Zavrieť

Porady

Kúpa bytu, Kúpno-predajná zmluva

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť čo musí obsahovať kúpno predajna zmluva pri kúpe bytu, aby bol potom bezproblemový zápis do katastra nehnuteľnosti, prípadne nejakú internetovú stránku (knihu) kde by som sa o tom dozvedel viac? Nemá niekto vzor kúpno predajnej zmluvy pri kúpe bytu? Bol by som za to veľmi vďačný . (Prípadne poslať na arsenalx@post.sk Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    glogol je offline (nepripojený) glogol

    glogol
    Dobrý deň. Prosim o odpoveď. Akceptoval by takúto (rucne zhotovenu resp. skopirovanu a upravenu ) zmluvu Daňový úrad, ak by mi vznikla neskor daňová povinnosť. Musí byť podpísaná všetkými stranami na matrike alebo u notára ? Kupujem byt a nechce sa mi platiť vyhotovenie zmluvy u notára. Neviem či tam budem 2 roky mať trvalý pobyt, či náhodou do 2 rokov nezmením zamestnanie. Takže môže byť že mi neskôr vyskočí pri predaji daňová povinnosť. Ja sa aj tak ešte pre istotu spýtam na daňovom ale predsa sa mi zda, že tu sú múdrejší ľudia ako na na du ...ďakujem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    glogol Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosim o odpoveď. Akceptoval by takúto (rucne zhotovenu resp. skopirovanu a upravenu ) zmluvu Daňový úrad, ak by mi vznikla neskor daňová povinnosť. .
    Na daňový úrad nepredkladáš kúpno predajnú zmluvu, tú podávaš na kataster nehnuteľností. Ten akceptuje každú zmluvu, ktorá spĺňa podmienky zákona, t.j. obsahuje všetky povinné údaje. Na daňový úrad (lepšie povedané, správcovi dane, lebo daň z nehnuteľností spravuje miestny úrad) predkladáš až výpis z katastra, kde budeš figurovť ako majiteľ.
    glogol Pozri príspevok
    Musí byť podpísaná všetkými stranami na matrike alebo u notára ? .
    Zmluvu stačí, ak podpíše len predávajúci (resp. darca). Overenie podpisu kupujúceho či obdarovaného nie je povinné.Je jedno, či overíš u notára alebo na matrike, obe overenia sú rovnocenné.
    glogol Pozri príspevok
    Kupujem byt a nechce sa mi platiť vyhotovenie zmluvy u notára.
    Ak si trúfneš vyhotoviť si ju sám, nič ti v tom nebráni. Ušetríš peniaze za vyhotovenie zmluvy. Ak však nebude spĺňať zákonné náležitosti, kataster ti ju zamietne a prídeš o poplatok za vklad (2000).
    glogol Pozri príspevok
    Neviem či tam budem 2 roky mať trvalý pobyt, či náhodou do 2 rokov nezmením zamestnanie. Takže môže byť že mi neskôr vyskočí pri predaji daňová povinnosť. Ja sa aj tak ešte pre istotu spýtam na daňovom ale predsa sa mi zda, že tu sú múdrejší ľudia ako na na du ...ďakujem.
    Pokiaľ predáš za rovnakú cenu, ako kúpiš, žiadnu daňovú povinnosť ohľadne dane z príjmu mať nebudeš. Budeš však musieť každý rok platiť daň z nehnuteľností.
    Naposledy upravil Chobot : 25.09.07 at 05:17

    glogol je offline (nepripojený) glogol

    glogol
    Vdaka. Na kataster zatial nejdem. Kupujem druzstevny byt (prevodom na OSBD) a Zmluvu o prevode členských práv (samozrejme s cenou za ten prevod ) si chcem len dať potvrdiť na Matrike. Potom chcem ten byt odkupit do OV. Ak ten byt do 2 rokov predam tak tu cenu na tej zmluve o prevode členských práv dúfam potom na Daňovom úrade uznajú ako "preukázateľne vynaložené výdavky". Inak by to mohla byt katastrofa - ved zostatkova cena je 30 tis....

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    glogol Pozri príspevok
    Vdaka. Na kataster zatial nejdem. Kupujem druzstevny byt (prevodom na OSBD) a Zmluvu o prevode členských práv (samozrejme s cenou za ten prevod ) si chcem len dať potvrdiť na Matrike. Potom chcem ten byt odkupit do OV. Ak ten byt do 2 rokov predam tak tu cenu na tej zmluve o prevode členských práv dúfam potom na Daňovom úrade uznajú ako "preukázateľne vynaložené výdavky". Inak by to mohla byt katastrofa - ved zostatkova cena je 30 tis....
    Pýtal si sa aj tu, tam máš odpoveď:

    http://www.porada.sk/t38932-predaj-bytu.html#post536850

    glogol je offline (nepripojený) glogol

    glogol
    Asi som sa precenil - neviem nájsť nejaký vzor zmluvy o prevode členských práv (u družstevných bytov). Na družstve majú len taký s cenou zostatkovou (30 tis). Chcel by som mať niekde podchytenú cenu ktorú skutočne platím za ten družstevný byt.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    glogol Pozri príspevok
    Asi som sa precenil - neviem nájsť nejaký vzor zmluvy o prevode členských práv (u družstevných bytov). Na družstve majú len taký s cenou zostatkovou (30 tis). Chcel by som mať niekde podchytenú cenu ktorú skutočne platím za ten družstevný byt.
    Ale pochop konečne, že ty za byt skutočne platíš len tých 30 tisíc. Nemôžeš obe veci spojiť do jednej zmluvy s jednou cenou, lebo v oboch prípadoch sú rozdielne protistrany - v prvom prípade to je ten bývalý člen družstva a v druhom prípade je to bytové družstvo. Ja nepoznám spôsob, ako to zakompovať do jednej zmluvy o kúpe nehnuteľnosti.

    To je ako keby si si najprv kúpil garáž za 300 000, ktorú bývalý majiteľ prenajíma niekomu inému a následne by si kúpil auto toho, čo si tú garáž prenajímal za 50.000. Nemôžeš povedať, že si kúpil auto za 350.000.
    (Nie je to síce najlepší príklad, ale nič lepšie mi nenapadlo.)

    Ale mám iný nápad. Čo keby si sa skúsil dohodnúť s tým bývalým majiteľom, aby on ten byt od družstva odkúpil do osobného vlastníctva a následne ti ho predal. Cenu by ste mohli dohodnúť takú, ktorá by bola súčtom ceny bytu (30.000) a ceny, za ktorú ste dohodli prevod členských práv (napr. 500.000). Teda on by dostal 530.000 plus by si napr. uhradil všetky náklady spojené s jeho odkupom.

    Možno by on potom musel zaplatiť daň z príjmu, ale možno by s tým súhlasil. Alebo by ste si zaplatenie dane podelili. Snáď to vyjde menej, než keby si musel zdaniť v budúcnosti rozdiel medzi 30.000 a cenou, za ktorú by si byt predal.

    glogol je offline (nepripojený) glogol

    glogol
    Tak druhej strane davam podpisať len takéto tlačivo. Prosím odpovedzte ešte dnes či bude stačiť len na výpočet dane v danovom priznaní ak by som nahodou byt "predaval" do dvoch rokov znova ako druzstevny. Pls.

    P O T V R D E N I E


    Dolupodpísaný

    xxxxxxxxxxxx, nar. xxxxxxxxxxxx
    bytom : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    týmto na svoju česť prehlasujem, že som od
    xxxxxxxxxxxxxxxxxx nar. xxxxxx a manželky xxxxxxxxxxxxxxxx nar. xxxxxx
    obaja bytom : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


    prevzal finančnú hotovosť vo výške 800.000,- Sk
    slovom : osemssto tisíc korún slovenských

    ktorá predstavuje úhradu ( odplatu ) za Prevod členských práv a povinností spojených s nájmom
    v družstevnom byte ....


    V xxxxxxxx, dňa ………………………………..

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    glogol Pozri príspevok
    Asi som sa precenil - neviem nájsť nejaký vzor zmluvy o prevode členských práv (u družstevných bytov). Na družstve majú len taký s cenou zostatkovou (30 tis). Chcel by som mať niekde podchytenú cenu ktorú skutočne platím za ten družstevný byt.

    Jedna vec je kúpa bytu na základe KPZ .
    Druhá vec - potom spoločne kupujúci a predávajúci pôjdete na SBD a tam si s pracovníčkou vysporiadate prevod členských práv - tlačivá na to tam majú a bude to spisovať pracovníčka , ktorá má tieto veci v pracovnej náplni.Predávajúci tam podpisuje Dohodu o zániku členstva a Vy budete podpisovať Dohodu o vzniku členstva.

    Zostatková hodnota bytu už bude oveľa nižšia ako je 30 000 Sk .

    Skutočnú cenu ktorú zaplatíte ...ta bude podchytená v kúpnej zmluve . Pri náhodnom predaji bytu z Vašej strany , potom táto KP cena bude Vašim legálnym výdavkom .


    Zadajte si cez google príslušné SBD v meste , kde sa byt nachádza a na ich stránke najdete všetky tlačivá . Ja zatiaľ prilkladám čo som našla ...
    Naposledy upravil Zita5 : 28.09.07 at 06:54

    glogol je offline (nepripojený) glogol

    glogol
    ďakujem vam všetkym. OSBD nema webstranku (asi tam este maju este socializmus). Dohodol som sa s predavajucim ze presny text na tom potvrdeni doplnime po podpise zmluvy na OSBD a pojdeme s nim overit to na Matriku. Zial este budem otravovat asi dalej - kedze mi vyskakuju dalsie otazky. Staci ak si tam dam trvaly pobyt ja (aby zacala plynut dvojrocna lehota) ? Alebo musi aj manzelka ? Kedze podielnikmi v byte budeme obaja rovnako. Pri pripadnom predaji PO DVOCH ROKOCH TRVALEHO POBYTU bude stacit ak si danove priznanie ( kedze po dvoch rokoch - tak nulovou vyskou dane) podam ja ? Nerad by som ale aby manzelka potom platila z polovice rozdielu dan. Mozno sa vam vsetko zda zamotane ale uz mozem napisat o co mi ide. Dostal som lukrativnu pracovnu ponuku v meste 150 km vzdialenom. Nechcem ist do podnajmu, radsej si chcem kupit 1 izbovy byt s tym ze ak bude v novej praci vsetko OK.po roku (dufam) byt predam a prestahujeme sa spolu s detmi do toho toho mesta a kupime vacsi byt. Ta praca je ale narocna, neviem co bude o rok, dva - preto si pripravujem vsetky mozne varianty ....ten 1-izb byt je celkom dobry, pekny, cenovo prijatelny - len skoda ze druzstevny

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    glogol Pozri príspevok
    ďakujem vam všetkym. OSBD nema webstranku (asi tam este maju este socializmus). Dohodol som sa s predavajucim ze presny text na tom potvrdeni doplnime po podpise zmluvy na OSBD a pojdeme s nim overit to na Matriku. Zial este budem otravovat asi dalej - kedze mi vyskakuju dalsie otazky. Staci ak si tam dam trvaly pobyt ja (aby zacala plynut dvojrocna lehota) ? Alebo musi aj manzelka ? Kedze podielnikmi v byte budeme obaja rovnako. Pri pripadnom predaji PO DVOCH ROKOCH TRVALEHO POBYTU bude stacit ak si danove priznanie ( kedze po dvoch rokoch - tak nulovou vyskou dane) podam ja ? Nerad by som ale aby manzelka potom platila z polovice rozdielu dan. Mozno sa vam vsetko zda zamotane ale uz mozem napisat o co mi ide. Dostal som lukrativnu pracovnu ponuku v meste 150 km vzdialenom. Nechcem ist do podnajmu, radsej si chcem kupit 1 izbovy byt s tym ze ak bude v novej praci vsetko OK.po roku (dufam) byt predam a prestahujeme sa spolu s detmi do toho toho mesta a kupime vacsi byt. Ta praca je ale narocna, neviem co bude o rok, dva - preto si pripravujem vsetky mozne varianty ....ten 1-izb byt je celkom dobry, pekny, cenovo prijatelny - len skoda ze druzstevny
    Kľudne ho užívaj ako družstevný, nemusíš ho odkúpiť. Ak ho budeš chcieť predať, môžeš ho predať znovu ako družstevný a nebudeš musieť platiť daň z príjmu, lebo z prijatej ceny prevodu podielu si môžeš odrátať náklady, ktoré si mal so získaním toho podielu - viď § 8 Zákona o dani z príjmov:

    "(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) ....

    ...
    f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
    ...

    (2) ...

    (7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu."

    Akonáhle by si byt odkúpil, zase by sa pri predaji ako náklad považovala cena, za ktorú si ho kúpil.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.