Zavrieť

Porady

Nájom a SZČO

Dobrý deň poraďáci. Chcela by som sa opýtať:

Priateľ je SZČO, sídlo firmy má v RS a pracuje v BA. Prevádzkáreň nemá.
Môže si dať do výdavkov nájomné za ubytovanie v BA (garzonka)? Je spísaná nájomná zmluva na jeho meno. Sú to výdavky spojené s pracovnou cestou?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Podľa môjho názoru nie , to je garzonka na bývanie , pokiaľ som dobre prečítala zadanie otázky .
    Je to veľmi diskutabilné a potrebuje to argumenty na opodstatnenie výdavku OVZ .
    Naposledy upravil Zita5 : 15.03.07 at 12:52

    Miriam K je offline (nepripojený) Miriam K

    Miriam K
    Nedalo by sa to nejak odôvodniť? Aj SZČO musí niekde prespať nie?
    Ak by to bola ubytovňa?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Miriam K Pozri príspevok
    Nedalo by sa to nejak odôvodniť? Aj SZČO musí niekde prespať nie?
    Ak by to bola ubytovňa?
    JA to chápem , že ak pracuje mimo sídla , tak musí aj niekde prespať . Otázne však je kde pracuje ,ako dlho v danom mieste pracuje na základe čoho pracuje . Či má objednávku na práce , Zmluvu o spolupráci , vykázanie ziskov za uvedenú prácu atď atď ........Je jasné , že ak niekto ide napríklad na vykonávanie montážnych prác , tak ubytovanie z hotela si môže uplatniť v rámci cestovných náhrad , ale je aj fakt , že garzonku používa na svoj súkromný účel ......... a v akej miere je využívaná na dosahovanie a udržanie si podnikateľského príjmu to ja neviem posúdiť .

    Môže byť v Bratislave , môže pracovať u niekoho na ŽL , ale ťažko zodpovedať , že či je uplatnenie za bývanie niekde v podnájme konkrétne v jeho prípade výdavkom ovplyvňujúcim základ dane . .

    A nakoniec ak by ste sa rozhodli nejakým spôsobom to zahrnúť do výdavkov bez opodstatnenia , tak vždy je to akýmsi rizikom pre konkrétnu SZČO .
    Naposledy upravil Zita5 : 15.03.07 at 13:17

    Miriam K je offline (nepripojený) Miriam K

    Miriam K
    A nevieš mi prosím poradiť akým spôsobom by sa to dalo dať do nákladov?
    On pracuje v BA celý rok a nemá zmluvu o spolupráci, ale dalo by sa to vybaviť a tie objednávky by sa dali dorobiť

    Miriam K je offline (nepripojený) Miriam K

    Miriam K
    Dnes som sa rozprávala s jednou skúsenou účtovníčkou. Povedala, že je to diskutabilné. V zákone ubytovanie nie je presne definované. Tak neviem. Že ak k tomu dám cestovné lístky, vypíšem cesťáky, priložím objednávky a zmluvu o nájme tak to možno uznajú. Tak fakt neviem. Koľko ľudí toľko názorov. Fakt nikto z vás s tým nemá skúsenosti???

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Miriam K Pozri príspevok
    Dnes som sa rozprávala s jednou skúsenou účtovníčkou. Povedala, že je to diskutabilné. V zákone ubytovanie nie je presne definované. Tak neviem. Že ak k tomu dám cestovné lístky, vypíšem cesťáky, priložím objednávky a zmluvu o nájme tak to možno uznajú. Tak fakt neviem. Koľko ľudí toľko názorov. Fakt nikto z vás s tým nemá skúsenosti???
    A ak neuznajú potom to treba dodaniť, penále a doplatiť zvýšené odvody do ZP a SP atď.
    Všetko treba brať s rezervou a neťahať za vlasy. Ubytovanie by malo byť vzťahované na konkrétnu zákazku. Nie celoročne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.