Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva - Nehnutelnost rada

Ahojte,nasiel som na tychto strankach vzor na Darovaciu zmluvu na Nehnutelnost.Rad by som sa vyhol ale formulaciam ktore by mohli pomoct niekomu (nie Darcovi) z rodiny napadnut tuto zmluvu.Mohli by ste mi poradit co by mala zmluva bezpodmienecne obsahovat a co je v zmluve bezpredmetne resp by mholo napomoct v pripadnom napadnuti zmluvy?Darovacia zmluva nebude obsahovat ziadne vecne bremeno.Jedna sa o bezodplatne darovanie chaty v ktorej si darca neuplatnuje ziadne dalsie naroky.Zmluva moze obsahovat ze danu nehnutelnost moze darca uzivat po dobu svojho zivota.Clovek nikdy nevie ako to s rodinou dopadne.Nerad by som ale investoval a nakoniec zmluvu niekto z rodiny napadne a bude si narokovat na urcitu cast ............ Dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Ahojte,nasiel som na tychto strankach vzor na Darovaciu zmluvu na Nehnutelnost.Rad by som sa vyhol ale formulaciam ktore by mohli pomoct niekomu (nie Darcovi) z rodiny napadnut tuto zmluvu.Mohli by ste mi poradit co by mala zmluva bezpodmienecne obsahovat a co je v zmluve bezpredmetne resp by mholo napomoct v pripadnom napadnuti zmluvy?Darovacia zmluva nebude obsahovat ziadne vecne bremeno.Jedna sa o bezodplatne darovanie chaty v ktorej si darca neuplatnuje ziadne dalsie naroky.Zmluva moze obsahovat ze danu nehnutelnost moze darca uzivat po dobu svojho zivota.Clovek nikdy nevie ako to s rodinou dopadne.Nerad by som ale investoval a nakoniec zmluvu niekto z rodiny napadne a bude si narokovat na urcitu cast ............ Dakujem
Vždy môže niekto darovaciu zmluvu napadnúť, ale pred súdom by to musel kvalifikovane podložiť. Myslím, že pokiaľ darca na základe slobodnej vôle počas života niečo niekomu daruje a je svojprávny, nemajú šancu iní rodinní príslušníci niečo na tom zmeniť. Aby si si to poistil, podpísal by som darqvociu zmluvu u notára, čo by vylúčilo možnú námietku, že bola podpísaná pod nátlakom.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mirkaby mirkaby

mirkaby je offline (nepripojený) mirkaby

Ahoj, pises, že darovacia zmluva nebude obsahovať žiadne vecné bremeno, lenze na druhej strane si uviedol, že darca chce uzivat nehnuteľnost do konca svojho zivota a chce to uviest v zmluve. To je vecné bremeno!!!!!!
Darovacia zmluva musi obsahovat presnu špecifikaciu nehnuteľnosti, v zmysle listu vlastnictva, niekedy je potrebne doložit aj rozhodnutie o určení súpisného čísla, hlavne pri chatách. A ked tam chcete uviest aj to doživotné právo bývania, ako advokátka ti radím, aby ti zmluvu napísal notár alebo advokát.
Co sa týka napadnutia darovacej zmluvy, to by mohol len darca. Clenovia rodiny možu v dedičskom konaní po darcovi žiadať, aby sa hodnota tohto daru zarátala v prospech obdarovaného, ak je dedičom a pokiaľ nešlo o obvyklé darovanie. To znamená, že ak vo vašej rodine nie je obvyklé takéto darovanie, vzhľadom na majetok a pomery darcu, a ak by obdarovaný bol oprávneným dedičom v dedičskom konaní, o hodnotu tohto daru zdedí menej.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Rasticc Pozri príspevok
Ahojte,nasiel som na tychto strankach vzor na Darovaciu zmluvu na Nehnutelnost.Rad by som sa vyhol ale formulaciam ktore by mohli pomoct niekomu (nie Darcovi) z rodiny napadnut tuto zmluvu.Mohli by ste mi poradit co by mala zmluva bezpodmienecne obsahovat a co je v zmluve bezpredmetne resp by mholo napomoct v pripadnom napadnuti zmluvy?Darovacia zmluva nebude obsahovat ziadne vecne bremeno.Jedna sa o bezodplatne darovanie chaty v ktorej si darca neuplatnuje ziadne dalsie naroky.Zmluva moze obsahovat ze danu nehnutelnost moze darca uzivat po dobu svojho zivota.Clovek nikdy nevie ako to s rodinou dopadne.Nerad by som ale investoval a nakoniec zmluvu niekto z rodiny napadne a bude si narokovat na urcitu cast ............ Dakujem
Základnými znakmi, ktoré má darovacia zmluva obsahovať sú :predmet daru, bezplatnosť, dobrovoľnosť a pri nehnuteľnostiach aj písomná forma.
Vlastníctvo k nehnuteľnosti na základe darovacej zmluvy sa nadobúda vkladom d katastra nehnuteľností.
Darca je povinný upozorniť na vady darovanej veci, v opačnom prípade môže obdarovaný vec vrátiť darcovi.
Naopak zase darca sa môže domáhať vrátenia daru ak sa obdarovaný správa k nemu alebo k členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
Ak darovacia zmluva obsahuje vyššie uvedené v prvej vete nemal by vzniknúť dôvod pre jej napadnutie.
Osobne by som si celý prevod vlastníckeho práva na základe darovania ošetrila cestou notára.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Zle som sa vyjadril.Uzivanie chaty darcom nemusi byt spomenute v zmluve.Moze ale ak by to zaroven znamenalo vecne bremeno tak nie.Ide mi o to aby sa nemusela platit dan ale zaroven aby sa zmluva nedala nejakym sposobom napadnut.Darovaciu zmluvu samozrejme podpiseme pred notarom.Neda sa dana vec riesit nejakym inym sposobom kde bude jasne ze sme danu nehnutelnost nedostali pod natlakom?Kupno predajna zmluva napr...... na nejaku nizsiu ciastku?Je potrebne platit dan pri kupno predajnej zmluve v ramci rodiny?Umysel na oboch stranach je cisty.Chceme ale chatu prerobit investovat........uzivat ju rodina moze nadalej ale podla nasich pravidiel.Nechcel by som ale v buducnosti riesit napadnutie zmluvy , preukazovanie nakladov atd.....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Zle som sa vyjadril.Uzivanie chaty darcom nemusi byt spomenute v zmluve.Moze ale ak by to zaroven znamenalo vecne bremeno tak nie.Ide mi o to aby sa nemusela platit dan ale zaroven aby sa zmluva nedala nejakym sposobom napadnut.Darovaciu zmluvu samozrejme podpiseme pred notarom.Neda sa dana vec riesit nejakym inym sposobom kde bude jasne ze sme danu nehnutelnost nedostali pod natlakom?Kupno predajna zmluva napr...... na nejaku nizsiu ciastku?Je potrebne platit dan pri kupno predajnej zmluve v ramci rodiny?Umysel na oboch stranach je cisty.Chceme ale chatu prerobit investovat........uzivat ju rodina moze nadalej ale podla nasich pravidiel.Nechcel by som ale v buducnosti riesit napadnutie zmluvy , preukazovanie nakladov atd.....
Ak nechceš, aby užívacie právo bolo bremenom v katastri, tak to do zmluvy nedávajte. Ak máte dobré vzťahy, také niečo nemusí byť vôbec písomne dohodnuté. Ak darca predsa len chce mať akú takú istotu dožitia, spíšte osobitnú zmluvu o práve dožitia, ktorú nikde nebudete zakladať, necháte si každý len jeden examplár.

Stále by som zostal pri tej darovacej zmluve, než to komplikovať kúpno predajnou zmluvou na podozrivo nízku čiastku. Alebo kúpno predajnú zmluvu podľa znaleckej hodnoty.

To, či sa platí daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti, nezáleží od toho komu a s akým úmyslom to predávaš, ale od toho, ako dlho vlastní predávajúci nehnuteľnosť prípadne ako dlho tam mal trvalý pobyt.

A akého napadnutia sa stále obávaš? Z koho strany? Má ten darca nejakých potomkov - potenciálnych dedičov? Myslíš či tí nebudú namietať?

V prípade smrti darcu by si bol dedičom? A máš súrodencov, ktorí by tiež mohli dediť?

Ak nemáš žiadny dedičský vzťah k darcovi (t.j. nevstúpiš do dedičského konaia v prípade jeho smrti), tak si s darovanou vecou úplne mimo obliga voči dedičom.

Jedine keby ste ešte niečo dedili po darcovi (napr. bol by to tvoj otec a mal by si súrodencov), tak tí súrodenci by mohli namietnuť, že za jeho života si dostal nehnuteľnosť a žiadali by dedičský súd, aby ti primerane znížil ostatný majetok - dedičstvo.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Ok dakujem za prinosne info.Darovat bude stary otec mojej manzelky mojej manzelke.Trvaly pobyt tam nema (je to chata) vlastnikom je tak 20 rokov.Ano obavam sa namietok dedicov.Surodencov,Strykov atd....... manzelky.

Takze teraz ma napadaju dve otazky......da sa tato nehnutelnost predat bez platenia dane v pripade ze tam predavajuci nemal trvaly pobyt ale vlastnikom je viac nez 20 rokov?

A podotazka.V pripade ze by darca daroval nehnutelnost mojej manzelke.Je aj dar nadobunuty pocas manzelstva vecou nesledneho rozdelenia majetku alebo bude patrit len mojej manzelke?Aki iba manzelke ta uz bude bohata :-) zatial je vsetko pisane na nu.

a dakujem za trpezlivost
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Ok dakujem za prinosne info.Darovat bude stary otec mojej manzelky mojej manzelke.Trvaly pobyt tam nema (je to chata) vlastnikom je tak 20 rokov.Ano obavam sa namietok dedicov.Surodencov,Strykov atd....... manzelky.

Takze teraz ma napadaju dve otazky......da sa tato nehnutelnost predat bez platenia dane v pripade ze tam predavajuci nemal trvaly pobyt ale vlastnikom je viac nez 20 rokov?

A podotazka.V pripade ze by darca daroval nehnutelnost mojej manzelke.Je aj dar nadobunuty pocas manzelstva vecou nesledneho rozdelenia majetku alebo bude patrit len mojej manzelke?Aki iba manzelke ta uz bude bohata :-) zatial je vsetko pisane na nu.

a dakujem za trpezlivost
Pokiaľ iné dedičstvo nebude manželka po starom otcovi dediť, tak príbuzní (ostatní dediči) nemajú čo namietať. Ak by mal ešte ďalšie nehnuteľnosti alebo iný majetok, tak môžu súdne požadovať, aby sa jej podiel dedičstva znížil o majetok darovaný za života. Ale súd to nemusí uznať.

V prípade predaja je príjem oslobedený od dane, lebo podľa § 9 ods. 1 písm. b) je príjem v prípade predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá pred viac ako 5 rokmi pred predajom, oslobodený od dane.

Pokiaľ daruje nehnuteľnosť manželke, tak to patrí iba manželke. Nepatrí to do BSM. hovorí o tom § 143 občianskeho zákonníka:

"Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143


V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)"
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Umh uz mi je to jasne.Aby som to teda uz uplne upresnil.Vztahy su v poriadku.Dohodli sme sa ze ako odplatu z nasej strany zariadime ciastocne byt stareho otca do hodnoty 100.000sk (okna...) .Co by ste mi poradili?Kupno predajna zmluva medzi straym otcom a mojou manzelkou na sumu 100.000sk by teda nepodliehala zdaneniu.V pripade takehoto predaja na nerealnu (podhodnotenu,mozno zostatkovu urcite vsak nie trhovu) hodnotu vidite nejaky zadrhel>Najviac ma zaujma aby tam neboli nejake extra velke poplatky pripadna dan resp napadnutelnost zo strany dedicov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Umh uz mi je to jasne.Aby som to teda uz uplne upresnil.Vztahy su v poriadku.Dohodli sme sa ze ako odplatu z nasej strany zariadime ciastocne byt stareho otca do hodnoty 100.000sk (okna...) .Co by ste mi poradili?Kupno predajna zmluva medzi straym otcom a mojou manzelkou na sumu 100.000sk by teda nepodliehala zdaneniu.V pripade takehoto predaja na nerealnu (podhodnotenu,mozno zostatkovu urcite vsak nie trhovu) hodnotu vidite nejaky zadrhel>Najviac ma zaujma aby tam neboli nejake extra velke poplatky pripadna dan resp napadnutelnost zo strany dedicov.
Kedysi, keď sa ešte platila daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, tak bolo povinné prikladať ku kúpnej zmluve aj znalecký posudok k nehnuteľnosti kvôli znaleckej cene. Ak predajná cena bola nižšia ako znalecká cena, platila sa daň zo znaleckej ceny. Ak bola vyššia, tak z predajnej.

Po zrušení trojdane už netreba prikladať ku zmluvám znalecký posudok a vychádza sa z ceny uvedenj v zmluve. Nikto by už nemal spochybňovať cenu uvedenú v zmluve, je to čiste vecou predávajúceho a kupujúceho. Nevidím v tom problém, pokiaľ by sa nestalo, že v zmluve bude 100.000 a v skutočnosti by ste zaplatili 500.000 (a niekto by na to prišiel). Bude to len pre vás nevýhodné, že pokiaľ by ste predali nehnuteľnosť do 5 rokov od nadobudnutia, tak zaplatíte daň z predajnej ceny zníženej iba o 100.000.

Poplatky budeš mať fixné na katastri - tam nezáleží od hodnoty nehnuteľnosti. Vyššie poplatky môžu byť akurát pri spísané zmluvy notárom alebo advokátom, kde sa vychádza z hodnoty zmluvy. Ale pri 100.000 je to zanedbateľné - myslím, že je to nejaké 1-2%.
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

doporucujem - kupnu zmluvu. kupna cena moze byt pritom aj 1 Sk. je to legalne. pri darovacej zmluve sa darca moze domahat vratenie daru z dovodu hrubeho porusovania dobrych mravov. aj napr. o 20 rokov. kupna zmluva je tomto smere nepriestrelna.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Ok,dohodli sme sa na kupno predajnej zmluve s vecnym bremenom uzivania do konca zivota darcu.Hodnota je dana nieje vsak realna trhova.Dufam teda ze sa kupno predajna zmluva zo strany rodiny neda napadnut.
  • Moze ale rodina ziadat v dedicskom konani odratat tuto cast?Alebo je to ine ako pri darovacej zmluve
  • Odporucate mi dat vypracovat zmluvu notarovi alebo mam tuto zmluvu spisat sam podla nejakeho vzoru a dat len overit podpis u notara?
  • Dan z predaja nehnutelnosti sa teda neplati?Chata je vo vlastnictve viac nez 20 rokov
  • mam oznamovaciu povinnost na danovom urade po kupe?
  • Musi ist predavajuci na kataster so mnou ziadat o vklad do katastra alebo staci ked tam pojdem ja so zmluvou?
  • uz ma nic nenapada :-) a Vas?
Dakujem opat

Rasto
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Ok,dohodli sme sa na kupno predajnej zmluve s vecnym bremenom uzivania do konca zivota darcu.Hodnota je dana nieje vsak realna trhova.Dufam teda ze sa kupno predajna zmluva zo strany rodiny neda napadnut.
  • Moze ale rodina ziadat v dedicskom konani odratat tuto cast?Alebo je to ine ako pri darovacej zmluve
To je ťažké jednoznačne povedať. § 484 má nasledovné znenie:

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Vy to nedostanete bezplatne, ale za 1 korunu. Čiže v zmysle zákona by to malo byť nenapoadnuteľné. Ale nikdy nevieš, či si nejaký chytrý právnik nenájde nejakú kľučku, ako to napadnúť.

Rasticc Pozri príspevok
  • Odporucate mi dat vypracovat zmluvu notarovi alebo mam tuto zmluvu spisat sam podla nejakeho vzoru a dat len overit podpis u notara?
Záleží od toho, aké máš právne skúsenosti a vedomosti. Ak máš naštudovaný zákon o vlastníctve bytov a nebytovýh priestorov a vieš, aké sú povinné náležitosti kúpnej zmluvy, tak si to môžeš aj sám spísať. Ak to ale nevieš, tak to neriskuj, kataster ti to môže ľahko zamietnuť a zase budeš na začiatku. Každá zmluva je jedinečná, neexistuje univerzálny vzor.

Rasticc Pozri príspevok
  • Dan z predaja nehnutelnosti sa teda neplati?Chata je vo vlastnictve viac nez 20 rokov
Trochu to poopravím, nejedná sa o daň z predaja nehnuteľností, ale o daň z príjmu. Keďže chatu vlastnili 20 rokov, je príjem od dane oslobodený. Aj tek by nič neplatili, keďže príjem by bol iba 1 SKK.

Rasticc Pozri príspevok
  • mam oznamovaciu povinnost na danovom urade po kupe?
nie je to voči daňovému úradu, ale miestnemu úradu - nahlásiť nadobudnutie nehnuteľnosti. Bližšie pozri tu, posledný príspevok:

http://www.porada.sk/t39414-dedicstvo.html#post361888

Rasticc Pozri príspevok
  • Musi ist predavajuci na kataster so mnou ziadat o vklad do katastra alebo staci ked tam pojdem ja so zmluvou?
Myslím, že žiadosť o zápis do katastra môže podať tak predávajúci ako aj kupujúci. Prílohou žiadosti bude riadne overená kúpno-predajná zmluva.

Rasticc Pozri príspevok

  • uz ma nic nenapada :-) a Vas?
Dakujem opat

Rasto
Hádam len isť to zapiť.
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Tak som tu opat.U notara ma vystrasili ze pri pouziti kupno predajnej zmluvy nemusim platit dan z prevodu nehnutelnosti ale dan z prijmu bude musiet predavajuci zaplatit.Tomu by som sa rad vyhol.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasticc Pozri príspevok
Tak som tu opat.U notara ma vystrasili ze pri pouziti kupno predajnej zmluvy nemusim platit dan z prevodu nehnutelnosti ale dan z prijmu bude musiet predavajuci zaplatit.Tomu by som sa rad vyhol.
Ak má predávajúci trvalé bydlisko v uvedenej nehnuteľnosti dlhšie ako 2 roky, prípadne ak vlastní nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, tak je jeho príjem z predaja nehnuteľnosti od dane oslobodený. To ti u notára nepovedali?
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Prosím, poraďte, ako postupovať, keď obdarovaný zomrie skôr ako darca a darovanú nehnuteľnosť zdedí manželka obdarovaného, alebo darca môže požadovať dar späť. Darovanie prebehlo ešte pred uzatvorením manželstva obdarovaného. Čo je vlastne lepšie, darovanie, alebo predaj za korunu ?
Je to veľmi ošetemná situácia. Ako z nej ? Poraďte, prosím...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ježko Pozri príspevok
Prosím, poraďte, ako postupovať, keď obdarovaný zomrie skôr ako darca a darovanú nehnuteľnosť zdedí manželka obdarovaného, alebo darca môže požadovať dar späť. Darovanie prebehlo ešte pred uzatvorením manželstva obdarovaného. Čo je vlastne lepšie, darovanie, alebo predaj za korunu ?
Je to veľmi ošetemná situácia. Ako z nej ? Poraďte, prosím...
Obdarovanie je dvojstranný právny akt medzi darcom a obdarovaným. Pokiaľ obdarovaný prevedie nehnuteľnosť na tretiu osobu (či už formou predaja, ďalšieho darovania, dedenia alebo z iného titulu) účinky pôvodnej darovacej zmluvy nie sú voči tejto tretej osobe účinné.

To znamená, že pôvodný darca nemôže požadovať vrátenie daru od osoby, ktorá získala od obdarovaného vec do vlastníctva.

Ani samotná požiadavka vrátenia darovanej veci nie je tak jednoduchá, ako je to niekedy prezentované. Vrátenie daru sa môže udiať len na základe súdneho rozhodnutia, kde požiadavku treba riadne zdôvodniť a preukázať.

Takže ak by si darca neskôr rozmyslel svoj čin (t.j. darovanie) a chcel by to len tak z vlastného rozhodnutia vrátiť, pravdepodobne by mu jeho návrh súd zamietol. Čo je hrubým porušením dobrých mravov, to by musel zvážiť súd.

Či je lepšia darovacia zmluva alebo predaj za korunu, záleží od toho, či je vec darovaná alebo predaná za korunu. ( inak sa poradiť nedá).
0 0
Rasticc Rasticc

Rasticc je offline (nepripojený) Rasticc

Nie nepovedali.Dakujem za rady.teraz uz nevidim problem.Dam si spisat kupno predajnu zlmuvu u notara resp nejakeho advokata.Dakujem za cenne rady
0 0
Sedrik35 Sedrik35

Sedrik35 je offline (nepripojený) Sedrik35

Mam otazku ohladom darocej zmluvy...
Tiez sa trochu obavam. Aj rodina môže sklamať.
Clovek nikdy nevie ako to s rodinou dopadne.Nerad by som ale investoval a nakoniec zmluvu niekto z rodiny napadne a bude si narokovat na urcitu cast ............

Clenovia rodiny možu v dedičskom konaní po darcovi žiadať, aby sa hodnota tohto daru zarátala v prospech obdarovaného, ak je dedičom a pokiaľ nešlo o obvyklé darovanie. To znamená, že ak v rodine nie je obvyklé takéto darovanie, vzhľadom na majetok a pomery darcu, a ak by obdarovaný bol oprávneným dedičom v dedičskom konaní, o hodnotu tohto daru zdedí menej.

Ale neviem do akej miery sa toto moze na mna vztahovat. Som totiz vnuk, takze nemal by som vstupovat do dedičského konania v prípade smrti darcu (mojej starej mamy). Nerad by som zazil situaciu, keby sa darovana nehnutelnost započítala do celkovej hodnoty majetku v dedičskom konaní.Lebo ak teraz pristupim na darovanie budem sa musiet so zvysnou rodinou aj teraz vysporiadat.Co ak sa za par rokov bude niekto chciet vysporiadat este raz ??? Moze to nastat aj v mojom pripade ??

Dakujem za radu
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ahojte poraďáci, aj ja sa chcem spýtať na takúto vec, moji rodičia vlastnia 1/2 nehnuteľnosti každý 1/4 a druhú polovicu vlastní iný príbuzný, moji rodičia by sa toho radi zbavili. Teraz ich oslovil jeden záujemca. Najskôr som si myslela,že to chce riešiť kupno-predajnou zmluvou, lebo tak je to logické, ale volal otcovi, že je ochotný mu za to vyplatiť 300 tis. Sk a poslal mu navrh zmluvy, ktorá je však darovacia zmluva, s tým že peniaze mu pošle na účet a ked bude mať otec peniaze na účte,tak má podpísať tú darovaciu zmluvu. Neviem akosi sa mi to nepozdáva, lebo neviem o čo ide tomu kupujúcemu, moji rodičia by dane tak či tak neplatili,lebo tú nehnuteľnosť vlastnia viac ako 5 rokov. Nejde mi proste do hlavy prečo to rieši darovacou zmluvou a nie kúpno-predajnou zmluvou. Čo myslíte majú na to rodičia pristúpiť alebo žiadať kupno-predajnú zmluvu? Nechcem aby ich niekto oklamal, poprípade mali v budúcnosti nejaké problémy.
Ďakujem za každú radu!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

chudaska Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, aj ja sa chcem spýtať na takúto vec, moji rodičia vlastnia 1/2 nehnuteľnosti každý 1/4 a druhú polovicu vlastní iný príbuzný, moji rodičia by sa toho radi zbavili. Teraz ich oslovil jeden záujemca. Najskôr som si myslela,že to chce riešiť kupno-predajnou zmluvou, lebo tak je to logické, ale volal otcovi, že je ochotný mu za to vyplatiť 300 tis. Sk a poslal mu navrh zmluvy, ktorá je však darovacia zmluva, s tým že peniaze mu pošle na účet a ked bude mať otec peniaze na účte,tak má podpísať tú darovaciu zmluvu. Neviem akosi sa mi to nepozdáva, lebo neviem o čo ide tomu kupujúcemu, moji rodičia by dane tak či tak neplatili,lebo tú nehnuteľnosť vlastnia viac ako 5 rokov. Nejde mi proste do hlavy prečo to rieši darovacou zmluvou a nie kúpno-predajnou zmluvou. Čo myslíte majú na to rodičia pristúpiť alebo žiadať kupno-predajnú zmluvu? Nechcem aby ich niekto oklamal, poprípade mali v budúcnosti nejaké problémy.
Ďakujem za každú radu!
Tiež nechápem, o čo ide kupujúcemu. Veď jemu to môže byť jedno, či bude kúpa zmluva alebo darovacia.

Na ich mieste by som trval na kúpnej.

Ale musím ťa upozorniť, že ten druhý spoluvlastník (tej druhej polovice domu) má predkupné právo na podiel tvojich rodičov. Takže najprv musia ponúknuť podiel jemu až potom ho môžu predať alebo "darovať". Pozri aj tieto diskusie:

http://www.porada.sk/t57049-darovani...lastnikov.html

http://www.porada.sk/t69303-dedicstvo.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať