Zavrieť

Porady

Pracovná zmluva a zahraničie

Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka
Naposledy upravil Evelka : 06.03.07 at 07:05
Usporiadat
Evelka Evelka

Evelka je offline (nepripojený) Evelka

Nájde sa niekto , kto mi poradí ?
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

ahoj aj mi zamestnavame ľudí ktorých vysielame na pracovné cesty do zahraničia , ale mi im dávame hodinovú mzdu vrátane diét ,ktoré potom im rozpočitám. Podľa mňa hlavne je aby sme diéty správne rozpočitali ako sa má to už určite viež.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Evelka Pozri príspevok
Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka
Na diéty má nárok pracovník zo zákona, nemusí to byť v pracovnej zmluve špeciálne vyčíslené.Akurát ma zaráža tá minimálna mzda...čo tam tí ľudia robia ...vrátnikov, upratovačov a pod. profesie bez vzdelania a náročnosti?
Ja tiež pracujem vo firme, ktorá vysiela ľudí do zahraničia. V pracovnej zmluve majú hodinovú mzdu prislúchajúcu danému stupňu, do ktorého boli zaradení vzhľadom na vzdelanie a charakter ich práce. V pracovnej zmluve máme bod - Ďaľšie dohodnuté podmienky a tam sa uvádza , že cestovné sa prepláca v súlade so zákonom č. 283/2002.
0 0
Evelka Evelka

Evelka je offline (nepripojený) Evelka

s dietami som si tiež nie celkom istá či to robím správne. Zamestnanci majú poskytnuté ubytovanie a obedy, tak diety krátim o 40 % za bezplatne poskytnutý obed zo sumy 45 Euro na deň . Môžete mi tiež poradiť ako mám rozrátať diety počas cesty do Nemecka, keď cestujú autobusom a nemám prehľad kedy zamestnanec prekročí ktorú hranicu ?
Ako sa majú teda správne rozpočítavať diety?
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Mam aj ja na vas jednu otazku (mozno aj viac). Ked ten zamestnanec ma PZ uzatvorenu v SR a ide pracovat do zahranicia, a v SK dostane minimalnu mzdu, v zahranicnej mene dostane diety, ratam mu ich z celeho mesiaca ktory tam stravi? V zahranici moze pracovat len do 183 dni, inak tam musi platit dan? Odvody v SR sa mu vyrataju len z tej minimalnej mzdy?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
zienka Pozri príspevok
Mam aj ja na vas jednu otazku (mozno aj viac). Ked ten zamestnanec ma PZ uzatvorenu v SR a ide pracovat do zahranicia, a v SK dostane minimalnu mzdu, v zahranicnej mene dostane diety, ratam mu ich z celeho mesiaca ktory tam stravi? V zahranici moze pracovat len do 183 dni, inak tam musi platit dan? Odvody v SR sa mu vyrataju len z tej minimalnej mzdy?
Pokiaľ má ten zamestnanec v pracovnej zmluve miesto výkonu práce na SR , tak má nárok na diéty za celý čas ako bol v zahraničí. Treba si však dať pozor prvý a posledný deň pri prechode štátnej hranice, či mu vychádza v plnej výške alebo krátené. Ak má v pracovnej zmluve dohodnutú minimálnu mzdu, odvody idú z nej. Pri prekročení tých 183 dní , by sa mal zamestnávateľ v čechách zaregistrovať , ale o tomto si skús pohľadať viac cez vyhľadávač.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

A co ak ma miesto vykonu prace zahranicie? Potom by sa to robilo ako?
A ked ma vykon prace v SR, vybavuje sa v Soc. poistovni aj formular 101? a vybavuje sa este nieco aj v zdravotnej poistovni?
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

nevie mi nikto poradit :-( ?
dajte prosim nejaky link kde by som sa dozvedela viac alebo poraďte.
Niekde som tu aj nasla,ze v SR musi ostat nejake percento zamestnancov, ale uz to nemozem najst, neviete kolko je to?
ďakujem za kazdu radu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Evelka Pozri príspevok
Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka
V zmluve by mala byť iba mzda s tým, že diety mu budú preplatené v súlade so ZoCN. Mzda je predsa zdaniteľná, diety nie.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zienka Pozri príspevok
A co ak ma miesto vykonu prace zahranicie? Potom by sa to robilo ako?
Aj má zamestnanec ako stále pracovisko v zmluve uvedené miesto firmy v SR, potom pri vyslaní na iné miesto výkonu, odlišné od pravidelného pracoviska, je považované za vyslanie pracovníka na pracovnú cestu a patria mu cestovné náhrady podľa ZCN. (Nezamieňať pracovisko a miesto výkonu práce.)

zienka Pozri príspevok
A ked ma vykon prace v SR, vybavuje sa v Soc. poistovni aj formular 101? a vybavuje sa este nieco aj v zdravotnej poistovni?
Predpokladám, že sa jedná o prípad, kedy dočasne vysielate vášho zamestnanca do inej krajiny, aby tam pre vás pracoval. Ak obdobie takéhoto vyslania nepresiahne 12 mesiacov jre naďalej poistený v súlade s legislatívou "pôvodnej"krajiny. Je potrebné zabezpečiť formulár E 101 ktorý potvrdzuje, poistenie podľa legislatívy „pôvodného“ štátu.
Nad 12 mesiacov E102.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Dakujem pekne Evanka, a nevies nahodou ako je to s tymi %-tami?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zienka Pozri príspevok
Dakujem pekne Evanka, a nevies nahodou ako je to s tymi %-tami?
To robíš dobre. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečený bezplatne obed, zamestnávateľ kráti stravné o 40 % zo sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín.
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
Ahojte, tiež mam práve riešiť podobnú vec. Vyhrali sme zakazku v Cechách, pracu mame asi na 1,5-2 mesiace pre 5-10 zamestnancov, a neviem ako postupovat. Miesto vykonu prace maju v SR. Ak pojdu na sluzobnu cestu, terba formulár E101? A co znamená vyslanie zamestnanca do zahranicia? Ide o iný postup? Nemam vedomosti v tejto oblasti, a citim sa ako absolutny d.. Prosím poradte mi, co mam sefovi povedat? Viem, že je to toho tu popisane vela, ale chybaju mi zakladne vedomosti.
Vdaka.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tiež vysielate zamestnancov na prácu do zahraničia.... Budete im preplácať diety ako na PC.
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
To znm., že formulár E101 je nutný. Vsak? Ak áno, za ako dlho ho mozem dostat schválený zo SP?
0 0
mkatka mkatka

mkatka je offline (nepripojený) mkatka

eva_v Pozri príspevok
To znm., že formulár E101 je nutný. Vsak? Ak áno, za ako dlho ho mozem dostat schválený zo SP?
Uvedená problematika zaujíma aj mňa. Prosím, kto s tým má skúsenosti, aby sa podelil. Zároveň ma napadlo: mení sa miesto výkonu práce - cudzina /čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac/ treba robiť zmenu pracovnej zmluvy? Má v tom prípade zamestnanec nárok na diéty? Je to pracovná cesta?
S tým súvisí aj cezhraničný tok osobných údajov zamestnancov do zahraničia. V rámci krajín EÚ treba žiadať "Úrad ... " o súhlas?
Voprad ďakujem za všetky rady a postrehy.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

A neviete ake % kmenovych zamestnancov musi pracovat v SR?
Ako by sa riesila situacia keby mal zamestnanec v PZ uvedene ako pracovisko zahranicie? Vtedy by sa diety nedavali?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Doporučujem si prečítať článok od Janky(somij) a ebeš
Európske právo soc. zabezpečenia - príslušnosť k právnym predpisom
a priložený súbor
<o:p></o:p>
Naposledy upravil Marína : 09.05.07 at 07:08
0 0
eva_v eva_v

eva_v je offline (nepripojený) eva_v

nemam strach sa pustit do novych veci ...viac
zienka Pozri príspevok
A neviete ake % kmenovych zamestnancov musi pracovat v SR?
Ako by sa riesila situacia keby mal zamestnanec v PZ uvedene ako pracovisko zahranicie? Vtedy by sa diety nedavali?
Kedze som velmi odpoved nedostala, volala som priamo na Soc. poist. A dostala som odpoved na toto: zamestnávatel poda E101 podpisanu zamestnancom na prislusnu pobocku SP, odpoved dostaneme do 30 dní.
K ziadosti musí predlozit kopec dokladov (su uvedené aj na stranke Soc. poist.) a okrem iného aj zmluvu s ceskym partnerom, originál + kopiu pracovnej zmluvy zamestnanca, musí mat vsetky odvody poplatené, preukazat sa 25% resp. 1/4 výroby na Slovenku - cize zmluvy so slov. partnermi, vypis z OR nie starsi ako 2 mesiace. A musi na Slovensku posobit, resp. byt zaregistrovaný viac ako 4 mesiace, a musí mat aspon 25% zamestnancov na SLovensku.
Ak som pomohla som rada. A co sa tyka pracoviska v zahranicí to ti nepomozem, ale aj mna to zaujíma.
Eva
0 0
mkatka mkatka

mkatka je offline (nepripojený) mkatka

mkatka Pozri príspevok
Ak sa mení miesto výkonu práce - cudzina /čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac/ treba robiť zmenu pracovnej zmluvy? Má v tom prípade zamestnanec nárok na diéty? Je to pracovná cesta?
S tým súvisí aj cezhraničný tok osobných údajov zamestnancov do zahraničia. V rámci krajín EÚ treba žiadať "Úrad ... " o súhlas?
Voprad ďakujem za všetky rady a postrehy.

posúvam ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať