Zavrieť

Porady

Nevyplatenie mzdy?

Zamestnávateľ svojim zamestnancom nevyplatil mzdy ku dňu výplatného termínu, ani zálohy nedal.
Zálohu dostali 4 dni po výplatnom termíne. Zostatok zaplatí o týždeň.

Zamestnanec predložil okamžité skončenie PP bez odôvodnenia, ale na základe §69 od.1 písm. b: t.j. zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti.

Vie mi niekto vysvetliť čo presne znamená vyplatiť mzdu alebo jej časť do 15 dní po uplynutí splatnosti?

V akých prípadoch by sa mohol zamestnanec sťažovať kvôli nevyplateniu mzdy? Zamestnávateľ na to dáva pozor, aby do 15 dní po splatnosti niečo zaplatil.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaslov Pozri príspevok
Skončil som po 4.rokoch pracovný pomer ku dňu 31.12.2009.Mzda mi nebola vyplatená od októbra minulého roku a majiteľ Firmy je občan Dánskeho kráľovstva/momentálne v Dánsku,zastupovaný len slov.právnikom/.Hodlám podať trestné oznámenie a chcem sa spýtať či to mám podať na políciu alebo rovno na prokuratúru,prípadne koho najprv kontaktovať.
Na políciu.

Trestné oznámenie síce môžeš podať, ale ak ten občan, navyše cudzinec nie je na Slovensku, tak neviem, či niečo zmôžeš...
0 0
jaslov jaslov

jaslov je offline (nepripojený) jaslov

Našiel som aj takéto riešenie tu na porade.

"Netreba sa spoliehať, že niekto začne konať. Dalo by sa to riešiť konkurzom. Ak bude na firmu vyhlásený konkurz, tak súd vyzve veriteľov, aby si prihlásili svoje pohľadávky. Všetky pohľadávky pri rozdeľovaní výťažku sú rovnocenné okrem pohľadávok, na ktoré má veriteľ záložné právo. Vy však máte nárok na plnenie z garančného fondu v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov pred vznikom platobnej neschopnosti, takže nemusíte čakať, či niečo pre Vás zostane pri rozdeľovaní výťažku, ale uspokojí Vás sociálna poisťovňa. Od 1.8.2006 sa považuje za deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa deň podania návrhu na vyhlásenie konkurzu (§ 12 Zákona o sociálnom poistení) a nie deň vyhlásenia konkurzu ako doteraz. Takže doporučujem spojiť sa o ostatnými bývalými kolegami, dať dokopy doklady preukazujúce výšku pohľadávky (prac.zmluva, zostatky dovoleniek, cestovné vyúčtovania ...), ktoré Vám neboli preplatené a zložiť sa na súdny poplatok a podať návrh na vyhlásenie konkurzu, aby neuplynula lehota 18 mesiacov odo dňa skončenia pracovného pomeru."

V mojom prípade je to približne 2500 Eur a to v dnešnej dobe fakt nie je zanedbateľný peniaz.
Celý majetok je prevezený do zahraničia/strojné zariadenie a pod./a na slovensku ostala len Budova,ktorú chce predať tuším za nejakých 800 000 Eur aby mohol vyplatiť pohľadávky veriteľov a na ktorú je uvalená ťarcha z banky Dexia.Zaujímalo by ma kto vlastne a kedy vyhlasuje exekúciu respektíve konkurz na majetok/v tomto prípade Budova +pozemok/.Sociálna poisťovňa,DÚ,alebo to musíme urobiť my zamestnanci?
Za každú odpoveď budem vďačný.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Maximálna výška dávky garančného poistenia, na ktorú má zamestnanec nárok za obdobie

od 1. júla 2008 do 30. júna 2009, je 2006,20 EUR, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2007,
od 1. júla 2009 do 30. júna 2010, je 2169,10 EUR, čo predstavuje trojnásobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného za kalendárny rok 2008.

Zdroj :
http://www.socpoist.sk/davka-garancneho-poistenia/1359s
0 0
jaslov jaslov

jaslov je offline (nepripojený) jaslov

Takže je to tu,podal som trestné oznámenie a dnes mi došla odpoveď,že trestné stíhanie bolo zastavené,z dôvodu nedostatku peňazí na účte zamestnávateľa.
Bolo mi odporučené začať občiansko právne konanie.Ako tomu mám správne rozumieť???Podať žalobu na súd?

Ďakujem .
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaslov Pozri príspevok
Takže je to tu,podal som trestné oznámenie a dnes mi došla odpoveď,že trestné stíhanie bolo zastavené,z dôvodu nedostatku peňazí na účte zamestnávateľa.
Bohužiaľ tak to je. Pokiaľ firma nemá peniaze, tak nevyplatením mzdy sa nedopúšťa trestného činu. T. činom by to bolo, keby mali peniaze a zámerne by ich nevyplatili. Je to aj v Trestnom zákone:


(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.


Takže nie každé nevyplatenie mzdy je trestným činom.

jaslov Pozri príspevok
Bolo mi odporučené začať občiansko právne konanie.Ako tomu mám správne rozumieť???Podať žalobu na súd?

Ďakujem .
Áno, trestného činu sa podnikateľ nedopustil. Aj keby sa bol dopustil TČ, trestný súd by ti nezabezpečil vyplatenie peňazí.

Teraz ho budeš musieť žalovať na civilnom súde o vyplatenie peňazí. Výsledkom bude žaloba alebo platobný rozkaz na vyplatenie dlžnej sumy. Táto žaloba či plat. rozkaz je exekučným titulom, takže môžeš potom cez exekútora mu exekvovať majetok, ak nejaký má.
1 0
jaslov jaslov

jaslov je offline (nepripojený) jaslov

Včera som sa dozvedel nové skutočnosti a to že výrobná hala ktorá bola jeho posledným majetkom na území SR v hodnote cca 330 000 EUR (bez príslušného strojového parku,ktorý bol medzičasom presunutý mimo územie SR )bola odkúpená novým majiteľom.
Môj pôvodný zamestnávateľ v e-mailovom kontakte sľúbil,že dlžné čiastky bývalým zamestnancom budú vyplatené.Ostáva nám len dúfať,alebo sa naďalej držať Občiansko právneho konania na civilnom súde?
Teraz by mal byť eventuálne platobne schopný,ovšem asi bude treba v prípade súdneho konania(ak teda nevyplatí dlžné čiastky) dokázať,obchodnú transakciu,ktorá bola predajom výrobnej vykonaná a na tú majú právo zrejme len príslušní pracovníci súdneho konania ak sa nemýlim.
Alebo existuje zákon, ktorý v prípade znovunadobudnutia platobnej schopnosti zabezpečí veriteľom právne vyplatenie dlžoby?
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať