Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva - Nehnutelnost rada

Ahojte,nasiel som na tychto strankach vzor na Darovaciu zmluvu na Nehnutelnost.Rad by som sa vyhol ale formulaciam ktore by mohli pomoct niekomu (nie Darcovi) z rodiny napadnut tuto zmluvu.Mohli by ste mi poradit co by mala zmluva bezpodmienecne obsahovat a co je v zmluve bezpredmetne resp by mholo napomoct v pripadnom napadnuti zmluvy?Darovacia zmluva nebude obsahovat ziadne vecne bremeno.Jedna sa o bezodplatne darovanie chaty v ktorej si darca neuplatnuje ziadne dalsie naroky.Zmluva moze obsahovat ze danu nehnutelnost moze darca uzivat po dobu svojho zivota.Clovek nikdy nevie ako to s rodinou dopadne.Nerad by som ale investoval a nakoniec zmluvu niekto z rodiny napadne a bude si narokovat na urcitu cast ............ Dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Dobroslava Pozri príspevok
Čo sa týka predaja, myslel som predaj za symbolickú cenu - niekde som to čítal, že sa môže predať nehnuteľnosť aj "za korunu" - ide o samotnú kúpno-predajnú zmluvu.
A ešte nemám jasno "...v takom prípade by mala byť zapísaná na oboch..."
Ja som toho názoru - neviem či správneho, že ak manželia nadobudnú nehnuteľnosť už za trvania manželstva, stačí keď na LV bude uvedené meno len jedného z nich - polovica automaticky ide na manželku a v ďalšom rade na deti, nie? Alebo tam musia byť uvedení obidvaja manželia?
Ďakujem, že mi venuješ toľko času na zodpovedania mojich otázok.
To by sa dali napísať litánie...

Ale skúsim to stručne. Ak manželia počas manželstva kúpia nehnuteľnosť, táto je predmetom BSM. Ak ju dajú zapísať na katastri len na meno jedného z manželov, tak je nesúlad právneho stavu majetku (nehnuteľnosť v BSM) s evidenčným stavom zapísaným v katastri. Preto som písal, že by to malo byť na oboch.

V prípade rozvodu potom musí ten, ktorý nebol zapísaný v katastri preukazovať, že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas manželstva a preto má nárok na polovicu takej nehnuteľnosti. Ak by sa ten partner neozval a nedomáhal sa svojho práva na majetok, pripadla by táto nehnuteľnosť tomu z manželov, na ktorého je v katastri písaná.

To je ako keby sme sa zložili na fľašu vína, ale ja by som ju išiel do krčmy kúpiť. Potom, čo by som vyšiel z krčmy by som povedal, že fľaša je celá moja, lebo ja som ju kúpil. Musela by si preukázať, že aj ty si prispela na fľašu. Ale keby sme si ju kúpili v krčme 1 l vína a krčmár by to nalial do dvoch pollitrákov, každý by dostal pol litra a nikto by nemohol povedať, že obidva pollitráky sú jeho.

Obdobne je to aj pri dedení - ak zomrie jeden z manželov, ktorý nebol zapísaný v katastri, tak nemá v podstate majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva. Potomkovia by museli súdnou cestou preukázať, že majetok, ktorý mal druhý z manželov, bol nadobudnutý počas manželstva a súd musí takýto majetok vyhlásiť ako majetok v BSM.

Takže nejde polovica na manželku - v prípade sporu by svoj nárok na polovicu musela preukázať.
Naposledy upravil Chobot : 05.03.09 at 23:15
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

[quote=Chobot;971952]
Dobroslava Pozri príspevok

To by sa dali napísať litánie...

Ale skúsim to stručne. Ak manželia počas manželstva kúpia nehnuteľnosť, táto je predmetom BSM. Ak ju dajú zapísať na katastri len na meno jedného z manželov, tak je nesúlad právneho stavu majetku (nehnuteľnosť v BSM) s evidenčným stavom zapísaným v katastri. Preto som písal, že by to malo byť na oboch.

V prípade rozvodu potom musí ten, ktorý nebol zapísaný v katastri preukazovať, že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas manželstva a preto má nárok na polovicu takej nehnuteľnosti. Ak by sa ten partner neozval a nedomáhal sa svojho práva na majetok, pripadla by táto nehnuteľnosť tomu z manželov, na ktorého je v katastri písaná.

To je ako keby sme sa zložili na fľašu vína, ale ja by som ju išiel do krčmy kúpiť. Potom, čo by som vyšiel z krčmy by som povedal, že fľaša je celá moja, lebo ja som ju kúpil. Musela by si preukázať, že aj ty si prispela na fľašu. Ale keby sme si ju kúpili v krčme 1 l vína a krčmár by to nalial do dvoch pollitrákov, každý by dostal pol litra a nikto by nemohol povedať, že obidva pollitráky sú jeho.

Obdobne je to aj pri dedení - ak zomrie jeden z manželov, ktorý nebol zapísaný v katastri, tak nemá v podstate majetok, ktorý by bol predmetom dedičstva. Potomkovia by museli súdnou cestou preukázať, že majetok, ktorý mal druhý z manželov, bol nadobudnutý počas manželstva a súd musí takýto majetok vyhlásiť ako majetok v BSM.

Takže nejde polovica na manželku - v prípade sporu by svoj nárok na polovicu musela preukázať.
To je logické - dátum sobášu na sobášnom liste a dátum na kúpno-predajnej zmluve hádam nepustí ... čo ešte je potrebné preukazovať?
Ďakujem za takúto obšírnu odpoveď, poraďte však, ako riešiť ten problém toho jedného syna s prepisom nehnuteľnosti ... Ďakujem.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

V kúpnej zmluve sa môže uviesť cena - kúpa dohodou za korunu. To je predsa cena na základe dohody zmluvných strán. V tom nevidím žiadny problém k zavkladovaniu zmluvy. Problém by som videla v tom, keby manželia nadobudli nehnuteľnosť a táto by bola zapísaná iba na jedného z manželov. Na to je potrebné dať pozor, ako sú na katastri nehn. zapísané skutočnosti v zmysle kúpnej zmluvy. Pretože v budúcnosti, keby niečo nevyšlo a sčítaval by sa majetok a táto kúpna zmluva by bola nejakým nedopatrením nezvestná, nevedelo by sa o nej, tak bolo by to sčítanie majetku v prospech zapísaného na katastri nehnuteľnosti. Ale najdôležitejšie pri kúpe nehnuteľnosti je to, aby skutočne prevodca, t.j. ten kto predáva, bol skutočným vlastníkom nehnuteľností. Preto je potrebné ku KZ priložiť listiny preukazujúce vlastníctvo k nehnuteľnosti, LV na právne účely, nie informatívny z internetu, ktorý myslím, že nesmie byť starší ako 3 mesiace, ale o tej trojmesačnej dobe nie som si istá, to si prever.
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

branislavp Pozri príspevok
V kúpnej zmluve sa môže uviesť cena - kúpa dohodou za korunu. To je predsa cena na základe dohody zmluvných strán. V tom nevidím žiadny problém k zavkladovaniu zmluvy. Problém by som videla v tom, keby manželia nadobudli nehnuteľnosť a táto by bola zapísaná iba na jedného z manželov. Na to je potrebné dať pozor, ako sú na katastri nehn. zapísané skutočnosti v zmysle kúpnej zmluvy. Pretože v budúcnosti, keby niečo nevyšlo a sčítaval by sa majetok a táto kúpna zmluva by bola nejakým nedopatrením nezvestná, nevedelo by sa o nej, tak bolo by to sčítanie majetku v prospech zapísaného na katastri nehnuteľnosti. Ale najdôležitejšie pri kúpe nehnuteľnosti je to, aby skutočne prevodca, t.j. ten kto predáva, bol skutočným vlastníkom nehnuteľností. Preto je potrebné ku KZ priložiť listiny preukazujúce vlastníctvo k nehnuteľnosti, LV na právne účely, nie informatívny z internetu, ktorý myslím, že nesmie byť starší ako 3 mesiace, ale o tej trojmesačnej dobe nie som si istá, to si prever.
na kataster nie je potrebne prikladat, LV - je to ako nosenie dreva do horyvsak to tam maju, je potrebny overeny podpis prevodcu nehnutelnosti a to staci
0 0
kikimi kikimi

kikimi je offline (nepripojený) kikimi

Kristina M.
Chobot Pozri príspevok
Tiež nechápem, o čo ide kupujúcemu. Veď jemu to môže byť jedno, či bude kúpa zmluva alebo darovacia.

Na ich mieste by som trval na kúpnej.

Ale musím ťa upozorniť, že ten druhý spoluvlastník (tej druhej polovice domu) má predkupné právo na podiel tvojich rodičov. Takže najprv musia ponúknuť podiel jemu až potom ho môžu predať alebo "darovať". Pozri aj tieto diskusie:

http://www.porada.sk/t57049-darovani...lastnikov.html

http://www.porada.sk/t69303-dedicstvo.html
asi uz odpovedam velmi pozde, ale existuje este jedna forma. po uhrade, prepise v katastri atd. bude nadejny "kupujuci" sudne vymahat sumu 300 tis., s odovodnenym, ze sumu "omylom" zaslal na iny ucet ako chcel a moze obvinit "predavajucich" z neopravneneho obohatenia sa !
0 0
Dadush Smile Dadush Smile

Dadush Smile je offline (nepripojený) Dadush Smile

J by som tiež mala jednu otázku k tejto téme...Najprv bola majiteľka bytu moja babka (má 5detí)...potom bol majiteľ jej syn P. ..... neskor sa dohodli ze sa to má prepisat medzi 2 sestry s cim P. suhlasil...Sesry su: H a M.... M bola vybavyt všetky dokumenty ohladom darovacej zmluvy..a H na nu spravila podraz. S manzelom P. presvedcili aby to slo len na H.......No momentalne je babka s H. rozhadana a lutuje ze to nechala prepisat na nu (o tom na koho pojde byt rozhodovala babka) .. Teraz by to chcela aby to bolo napisane na M. ..M. by suhlasila aby to islo napoly medzi M. a H.....ide o to ze H. sa mala o babku starat a vobec tak nerobi...babka ma dozivotne pravo tam byvat.....H. s manzelom ju dokonca klamu v cenach ... napr. elektrina stoji 500 Sk a hovoria jej ze 1000......chleba 42 hovoria 56 .... a babka sa stazuje ze H. ju obera o jej veci .... vraj jej berie oblecenie, deky a vselico ine...navyse vzdy ked jej nieco kupi sa stazuje ze je to zle a pokazene...a vyzdy kupovala chleba tak aby ho potom mohla zobrat pre seba domov sliepkam..H. byt vobec neudrzuje a kasle nan aj na babku...Dalo by sa s tym nieco robit?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Dadush Smile Pozri príspevok
J by som tiež mala jednu otázku k tejto téme...Najprv bola majiteľka bytu moja babka (má 5detí)...potom bol majiteľ jej syn P. ..... neskor sa dohodli ze sa to má prepisat medzi 2 sestry s cim P. suhlasil...Sesry su: H a M.... M bola vybavyt všetky dokumenty ohladom darovacej zmluvy..a H na nu spravila podraz. S manzelom P. presvedcili aby to slo len na H.......No momentalne je babka s H. rozhadana a lutuje ze to nechala prepisat na nu (o tom na koho pojde byt rozhodovala babka) .. Teraz by to chcela aby to bolo napisane na M. ..M. by suhlasila aby to islo napoly medzi M. a H.....ide o to ze H. sa mala o babku starat a vobec tak nerobi...babka ma dozivotne pravo tam byvat.....H. s manzelom ju dokonca klamu v cenach ... napr. elektrina stoji 500 Sk a hovoria jej ze 1000......chleba 42 hovoria 56 .... a babka sa stazuje ze H. ju obera o jej veci .... vraj jej berie oblecenie, deky a vselico ine...navyse vzdy ked jej nieco kupi sa stazuje ze je to zle a pokazene...a vyzdy kupovala chleba tak aby ho potom mohla zobrat pre seba domov sliepkam..H. byt vobec neudrzuje a kasle nan aj na babku...Dalo by sa s tym nieco robit?
S čím myslíš? S bytom? To asi ťažko - právoplatným majiteľom je teraz H, byt získala predpokladám darovacou zmluvou od P. (len neviem, kto je potom manžel P.??? že by tá istá osoba? ale veď syn P nemôže mať manžela....?). Jediný, kto by mohol dar požadovať späť je syn P, ale aj to len za určitých okolností. On to daroval H dobrovoľne, takže H sa môže vytešovať, že má byt a nikto ju o ten byt nemôže obrať.

To s tým opatrovaním - s tým sa dá niečo porobiť. Treba prísnejšiu kontrolu výdavkov babky, ktoré realizuje H. Teda požadujte, aby predkladala bločky z nákupov a všetky účty a vyúčtovania kontrolujte (trebárs aj spolu s iným súrodencom H). Keď ju nikto nekontroluje, tak má priestor na podvodné konanie voči babke. Bohužiaľ ste spravili capa záhradníkom a cesta späť už nie je.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať