Zavrieť

Porady

Stravovanie zamestnancov

Zamestnávateľ chce poskytovať zamestnancom lístky na nákup potravín v predpísanej hodnote, avšak vybraná predajňa neposkytuje teplú stravu. V ZP sa píše, že (ak tomu dobre rozumiem), že z-ľ je poviný zabezpečiť teplé hlavné jedlo. Môj názor: toto rozhodnutie by bolo v rozpore zo ZP. Uvažem správne?
Usporiadat
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Prečo nie, keď p.Mihál mi predtým napísal, že je to možné....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Iba sa chcem utvrdiť: v pracovných zmluvách máme odstavec, ktorý hovorí o nároku na stravné lístky (Ticket R.) vo výške Sk 60,-- za odpracovanie viac ako 4 hodín. Teraz od 01.09. sa hodnota takýchto SL zvyšuje na min. Sk 67,--. Treba urobiť dodatky k PZ? Myslím, že áno.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, znova kladiem tú istú otázku, keďže som nedostala normálnu odpoveď. Ako mám vyriešiť problém s gastrolístkami. Máme gastrolístky v hodnote 70,-, pričom zamestnávateľ prispieva 60% + SF 6,-. Keďže sme zamestnali upratovačky na kratší prac. čas, šéf im chce prispievať len 55% + SF 2, t.j. aby platili viac za str.lístok. Môže to takto byť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Najka Pozri príspevok
Ahojte, znova kladiem tú istú otázku, keďže som nedostala normálnu odpoveď. Ako mám vyriešiť problém s gastrolístkami. Máme gastrolístky v hodnote 70,-, pričom zamestnávateľ prispieva 60% + SF 6,-. Keďže sme zamestnali upratovačky na kratší prac. čas, šéf im chce prispievať len 55% + SF 2, t.j. aby platili viac za str.lístok. Môže to takto byť?
V predošlých príspevkoch sa ti odpovedajúci sanžili povedať, že takýto postup síce žiadny zákon vyslovene nezakazuje, teda ak sa vedenie firmy tak rozhodne, môže prispievať rôznym skupinám zamestnancov rôznou čiastkou na stravu, pokiaľ to bude v rozpätí danom zákonom.

Na otázku, či je to v poriadku, bolo naznačené, že to v poriadku nie je, lebo tým pádom nemáte rovnaký prístup k zamestnancom. Určitým spôsobom ich diferencujete a niekto to môže považovať až za diskrimináciu. Nedá sa jednoznačne povedať, či to je diskriminácia alebo nie, to by mohol rozhodnúť jedine súd na základe prípadného podnetu niektorého dotknutého zamestanca.

Na druhej strane zase môžete ako firma argumentovať tým, že preferujete niktoré pracovné pozície a chcete stabilizovať týchto zamestnancov tým, že im budete prispievať vyššou čiastkou na stravu. TO vám nikto zakázať nemôže. Ale to budete musieť vedieť vysvetliť aj tým zamestnancom, ktorí by sa prišli sťažovať, že prečo oni majú nižší príspevok než tí druhí.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Veľmi pekne ďakujem za dôkladné vysvetlenie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ZuzanaP Pozri príspevok
Iba sa chcem utvrdiť: v pracovných zmluvách máme odstavec, ktorý hovorí o nároku na stravné lístky (Ticket R.) vo výške Sk 60,-- za odpracovanie viac ako 4 hodín. Teraz od 01.09. sa hodnota takýchto SL zvyšuje na min. Sk 67,--. Treba urobiť dodatky k PZ? Myslím, že áno.
SKoro sa tvoja otázka stratila v tejto diskusii. Pokiaľ to máte tak vyslovene uvedené v pracovných zmluvách, tak to musíte v každej zmluve zmeniť dodatkom, aby to zodpovedalo skutočnému stavu.

A nebolo by lepšie uviesť hodnotu stravného lístka v nejakej internej smernici a v zmluvách uvádzať, že "zamestnávateľ bude poskytovať stravný lístok v súlade s platnou legislatívou a internými predpismi" (prípadne doplniť, že v minimálnej hodnote 67 SK)? Potom nemusíte pri každej zmene dodatkovať všetky pracovné zmluvy.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať