Zavrieť

Porady

predaj bytu

Kupila som v decembri byt,ale musim ho teraz predat.Ked budem podavat danove priznanie,tak musim zaplatit dan z predaja bytu,alebo len z rozdielu cien medzi predajom a kupou?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
majkla
Kupila som v decembri byt,ale musim ho teraz predat.Ked budem podavat danove priznanie,tak musim zaplatit dan z predaja bytu,alebo len z rozdielu cien medzi predajom a kupou?
Daň zaplatíš len z rozdielu ceny.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
smith
Daň zaplatíš len z rozdielu ceny.
Len to trochu upresním - platíš daň zo zisku.

Tvoj zisk je určený rozdielom medzi príjmom z predaja bytu a nákladmi na obstaranie bytu. Medzi náklady na obstaranie bytu patrí kúpna cena bytu, poplatky za znalecký posudok, poplatky za návrh na vklad do katastra, poplatky notára za osvedčenie podpisov na kúpnej zmluve (pri kúpe bytu), prípadne iné preukázateľné poplatky spojené s nadobudnutím bytu.
0 0
majkla majkla

majkla je offline (nepripojený) majkla

Ďakujem veľmi pekne aj ja prajem pekný dníček.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

chlap
Len to trochu upresním - platíš daň zo zisku.

Tvoj zisk je určený rozdielom medzi príjmom z predaja bytu a nákladmi na obstaranie bytu. Medzi náklady na obstaranie bytu patrí kúpna cena bytu, poplatky za znalecký posudok, poplatky za návrh na vklad do katastra, poplatky notára za osvedčenie podpisov na kúpnej zmluve (pri kúpe bytu), prípadne iné preukázateľné poplatky spojené s nadobudnutím bytu.
Daň zo zisku v našom daňovom systéme nie je.
Stále je to daň z príjmov. Pri výpočte dane si ako výdavky uplatní výdavky, ktoré si vymenoval .
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Johanka
Daň zo zisku v našom daňovom systéme nie je.
Stále je to daň z príjmov. Pri výpočte dane si ako výdavky uplatní výdavky, ktoré si vymenoval .
Ďakujem za opravu Ty si to priviedla k úplnej dokonalosti
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Ak nemá doklady o nadobudnutí bytu nemôžem uplatniť nejaké paušálne výdavky ?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

AHA
Ak nemá doklady o nadobudnutí bytu nemôžem uplatniť nejaké paušálne výdavky ?
paušálne výdavky sa môžu použiť len pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 a 3;
predaj nehnuteľsnosti je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b);
podľa § 8 ods. 2: Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
v § 8 ods. 5 máš potom napísané co je výdavkom pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e):
Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

Takže žiadny paušál, jedine preukázateľné výdavky.
Naposledy upravil skaspa : 19.01.07 at 08:57
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ak osoba predávajúca byt podáva DP, nemala žiadne iné príjmy, len príjem z predaja bytu, odpočítava si položku na daňovníka 90816?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

gita Pozri príspevok
Ak osoba predávajúca byt podáva DP, nemala žiadne iné príjmy, len príjem z predaja bytu, odpočítava si položku na daňovníka 90816?
Áno .
0 0
minehaha minehaha

minehaha je offline (nepripojený) minehaha

K tejto téme mám ešte dve otázky:
1. Ak bol predaj bytu v roku 2006 a kúpa nového bytu v roku 2007, môže si aj tak odpočítať náklad na obstaranie bytu v roku 2006?
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
minehaha Pozri príspevok
K tejto téme mám ešte dve otázky:
1. Ak bol predaj bytu v roku 2006 a kúpa nového bytu v roku 2007, môže si aj tak odpočítať náklad na obstaranie bytu v roku 2006?
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem
K bodu 1:

Obávam sa, že si pletiete veci. Daňové priznanie podávate iba v prípade, že byt, ktorý ste predali, vlastníte menej, ako 2 roky, ak ste v ňom mali počas tej doby trvalý pobyt, resp. menej ako 5 rokov, ak ste v ňom trvalý pobyt nemali. A v tomto prípade je Vašim príjmom príjem za predaj bytu, ktorý ste predali v roku 2006 a nákladom náklad na obstaranie bytu (ktorý ste v roku 2006 predali) bez ohľadu na to, či ste ho kúpili v roku 2006, alebo v roku 2004 (alebo inokedy). --- Náklady na kúpu bytu, ktorý ste kúpili v roku 2007 nie sú nákladom na obstaranie bytu, ktorý ste predali v roku 2006!

K bodu 2:
odpoveď prenechávam lepšiemu odborníkovi na dane, ako som ja
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

minehaha Pozri príspevok
2. Ak sa jedná o manželov, kto si takýto príjem má priznať? Môže si ho priznať manželka na rodičovskej dovolenke a tým si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, alebo si ho musia priznať obidvaja manželia nejakým podielom?
Ďakujem
príjem z predaja bytu je príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov;
podľa § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Záleži na dohode, môže si ho celý priznať len manželka a k tomuto príjmu si priradí aj všetky súvisiace výdavky a samozrejme aj nezdaniteľné časti.
0 0
omega007 omega007

omega007 je offline (nepripojený) omega007

Dobrý deň!
Môže mi niekto upresniť, čo mám rozumieť pod tým že "trvalý pobyt bezprostredne pred predajom bytu"? Ja som predával byt v 11/2006, ale trvalý pobyt tam mal do 08/2005. Mám platiť dan z prevodu nehnutelnosti aj daň z prijmu. Byt som nadobudol v 05/2002 a od r.1992 do r.2006 mal trvalý pobyt.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

omega007 Pozri príspevok
Dobrý deň!
Môže mi niekto upresniť, čo mám rozumieť pod tým že "trvalý pobyt bezprostredne pred predajom bytu"? Ja som predával byt v 11/2006, ale trvalý pobyt tam mal do 08/2005. Mám platiť dan z prevodu nehnutelnosti aj daň z prijmu. Byt som nadobudol v 05/2002 a od r.1992 do r.2006 mal trvalý pobyt.
Príjem z predaja tohto bytu nie je oslobodený od dane z príjmu. Doba vlastníctva 5 rokov tiež nie je - hm smola. Daň z príjmu - áno, daň z prevodu sa neplatí.
0 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

Mám jednu dilemu k tejto téme.
Vlastním polovicu bytu s bratom a chceli by sme sa tento rok vyrovnať teda jeden ho druhému predáme, lenže nespĺňam podmienku na oslobodenie od dane z príjmu na predaj tohto bytu. Dalo by sa to vyriešiť aj darovacou zmluvou? Ja by som si vzápätí kúpila druhý byt, ale samozrejme moje príjmy by naň nestačili môžu mi nejak napadnúť darovaciu zmluvu?
0 0
tanti tanti

tanti je offline (nepripojený) tanti

Nevedeli by ste mi niekto poradiť prosím?
Naposledy upravil tanti : 28.03.07 at 10:28
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Zdravim, mal by som tiez otazku (vlastne dve)
1. Môžem si do preukázateľne vynaložených výdavkov pri predaji bytu do 2 rokov od kupy započítať aj cenu ktorú zaplatim za prevod členských práv na družstevný byt ? Ten totiž následne odkúpim do OV a mozno do 2 rokov predam.
(Dufam ze ano,lebo inac ma porazi - ten okup do OV je 30 tis....)

2. Ak ano - postačuje ak podpisy na Zmluve o prevode členských práv (s cenou za ten prevod ) len overime na Matrike ?" Uznaju to na Danovom ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

glogol Pozri príspevok
Zdravim, mal by som tiez otazku (vlastne dve)
1. Môžem si do preukázateľne vynaložených výdavkov pri predaji bytu do 2 rokov od kupy započítať aj cenu ktorú zaplatim za prevod členských práv na družstevný byt ? Ten totiž následne odkúpim do OV a mozno do 2 rokov predam.
(Dufam ze ano,lebo inac ma porazi - ten okup do OV je 30 tis....)

2. Ak ano - postačuje ak podpisy na Zmluve o prevode členských práv (s cenou za ten prevod ) len overime na Matrike ?" Uznaju to na Danovom ?
Obávam sa, že nie. To totiž nesúvisí s technickým zhodnotením, opravou alebo údržbou. Viď § 8 ods. 5:

"(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii."


Ty vlastne zaplatíš 2 sumy, aby si získal ten byt - a to poplatok za prevod členských práv a následne kúpnu cenu bytu. Myslím, že v zmysle toho písm. a) sa považuje za kúpnu cenu za vec len cena, za ktorú ty kúpiš byt od družstva. Cena za ktorú ty kúpiš členské práva nie je v zmysle tohto článku "kúpna cena zaplatená za vec". To je kúpna cena za členstvo v družstve a nie za prevod bytu.

Jedine keby si ten byt po odkúpení prerobil, potom by si si vynaložené náklady na rekonštrukciu mohol podľa písm. d) zahrnúť do nákladov a tým znížiť daň základ.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ty vlastne zaplatíš 2 sumy, aby si získal ten byt - a to poplatok za prevod členských práv a následne kúpnu cenu bytu. Myslím, že v zmysle toho písm. a) sa považuje za kúpnu cenu za vec len cena, za ktorú ty kúpiš byt od družstva. Cena za ktorú ty kúpiš členské práva nie je v zmysle tohto článku "kúpna cena zaplatená za vec". To je kúpna cena za členstvo v družstve a nie za prevod bytu.

A čo v prípade, že byt sa neodkúpi a predajú sa len členské práva ďalšiemu. Potom sa daň z príjmu platí len z rozdielu medzi príjmom a výdavkom?
0 0
glogol glogol

glogol je offline (nepripojený) glogol

Človeče nestraš - zajtra ho mam kupovat ....Členom družsta už som. Ja si nekupujem členstvo do družsta ale členské práva na ten konkrétny byt, ktoré sú nevyhnutné k odkúpeniu do OV. Faktúru na prerobenie na tak vysokú sumu mi nik neuzná. Dokladujú sa vôbec tie výdavky v Daňovom priznaní ? Ak sa nedokladujú tie výdavky tak to asi to v "dobrej viere" započítam. Hádam len prípadná daňová kontrola použije logický prístup k veci. Kto dnes kúpi byt za 30 tis.....Skúste prosím ešte nad tým pošpekulovať - veď určite nie som na Slovensku sám kto kupuje družstevný byt.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať