Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na skutočná náklady

Dobrý deň prajem, čo v prípade ak SZČO v roku 2005 uplatňoval paušálne výdavky a v roku 2006 chce skutočné preukázateľné výdavky? Aké sú moje povinnosti?

Čo treba dodržať?

Ďakujem
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pozri sem:http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Nič mi to nehovorí, bohužiaľ, začínam ako keby v novom účtovníctve? Okrem vydaných faktúrv cudzej mene v CZK, cestovných výdavkov a platieb do poisťovní nemá nič iné, odkiaľ začať?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Skús si to ešte raz prečítať alebo skús prechod z paušálnych na JU a z JU na paušálne výdavky
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

To znamená, že je to ako keby som začínala s novou účtovnou jednotkou, myslím, že tam mal v evidencii len 1 neuhradenú fa od odberateľa za mesiac 12/2005 a nič iné, akurát ak by tam bolo 1 nezaplatené poistné za odvod do zdravotnej za december, a fakt nič iné. Ide o môjho brata, a nechcem mu to dokopať.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ivana, čítala si link, ktorý som uviedla v prísp. č. 4? Ak áno, tak si sa dočítala o.i. toto:
Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby(tie tvrdíš, že nemal, takže nemá o čo upravovať základ dane) a o pohľadávky(ako uvádzaš, mal jednu neuhradenú pohľadávku), okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)(predpokladám, že to nebola pohľadávka posudzovaná podľa tohto ustanovenia zákona o DzP)
O výšku neuhradenej pohľadávky k 31.12.2005 upravíš základ dane v dodatočnom daň. priznaní za r. 2005 na r. 40.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Ďakujem. Čiže zásoby sme vylúčili, a s tou pohľadávkou, keďže sme v jednoduchom účtovníctve, tak účtujeme až po zaplatení, a preto faktúru za 12/2005 nemal zahrnutú v účtovníctve, treba aj napriek tomu dodatočné DP?

S jednoduchým účtovníctvom nemám skúsenosť, preto sa len učím, tak mi to odpustite.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ivana, ja Ti nemám čo odpúšťať, ale už neviem, ako by som Ti to vysvetlila zrozumitelnejšie. Asi by bolo najvhodnejšie, aby to dodatočné DP urobil niekto skúsenejší.
Skúsim ešte raz. Áno, máš pravdu, že v JU do zdaniteľného základu dane vstupujú úhrady, ale ak prechádzaš z paušálnych výdavkov(vedieš len evidenciu) na skutočné(stávaš sa účtovnou jednotkou), musíš si upraviť základ dane o nespotrebované zásoby(to, čo ostalo na sklade) a o neuhradené pohľadávky. Čiže aj keď Tvoja pohľadávka bola uspokojená až v r.2006, musíš ju do základu dane započítať za r.2005 a to urobíš v DP tak, ako som Ti už písala vyššie, do r.40 DP. V r. 2006, keď príde úhrada, príjem v PD uvedieš ako príjem neovplyvňujúci základ dane, pretože už raz si ho zdanila a to v r.2005.
Ľutujem, ale jednoduchšie už to vysvetliť neviem.
0 0
ivana184 ivana184

ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

Ďakujem, už mi to je úplne jasné.....
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

ja mám ešte jednu otázku kedy treba podať to dodatočné daňové priznanie, keď daňové za 2006 je už podané v 1/2007, jedna pohľadávka neuhradená a už v 2/2007 je jasné, že v roku budem uplatňovať skutočné náklady.
Nechápem prečo to nemôže byť príjem za pohľadávku jednoducho zahrnutý v roku 2007, kedy to je aj skutočne uhradené.
Neviem na to prísť čo sa tým sleduje, prečo sa komlikuje prechod z paušálnyh na skutočné, opačný prípad zo skutočných na paušálne je jasné, sú vypracované výkazy treba ich uzavrieť, vysporiadať.
0 0
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Dobrý deň, už druhý deň lúskam problematiku prechodu z paušálu na skutočné výdavky. Ak SZČO v roku 2007 využila paušál (robila mu to účtovnícka firma), ale teraz chce skutočné výdavky. Nemá žiadne pohľadávky a zásoby. Aj napriek tomu musím podať DDP, však? A ešte taká otázka. Firma mu do nákladov nedala zaplatené odvody, mám mu celé daňové prerobiť alebo to nechať tak ako to je?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ivana2703 Pozri príspevok
Dobrý deň, už druhý deň lúskam problematiku prechodu z paušálu na skutočné výdavky. Ak SZČO v roku 2007 využila paušál (robila mu to účtovnícka firma), ale teraz chce skutočné výdavky. Nemá žiadne pohľadávky a zásoby. Aj napriek tomu musím podať DDP, však? A ešte taká otázka. Firma mu do nákladov nedala zaplatené odvody, mám mu celé daňové prerobiť alebo to nechať tak ako to je?

Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) copyright z porady - takže DDP nemusíš podávať.

Povinnosťou je priznávať príjmy, výdavky si môže, ale aj nemusí uplatniť.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Opravte ma, ak sa mylim:

v roku 2007 pozastavena zivnost, ale aktivna cinnost znalca (ktory sa nepovazuje za SZCO). Teda - zo zivnosti ziadne prijmy, z cinnosti znalca prijmy ano, ziadne zasoby ani pohladavky ani zavazky ani povinne odvody. V roku 2008 zivnost aj znalectvo aktivne. Ak chcem prejst v roku 2008 z pausalnych na skutocne vydavky, nemusim podavat dodatocne DP za rok 2007, vsak?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak k 31.12.2007 nemal žiadne zásoby ani neuhradené pohľadávky, nemáš o čo upravovať základ dane.
Záväzkov sa to netýka, pretože tie pri tzv. paušálnych výdavkoch neeviduješ.
Odpoveď - nepodávaš dodatočné DP.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Dik za odpoved, Marina.
Takze staci podat DP za rok 2008, nemusim nic specialne oznamovat na danovy urad? Nebudu ma kontrolovat, preco prechadzam na skutocne naklady?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

1. Áno, stačí podať DP.
2. Nie, nebudú.
Naposledy upravil Marína : 16.12.08 at 20:40
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,prosím Vás,a keď si účt.jednotka v r.2007 uplatňovala skutočné výdavky,a v r.2008 ide na paušálne výdavky,treba nejako upravovať účtovníctvo?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pozorne si prečítaj tento http://www.porada.sk/324017-post32.html príspevok, hlavne Zhrnutie bod.2
Pozri si aj
http://www.porada.sk/t38286-p2-zmena...tml#post408883

0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

Tiež chcem prejsť z paušálu na skutočné výdavky, mám zásoby - tovar, platím zdrav. a soc. poistenie, pohľadávky nemám (predávam cez ERP).
Vediem evidenciu zásob-tovaru, chcem sa uistiť: k 31.12.08 spravím inventarizáciu zásob, a túto hodnotu pripočítam k základu dane do DP za rok 2008. Na ktoré riadky DP treba uviezť tieto položky? ZD na riadok 38, hodnotu zásob na r. 40, spolu na r. 42 ?
Je to takto správne, a môžem rok 2008 účtovať v JÚ?
Ako pokračujem s tovarom čo som kúpil počas paušálu, pokračujem ako teraz na skl. kartách?
Naposledy upravil toranor : 31.12.08 at 06:30
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Ešte raz chcem zvýrazniť tému, je správny postup v mojim predchádzajúcom príspevku? ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

toranor Pozri príspevok
Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

Tiež chcem prejsť z paušálu na skutočné výdavky, mám zásoby - tovar, platím zdrav. a soc. poistenie, pohľadávky nemám (predávam cez ERP).
Vediem evidenciu zásob-tovaru, chcem sa uistiť: k 31.12.08 spravím inventarizáciu zásob, a túto hodnotu pripočítam k základu dane do DP za rok 2008. Na ktoré riadky DP treba uviezť tieto položky? ZD na riadok 38, hodnotu zásob na r. 40, spolu na r. 42 ?*
Je to takto správne, a môžem rok 2008 účtovať v JÚ?**
Ako pokračujem s tovarom čo som kúpil počas paušálu, pokračujem ako teraz na skl. kartách?***
* Správne.
** Správne.
*** Áno.

toranor Pozri príspevok
Ešte raz chcem zvýrazniť tému, je správny postup v mojim predchádzajúcom príspevku? ďakujem
Je správny.

Ešte chcem upozorniť na účtovanie predaja zásob z r.2008 v nasl. období. Pozri tu http://www.porada.sk/347889-post2.html
Celé téma tu http://www.porada.sk/t38286-zmena-sp...ucom-roku.html
Naposledy upravil Marína : 05.01.09 at 11:59 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie