Zavrieť

Porady

Živnosť - odvody

Chcela by som sa spytať keď som zamestnancom a zaroveň si chcem otvoriť živnosť 1.7.2007 ako SZCO, kde mam platiť odvody to som zistila, ale chcem si utvrdiť vypočet. Takže, napr. keď nakupim počítače za 100 000,- a predam za 110 000,- Sk. Tak príjem bude 110 000,- Sk a vymeriavací základ bude: 110 000:2:6=9167,- Sk. Takže z tejto sumy budem percentualne počítať odvody do ZP a SP? Prepačte,že píšem tak zjednodušene /viem,že odvody do SP budem posielať na základe DP od 1.7.2008/
ďakujem za skoru odpoveď
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Z horeuvedeného príkladu ti pri príjme 110 tis. sk vznikne povinnosť platiť odvody do SP. Výška odvodov závisí od zisku, v tvojom prípade je zisk len 10 tis. sk, teda VZ bude najmenej z min. mzdy platnej k 1.7. bežného roka.

-----------
Veronika
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Rika, mýliš si pojem obrat a vymeriavací základ. Odvody do SP si povinná platiť, ak tvoj obrat prekročí 12 násobok minimálnej mzdy platnej k 1. januáru príslušného roka. Od 1.7.2007 budú povinné prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni tie SZČO, ktoré za rok 2006 dosiahli obrat vyšší ako 91200 Sk (12 x 7600 Sk).
Čiže toto je podmienka, že sa musíš v SP zaregistrovať a platiť odvody. V tvojom prípade by si sa musela v SP zaregistrovať, lebo tvoj obrat by bol 110.000.- Sk. A v akej výške ich budeš platiť, závisí od vymeriavacieho základu, a to je rozdiel medzi príjmami a výdavkami, v tvojom prípade 110.000 - 100.000 = 10 000, minimálny vym. základ je však minimálna mzda. Čiže aj keby si bola v podnikaní v strate, musela by si platiť 2520.- Sk ( suma platná v súčasnosti).
Odvody do ZP, pokiaľ si zamestnancom, budú závisieť od ročného zúčtovania ZP, zatiaľ platiť nemusíš, len ohlásiť v ZP živnosť.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Ďakujem Vám všetkým, naozaj si mýlim pojmy, lebo keď som čítala iné príspevky tak som zostala v pomykove. Este raz ďakujem za rady.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Chcem sa ešte opytať keby som mala príjmy do 91200,- Sk nemusím platiť žiadne odvody do SP aj keby som mala zisk 10 000,-?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Rika, ak by si mala za rok 2006 príjem z podnikania do 91200.- Sk, do SP nie si zo zákona povinná sa prihlásiť. Výška zisku nie je podstatná, do úvahy sa berie len ročný obrat.
0 0
rika7 rika7

rika7 je offline (nepripojený) rika7

Ešte raz ďakujem
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

odvody do SP sa vzdy pocitaju 33,15% z vymeriavaceho zakladu?(ak nejde o mininum)
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Musíš samostatne počítať všetky fondy:
4,4 % nemoc., 18 % dôchodk.starobné, 6 % inval.
a 4,75 % rezervný fond.
Všetky samostatne zaokrúhliť nahor.
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

Zdravím všetkých,
prosím Vás ako mám počítať minimálny príjem pre odvody do SP. Viem že minimálny príjem,ktorý musí SZČO dosiahnuť je 91200 Sk.
Do tohto príjmu sa počítajú aj nezdaniteľné príjmy?
SZČO robí pre inú firmu prepravy - to si faktúruje a má v zmluve, že on nakupuje PHL bločky a firma mu ich mesačne prepláca. Čiže on to má v účtovníctve ako výdaj a následne ako príjem. Ide mi o to či tento príjem sa počíta do toho minimálneho prijmu na SP, lebo inak by nedosiahol minimálny príjem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
O aké nezdaniteľné príjmy sa jedná? Fakturácia PHM a následne dopravy pre odberateľa je príjem ovplyvňujúci základ dane.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

rika7 Pozri príspevok
Chcem sa ešte opytať keby som mala príjmy do 91200,- Sk nemusím platiť žiadne odvody do SP aj keby som mala zisk 10 000,-?
Toto platí pre tých, ktorí mali príjem vyšší ako uvedená suma, ale daňový základ bol nižší ako minimálna suma od 1.1.2008:
Ak samostatne zárobkovo činná osoba, uvedená v § 5 písm. c) zákona platí poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia do 31. decembra 2007 z vymeriavacieho základu mesačne najmenej 8 100 Sk, a z výkonu činnosti zamestnanca dosiahne vymeriavací základ najmenej v sume 8 100 Sk, platí od 1. januára 2008 poistné na sociálne poistenie počas obdobia, v ktorom je povinne poistená z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, zo skutočne určeného vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, t. j. zo sumy vymeriavacieho základu v rozpätí 0 Sk až 8 099 Sk, prvý krát za kalendárny mesiac január 2008. (http://www.socpoist.sk/index/index.p...755&prm2=13155)
Naposledy upravil JAJA11 : 22.01.08 at 13:33 Dôvod: doplnenie
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

anaka Pozri príspevok
Zdravím všetkých,
prosím Vás ako mám počítať minimálny príjem pre odvody do SP. Viem že minimálny príjem,ktorý musí SZČO dosiahnuť je 91200 Sk.
Do tohto príjmu sa počítajú aj nezdaniteľné príjmy?
SZČO robí pre inú firmu prepravy - to si faktúruje a má v zmluve, že on nakupuje PHL bločky a firma mu ich mesačne prepláca. Čiže on to má v účtovníctve ako výdaj a následne ako príjem. Ide mi o to či tento príjem sa počíta do toho minimálneho prijmu na SP, lebo inak by nedosiahol minimálny príjem.
Za rok 2007 je obrat, kedy sa musíš prihlásiť do SP, suma 97200.- Sk
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

mysimis Pozri príspevok
O aké nezdaniteľné príjmy sa jedná? Fakturácia PHM a následne dopravy pre odberateľa je príjem ovplyvňujúci základ dane.
Aby som to upresnila, on si faktúruje len prácu vodiča.
On ako tankoval po ceste, nakúpil naftu , tá firma mu tie bločky mesačne preplácala.
Niečo také ako keď zamestnanec na prac.ceste nakúpi naftu a firma mu to následne preplatí.
Takže mne sa to nezdá ako zdaniteľný výdaj-nákup nafty a zdaniteľný príjem-preplatenie naftových blokov. Alebo sa mýlim?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mýliš sa, on odovzdával bloky, na ktoré tankuje PHM firme, fakturoval ich, čiže pre neho je to príjem, ktorý ovplyvňuje základ dane a počíta sa aj do obratu.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

anaka Pozri príspevok
Aby som to upresnila, on si faktúruje len prácu vodiča.
On ako tankoval po ceste, nakúpil naftu , tá firma mu tie bločky mesačne preplácala.
Niečo také ako keď zamestnanec na prac.ceste nakúpi naftu a firma mu to následne preplatí.
Takže mne sa to nezdá ako zdaniteľný výdaj-nákup nafty a zdaniteľný príjem-preplatenie naftových blokov. Alebo sa mýlim?
Dôležité je, kto je vlastníkom toho auta. Ak živnostník, sú to jeho náklady a rovnako aj príjmy za predaj nafty. Ak to auto patrí firme pre ktorú pracuje, mal dávať bločky hneď firme a tá mala o nich účtovať. V tom prípade, by to nebol jeho príjem.
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

JAJA11 Pozri príspevok
Dôležité je, kto je vlastníkom toho auta. Ak živnostník, sú to jeho náklady a rovnako aj príjmy za predaj nafty. Ak to auto patrí firme pre ktorú pracuje, mal dávať bločky hneď firme a tá mala o nich účtovať. V tom prípade, by to nebol jeho príjem.
Takto to presne bolo. Pre tú firmu sú tie bločky náklad, on nie je vlastníkom toho auta a faktúruje si len prácu vodiča. Tie bloky nakupoval, lebo firma s ním nejazdí a nenakupuje tie bloky, logicky ich on musel nakúpiť a dať si ich preplatiť. A teraz ja som si myslela, že mu to zaúčtujem ako výdaj z pokladne-neovplyvňujúco (má kópie tých bločkov-originály odovzdal firme pre ktorú pracoval) a na konci mesiaca neovplyvňujúci príjem keď mu to firma preplatila.
Ale hlavná otázka znie či tento príjem z tých blokov pripočítavam do minimálneho príjmu na odvody, lebo to má na hrane bez tých blokov neplatí odvody do SP a s tými blokmi platí. Toto by som chcela vedieť. Veľmi pekne ďakujem za každý názor.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

anaka Pozri príspevok
Takto to presne bolo. Pre tú firmu sú tie bločky náklad, on nie je vlastníkom toho auta a faktúruje si len prácu vodiča. Tie bloky nakupoval, lebo firma s ním nejazdí a nenakupuje tie bloky, logicky ich on musel nakúpiť a dať si ich preplatiť. A teraz ja som si myslela, že mu to zaúčtujem ako výdaj z pokladne-neovplyvňujúco (má kópie tých bločkov-originály odovzdal firme pre ktorú pracoval) a na konci mesiaca neovplyvňujúci príjem keď mu to firma preplatila.
Ale hlavná otázka znie či tento príjem z tých blokov pripočítavam do minimálneho príjmu na odvody, lebo to má na hrane bez tých blokov neplatí odvody do SP a s tými blokmi platí. Toto by som chcela vedieť. Veľmi pekne ďakujem za každý názor.
Podľa mňa treba všetky bločky vyradiť z účtovania, on aj tak o nich nemôže účtovať nakoľko nemá auto a originály nemá.
0 0
anaka anaka

anaka je offline (nepripojený) anaka

JAJA11 Pozri príspevok
Podľa mňa treba všetky bločky vyradiť z účtovania, on aj tak o nich nemôže účtovať nakoľko nemá auto a originály nemá.
Tak to aj urobím. Ďakujem za radu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na základe fotokópie nemôžeš účtovať nákup PHM v jeho účtovníctve. Pokiaľ si fakturuje len prácu /bez nákupu PHM/ tak to je jeho príjem. To že mu firmá prepláca PHM na základe odovzdaných bločkov je príjmom, o ktorom neúčtuješ.
0 0
slnicko2683 slnicko2683

slnicko2683 je offline (nepripojený) slnicko2683

Sorry, že sa miešam takto do kontextu, ale neviem sa nijako pripojiť. Som tu prvý deň a mám takýto problém. Brat sa stal živnostníkom od novembra 2006.V 2007 podal daňové priznanie - vymeriavací základ mal 22178,-- ale platil si len zdravotné poistenie. Čo teraz, keď si vôbec neplatil odvody do soc. poisťovne, už od začiatku, nebol prvý rok živnosti oslobodený od odvodov?Nehrozí mu nejaká pokuta? Čo máme robiť, prosím, poraďte nám :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať