Zavrieť

Porady

havária-daňovouznateľný náklad

Čafte, mám taký dotaz: Auto malo haváriu, narazilo do retardera,keďže namalo havrijnú poistku a nezrazilo sa s iným autom, tak sa havária nenahlásila na polícii.Oprava auta je cez 100tis. Možem brať opavu ako daňovouznateľný náklad?! Mne sa to veľmi nepozdáva, ale neviem, kde si to môžem overiť....
Ďakujem.
Usporiadat
adrina adrina

adrina je offline (nepripojený) adrina

to mi naozaj nikto nevie poradiť???PLS
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Je to daňovo uznaný náklad. Ide o to, že keď to nemáte havarijne poistené nikto Vám opravu nepreplatí. Ak by bolo poistené, tak príjem od poisťovne by bol daňovým príjmom.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
SOME Pozri príspevok
Je to daňovo uznaný náklad. Ide o to, že keď to nemáte havarijne poistené nikto Vám opravu nepreplatí. Ak by bolo poistené, tak príjem od poisťovne by bol daňovým príjmom.
Nesúhlasím. Podľa § 19, ods. 3, písm. g) ZoDP je škoda daňovo uznateľným výdavkom len vtedy, ak nebola spôsobená daňovníkom a v zásade len v dvoch prípadoch: živelná pohroma alebo krádež. Daňovo uznateľným výdavkom je len do výšky prijatej náhrady a v tomto prípade prijatá náhrada je nula. Pozri tiež § 21, ods. 2e).
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Čítala som veľa príspevkov, ale nie som si istá...lebo čítam len o tom, že bola havária, ale akosik vypadáva či bola spôsobená daňovníkom alebo inou osobou.
Mám podobný problém, máme auto v obchodnom majetku a ťukli sme ho, čiže škoda bola spôsobená daňovníkom, tak prijatná náhrada Ovplyvňuje či neov lyvňuje základ dane...
Poraďte.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ricij Pozri príspevok
Nesúhlasím. Podľa § 19, ods. 3, písm. g) ZoDP je škoda daňovo uznateľným výdavkom len vtedy, ak nebola spôsobená daňovníkom a v zásade len v dvoch prípadoch: živelná pohroma alebo krádež. Daňovo uznateľným výdavkom je len do výšky prijatej náhrady a v tomto prípade prijatá náhrada je nula. Pozri tiež § 21, ods. 2e).
Dôležité pre uznateľnosť takéhoto výdavku je podstatné vychádzať z toho či išlo o škodu alebo o opravu.

Škodou sa podľa § 26 ods. 4 zákona o účtovníctve rozumie neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku. Výdavky na opravu sú daňovým výdavkom, škody sú daňovým výdavkom len do výšky prijatých náhrad.



Oprava je definovaná v postupoch účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva v § 11 ods. 3 písm. f), v zmysle ktorého sa opravami odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu, a to aj s použitím iných ako pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia. Takáto oprava je z daňového hľadiska uznaným daňovým výdavkom a z pohľadu zákona o dph je aj s nárokom na odpočet.


PS: podľa toho čo opísala zadávateľka otázky sa jednalo o opravu a nie o škodu.


R.T.

Naposledy upravil renča1 : 08.08.07 at 15:11
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pri škode vychádzame z toho, či ide o odstrániteľné alebo neodstániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
Ak vznikne na majetku škoda, kt. UJ odstráni opravou, predmetom účtovania nie je účtovanie o škode, ale o oprave
Ide o škodu, auto je poškodené a je potrebné vynaložiť určitú finančnú čiastku na jeho opravu a uvedenie do prevádzkyschopného stavu. (511-PU, VOZD_JU)
Nedošlo tu k vyradeniu majetku z dôvodu škody, nejde o škodu ani z pohľadu danového. Suma rovnajúca sa výške nákladov na opravu auta je považovaná za danový výdavok bez ohľadu na to, či bol opravovaný automobil poistený.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

betka Pozri príspevok
Pri škode vychádzame z toho, či ide o odstrániteľné alebo neodstániteľné poškodenie alebo zničenie majetku.
Ak vznikne na majetku škoda, kt. UJ odstráni opravou, predmetom účtovania nie je účtovanie o škode, ale o oprave
Ide o škodu, auto je poškodené a je potrebné vynaložiť určitú finančnú čiastku na jeho opravu a uvedenie do prevádzkyschopného stavu. (511-PU, VOZD_JU)
Nedošlo tu k vyradeniu majetku z dôvodu škody, nejde o škodu ani z pohľadu danového. Suma rovnajúca sa výške nákladov na opravu auta je považovaná za danový výdavok bez ohľadu na to, či bol opravovaný automobil poistený.
Môj názor je že z pohľadu daňového je to škoda ak sa preukáže sa jedná o opravu vozidla po havárii, ktoru vznikla škoda ktorá predstavuje náklady na opravu vozidla.Z hšadiska účtovného to nie je škoda.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Výška škody, kt. je uznana na daňové účely, môže byť v niektorých prípadoch iná ako výška škody, kt. vzniká v účtovníctve.
škoda v účte vzniká vo výške Zc zistenej z účtovníctva ku dňi vzniku škody a škoda na daňové účely vzniká vo výške ZC zistenej zo Vc ZDP, zníženej o dańnové odpisy.
Rozdielna výška škody v účte a ZDP vzniká z dôvodov:
- z rozdielov medzi účtovnými a daňovými odpismi
- z rozdielov medzi OC v účte a VC ZDP
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
renča1 Pozri príspevok
Oprava je definovaná v postupoch účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva v § 11 ods. 3 písm. f), v zmysle ktorého sa opravami odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu, a to aj s použitím iných ako pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia.

PS: podľa toho čo opísala zadávateľka otázky sa jednalo o opravu a nie o škodu.


R.T.

Myslím, že toto by si pred prípadnou kontrolou neobhájila. Zákonodarca mal podľa mňa na mysli opravu z dôvodu, že stroje sa použitím kazia. Ale toto auto narazilo do retardéra, t.z., že oprava nie je z dôvodu "odstránenia čiastočného fyzického opotrebenia" ale z dôvodu vzniku škody haváriou.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ricij Pozri príspevok
Myslím, že toto by si pred prípadnou kontrolou neobhájila. Zákonodarca mal podľa mňa na mysli opravu z dôvodu, že stroje sa použitím kazia. Ale toto auto narazilo do retardéra, t.z., že oprava nie je z dôvodu "odstránenia čiastočného fyzického opotrebenia" ale z dôvodu vzniku škody haváriou.
Už som sa i ja o tom vyjadrila. Ide o odstrániteľné poškodenie majetku. Na aute vznikla škoda, kt. UJ opravou odstráni. Učtujem o oprave. Ide o poškodenie za účelom uvedenia do prevádzkyschopného stavu-opravu.

Je to obhájiteľné pri DK.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

ricij Pozri príspevok
Myslím, že toto by si pred prípadnou kontrolou neobhájila. Zákonodarca mal podľa mňa na mysli opravu z dôvodu, že stroje sa použitím kazia. Ale toto auto narazilo do retardéra, t.z., že oprava nie je z dôvodu "odstránenia čiastočného fyzického opotrebenia" ale z dôvodu vzniku škody haváriou.
Ver, že obhájila. Betka má pravdu. Mala som taký prípad a nič som pred daňovou kontrolou obhajovať nemusela. Dôležité je, aby sa to dalo opraviť. Totálka je už škoda.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
irma1 Pozri príspevok
Ver, že obhájila. Betka má pravdu. Mala som taký prípad a nič som pred daňovou kontrolou obhajovať nemusela. Dôležité je, aby sa to dalo opraviť. Totálka je už škoda.
Pozrel som sa na to bližšie a fakt máte pravdu, kočky. Škoda sa skutočne definuje ako neopraviteľný stav a to som nevedel...
0 0
Lenka R Lenka R

Lenka R je offline (nepripojený) Lenka R

ekonóm - živnostník
Ja by som to zaúčtovala určite ako daňový náklad. Faktúra bude na opravu auta a prípadná daňová kontrola sa nebude pýtať na dôvod opravy , zaujíma ju či je automobil v majetku firmy a či má doklad všetky náležitosti daňového dokladu. V PU na 511 , v JU výdavok- réžia .
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Výdavok som dala do réžie, ale čo s náhradou čo pošlú z poisťovne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nájdeš v [SEARCH]poistná udalosť[/SEARCH]
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Prosím nenájde sa niekto kto mi dá rýchlu odpoveď? prepáčte,ale je tam veľa príspevkov...
Prišielo oznámenie z poisťovne, že poukazujú poistné plnenie vo výške 6.151,- Sk
Popis položiek:
Faktura (ktorú som zahrnula do daň. výdavkov a uplatnila DPH) 13.270,- Sk
Spolu priznané ..........13.270,- Sk
Odpočet DPH ........... -2.119,- Sk
Výška škody bez DPH...11.151,- Sk
spoluúčasť ..................5.000,- Sk
---------------------------------
Poistné plnenie 6.151,- Sk

Mám zaúčtovať toto poistné plnenie do daňových príjmov? ako zaúčtovať spoluúčasť?
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

monyka Pozri príspevok
Prosím nenájde sa niekto kto mi dá rýchlu odpoveď? prepáčte,ale je tam veľa príspevkov...
Prišlo oznámenie z poisťovne, že poukazujú poistné plnenie vo výške 6.151,- Sk
Popis položiek:
Faktura (ktorú som zahrnula do daň. výdavkov a uplatnila DPH) 13.270,- Sk
Spolu priznané ..........13.270,- Sk
Odpočet DPH ........... -2.119,- Sk .....343/321
Výška škody bez DPH...11.151,- Sk .....511/321
spoluúčasť ..................5.000,- Sk
---------------------------------
Poistné plnenie 6.151,- Sk ..................321/511

Mám zaúčtovať toto poistné plnenie do daňových príjmov? ako zaúčtovať spoluúčasť?
Ďakujem
1. Nejde tu o škodu, preto treba hovoriť o oprave vozidla.
2. Spoluúčasť je daňovým nákladom na opravu vozidla.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Prepáč Liba 2, zabudla som ti napísať, že účtujem v JÚ. Díky moc.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

monyka Pozri príspevok
Prepáč Liba 2, zabudla som ti napísať, že účtujem v JÚ. Díky moc.
Ale pochopila si to, áno? VOZD je suma 5000 Sk. Do príjmov nemáš čo zaúčtovať, lebo príjem nemáš.
--------------------------
Doplňujem: toto platí vtedy, ak poisťovňa zaplatí uznanú sumu za opravu vozidla priamo autoservisu.
Naposledy upravil liba2 : 23.08.07 at 17:29
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

Prečo nemám čo zaúčtovať do príjmov? však nám pošlú 6.151,- Sk( píšu to v tom liste)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať