Zavrieť

Porady

Živnosť a zahraničie

Rád by som sa informoval ak je možné odpovedať alebo poradiť kde mám vôbec začať.
Chcel by som si založiť živnosť na Slovensku a pracovať v zahraničí a to v Nemecku ako rogramátor.
Prácu mám už nájdenú len problém je v tom ako to budem vykonávať.

Neviem ako alebo čo mám spraviť keď chcem pracovať ako programátor na živnosť to myslím nejde. Keďže je to duševná činnosť?? A ešte k tomu v zahraničí ???

Druhý problém mám čo s peniazmi... koľko budem musieť platiť odvody a dane keď zarobím 7000 - 8000 EUR mesačne ??? ťi sa to vlastne oplatí??

Neviem kde mám vôbec začať tak som sa rozhodol napísať.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    britta je offline (nepripojený) britta

    britta
    Duševná, alebo neduševná činnost, to je jedno, ak je to nejaka volna zivnost, ktora je aj v nem. klasifikovana ako volna, tak je platna. Ak je u nas viazana alebo koncesovana, t.j. mas odborne opravnenie - este lepsie. A vidi sa mi, ze prijem zivnostnika v Nem. do cca 8 tis. EUR sa vobec nezdanuje. Najlepsie by si ale urobil, ak by si si zivnost zalozil priamo v Nem. - mohol by si cerpat dalsie soc. vyhody. Ale vsetko si to over - u dan. poradcu, najlepsie takeho, ktoreho Ti niekto odporuci, kto uz s nim ma skusenosti. Myslim, ze je to stale poda dost neorana a poradcovia /aspon niektori/ dost tapu.
    Vela stastia.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Mám podobnú otázku. Známy plánuje pracovať na živnosť ako letecký konštruktér pre anglickú agentúru, ktorá mu bude dávať zákazky a ktorá má na túto činnosť licenciu. Bude to práca na dlho, nie jednorázová záležitosť. Pracovať bude nielen v Anglicku, ale aj v Rakúsku, Nemecku - podľa toho, z ktorej krajiny bude zadávateľská firma. Teda počas celého roka bude mimo SR. Stačí mu slovenský živnostenský list (alebo koncesia), alebo sa musí niekde v zahraničí ešte registrovať napr. na základe dĺžky pobytu alebo výšky príjmu?
    A môže si celý rok písať zahraničné pracovné cesty?
    Ja zijem a podnikam v Nemecku.
    Neviem si predstavit ako by to malo fungovat so zivnostou na Slovensku a pracou v Nemecku. Pokial nadobudas svoj prijem v Nemecku musis si tam aj zivnost(Gewerbe) prihlasit a dostanes automaticky danove ident. cislo.
    S danami je to taky problem, nakolko v Nemecku su velmi vysoke. ako 1.A danova skupina platim celkom 48% z mojho brutto prijmu a odpoctoch. Tzn, ak zarobis rocne 100,000 a mozes si 10,000 odpisat, musis este stale 90,000€ zadanit a zostane ti 46,800€.
    Ina moznost by bola, ale ja nie som danovy poradca nechat sa angazovat ako slovensky zivnostnik firmou, ktora ma danovy domicil v Nemecku. V tom pripade by si musel tusim na Slovensku zdanovat. Ale ako uz hovorim, ja nie som danovy poradca a o tom sa poinformuj na nemeckych forach.

    Ja mam v Nemecku firmu a este aj zivnost.
    zo zivnosti som mala brutto prijem 182,640€ co po odpisania zdaneni som mala len 72,830€!!! a musis este aj s tym pocitat, ze danovy urad ti je zakazdym v pätach. Kreditky, ucty, depot, nehnutelnosti, hnutelnosti.

    Danovy urad v Nemecku je skutocne svina a nemeckym sportom su danove uniky ;-)

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Ďakujem ti pekne, že si sa ozvala. Ja si tiež myslím, že to nebude také jednoduché ako si predstavuje. Ono tá živnosť je len a len kvoli daniam, pretože na Slovensku je to 19% a v jeho prípade sa jedná o vysoké zárobky.
    No uvidíme...
    V Nemecku existuje tak ako na Slovensku tiez ista hranica, ktoru netreba zdanit, po odpisoch je to tusim 800€ mesacne, nie som si celkom ista. Ale pri prijmoch od 8,000€ mesacne su aj dane velmi vysoke.

    Trendom je v Nemecku, cim viac zarobis, tym viac zacalujes.

    Na jeho mieste by som sa nechala poradit niekym kto studaval nemecke danove pravo. Lebo ako mne casto moj danovy poradca hovoril, je vela trikov ako svoje dane minimalizovat.

    katjab je offline (nepripojený) katjab

    katjab
    Ahojte Poraďáci!
    Moja sestra má živnotenské oprávnenie na Slovensku, ktorú rozšírila o opatrovateľstvo v zahraničí.
    Na Slovensku platí riadne odvody.
    Momentálne sa zdržiava v Nemecku cez nemenovanú agentúru, ako opatrovateľka /plat dostáva od rodiny.
    Včera mi volala, že vraj od 01.01.2008 bude musieť niekde sa prihlásiť v Nemecku aby to bola legálna práca /myslela možno aj na odvody a dane/.

    Vraj keď ju chytí nejaký Nemecký inšpektorát práce, môže ju vyhostiť z krajiny.

    Vie mi niekto poradiť niečo presnejšie k tejto téme?
    Ďakujem

    katjab je offline (nepripojený) katjab

    katjab
    Ďakujem Marína - Eva za priložené stránky.
    Sú cenné informácie, ale zatiaľ len o Rakúsku.
    Možno v Nemecku môžu pracovať ďalej bez živnosti??!!
    Keď budem mať presné info, tak Vám dám každopádne vedieť.
    Katka

    anu je offline (nepripojený) anu

    anu
    Ahojte poraďáci, živnostník fakturuje služby pre rakúsku firmu, služby vykonáva doma na Slovensku jeho obrat jedosť vysoký, ak sa stane plátcom DPH aj tak bude fakturovať bez dane. Je povinný sa aj tak registrovať?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak presiahne zákonom stanovenný obrat 1 500 000, za predchádzaj.12 mesiacov,je povinný požiadať o registráciu.To,že nebude fakturovať s DPH nemá na to žiadny vplyv,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.