Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z majetku firmy

Živnotník kúpil v marci 2002 osobný automobil, ktorý zaradil do majetku firmy, po 5 rokoch by ho chcel vyradiť z evidencie firmy. Ako dlho musí byť automobil vyradený z evidencie firmy, aby predaj namal vplyv na účtovníctvo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ejka2403 Pozri príspevok
    Živnotník kúpil v marci 2002 osobný automobil, ktorý zaradil do majetku firmy, po 5 rokoch by ho chcel vyradiť z evidencie firmy. Ako dlho musí byť automobil vyradený z evidencie firmy, aby predaj namal vplyv na účtovníctvo?
    Po vyradení auta z majetku firmy predaj podlieha zdaneniu počas ďalších 5 rokov od vyradenia.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 22.02.07 at 12:21

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ejka2403 Pozri príspevok
    Živnotník kúpil v marci 2002 osobný automobil, ktorý zaradil do majetku firmy, po 5 rokoch by ho chcel vyradiť z evidencie firmy. Ako dlho musí byť automobil vyradený z evidencie firmy, aby predaj namal vplyv na účtovníctvo?
    Na účtovníctvo nemá vplyv hneď na druhý deň , na daň z príjmov ešte dlhých 5 rokov .

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Dobrý deň,

    skúste mi poradiť ako by ste postupovali na mojom mieste.
    Auto obstarané v roku 2004 v OC 100.000 Sk
    Za rok 2004 prerušenie odpisov
    V roku 2005 odpis 4935 Sk (odpis 25000 x 19,75%) SZČo používala auto aj na súkromné účely.
    V roku 2006 vyradenie auta v dôsledku predaja.
    PC = 60000
    ZC= 75000
    Naposledy upravil susana28 : 02.03.07 at 13:06

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    susana28 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    skúste mi poradiť ako by ste postupovali na mojom mieste.
    Auto obstarané v roku 2004 v OC 100.000 Sk
    Za rok 2004 prerušenie odpisov
    V roku 2005 odpis 4935 Sk (odpis 25000 x 19,75%) SZČo používala auto aj na súkromné účely.
    V roku 2006 vyradenie auta v dôsledku predaja.
    PC = 60000
    ZC= 75000
    V § 25 ods.3 písm. b) sa hovorí že VOZD je aj ZC DHM vyradeného formou predaja. Ak sa pamätáte pár rokov do zadu sa ZC uplatňovala do VOZD len do výšky PC.

    Takže podľa Vás mám zaúčtovať 60000 ako POZD a 75000 ako VOZD? Alebo do VOZD dám len 60000Sk?

    A podľa Vás netreba upraviť PC a ZC keď podnikateľ používal auto v roku 2005 aj na súkromné účely ale v roku 2006 už len na firemné účely.

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    susana28 Pozri príspevok
    V § 25 ods.3 písm. b) sa hovorí že VOZD je aj ZC DHM vyradeného formou predaja. Ak sa pamätáte pár rokov do zadu sa ZC uplatňovala do VOZD len do výšky PC.

    Takže podľa Vás mám zaúčtovať 60000 ako POZD a 75000 ako VOZD? Alebo do VOZD dám len 60000Sk?

    A podľa Vás netreba upraviť PC a ZC keď podnikateľ používal auto v roku 2005 aj na súkromné účely ale v roku 2006 už len na firemné účely.
    A ešte ma napadlo, keďže v roku 2004 bolo prerušené odpisovanie tak ZC k 1.1.2006 je 75000 Sk a podľa spomínaného § 25, ide do VOZD. Lenže keby auto bolo riadne odpisované tak ZC v roku predaja by bola 50000Sk. Ako sa na to pozerá daňový úrad. Nemáte s tým niekto skúsenosti?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    ZC je 75000,- Sk. Prerušené odpisovanie znamená o.i., že sa neponižuje cena majetku o odpisy.

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Ľuba Pozri príspevok
    ZC je 75000,- Sk. Prerušené odpisovanie znamená o.i., že sa neponižuje cena majetku o odpisy.
    Takže v peň.denníku to zaúčtujem nasledovne:
    60.000 Sk POZD
    75.000 Sk VOZD

    PS: skutočnosť, že podnikateľ v roku 2005 používal auto aj na súkromné účely mi neovplyvní výšku PC ani ZC?

    OK?

    Vyradenie auta z majetku firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.