Zavrieť

Porady

SZČO pilčík a PHM

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s uplatnením PHM do nákladov u SZČO, ktorý je pilčík a pracuje so svojou motorovou pílou. Do akej výšky sa dajú uplatniť mesačne náklady na PHM?
Mohol by sa mi niekto k tomu vyjadriť? Ďakujem. Katka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Myslím, že sa nejedná o klasické PHM. Ja nákup benzínu a oleja do píly účtujem ako nákup materiálu. Žiadne vysledovanie spotreby tu nie je možné. Nákup PHM napr.do kosačky, ktorá sa používa na kosenie areálu firmy, priamo do réžie.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    "přiměřene", Je treba vychádzať z fakturácie. Určite je dohodnutá nejaká fakturačná veličina - odpracované hodiny, spracované kubíky dreva a pod. Určite nemôže byť vyšší nákup PHM ako samotný faktúrovaný výkon. Je na daňovníkovi, aby si to obhájil. Ak by sme vychádzali aj z odrobených hodín, určite celých 60 min. nedržal pílu v ruke a non-stop nepíli. Pri stanovení ceny si určite vedel zrátať, koľko sú jeho priame mat. náklady a koľko bude jeho práca.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Nepoznám situáciu u týchto strojov, či podľa technickej dokumentácie majú stanovenú nejakú normovanú spotrebu na 1 normohodinu (NH). Ak áno, myslím si, treba tieto NH evidovať a spotrebu prepočítavať. Daňovo uznané náklady by boli len náklady do výšky, ktorú určuje technická norma. Ak takáto dokumentácia neexistuje, súhlasím s ata111. Pre K+O však doporučujem v prípade, že norma nie je, aby si sám odsledoval spotrebu a zachovával určitú primeranosť, aby nedával spotrebu PHM na auto do spotreby na motorovú pílu. Nemuselo by to pri kontrole dobre dopadnúť.

    Marek20 je offline (nepripojený) Marek20

    Marek20
    Som SZČO/účtovanie v JU/môžem na začiatku mesiaca vybrať peniaze z pokladne ,ktoré budem používať na nákup potrebného materálu ,tovaru ,úhradu náklad.v hotovosti,musím urobiť aj vyúčtovanie uvediem príklad.Výber z pokladne na začiatku mesiaca 56000.-SK/osobná spotreba/Túto požívam na potrebný nákup/.Nákup tovaru-materiálu,ten je doložený bločkami na danný deň nákupu .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.