Zavrieť

Porady

predaj pozemkov, ako sukromna osoba

Ako sukromna osoba som predala pozemok, ktorý som zdedila po rodicoch. Budem platit dan??????

Steffi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Steffi Pozri príspevok
    Ako sukromna osoba som predala pozemok, ktorý som zdedila po rodicoch. Budem platit dan??????

    Steffi
    Zákon o dani z príjmov
    §9 Príjmy oslobodené od dane

    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    To znamená, že ak ten pozemok mali rodičia vo vlastníctve viac ako 5 rokov tak predaj je od dane oslobodený.

    Steffi je offline (nepripojený) Steffi

    Steffi
    smith Pozri príspevok
    Zákon o dani z príjmov
    §9 Príjmy oslobodené od dane

    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    To znamená, že ak ten pozemok mali rodičia vo vlastníctve viac ako 5 rokov tak predaj je od dane oslobodený.


    Ďakujem veľmi pekne. Steffi

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Spravne si vysvetlujem, ze ak danovnicka dostala darovanim v roku 2005 od svojej tety (nepriame dedenie) pozemok (zahradu) a nasledne ho v roku 2006 predala na zaklade znaleckeho posudku, tento predaj nebude od dane oslobodeny a normalne podlieha zdaneniu v plnej vyske ?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Áno ,príjem z predaja pozemku nebude oslobodený od dane z príjmu. Možno iba odpočítať náklady súvisiace s predajom, a výslednú čiastku zdaniť.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Klient sa so mnou hada, ze ak preda nehnutelnost, ktoru dostala darovanim, nemal v nej trvaly pobyt minimalne dva roky, a tiez ju ani 5 rokov nevlastnil za cenu ktora je stanovena odhadom neplati dan z prijmu. Je to tak ? Ja mam aj nejake stanovisko DR SR ale z toho mi to nevyplyva.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Darovanie sa v zákone nespomína. Je tam uvedené iba dedenie. Ak on, alebo poručiteľ v priamom rade /zomrelý/ - nevlastnili pozemok 5 rokov, daň platí. Ako bola určená cena, to je ich problém, hlavné je to co je kúpnopredajnej zmluve a z toho sa po odpočte nákladov platí daň.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Može si uplatnit náklady ako napr.kolok pri vklade do katastra,overenie podpisu u notára?

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    v okóbri r.2003 som zdedila pozemok po otcovi. teraz v roku 2007
    mám možnosť ho predať, podlieha predaj tohto pozemku dani z prijmov alebo je oslobodený, otec ho mal vo vlastníctve asi 20 rokov vďaka všetkým za odpovede....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.