Zavrieť

Porady

Okamžitá výpoveď

Môj brat pracoval vo firme, ktorá mu nevyplatila mzdu za 3mesiace. Brat chce firme doručiť okamžitú výpoveď - dôvod nevyplatenie mzdy. Prosím nemá niekto takúto výpoveď ako vzor, aby som vedela použiť správne paragrafy podľa ZP>
za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

natkov Pozri príspevok
Môj brat pracoval vo firme, ktorá mu nevyplatila mzdu za 3mesiace. Brat chce firme doručiť okamžitú výpoveď - dôvod nevyplatenie mzdy. Prosím nemá niekto takúto výpoveď ako vzor, aby som vedela použiť správne paragrafy podľa ZP>
za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Vzor nemám, ale je to §69 odst.1 písm.b ZP.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Dodám, že podľa §69 ide o okamžité skončenie pracovného pomeru. "Okamžitá výpoveď" nie je celkom správny pojem.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

chudaska Pozri príspevok
v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?
Pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 Zákonníka práca nárok na odstupné nevznikne.
Odstupné je nárokovateľné iba pri ukončení pracovného pomeru z dôvodov vymenovaných v § 76 Zákonníka práce. Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 medzi týmito dôvodmi vymenované nie je.

Pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 Zákonníka práce vzniká nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace nezávisle od toho, koľko rokov bol zamestnanec vo firme zamestnaný (odporúčam preštudovať §69 odsek 4 Zákonníka práce).
Naposledy upravil endrju : 15.06.07 at 10:51 Dôvod: oprava preklepu
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

chudaska Pozri príspevok
v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?
Nárok na odstupné 3 mesiace sa týka len výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 63 odst.1.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

V pracovenj zmluve je stanovený výplatný termín "do 15. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ formou listu vyveseného na nástenke vo firme oznámil, že "výplatný termín sa posúva na 25. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ nevypaltí mzdu vo výplatnom termíne.
Kedy môže zamestnanec okamžite skončiť PP podľa § 69 ods. 1 písm b/ - 1.10. alebo 11.10.?
Musí pri okamžitom skončení PP požiadať o vyplatenie náhrady mzdy §69 ods. 4 alebo ju musí zamestnávateľ automaticky vyplatiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anmary Pozri príspevok
V pracovenj zmluve je stanovený výplatný termín "do 15. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ formou listu vyveseného na nástenke vo firme oznámil, že "výplatný termín sa posúva na 25. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ nevypaltí mzdu vo výplatnom termíne.
Kedy môže zamestnanec okamžite skončiť PP podľa § 69 ods. 1 písm b/ - 1.10. alebo 11.10.?
Ak je v prac. zmluve uvedené, že výplatný termín je 15., dá sa to zmeniť jedine dodatkom k pracovnej zmluve. Vyvesie oznamu o posunutom výplatnom termíne nemôže byť považované za zmenu prac. zmluvy a teda je neplatné. (môže to byť len pre vás informácia, prečo vám v tom mesiaci nevyplatil mdzu 15., ale vyplatí až 25.; výplatný termín však stále zostáva 15.)

Pokiaľ by výplatu vyplatil toho 25. vnasledujúcom mesiaci, tak nevzniká nárok na okamžeté skončenie, lebo termín 15 dní ešte neuplynul.

Pre vás je stále platný termín výplaty 15. v nasledujúcom mesiaci, preto ak nebude výplata za mesiac september vyplatený do 31.10., tak 1.11. máte právo skončiť okamžite PP z dôvodu nevyplatenia mzdy.

anmary Pozri príspevok
Musí pri okamžitom skončení PP požiadať o vyplatenie náhrady mzdy §69 ods. 4 alebo ju musí zamestnávateľ automaticky vyplatiť?
Náhrada za 2 mesiace vyplýva zo zákona, preto ju netreba uvádzať v okamžitom skončení. Ale nič sa nestane, ak mu to tam spomenieš, aby na to náhodou "nezabudol".
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Chobot Pozri príspevok
Pre vás je stále platný termín výplaty 15. v nasledujúcom mesiaci, preto ak nebude výplata za mesiac september vyplatený do 31.10., tak 1.11. máte právo skončiť okamžite PP z dôvodu nevyplatenia mzdy.


Ide o výplatu za 9/07. Takže predpokladám, že keď ju ku dnešnému dňu nemám vyplatenú, môžem okamžite skončiť PP. Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

anmary Pozri príspevok
Ide o výplatu za 9/07. Takže predpokladám, že keď ju ku dnešnému dňu nemám vyplatenú, môžem okamžite skončiť PP. Ďakujem
Uvádzaš, že výplatný termín je 15. v nasledujúcom mesiaci, čiže výplata za 9/2007 má byť vyplatená 15.10.2007. Dnes je 5. 10.2007.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

Ospravedlňujem sa, ide o výplatu za 8/07 splatnú do 15.9.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

anmary Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ide o výplatu za 8/07 splatnú do 15.9.
V tom prípade áno.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Tak potom máš pravdu, môžeš ukončiť pracovný pomer okamžite.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

A JE TO TU!

Zamestnávateľ dnes odmietol prevzatie Okamžitého skončenia PP podľa
§ 69 - z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zdôvodnenie znelo, že on s tým nesúhlasí. Ako postupovať? Poslať mu to "na doručenku" poštou? Ktorý deň bude potom dňom skončenia PP - deň uvedený vo "výpovedi" alebo deň prevzatia/neprevzatia zásielky?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anmary Pozri príspevok
A JE TO TU!

Zamestnávateľ dnes odmietol prevzatie Okamžitého skončenia PP podľa
§ 69 - z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zdôvodnenie znelo, že on s tým nesúhlasí. Ako postupovať? Poslať mu to "na doručenku" poštou? Ktorý deň bude potom dňom skončenia PP - deň uvedený vo "výpovedi" alebo deň prevzatia/neprevzatia zásielky?
Máte v robote podateľňu? Ak áno, daj to do podateľne ako osobne doručené. Tam to nemôžu odmietnuť prevziať. Ak nie, tak to pošli doporučene prípadne aj s doručenkou, nech máš dôkaz, kedy to prevzali. Účinky výpovede nastanú dňom doručenia.

Zamestnávateľ s tým nemá čo nesúhlasiť. Darmo by ti teraz rýchlo vyplatili mzdu, skutkový stav už nastal, len do musíš urobiť do jedného mesiaca odo dňa, kedy dôvod na výpoveď nastal.
0 0
anmary anmary

anmary je offline (nepripojený) anmary

V práci je na takéto záležitosti iba majiteľ. Ten to odmietol prevzať, prizval si "firemného" právnika, ktorý iba mohol skonštatovať, že výpoveď je oprávnená a s ňou i "žiadosť" o vyplatenie náhrady mzdy za 2 mesiace podľa ZP. Potom mi odpovedal, že to aj tak neprevezme a na budúci týždeň sa mi k tomu možno vyjadrí.
Takže okamžité skončenie už putuje poštou doporučene - DVR.
Len som si potrebovala overiť, kedy nadobudne platnosť - takže dňom prevzatia/neprevzatia zásielky.
VEĽKÁ VĎAKA.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anmary Pozri príspevok
V práci je na takéto záležitosti iba majiteľ. Ten to odmietol prevzať, prizval si "firemného" právnika, ktorý iba mohol skonštatovať, že výpoveď je oprávnená a s ňou i "žiadosť" o vyplatenie náhrady mzdy za 2 mesiace podľa ZP. Potom mi odpovedal, že to aj tak neprevezme a na budúci týždeň sa mi k tomu možno vyjadrí.
Takže okamžité skončenie už putuje poštou doporučene - DVR.
Len som si potrebovala overiť, kedy nadobudne platnosť - takže dňom prevzatia/neprevzatia zásielky.
VEĽKÁ VĎAKA.
Len by som ta doplnila (poopravila). Dňom prevzatia/vrátenia zásielky. (príp. odmietnutia prevzatia. Ale to by musel podpísať, že odmieta prevziať a to asi nehrozí)
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Chcem sa spýtať na podobný prípad...
Známa pracuje vo firme, kde nová firma odkupuje starú - zároveň nová firma "ozdravuje" výrobu a hromadne prepúšťa...
So zamestnancami (teda aj mojou známou) bola spísaná výpoveď z PP ku 30. oktobru 2007 podľa § 63 odst. 1, pism b s 3 mes. vypovednou dobou a s nárokom na 3 mes. odstupné (čo ale vo výpovedi nie je uvedené - len im to tak bolo prezentované....) a v ZP je uvedené, že "zamestnávateľ Môže poskytnúť odstupné ale nie je uvedené, že musí... a vo firme im povedali, že:"to sa tak automaticky berie, že nárok na odstupné je"

T. j. vypovedna doba začala plynuť 1. 11. - 3 mesiace trvaju do 31. 1. 08
Avšak - medzičasom sa firma stala platobne neschopná - teda neyplatila mzdy za oktober vo vyplatnom termine (neviem či 12, či 15-teho novembra)
Vo firme "sa hovori", že im budu vyplatene mzdy a aj odstupne z garančneho fondu... - ale to najskôr musi prisť firma do konkurznej podstaty... a myslim, že to nebude take jednoduche a rychle.....

Takže teraz nevieme čo robiť - lebo vyplatu nedostane.. a o odstupnom si dovolim silne pochybovať... a ak, tak možno o pol roka, alebo neskôr....

Môj nazor, je, že by mala dať vypoveď podľa § 69, odst.1,pism.b a zaroveň podať na nich trestne oznamenie...

Ona tvrdi, že sa nechce ťahať po policii.... ma nejaku inu možnosť?? - na rychlejšie ziskanie peňazi???? Alebo všeobecne...
0 0
mina311 mina311

mina311 je offline (nepripojený) mina311

Nikto mi neporadí????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mina311 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať na podobný prípad...
Známa pracuje vo firme, kde nová firma odkupuje starú - zároveň nová firma "ozdravuje" výrobu a hromadne prepúšťa...
So zamestnancami (teda aj mojou známou) bola spísaná výpoveď z PP ku 30. oktobru 2007 podľa § 63 odst. 1, pism b s 3 mes. vypovednou dobou a s nárokom na 3 mes. odstupné (čo ale vo výpovedi nie je uvedené - len im to tak bolo prezentované....) a v ZP je uvedené, že "zamestnávateľ Môže poskytnúť odstupné ale nie je uvedené, že musí... a vo firme im povedali, že:"to sa tak automaticky berie, že nárok na odstupné je"

T. j. vypovedna doba začala plynuť 1. 11. - 3 mesiace trvaju do 31. 1. 08
Avšak - medzičasom sa firma stala platobne neschopná - teda neyplatila mzdy za oktober vo vyplatnom termine (neviem či 12, či 15-teho novembra)
Vo firme "sa hovori", že im budu vyplatene mzdy a aj odstupne z garančneho fondu... - ale to najskôr musi prisť firma do konkurznej podstaty... a myslim, že to nebude take jednoduche a rychle.....

Takže teraz nevieme čo robiť - lebo vyplatu nedostane.. a o odstupnom si dovolim silne pochybovať... a ak, tak možno o pol roka, alebo neskôr....

Môj nazor, je, že by mala dať vypoveď podľa § 69, odst.1,pism.b a zaroveň podať na nich trestne oznamenie...

Ona tvrdi, že sa nechce ťahať po policii.... ma nejaku inu možnosť?? - na rychlejšie ziskanie peňazi???? Alebo všeobecne...
Pokiaľ uplatní svoje právo podľa ZP a podá okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy (§ 69 ods. 1 písm. b), tak sa ukráti o peniaze, pretože síce skončí PP okamžite, ale bude mať nárok len na náhradu 2 mesačnej mzdy (§ 69 ods. 4).

Keďže je firma v platobnej neschopnosti, otázne je, či dostane aspoň tú dvojmesačnú náhradu. Asi by ju tiež nevyplatili. A ak raz dôjde k vyplateniu peňazí z garančného fondu, tak ona budemať nárok len na 2 mesačné odstupné.

Pokiaľ počká, kým sa firma dá do konkurzu a peniaze budú vyplácané z garančného fondu. dostane peniaze za výpovednú dobu 3 mesiace plus 3 mesačné odstupné. Ja by som asi počkal a nekončil okamžite.

S tým trestným oznámení by si tiež nepomohla, lebo nevyplatiť mzdu je trestné len v tom prípade, ak sa preukáže, že zamestnávateľ mal z čoho nevyplatiť, ale nevyplatil mzdu zámerne. Keďže je v platobnej neschopnosti, nie je to trestný čin, lebo nemá z čoho vyplatiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať