam aj so svokrovcami tak ako to máme v zmluve určené.Dnes máme vážne problémy,svokrovci nás z domu vyhadzujú,urážajú nás,nemáme súkromia,neubližujeme im.Ako sa môžeme chrániť,čo máme robiť ?
Ak máte dom vo výlučnom vlastníctve, tak nie je čoho sa veľmi obávať. Neviem, či ste v zmluve zakotvili aj právo dožitia svokrovcov v darovanej nehnuteľnosti, ale ak nie, tak neviem prečo sa teraz tak správajú. Vy ste v práve, oni nemajú právo vás odtiaľ vyhadzovať, je to váš majetok. Ak tam nemajú právo dožitia, tak by ste ich naopak mohli vy vyhodiť.

Darovaciu zmluvu je možné zrušiť podľa § 630:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Ak sa vy, ako obdarovaní nesprávate hrubo k darcom, nemajú šancu ju zrušiť. Tiež neviem, ako by sa na to pozeral súd po 30 rokoch po darovaní, myslím, že by žalobu zamietol.

Vy nemusíte robiť nič. Vy ste v práve.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
granatka granatka

granatka je offline (nepripojený) granatka

podľa mňa je dôležité,či bola zmluva zavkladovaná v katastri nehnuteľností, teda kto je na LV ako vlastník
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Úprimne Vás ľutujem. V podobnej situácií som mohla byť dnes aj ja, lebo mám
takých istých svokrovcov. Nadávky a prejav nespokojnosti to je všetko, čo sme
od nich za skoro 30 rokov dostali. My sme to vzdali hneď po roku a odsťahovali sa. Nie však dosť ďaleko, a tak trpíme stále. Myslím, ak máte kam ísť, je lepšie
odísť teraz. Čím budú starší, tým to bude horšie. Iba odchodom ich môžete skro-
tiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bulnova
Úprimne Vás ľutujem. V podobnej situácií som mohla byť dnes aj ja, lebo mám
takých istých svokrovcov. Nadávky a prejav nespokojnosti to je všetko, čo sme
od nich za skoro 30 rokov dostali. My sme to vzdali hneď po roku a odsťahovali sa. Nie však dosť ďaleko, a tak trpíme stále. Myslím, ak máte kam ísť, je lepšie
odísť teraz. Čím budú starší, tým to bude horšie. Iba odchodom ich môžete skro-
tiť.

Dobre, a to majú odísť z vlastného domu len preto, lebo im svokrovci robia naprieky? A majú čakať, kým svokrovci odídu na druhý svet a potom si budú môcť nakladať s domom ako chcú?

Holt, rodinné vzťahy sú veľmi komplikované...
0 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

máme ich v darovacej zmluve ako vecné bremeno,je to ťažké,do domu sme investovali všetky naše úspory a dnes už námani vek a ani zdravotný stav nedovoľuje uvažovať o tom aby sme odišli.Keď to bolo veľmi zlé,tak sme chceli odísť do podnájmu a potom sa vrátiť,ale aj to bolo problematické.Ďakujem všetkým,ktorí mi odpovedali a troška utešili.
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?

0 0
jesova jesova

jesova je offline (nepripojený) jesova

darca by sa mohol domahat vratenia daru, pokiaľ sa obdarovaný sprava k darcovi alebo clenom jeho rodiny sposobom, ktorym porusuje dobre mravy. este by bolo dobre vediet ci sa darovacia zmluva uzavrela s vecnym bremenom - teda, ze by tam svokrovci mali dozit alebo, ze darovanie je spojene so starostlivostou.....
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Zrušiť darovaciu zmluvu podľa § 630 OZ a zároveň súdnou cestou vymáhať vrátenie daru
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

deni10 Pozri príspevok
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?

Nie, lebo predmet darovania už nie je vo vlastníctve obdarovaného. A od súčasného vlastníka nemôžeš požadovať vrátenie veci pôvodnému darcovi, lebo on ho nadobudol na základe iného titulu.

V takomto prípade sa už nedá nič urobiť.
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

Takze 1/2 domu by mohli predat cudzej osobe a darkyna s tym neurobi nic, vsak?

Ked vlastnia polovicu domu, to znamena, ze dom sa deli priecne, nie na poschodia. ?
Ak by darkyna chcela aby dolna cast ostala jej a horna darcovi, to by asi muselo byt vedene v zmluve, nie? A oni by si museli urobit vchod, lebo dom ma len jeden.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
V takomto prípade sa už nedá nič urobiť.
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

hanelie Pozri príspevok
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania
Vieš to aj nejako podložiť zákonnými ustanoveniami alebo nejakým prípadom z praxe?

Lebo nie som si istý, či to je možné. Občiansky zákonník to rieši jednou vetou:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

A tam je "vrátenie daru". Ak už darovanú vec nemajú, nemajú čo vrátiť. Takže neviem, ale možno sa mýlim.

Inak to je asi veľmi teoretická možnosť, neviem koľko prípadov bolo v praxi, kedy súd rozhodol o vrátení daru.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

deni10 Pozri príspevok
Takze 1/2 domu by mohli predat cudzej osobe a darkyna s tym neurobi nic, vsak?
Teoreticky by si mohli uplatniť to, čo uviedla hanelie, ale neviem...

deni10 Pozri príspevok
Ked vlastnia polovicu domu, to znamena, ze dom sa deli priecne, nie na poschodia. ?
Ak by darkyna chcela aby dolna cast ostala jej a horna darcovi, to by asi muselo byt vedene v zmluve, nie? A oni by si museli urobit vchod, lebo dom ma len jeden.
Keď vlastnia polovicu z domu, to znamená, že vlastnia polovicu každej tehly, polovicu každej škridle, polovicu vypínačov, polovicu lampy, polovicu podlahy, polovicu všetkého.... Dom sa nedelí nijako, pokiaľ nie je v liste vlastníctva inak uvedené.

Ak je to dvojpodlažný dom, a na každom poschodí je samostatná bytová jednotka, tak toto ide rozdeliť tak, že sa vytvoria 2 byty v jednej budove a každý byt môže mať iného majiteľa. Ale obvodové múry, strecha, základy, schodište... zostanú naďalej v spoluvlastníctve.

Na účely vlastníctva nemôžeš rodinný dom rozdeliť na miestnosti, aby každý vlastnil niektorú miestnosť osobitne. Ak ten dom má na prízemí kuchyňu, WC a 2 izby a hore 3 izby a kúpeľňu, tak to nerozdelíte, že prízemie patrí niekomu a poschodie inému. Jedine keby to boli 2 samostatné bytové jednotky, ako bolo uvedené vyššei.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Maňuša, ak vlastníte (s manželom ) celý dom a svokrovci sú v LV ako vecné bremeno, moja rada je, aby ste to darovali (predali) dieťaťu-deťom a potom aj keď budú svokrovci vystrájať, vy môžete byť aspoň po právnej stránke úplne kľudní, už vás nikto nevyhodí (iba ak tie deti ?).... a zasse sa kruh uzatvára. No, vidím že je radiť ťažko, lepšie je sa udobriť...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Citát:
Pôvodca textu príspevku: hanelie
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania

Vieš to aj nejako podložiť zákonnými ustanoveniami alebo nejakým prípadom z praxe?
1.Nárok na zrušenie darovacej zmluvy zaniká smrťou darcu...
2.Vymáhanie vrátenia daru podaním:

Žaloba na vydanie veci resp. náhrady....

súčasťou darovacej zmluvy býva klauzulka o cene darovanej veci v čase darovania
0 0
dalida dalida

dalida je offline (nepripojený) dalida

hanelie Pozri príspevok
Zrušiť darovaciu zmluvu podľa § 630 OZ a zároveň súdnou cestou vymáhať vrátenie daru
Na tento vzťah sa vzťahuje Občiansky zákonník, nie Obchodný.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
dalida,
dala som len skratku OZ a ono si to samé načítalo obchodný zákonník, samozrejme, že je myslený občiansky
pri viacerých slovách je hneď zakomponovaný odkaz napr. , dph, pri číslovkách bežne 421, 314

ale ďakujem za upozornenie, dám si pozor
Naposledy upravil hanelie : 05.02.08 at 13:51
0 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

petmar Pozri príspevok
Maňuša, ak vlastníte (s manželom ) celý dom a svokrovci sú v LV ako vecné bremeno, moja rada je, aby ste to darovali (predali) dieťaťu-deťom a potom aj keď budú svokrovci vystrájať, vy môžete byť aspoň po právnej stránke úplne kľudní, už vás nikto nevyhodí (iba ak tie deti ?).... a zasse sa kruh uzatvára. No, vidím že je radiť ťažko, lepšie je sa udobriť...
V LV sú uvedení ako vecné bremeno a LV je zapísaný v katastri na manžela.Ale je to dobrá rada. Vzťahy sú ozaj komplikované,zhoršujú sa.Písala som v inej téme o tom ako som dala trestné oznámenie na svokru za urážky a narušanie dobrých mravov.Dnes mi prišlo rozhodnutie,že je vinná,rozhodnutím o priestupkom jej udelili pokarhanie a 500,- Sk blokovú pokutu.Môžem povedať iba toľko,že pomohlo to mne i mojej rodine a aj napriek tomu,že stále preklína a pod.viem,že mám na papieri porušovanie darovacej zmluvy z jej strany. Je to síce pre psychiku zlé ale tým máme pocit istoty do budúcna.Ešte raz ďakujem za radu.
0 0
dalida dalida

dalida je offline (nepripojený) dalida

Mám dojem, že Maňuša je obdarovaná a nie darca, takže domáhať sa vrátenia daru by mohli svokrovci , ale myslím, že v Občianskom zákonníku sú stanovené nejaké lehoty, dokedy je možné napadnúť darovaciu zmluvu - v zásade zákon stanovuje premlčaciu dobu 3 roky. Myslím, že toto nebezpečnstvo by Maňuši nemalo hroziť, že by mohli svokrovci dar žiadať späť.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Mám dojem, že Maňuša je obdarovaná a nie darca, takže domáhať sa vrátenia daru by mohli svokrovci , ale myslím, že v Občianskom zákonníku sú stanovené nejaké lehoty, dokedy je možné napadnúť darovaciu zmluvu - v zásade zákon stanovuje premlčaciu dobu 3 roky. Myslím, že toto nebezpečnstvo by Maňuši nemalo hroziť, že by mohli svokrovci dar žiadať späť.
pôvodca textu príspevku: deni 10
Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?
dalida nič v zlom, ale to sa týkalo iného prípadu, skús prečítať všetky príspevky,

premlčacia doba 3 roky je odo dňa vymáhania daru, nie od dátumu vystavenia darovacej zmluvy
Naposledy upravil hanelie : 05.02.08 at 13:59
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať