Zavrieť

Porady

Príspevok na SZČ od UP

Dobrý podvečer. V decembri mi bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. V JU som ho zaúčtovala do PD ako PNZD-iný. Kúpila som z neho multifunkčné zariadenie, SW a programy Alfy v približnej sume 26 000,-, ktoré som učtovala ako VOZD-réžia.
Keďže nemám ešte dostatočné skúsenosti v účtovníctve, chcem sa opýtať, či som to urobila správne, poprípade čo som mala ešte urobiť.
A ešte otázočka. Ako to vstúpi do DP. Viem, že na túto tému už bolo na Porade napísané veľa, ale akosi si neviem z odpovedí vybrať tú správnu, keď mnohé sa v tvrdení rozchádzajú.
Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prikladám POKYN k účtovaniu dotácii

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    fileva, v ktorej téme sa rozchádzajú? Teraz som si námatkovo pozrela 5 tém o dotáciach a v spôsobe účtovania je zhoda. Napr. 1 ukážka:
    http://www.porada.sk/t42998-dotacia-...ight=dot%E1cia
    Máš tam aj priložený link na Usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku.
    Nájdeš aj
    dotácia
    Zitka, si šikulka.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    fileva Pozri príspevok
    Ďakujem za rady, ale nepomohli mi.
    Nechápem prečo Ti nepomohli. Tvoj prípad : ešte musíš interným dokladom zaúčtovať sumu 26.000,- do POZD. V DP to bude potom 0. Dúfam , že teraz je to jasné.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    fileva Pozri príspevok
    Dobrý podvečer. V decembri mi bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. V JU som ho zaúčtovala do PD ako PNZD-iný.

    Správne


    Kúpila som z neho multifunkčné zariadenie, SW a programy Alfy v približnej sume 26 000,-, ktoré som učtovala ako VOZD-réžia.

    Ešte treba zápis do evidencie DHM . Ja to inak účtujem do materiálu .

    Keďže nemám ešte dostatočné skúsenosti v účtovníctve, chcem sa opýtať, či som to urobila správne, poprípade čo som mala ešte urobiť.
    A ešte otázočka. Ako to vstúpi do DP. Viem, že na túto tému už bolo na Porade napísané veľa, ale akosi si neviem z odpovedí vybrať tú správnu, keď mnohé sa v tvrdení rozchádzajú.
    Ďakujem za rady.
    Ostatné ako píše ekopo ...interným dokladom v rámci účtovných uzávierkových operácií zaúčtovať príjem OVZ-iný dotáciu vo výške 26 000 SK .

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    Ďakujem všetkým za odpovede. Keďže s účtovníctvom začínam, nie je mi všetko ešte jasné (najmä to zaúčtovanie cez ID), tak mi prepáčte môj príspevok. Nie každý to pochopí hneď na prvý raz.
    Pekný večer.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Keďže začínaš, nebolo by na škodu nakuknúť aj do zákona o dani z príjmov:
    §17
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
    ...

    charmelka je offline (nepripojený) charmelka

    charmelka
    Prosim o radu, kam mam v danovom priznani - DP - typ B vykazat prijmy z prijatej dotacie na cinnost SZCO priajatu v roku 2006? Myslim tym tabulku 1 alebo 3 v DP typ B. Prostriedky som uz aj pouzila vo vyske tejto dotacie (aj viac, a to aj z dosiahnutych prijmov z podnikania).

    Dakujem vopred za odpoved

    Príspevok na SZČ od UP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.