Zavrieť

Porady

SZČO - súkromné auto, náhrady za kilometre

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci.
SZČO má súkromné auto staršie ako 4 roky. Nakoľko nakupuje a predáva tovar, míňa súkromné PHM na podnikateľské účely. Ak si chce uplatňovať
kilometrovné (6,20 / kilometer), musí mať zaplatenú daň z MV? Môže napríklad od augusta 2007 uplatňovať "kilometrovné", ak na august až december zaplatí daň z MV? Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre tých, ktorí potrebujú DRSR:,
Otázka:
Som podnikateľ, aké výdavky si môžem zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

Odpoveď:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.

Celý dokument v prílohe.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako mám účtovať bločky z nákupu PHM a hlavne čo s DPH pri nákupe?
SZČO má auto nezahrnuté do majetku. Ale je jeho vlastníkom ako osoba.Zaplatil daň z MV. Chce si účtovať paušál. Môžem účtovať bločky za nákup PHM ako výdavok naovplyvň. ZD a DPH neuplatnovať a na konci roka spočítať len kilometre podľa knihy jázd a následne uplatniť paušál 6,20 ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

INGA 11 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako mám účtovať bločky z nákupu PHM a hlavne čo s DPH pri nákupe?
SZČO má auto nezahrnuté do majetku. Ale je jeho vlastníkom ako osoba.Zaplatil daň z MV. Chce si účtovať paušál. Môžem účtovať bločky za nákup PHM ako výdavok naovplyvň. ZD a DPH neuplatnovať a na konci roka spočítať len kilometre podľa knihy jázd a následne uplatniť paušál 6,20 ???
Ak si SČO uplatňuje paušálnu náhradu za motorové vozidlo, bloky PHM v účtovníctve neeviduješ. Slúžia len na zistenie priemernej ceny PHM v danom mesiaci.

--------
Veronika
0 0
Ivi1974 Ivi1974

Ivi1974 je offline (nepripojený) Ivi1974

A keď mám prenajaté auto od otca?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ivi1974 Pozri príspevok
A keď mám prenajaté auto od otca?
1. OA nezahrnutý v OM (19/2/e)- ak ide o vlastný automobil-daňovými výdavkami sú náhrada 6.2+PHM,

2. SZČO, kt. nemá vo firme automobil, používa na pracovné cesty auto svojho otca. Môže mať so svojim otcom zmluvu o nájme, alebo i zmluvu o výpožičke (bezodplatné vypožičanie). Touto zmuvou sa využíva auto riadne a v súlade s účelom, na kt. bol v zmluve dohodnutý alebo ktorému obvykle slúži. Toto vypožičané auto je potrebné chrániť pred zničením, stratou a poškodením. Do daňových výdavkov potom môžem uplatniť výdavky ako sú: bežná údržba v pojitosti s podnikaním, výdavky na spotrebované PHM. (19/2/l)

3. Môžete uzatvoriť zmluvu o nájme DP.

Podľa pokynov DR SR. si môže výdavky podľa par.19/2/e uplatniť len ten podnikateľ, kt. využíva pri pracovných cestách v súvislosti s podnikaním vlastné MV (nie prenajaté, alebo vypožičané)...nezahrnuté do OM, uplatní si do dańových výdavkov náhradu+PHM.

Z toho mi vyplýva, že náhradu 6,2 si nemôžete uplatniť, pretože nemáte vlastné MV nezaradené v OM.
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Ďakuejm veľmi pekne za poradenie. Takže je v poriadku keď ich nenaúčtujem a nauplatním z nich DPH len ich odkladám pre knihu jázd.
0 0
Ivi1974 Ivi1974

Ivi1974 je offline (nepripojený) Ivi1974

Ďakujem pekne
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

Mám otázku - môžem v podnikaní využívať ako dopravný prostriedok motorku?
To znamená všetko si uplatňovať ako pri súkromnom MV - náhradu 6,20/km, atď. Musím mať zaplatenú cestnú daň? Pracujem v stavebníctve.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Na motorku nie je možné uplatniť zákl.sadzbu 6,20,-len na motor.vozidlo,na motorku sa nepodáva DP z dani z MV a neplatí sa daň.
0 0
tulinko tulinko

tulinko je offline (nepripojený) tulinko

To znamená, že si môžem uplatniť motorku v nákladoch /teda len kilometrovné/, alebo vôbec ju nemôžem využívať ako súkromné vozidlo nezaradené do podnikania? Prosím o radu, čo by bolo najvýhodnejšie.
Ďakujem.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

Dobrý deň,
potrebujem si overiť následovné tvrdenie: FO-podnikateľ má osobné auto nezaradené v majetku. Okrem toho je táto FO konateľom aj zamestnancom vo vlastnej s.r.o a toto auto používa na pracovné cesty. Je pravda, že takýto konateľ-zamestnanec nemusí mať zaplatenú cestnú daň. lebo je vraj zamestnanec a daň by platil len keby ním nebol? Ja som tvrdila, že musí mať - kde je pravda a prečo?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
pazo Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebujem si overiť následovné tvrdenie: FO-podnikateľ má osobné auto nezaradené v majetku.
Ak OA FO-podnikateľ, predpokladám SZČO používa na podnikanie a to či už zaradené alebo nezradené v majetku firmy je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel, pretože sa stáva daňovníkom.

Daňovníkom /t.j. osoba, ktorá má daňovú povinnosť) je fyzická osoba
alebo právnicka osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

pazo
Okrem toho je táto FO konateľom aj zamestnancom vo vlastnej s.r.o a toto auto používa na pracovné cesty. Je pravda, že takýto konateľ-zamestnanec nemusí mať zaplatenú cestnú daň. lebo je vraj zamestnanec kde je pravda a prečo?

FO konateľ=zamestnanec nemusí v tomto prípade platiť daň z motorových vozidiel a prečo? Pretože OA v s.r.o používa ako zamestnanec. Zamestnanec sa nestáva daňovníkom, ktorý má povinnosť platiť daň z motorových vozdiel. Zamestnanec v tomto prípade nepoužíva vozidlo na podnikanie.


Zhrnutie:
Takže ak FO-podnikateľ (szčo) používa OA na podnikanie, tak mu vzniká daňová povinnosť t.j. zaplatiť daň z motorových vozdiel. Ale ako SZČO. Túto zaplatenú daň si szčo zahrnie do daňovo uznaných výdavkov. ALE ak tá istá osoba používa okrem toho to isté auto ako konateľ=zamestnanec vo svojej s.ro., tak konateľ=zamestnanec nie je znova povinný platiť daň z motorových vozidiel ako zamestnanec.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

tulinko Pozri príspevok
Mám otázku - môžem v podnikaní využívať ako dopravný prostriedok motorku?
To znamená všetko si uplatňovať ako pri súkromnom MV - náhradu 6,20/km, atď. Musím mať zaplatenú cestnú daň? Pracujem v stavebníctve.
Ďakujem za odpoveď.
19/e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Avšak keby išlo o vzťah zamestnanec a zamestnávateľ, maal by nárok na sumu základne j náhrady za 1 km 1.70 Sk pre jednostopové vozidlá a trojkolky. Par. 19/e nám hovorí iba o osobnom motorovom vozidle.

tulinko Pozri príspevok
To znamená, že si môžem uplatniť motorku v nákladoch /teda len kilometrovné/, alebo vôbec ju nemôžem využívať ako súkromné vozidlo nezaradené do podnikania? Prosím o radu, čo by bolo najvýhodnejšie.
Ďakujem.
Môžete si zaradiť motorku do majetku, teda do OM, pričom ju zaradíte do OS a môžete ju odpisovať. A v súvislosti s motorkov, kt. sa využíva napodnikanie si môžete uplatňovať ako dańové výdavky: PHM, odpisy, opravy a udržbu....
Môžete ju využívať aj pre súkromné účely, ibaže v tomto prípade, pôjde o nedańový výdavok, a budete si evidovať súkromné jazdy a jazdy na podnikanie. V tomto prípade ponížite o alikvotnú časť odpisy, údržbu......, teda výdavky, kt. nesúvisia s podnikateľskou činnosťou na základe ID v rámci uzávierkových účtovných operácií ako nedańový výdavok.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

Ďakujem Renči1 za jej obsiahlu odpoveď, ale mne išlo o to, že táto FO- podnikateľ v ô b e c neplatí cestnú daň, pretože načo by to platila ako SZČO, keď si všetky cesty vybaví ako konateľ- zamestnanec? Ináč je mi jasné, že 2x platiť nemusí, ale toto sa mi zdá veľmi chytrácke obchádzanie zákona, veď by to tak robil každý.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

Naozaj nikto nemá čas, alebo sa pýtam na úplnú blbosť? Ale mne to nie je jasné, prosím znalých veci, aby sa vyjadrili...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
pazo Pozri príspevok
, ale mne išlo o to, že táto FO- podnikateľ v ô b e c neplatí cestnú daň, pretože načo by to platila ako SZČO, keď si všetky cesty vybaví ako konateľ- zamestnanec? .

Ak FO-podnikateľ nepoužíva OA na podnikanie, tak neplatí daň z motorových vozidiel. Rozhodujúce pre vznik daňovej povinnosti je to, či OA používa na podnikanie ako szčo.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

renča1 Pozri príspevok
Ak FO-podnikateľ nepoužíva OA na podnikanie, tak neplatí daň z motorových vozidiel. Rozhodujúce pre vznik daňovej povinnosti je to, či OA používa na podnikanie ako szčo.
Čiže, ak som dobre pochopila z predchádzajúceho: vlastník OA- konateľ a zamestnanec v s.r.o, ak používa toto vozidlo na pracovné cesty len v s.r.o, tak to sa neposudzuje ako podnikanie, kľudne si dá do nákladov naftu, náhrady za km, a pritom nemusí ani zaplatiť cestnú daň. No úplne nelogické, ale dobre vedieť, a posledná moja otázka: platí toto isté aj pre dodávkové autá? Ďakujem renči1 za odpovede, ale môžu reagovať aj iní.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pazo Pozri príspevok
Čiže, ak som dobre pochopila z predchádzajúceho: vlastník OA- konateľ a zamestnanec v s.r.o, ak používa toto vozidlo na pracovné cesty len v s.r.o, tak to sa neposudzuje ako podnikanie, kľudne si dá do nákladov naftu, náhrady za km, a pritom nemusí ani zaplatiť cestnú daň. No úplne nelogické, ale dobre vedieť, a posledná moja otázka: platí toto isté aj pre dodávkové autá? Ďakujem renči1 za odpovede, ale môžu reagovať aj iní.
Prečo nelogické. Ako zamestnanec sro nepodniká, ale plní príkazy zamestnávateľa.
0 0
pazo pazo

pazo je offline (nepripojený) pazo

smith Pozri príspevok
Prečo nelogické. Ako zamestnanec sro nepodniká, ale plní príkazy zamestnávateľa.[/S]
Áno? A kto je ten zamestnávateľ? Keď som SZČO tak som vlastne tiež svoj zamestnávateľ, nie? Preto n e l o g i c k ééééé!
0 0
FMihi FMihi

FMihi je offline (nepripojený) FMihi

Dobrý den!
Prečítal som všetky príspevky,ale nepochopil som,prosím a radu!
Som SZCO 1.1.2008, mám osobný automobil,ktorého vlastníkom ale NIE JE firma, ale ja,ako FO!ked si chcem nárokovať tie 6,2sk/km musím mat zapletene dan z mot.vozidiel?
aké su moje povinnosti?musim si viezť kniku jázd?

Ďakujem za odpoved!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať