Zavrieť

Porady

účtovanie preddavkov

Ahojte,

prosím, môžete mi poradiť účtovanie v P.Ú. aj pre pohľadávky, aj pre záväzky?


- dňa 2.5.07 vystavená zálohová faktúra v 100%-nej výške ceny za služby na obdobie od 10.5.2007-9.5.2008

- dňa 5.5.07 jej úhrada na účet

- dňa 7.5.07 vystavená faktúra (pre DPH zároveň aj konečná fa)


Ďakujem
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
mohlo by to byť takto:
221/324 - prijate platby 119,-
doklad k platbe 311/324,343
a 324 / 311 vyrovnanie dokladu k platbe

To znamená, že na 324 mi ostane len 100,- Sk
Dodanie - ostrá faktúra

................311 /119/ / ........... 601,343 ................. (100+19)
.........mínus 311 (- 119) /............mínus 324, 343....... ( -100-19)
faktúra k úhrade nula !!!!
zaúčtuješ - neviem či je to zrozumiteľnejšie a tiež závisí, ako si to vyriešil programátor v softe. Musíš sa prispôsobiť aj riešenoiu, aké ponúka soft.
Výborne toto som potrebovala - ĎAKUJEM STRAŚNE KRÁSNE.A ešte sa opýtam na tej 324 môže zostať zostatok na konci roka?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Maxinka Pozri príspevok
.........................A ešte sa opýtam na tej 324 môže zostať zostatok na konci roka?
ak myslíš nevysporiadané zálohy...môže, prečo nie? Ak firma prijala preddavky, ale nedodala službu, tak aj musí byť zostatok.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

evina Pozri príspevok
Osobne neúčtujem faktúru vystavenú na základe prijatej platby na účet 311 - považujem ju z hľadiska účtovného stále za zálohovú faktúru, a teda v účtovníctve o nej neúčtujem. Účtujem pomocou analytiky na účte 324- to musím kvôli softu, aby som dostala DPH do záznamovej evidencie. Skúsim dať tento príklad bez uvedenej analytiky.

1. prijatý preddavok 221/324 119
2. vysporiadanie DPH podľa faktúry vystavenej na základe prijatej platby 324/343.XX 19 /tým pádom na 324 máš už iba 100 - /šibeničky to krásne ukážu/
3. Po dodaní tovaru, resp. služby vystavená faktúra s odpočtom zálohy. Tu môžeme dvoma spôsobmi
a/ 311/602, 604 100
311/343.XX 19
324/311 100
343.1/311 19
b/ mínusovým spôsobom
311/602, 604 100
311/343.XX 19
311/324 -100
311/343.XX -19

343.XX - analytika daň na výstupe
Skúšala som to aj takouto metódou , len keď vysporiadavam DPH Vyúčtovacou faktúrou tak tam mám položku, že odpočet zálohy. Ja to štiknem a potom mi dáva -mínus 119.Tak ja tam musím dať ešte raz tú čiastku s DPH aby mi ostala tá záloha bez DPH na tej 324.
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Chcem sa opýtať:
Firma vystavila zálohovú faktúru na služby, za ktorú jej prišla platba. Skôr ako sa stihla vystaviť ostrá faktúra (do 15 dní) došlo ku zrušeniu kontraktu a vráteniu zálohy. Musím o DPH účtovať? Všetko sa odohralo v jednom zdaňovacom období. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dalilada Pozri príspevok
Chcem sa opýtať:
Firma vystavila zálohovú faktúru na služby, za ktorú jej prišla platba. Skôr ako sa stihla vystaviť ostrá faktúra (do 15 dní) došlo ku zrušeniu kontraktu a vráteniu zálohy. Musím o DPH účtovať? Všetko sa odohralo v jednom zdaňovacom období. Ďakujem
Ak ste zálohu príjali aj vrátili, tak máš zostatok na 324 nulový. Raz si naúčtovala 221/324, a potom 324/221. O dph neúčtuješ, keďže už nemáš žiadnu prijatú zálohu ku koncu obdobia.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Ako je to so zálohami prijatými od slovenskej firmy v EUR. Konkrétne:
Záloha prijatá dňa 22.1. vo výške 60 000 EUR. Tovar expedovaný dňa 25 a 28 1. vo výške 80 000 EUR. Aké dátumy s akým kurzom použijem ak som ešte nevystavila faktúru na DPH, ale chystám sa súhrnnú faktúru vystaviť.
Vopred ďakujem za radu!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ekovm Pozri príspevok
Ako je to so zálohami prijatými od slovenskej firmy v EUR. Konkrétne:
Záloha prijatá dňa 22.1. vo výške 60 000 EUR. Tovar expedovaný dňa 25 a 28 1. vo výške 80 000 EUR. Aké dátumy s akým kurzom použijem ak som ešte nevystavila faktúru na DPH, ale chystám sa súhrnnú faktúru vystaviť.
Vopred ďakujem za radu!
Dátum dodania tovaru je 28.01.08- takže týmto kurzom.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Dátum dodania nie je dátum prijatia zálohy?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ekovm Pozri príspevok
Dátum dodania nie je dátum prijatia zálohy?
V prípade, že ku prijatiu platby /prvá daňová povinnosť/ a k dodaniu tovaru /posledná daňová povinnosť/ došlo v jednom mesiaci vystavuje sa jedna faktúra a daňovú povinnosť určíš podľa § 71 ods. 1

....Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Ako je to s vrátením zálohy, zostatok na 384 dobropisujem a na to hodim DPH? Lebo sme prijali zalohu, vystavili danovy doklad, poskytli sluzbu, ale ta bola poskytnuta v nizsej hodnote ako prijata zaloha.

dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Lucka F. Pozri príspevok
Ako je to s vrátením zálohy, zostatok na 384 dobropisujem a na to hodim DPH? Lebo sme prijali zalohu, vystavili danovy doklad, poskytli sluzbu, ale ta bola poskytnuta v nizsej hodnote ako prijata zaloha.

dakujem
1.vrátite platbu /preplatok/
2.dobropisujete a na to "hodite" DPH
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

a kedy dám dátum zdaniteľného plnenia? môže byť rovnaký ako dátum vystavenia?
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

ekovm Pozri príspevok
Ako je to so zálohami prijatými od slovenskej firmy v EUR. Konkrétne:
Záloha prijatá dňa 22.1. vo výške 60 000 EUR. Tovar expedovaný dňa 25 a 28 1. vo výške 80 000 EUR. Aké dátumy s akým kurzom použijem ak som ešte nevystavila faktúru na DPH, ale chystám sa súhrnnú faktúru vystaviť.
Vopred ďakujem za radu!
Doplnila by som otázku. Ak tovar je expedovaný denne celý mesiac fakturujem denne - denným kurzom alebo na konci mesiaca po celej expedícii kurzom posledného dňa. Záloha je v EUR a nie je faktúra k zálohe vystavená.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Poprosila by som súrne odpoveď. Ďakujem vopred.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Zdravím,
ja ešte len budem vystavovať zálohové faktúry v EUR. Bude to v rámci dvoch slovenských subjektov. Prvú zálohovú faktúru vystavím 18.2.2008, platba príde 20.2.2008 - kurzom z tohto dňa odvediem DPH, nevystavím ostrú faktúru, nakoľko som tovar nedodala. Druhá záloháv faktúra bude v marci 2008, našťastie aj záloha bude uhradená v tomto mesiaci - postup rovnaký ako pri prvej zálohe. No a v apríli bude vystavená ostrá faktúra aj s doplatkom (dôjde k dodaniu tovaru) a odvediem "zvyšok" DPH.
Dúfam, že to tak bude správne. A čoho sa obávam a nechcem to ani rozoberať budú kurzové rozdiely. Keď budem vystavovať ostrú faktúru a budem odčítavať tie predchádzajúce zálohové platby, tak ani netuším ako - akými kurzami. Ak by mi niekto vedel odobriť postup vystavovania zálohových faktúr a následnej ostrej faktúry a samozrejme aj ten postup pri odpočítavaní (akými kurzami), budem mu veľmi povďačná
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Reprografia Pozri príspevok
Zdravím,
ja ešte len budem vystavovať zálohové faktúry v EUR. Bude to v rámci dvoch slovenských subjektov. Prvú zálohovú faktúru vystavím 18.2.2008, platba príde 20.2.2008 - kurzom z tohto dňa odvediem DPH, nevystavím ostrú faktúru, nakoľko som tovar nedodala. Druhá záloháv faktúra bude v marci 2008, našťastie aj záloha bude uhradená v tomto mesiaci - postup rovnaký ako pri prvej zálohe. No a v apríli bude vystavená ostrá faktúra aj s doplatkom (dôjde k dodaniu tovaru) a odvediem "zvyšok" DPH.
Dúfam, že to tak bude správne. A čoho sa obávam a nechcem to ani rozoberať budú kurzové rozdiely. Keď budem vystavovať ostrú faktúru a budem odčítavať tie predchádzajúce zálohové platby, tak ani netuším ako - akými kurzami. Ak by mi niekto vedel odobriť postup vystavovania zálohových faktúr a následnej ostrej faktúry a samozrejme aj ten postup pri odpočítavaní (akými kurzami), budem mu veľmi povďačná

Z pohľadu DPH uvažuješ správne. Čo sa týka použitia kurzov, skúsim na nejakom príklade /kurzy si vymyslím/:
1. prvá záloha 2000 EUR zaplatená 20.2.2008
fakturuješ celkom 2000 EUR (deň kurzu 20.2.08: 33,450):
bez DPH: 1680,70 EUR x 33,450= 56219,40Sk
DPH 19%: 319,30 EUR x 33,450= 10680,60 Sk
celkom v SK: 66.900,00 Sk
- účtovanie: DPH treba zaokrúhliť na celé 0,10 Sk(v knihe daň.dokladov).
účtuješ prijatie zálohy 221/324........ 66.900,00SK
a zúčt.zaplatenej DPH: 324/343 ............. 10680,60Sk
2. opakuješ postup ale k kurzom dňa napr. 20.3.08 (33,350)
druhá záloha zaplatená 20.3.08, tiež 2000EUR:
fakturuješ celkom 2000 EUR (deň kurzu 20.3.08: 33,350):
bez DPH: 1680,70 EUR x 33,350= 56051,35Sk
DPH 19%: 319,30 EUR x 33,350= 10648,65 Sk
celkom v SK: 66.700,00 Sk
- účtovanie:
účtuješ prijatie zálohy 221/324........ 66.700,00SK
a zúčt.zaplatenej DPH: 324/343 ............. 10648,65Sk

3. ostrá faktúra 5.4.08 /kurz 33,550/ - napr. ide o službu
celkom bez DPH: 5000,-EUR x 33,550 = 167750,- 311/602
DPH 19% 950,-EUR x 33,550 = 31872,50 Sk 311/343
celkom faktúrované: 5950EUR x 33,550 = 199622,50Sk

zúčtov.zaplatenej DPH:
- z prvej zálohy: 10680,60Sk .......... 343/324
- z druhej zálohy: 10648,55Sk.......... 343/324
- zúčtovanie zapl. zálohy č.1. 2000 EUR x 33,450 =66.900,00 Sk 324/311
- kurz.rozdiel k zálohe č.1:
2000EUR x 33,550 = 67100-66900= 200,- 563/311
- zúčtovanie zapl. zálohy č.2. 2000 EUR x 33,350 =66.700,00 Sk 324/311
- kurz.rozdiel k zálohe č.2:
2000EUR x 33,550 = 67100-66700= 400,- 563/311

Doplatiť treba 1950EUR, a doplatí sa to napr. 10.4.08 /kurz dňa úhrady 33,580/:
úhrada faktúry: 1950,-EUR x 33,580 = 65481,00 221/311
kurz.rozdiel: 1950 x 33,550=65422,50-65481,00=58,50 311/663

Kurzové rozdiely sa zúčtovávajú oproti pohľadávke a podstatné je koľko sa v skutočnosti zaplatilo a deň uskutočnenia alebo zavŕšenia služby.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Veľká, veľká vďaka. Ani som netušila, že mi s tým niekto pomôže takýmto názorným príkladom. Veľmi si to cením. Ani netušíte, ako ste mi pomohli. Keďže to budú moje prvé vystavené zálohové faktúry a hneď aj s tými kurzovými rozdielmi. Predpokladám, že takto podobne to bude vyzerať aj s prijatými zálohovými faktúrami tiež v EUR, ale tentokrát z Českej republiky(myslím to zúčtovávanie kurzových rozdielov). Celé je to v podstate jeden veľký obchodný prípad(ja kupujem a hneď predávam), kedy budem najprv ja dostávať zálohové faktúry v EUR od českého partnera a vzápätí musím vystaviť zálohovú faktúru na slovenského odberateľa v EUR. (pôjde o dve zálohové fa. február a marec, dodanie apríl - t.j. ostrá faktúra s doplatkom). Ešte raz veľká vďaka
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Tak sa ozývam znovu. Celé som si to prešla ešte raz. To čo mi písal Orsz to je OK - tomu rozumiem, snáď ešte by som sa rada spýtala: Keď vystavím tú zálohovú fa, tiež ju musím prepočítať nejakým kurzom, ktorý bude určite iný, ako ten, ktorý bude v deň prijatia platby. Túto sumu vystavenej ZF si ale nevšímam, čo sa týka prepočtu kurzových rozdielov? Tu narábam len s tými dátumami ako si uviedol v príklade,.
Druhž problém, nad ktorými si lámem hlavu je, ako to urobím s tými došlými zahraničnými zálohovými faktúrami. 18.2.2008 mi príde prvá ZF v EUR (o tej neučujem. ale prepočítam ju kurzom s 18.2.2007 a zapíšem, podľa mňa viac si ju nevšímam, alebo?...)
20.2.2008 zaplatím túto ZF - iným kurzom
24.2.2008 obdržím vyúčtovaciu faktúru, avšak zdaniteľné plnenie tam bude 22.2.2008, vystavená napr. 23.2.2008. Tu musím opäť použiť iný kurz - dátumom vystavenia ich fa.
Toto isté sa zopakuje aj v 3 mesiaci.
V apríli príde ostrá faktúra s doplatkom.
No a teraz "babo raď", ako to bude v tomto prípade s kurzovými rozdielmi.
Pri Vyšlých ZF v EUR tam tých kurzov nebolo toľko, vždy sme hovorili iba o dátume prijatia platby. Ale teraz je tam dátum prijatia ZF v EUR jeden deň, druhý deň úhrada a potom vyúčtovacia faktúra s úplne iným dátumom.
Ak niekto viete, prosím o radu. Ďakujem
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Reprografia Pozri príspevok
Tak sa ozývam znovu. Celé som si to prešla ešte raz. To čo mi písal Orsz to je OK - tomu rozumiem, snáď ešte by som sa rada spýtala: Keď vystavím tú zálohovú fa, tiež ju musím prepočítať nejakým kurzom, ktorý bude určite iný, ako ten, ktorý bude v deň prijatia platby. Túto sumu vystavenej ZF si ale nevšímam, čo sa týka prepočtu kurzových rozdielov? Tu narábam len s tými dátumami ako si uviedol v príklade,.
Druhž problém, nad ktorými si lámem hlavu je, ako to urobím s tými došlými zahraničnými zálohovými faktúrami. 18.2.2008 mi príde prvá ZF v EUR (o tej neučujem. ale prepočítam ju kurzom s 18.2.2007 a zapíšem, podľa mňa viac si ju nevšímam, alebo?...)
20.2.2008 zaplatím túto ZF - iným kurzom
24.2.2008 obdržím vyúčtovaciu faktúru, avšak zdaniteľné plnenie tam bude 22.2.2008, vystavená napr. 23.2.2008. Tu musím opäť použiť iný kurz - dátumom vystavenia ich fa.
Toto isté sa zopakuje aj v 3 mesiaci.
V apríli príde ostrá faktúra s doplatkom.
No a teraz "babo raď", ako to bude v tomto prípade s kurzovými rozdielmi.
Pri Vyšlých ZF v EUR tam tých kurzov nebolo toľko, vždy sme hovorili iba o dátume prijatia platby. Ale teraz je tam dátum prijatia ZF v EUR jeden deň, druhý deň úhrada a potom vyúčtovacia faktúra s úplne iným dátumom.
Ak niekto viete, prosím o radu. Ďakujem
Som Ti písala som tá (viď podpis Erika ). Zálohovú faktúru pri nahodení síce prepočítaš kurzom napr.vystavenia, ale ke´d to uhradíš, tak to prepíšeš kurzom dňa úhrady - a to je pre teba to smerodajné. A ten druhý problém som ti presne rozpísala - zálohovú faktúru natvrdo prepíšeš kurzom dňa úhrady, to ako si ju nahodila, bolo len pre informatívne účely.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Ahoj Erika,
veľmi sa ospravedlňujem, že som o tebe písala v mužskom rode, ja som si ten podpis pod čiarou nevšimla. Ďakujem aj za info. V tom prvom prípade, ktorý si mi aj rozpísala v príspevku 57 sa týkal vyšlých zálohových faktúr v EUR medzi slovenskými partnermi. Ten problém opísaný v príspevku 59 bol o došlých zálohových faktúrach v EUR z Čiech. Takže každú ZF prepíšem, keď od nich obdržím doklad o prijatí platby, kurzom vystavenia dokladu. A až keď mi príde ostrá faktúra s poslednou splátkou, to všetko budem "vyrovnávať" s účtom 321 (kurzové rozdiely). Je to proste identické, len namiesto pohľadávky, pôjde o záväzok. Super.
Mám ale ešte jeden problém, ktorý som už spomínala v inom príspevku v inej téme, ale nikto sa mi nevyjadril, tak možno tu mi niekto pomôže. Týka sa to tohto modelu príkladu. My kupujeme od českej firmy stroj a zároveň jej predávame náš stroj. Oni nám postupne vystavujú zálohové fa v EUR, tak ako je to uvedené v príspevku - tých ZF bude 3 ks. No a tá jedna bude na sumu 38 000 EUr a presne my v tejto sume predávame stroj im - najprv vystavím ZF na nich. A teraz môj problém. Tieto dve ZF by sa mali započítať a ja netuším ako: O došlých a vyšlých ZF neúčtujeme, účtujeme až na základe platby, ktorá v týchto prípadoch nenastane. Čo bude pre mňa deň zdaniteľného plnenia a ako to započítam. Vedel by mi to niekto na príklade vysvetliť. Podotýkam, že ten náš stroj si vezmú v ten deň, keď oni dovezú stroj k nám. A to bude niekedy v apríli. Ale ZF budú vystavené už v marci - tak kedy započítavať. Už sa toľko opakujem, ale už som z toho ...
Vopred vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať