Zavrieť

Porady

Kontrola knihy jázd príslušníkom PZ

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Včera večer o 23,00 hod. jeden môj klient bol zastavený a kontrolovaný príslušníkom PZ .Viedol firemné MV a práve išiel z práce domov , kde aj svoje MV parkuje .Okrem iného si policajt žiadal aj Knihu evidencie jázd , on ju nemal pri sebe .
Kontrola bola ukončená tým , že pokutu nedostane , lebo príslušník PZ nemá na to oprávenie , ale bude nahlásený na DÚ , nakoľko podnikatelia vo veľkej merie používajú svoje firemné MV na súkromný účel nech si to skontroluje DÚ.

Čo Vy na to ? Mali ste niekto podobnú skúsenosť ?

Viem že príkaz na cestu má mať pri sebe aj to si podpíše" sám pre seba" .
Z uvedeného vyplýva , že by sme museli mať 2 KJ , jednu v MV a druhú v SW .
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zitka, už sa to niekomu pred časom stalo:

http://www.porada.sk/showthread.php?...lic%2A+knih%2A
Naposledy upravil Paula : 22.02.07 at 06:53
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zita5 Pozri príspevok
Včera večer o 23,00 hod. jeden môj klient bol zastavený a kontrolovaný príslušníkom PZ .Viedol firemné MV a práve išiel z práce domov , kde aj svoje MV parkuje .Okrem iného si policajt žiadal aj Knihu evidencie jázd , on ju nemal pri sebe .
Kontrola bola ukončená tým , že pokutu nedostane , lebo príslušník PZ nemá na to oprávenie , ale bude nahlásený na DÚ , nakoľko podnikatelia vo veľkej merie používajú svoje firemné MV na súkromný účel nech si to skontroluje DÚ.

Čo Vy na to ? Mali ste niekto podobnú skúsenosť ?

Viem že príkaz na cestu má mať pri sebe aj to si podpíše" sám pre seba" .
Z uvedeného vyplýva , že by sme museli mať 2 KJ , jednu v MV a druhú v SW .
to snáď nemyslíte vážne!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zitka, už sa to niekomu pred časom stalo:

http://www.porada.sk/showthread.php?...lic%2A+knih%2A



Super , ale prípad iveb .......tam bola aj pokuta , len by ma zaujímalo teda podľa vyjadrenia nášho príslušníka , že nie je kompetentný dať pokutu, akú kompetentnosť mal policajt v roku 2005.
Naposledy upravil Zita5 : 22.02.07 at 07:01
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Zaujímavé je, že kontrolujú tí, čo najviac zneužívajú služobné autá na súkromné účely. Viď nedávno pretriasaný policajt zo SNV, ktorý vyvážal služobným autom manželku a dcéru na nákupy a prepieklo sa mu to LEN ako priestupok.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Nuž čo od teraz budem trvať na tom , aby v každom aute bola KNIHA JÁZD .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Alebo si chceli bokom zarobiť
0139.gif  
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Je niekde v zákone, že som povinná svoju knihu jázd nosiť pri sebe, v aute? Prosím poučte ma, pretože v ZoDP sa to nepíše, tak neviem na akom základe by policajt nahlásil na DÚ, že som svoje auto, zaradené do majetku firmy, použila na súkromnú jazdu. Ak by sa niečo také nachádzalo v ZoDP, tak by eventuélne mohol policajt hlásiť na DÚ moju jazdu, len zasa neviem, či je nejaký paragraf v niektorom zákone, že takúto kontrolu môže robiť polícia...
A potom, kde je napísané, že auto, ktoré som si sama zakúpila, hoci som si ho aj zaradila do majetku firmy, nemôžem použiť na súkromné účely. Tak ja budem chorá, ale ku lekárke pôjdem pešo, aj v horúčke a moje služobné auto bude stáť na dvore, pred domom?!

Osobne mi tento prípad pripomína (aj zimomriavky mi na tele naskočili) komunizmus. Za komančov nás aj cez deň mohli legitimovať policajti na ulici a museli sme vedieť vysvetliť, ako to je možné, že nie sme v práci napríklad, či náhodou nie sme fluktuanti. Tak isto služobné autá kontrolovali, či niekto neokráda štát tým, že služobné auto používa na súkromné účely.

Ak by aj zákon umožnil vykonať policajtovi takúto kontrolu, tak potom by som povedala, že by to nemal nahlasovať na DÚ, ale v prvom rade majiteľovi motorového vozidla, pokiaľ ním nie je kontrolovaný šofér, aby prípadne pomohol zabrániť okrádaniu firmy používaním služobného auta na súkromné účely šoféra, ak nemá šofér auta na túto jazdu povolenie.

Ako som sa rozohnila, že?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zita5 Pozri príspevok
Nuž čo od teraz budem trvať na tom , aby v každom aute bola KNIHA JÁZD .
Zitka, na základe akého zákona, ktorého paragrafu budeš nosiť knihu jázd v aute? Čo keď Ti ju šofér stratí, znehodnotí, alebo si ňou podkúri? Budeš znova prepisovať? Však to je nezmysel!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beata Pozri príspevok
Zitka, na základe akého zákona, ktorého paragrafu budeš nosiť knihu jázd v aute? Čo keď Ti ju šofér stratí, znehodnotí, alebo si ňou podkúri? Budeš znova prepisovať? Však to je nezmysel!
Beatka asi na základe paragrafu "menšieho zla" . Lebo u nás na tieto veci dopláca , len ten chudák , ktorý drie ako somár do noci , aby prežil a potom takáto kontrola .

Ja som totižto presvedčená , že keby mali v noci zastaviť niekoho na MERCEDESE a JEEPE , tak by si to nedovolili , lebo by sa báli . Vieš čo mám na mysli .

Inak s Tebou v plnej miere súhlasím .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zita5 Pozri príspevok
Beatka asi na základe paragrafu "menšieho zla" . Lebo u nás na tieto veci dopláca , len ten chudák , ktorý drie ako somár do noci , aby prežil a potom takáto kontrola .

Ja som totižto presvedčená , že keby mali v noci zastaviť niekoho na MERCEDESE a JEEPE , tak by si to nedovolili , lebo by sa báli . Vieš čo mám na mysli .
Zitka, ale ak budeme ten paragraf "menšieho zla" pestovať ďalej, tak sa potom nedivme, že v tejto republike po nás chcú veci, ktoré si jednoducho vymyslí nejaký úradník a buzerujú nás hocikde, či na úradoch, alebo aj policajti a my sa cítime ako keby sme boli nesvojprávni, lebo ak niečo vybavujeme, hoci sme si prečítali zákon a do bodky sme splnili čo je v ňom napísané, nejaký úradník nás zmetie s povýšeným pohľadom, so slovami "ešte Vám tu chýba..." a my s padnutou sánkou pozeráme (oči vidia, rozum nechápe), že čo to od nás chcú, však v zákone sme sa o tom nedočítali...
Je to naozaj ponižujúce a považujem to za buzeráciu. Tak isto je to aj s tým policajtom, podľa mňa.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Nechcela som reagovať, pretože to nemám ničím potvrdené. Ale niekto mi raz povedal, že kniha jázd sa musí nosiť v aute. Viem, že to nie je adekvátna odpoveď, ale (bez urážky) je rovnaká, ako predchádzajúce.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Beata Pozri príspevok
Je niekde v zákone, že som povinná svoju knihu jázd nosiť pri sebe, v aute? Prosím poučte ma, pretože v ZoDP sa to nepíše, tak neviem na akom základe by policajt nahlásil na DÚ, že som svoje auto, zaradené do majetku firmy, použila na súkromnú jazdu. Ak by sa niečo také nachádzalo v ZoDP, tak by eventuélne mohol policajt hlásiť na DÚ moju jazdu, len zasa neviem, či je nejaký paragraf v niektorom zákone, že takúto kontrolu môže robiť polícia...
§ 216 a 217 Trestného zákona: neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla; ak je vozidlo v majetku s.r.o. nie je majetkom konateľa, ktorý na ňom ide ako fyzická osoba súkromne, ak nemá knihu jázd, cestovný príkaz apod. je tu možnosť neoprávneného používania cudziaho mot. vozidla

Beata Pozri príspevok
A potom, kde je napísané, že auto, ktoré som si sama zakúpila, hoci som si ho aj zaradila do majetku firmy, nemôžem použiť na súkromné účely. Tak ja budem chorá, ale ku lekárke pôjdem pešo, aj v horúčke a moje služobné auto bude stáť na dvore, pred domom?!
nikde, ale ak auto, ktoré v 100 % výške "financuješ" z podnikania, máš aj aj 100 % na podnikanie využívať, ak ho nevyuživaš 100 % na podnikanie, máš pomerne krátiť aj náklady na toto auto; ak policajti zistia, že ho využívaš súkromne, môžu dať podnet na daňový úrad, aby preverili, či tie náklady aj pomerne krátiš (trestný čin krátenia dane)

Beata Pozri príspevok
Ak by aj zákon umožnil vykonať policajtovi takúto kontrolu, tak potom by som povedala, že by to nemal nahlasovať na DÚ, ale v prvom rade majiteľovi motorového vozidla, pokiaľ ním nie je kontrolovaný šofér, aby prípadne pomohol zabrániť okrádaniu firmy používaním služobného auta na súkromné účely šoféra, ak nemá šofér auta na túto jazdu povolenie.
Ako som sa rozohnila, že?
inštitúcie štátnej a verejnej správy si sú povinné akékoľvek podozrenia navzájom nahlasovať; nechce sa mi teraz hľadať § kde to je, len príkladmo: § 4 ods. 3 písm. g) zákona č. 150/2001: Daňový úrad oznamuje orgánom činným v trestnom konaní podozrenia zo spáchania trestných činov v súvislosti s porušovaním osobitných predpisov.
A niečo podobné budú mať určite uvedené v zákone aj policajti.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
skaspa Pozri príspevok
§ 216 a 217 Trestného zákona: neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla; ak je vozidlo v majetku s.r.o. nie je majetkom konateľa, ktorý na ňom ide ako fyzická osoba súkromne, ak nemá knihu jázd, cestovný príkaz apod. je tu možnosť neoprávneného používania cudziaho mot. vozidla


nikde, ale ak auto, ktoré v 100 % výške "financuješ" z podnikania, máš aj aj 100 % na podnikanie využívať, ak ho nevyuživaš 100 % na podnikanie, máš pomerne krátiť aj náklady na toto auto; ak policajti zistia, že ho využívaš súkromne, môžu dať podnet na daňový úrad, aby preverili, či tie náklady aj pomerne krátiš (trestný čin krátenia dane)


inštitúcie štátnej a verejnej správy si sú povinné akékoľvek podozrenia navzájom nahlasovať; nechce sa mi teraz hľadať § kde to je, len príkladmo: § 4 ods. 3 písm. g) zákona č. 150/2001: Daňový úrad oznamuje orgánom činným v trestnom konaní podozrenia zo spáchania trestných činov v súvislosti s porušovaním osobitných predpisov.
A niečo podobné budú mať určite uvedené v zákone aj policajti.
Ale podotýkam , auto nebolo používané na súkromné účely ,jediné čo nebolo nebola KJ ...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak ak si robím kniku jázd v elektronickej forme,tak čo mám zo sebou nosiť PC?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

vikinka Pozri príspevok
Ak ak si robím kniku jázd v elektronickej forme,tak čo mám zo sebou nosiť PC?
odpoveď je tu:
Zita5;
Kontrola bola ukončená tým , že pokutu nedostane , lebo príslušník PZ nemá na to oprávenie , ale bude nahlásený na DÚ , nakoľko podnikatelia vo veľkej merie používajú svoje firemné MV na súkromný účel nech si to skontroluje DÚ.
keď nebude mať pri sebe knihu jázd a prípadne to nahlásia na daňový úrad, ten sa ohlási, že príde na miestne zisťovanie, lebo na základe podnetu od polície je podozrenie, že dňa 21.2.2007 v čase 15.00 hod niekto využíval "podnikateľské" auto na súkromné účely. 29.2.2007 príde teda daňový úrad na miestne zisťovanie, kde mu predložíte knihu jázd a bude tam uvedené, že ten a ten išiel dňa 21.2.2007 od 14:50 do 15:30 za klientom tam a tam... (oni si to môžu ešte preveriť aj na protistrane, či ste tam naozaj došli) A všetko je vyriešené bez akýchkoľvek sankcií. Až keď zistia opak bude sa to ďalej riešiť.
0 0
jana stecova jana stecova

jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac
Takže som si prečítala. všetky vaše príspevky a reagujem, lebo je to riadna somarina. Tiež podnikám , ako mi dokážu , že tá jazda bola súkromná?Veď podnikatelia,podotýkam normálni podnikateľia , drú ako blbci , len aby nejako to utiahli, pracujú oveľa viacej, tak skúsil by ma nejaký policajt zastaviť. Veď v našej firme sa pracuje aj cez vikend. Jednoducho keď máte robotu , tak ste radi, že ju máte a makáte či je sviatok alebo nie.Aspoň na východe to tak je.Takže fakt,keby ma nejaký policajt zastavil tak si na ňou riadne zgustnem!!!!
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

skaspa Pozri príspevok
1) § 216 a 217 Trestného zákona: neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla; ak je vozidlo v majetku s.r.o. nie je majetkom konateľa, ktorý na ňom ide ako fyzická osoba súkromne, ak nemá knihu jázd, cestovný príkaz apod. je tu možnosť neoprávneného používania cudziaho mot. vozidla


2)
nikde, ale ak auto, ktoré v 100 % výške "financuješ" z podnikania, máš aj aj 100 % na podnikanie využívať, ak ho nevyuživaš 100 % na podnikanie, máš pomerne krátiť aj náklady na toto auto; ak policajti zistia, že ho využívaš súkromne, môžu dať podnet na daňový úrad, aby preverili, či tie náklady aj pomerne krátiš (trestný čin krátenia dane)


3) inštitúcie štátnej a verejnej správy si sú povinné akékoľvek podozrenia navzájom nahlasovať; nechce sa mi teraz hľadať § kde to je, len príkladmo: § 4 ods. 3 písm. g) zákona č. 150/2001: Daňový úrad oznamuje orgánom činným v trestnom konaní podozrenia zo spáchania trestných činov v súvislosti s porušovaním osobitných predpisov.
A niečo podobné budú mať určite uvedené v zákone aj policajti.
Ad 1) Tu je celé znenie §216 a §217:
§ 216


(1) Kto sa zmocní cudzieho motorového vozidla malej hodnoty v úmysle prechodne ho používať, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) z osobitného motívu,
c) vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty alebo takým činom spôsobí väčšiu škodu, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo vzťahu k motorovému vozidlu značnej hodnoty alebo takým činom spôsobí značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) vo vzťahu k motorovému vozidlu hodnoty veľkého rozsahu alebo takým činom spôsobí škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.


§ 217


(1) Kto neoprávnene používa cudzie motorové vozidlo, ktoré mu bolo zverené, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až na tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) z osobitného motívu,
c) vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty alebo takým činom spôsobí väčšiu škodu, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo vzťahu k motorovému vozidlu značnej hodnoty alebo takým činom spôsobí značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) vo vzťahu k motorovému vozidlu hodnoty veľkého rozsahu alebo takým činom spôsobí škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
Asi sme zašli trochu ďaleko s tým trestným zákonom, nie? Kto sa zmocní cudzieho motorového vozidla, to chápem ako že prídem ku Vám na dvor, násilným, alebo akýmkoľvek spôsobom si otvorím Vaše auto a odídem na ňom. Zastaví ma policajt a nebudem sa vedieť preukázať ako majiteľ, prípadne že som vyslaná na nejakú pracovnú cestu, na základe niečoho a to je cestovný príkaz, ktorý vieme všetci, že by sme ho mali mať v aute. Osobne, ak idem najmä mimo svojho bydliska, tento cestovný príkaz mám.
V príspevku #1 sa hovorilo o tom, že policajt vyžadoval knihu jázd a ja stále tvrdím, pokiaľ ma nepresvedčí niekto zákonom a príslušným §, že nemal právo žiadať odo mňa knihu jázd, možno ani cestovný príkaz, ale povedzme, že tento by som bola ochotná mu ukázať.

Ad 2) Myslím si, že každý z nás vie, že ak nepoužívam služobné auto 100% na podnikanie, že si musím pomerne krátiť aj náklady súvisiace s jeho používaním. Osobne to tak aj robím.

Ad 3) § 4 ods. 3 písm. g) zákona č. 150/2001 hovorí o podozrení zo spáchania daňových trestných činov a to je zasa niečo iné ako to o čom sme hovorili. Ak povieš, že nejaký § určite majú uvedený aj policajti, tak to je ako keby som povedala, že si povinný nosiť v aute aj svoj rodný list, lebo určite to niekde v zákone policajti majú a teraz budeme všetci na základe môjho tvrdenia nosiť rodné listy pri jazde...
Prepáč, nechcem byť ironická, ale naozaj nevidím oporu v žiadnom zákone. Ak niekto nájde taký zákon a §, ja to príjmem a začnem prisámvačku nosiť aj knihu jázd v aute.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Často prechádzam križovatkou, kde kontroly vodičov spoločne vykonávajú policajti a pracovníci inšpekcie práce. Požiadavka na predloženie minimálne cestovného príkazu, prípadne stazky je absolútne legitímna. A kniha jázd v služobnom motorovom vozidle / vo vozidle, ktoré je majetkom firmy / je tiež jednou z foriem preukázania služobnej cesty. S tým sa nedá nič robiť. Pamätám si ešte z čias dávno minulých, keď som odbočila z trasy služobnej cesty, aby som skontrolovala deti, ktoré boli choré/ a pracovať sme museli/, či im dala starká antibiotiká. Policajná kontrola to po dlhom vysvetľovaní pochopila, že nešlo o z n e u ž i t i e služobného vozidla. Ale to bola vysvetľovacia drina.
0 0
jana stecova jana stecova

jana stecova je offline (nepripojený) jana stecova

mam rada modu,kozmetiku,auta,neznasam nasiliev akejkolvek forme ...viac
Veľmi, veľmi, veľmi.... súhlasim s Beatou. Tie § nie sú jednoznačné. Ja môžem ísť z jednania aj o plnoci ako spločník-konateľ firmy, určite pri návale všetkých možných povinnosti budem myslieť na knihu jázd alebo cest.príkaz !!!! To fakt sú dôležitejšie veci.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Beata Pozri príspevok
Ad 1) Tu je celé znenie §216 a §217:

Asi sme zašli trochu ďaleko s tým trestným zákonom, nie? Kto sa zmocní cudzieho motorového vozidla, to chápem ako že prídem ku Vám na dvor, násilným, alebo akýmkoľvek spôsobom si otvorím Vaše auto a odídem na ňom. Zastaví ma policajt a nebudem sa vedieť preukázať ako majiteľ, prípadne že som vyslaná na nejakú pracovnú cestu, na základe niečoho a to je cestovný príkaz, ktorý vieme všetci, že by sme ho mali mať v aute. Osobne, ak idem najmä mimo svojho bydliska, tento cestovný príkaz mám.
V príspevku #1 sa hovorilo o tom, že policajt vyžadoval knihu jázd a ja stále tvrdím, pokiaľ ma nepresvedčí niekto zákonom a príslušným §, že nemal právo žiadať odo mňa knihu jázd, možno ani cestovný príkaz, ale povedzme, že tento by som bola ochotná mu ukázať.
treba to prečítať celé a nielen prvú vetu § 216; § 217 ods. 1 - Kto neoprávnene používa cudzie motorové vozidlo, ktoré mu bolo zverené, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Ak mi zamestnávateľ zverí auto a mám ho využiť v rámci môjho zamestnaneckého vzťahu, na cestovnom príkaze budem mať Nitra - Blava a polícia ma zastaví v Poprade..., ale to hádam chápeš, podiskutuj o uvedenom s kriminálkou, nazývajú to "čierna jazda", na dokazovanie veľmi náročné, iba ak by zamestnávateľ sám svedčil proti svojmu zamestnancovi, že v Poprade nemal čo robiť a bol tam na jeho aute neoprávnene; ak je to konateľ s.r.o. takmer nedokázateľné;

Beata Pozri príspevok
Ad 2) Myslím si, že každý z nás vie, že ak nepoužívam služobné auto 100% na podnikanie, že si musím pomerne krátiť aj náklady súvisiace s jeho používaním. Osobne to tak aj robím.
áno, ale ak ťa policajt zastaví a ty (aj keď si napr. SZČO, teda vlastník vozidla, ktoré je zaradené v obchodnom majetku) ideš o 11 v noci z divadla s manželom a deťmi, môže mať podozrenie, že toto auto využívaš aj na súkromné účely a treba krátiť tie náklady, preto ťa môže nahlásiť na daňový úrad, aby to preverili;

Beata Pozri príspevok
Ad 3) § 4 ods. 3 písm. g) zákona č. 150/2001 hovorí o podozrení zo spáchania daňových trestných činov a to je zasa niečo iné ako to o čom sme hovorili. Ak povieš, že nejaký § určite majú uvedený aj policajti, tak to je ako keby som povedala, že si povinný nosiť v aute aj svoj rodný list, lebo určite to niekde v zákone policajti majú a teraz budeme všetci na základe môjho tvrdenia nosiť rodné listy pri jazde...
Prepáč, nechcem byť ironická, ale naozaj nevidím oporu v žiadnom zákone. Ak niekto nájde taký zákon a §, ja to príjmem a začnem prisámvačku nosiť aj knihu jázd v aute.
Neviem síce v čom nevidíš oporu (či má policajt právomoc niečo niekomu oznámiť, alebo či si inštitúcie navzájom oznamujú podozrenia), ja som písal o povinnosti nahlasovať podozrenia medzi jednotlivými inštitúciami, tak tu dávam tú oporu: § 3 Trestného poriadku: Súčinnosť štátnych orgánov, právnických osôb a fyzických osôb; § 56 zákona o priestupkoch: Súčinnosť

Možno trochu odbočím od témy, ale tento prípad mi je bližší, tak to na ňom vysvetlím (princíp ostáva rovnaký) - polícia dostane podnet z banky, že tej a tej fyzickej osobe chodia na súkromný účet vysoké platby (banka má povinnosť nahlasovať takéto platby finančnej polícii pozri zákon č. 367/2000 o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti), ale keďže finančná polícia nemá právomoci na vykonanie daňovej kontroly, teda zistenia z čoho sú tieto príjmy, postúpi to daňovému úradu a požiada ho o vykonanie kontroly a na základe výsledkov z kontroly ďalej postupuje podľa toho, či sú splnené podmienky na začatie trestného stíhania alebo nie. A to isté je aj pri autách - ak má polícia podozrenie, že "podnikateľské" auto je u SZČO využívané aj na súkromné účely, dá len obyčajný podnet daňovému úradu na prešetrenie situácie a až na základe výsledkov daňovej kontroly bude ďalej postupovať;

Cestovným príkazom policajtovi len preukazuješ, že auto využívaš tak, ako ti určil zamestnávateľ a že sa teda nejedná o neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla. Ak sa nepreukážeš cestovným príkazom, ako bude policajt vedieť nielon to, či nejde o neoprávnené používanie ale aj to, či nejde dokonca o krádež??? Veď v aute sedí osoba, ktorá nie je zapísaná v dokladoch a keď nebudeš mať pri sebe nič, čo by ťa oprávňovalo používať cudzie motorové vozidlo, tak môžu byť rôzne podozrenia.
Naposledy upravil skaspa : 22.02.07 at 15:03
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať