Zavrieť

Porady

podnikatel a prikazna zmluva

Podnikatel FO uzavrel prikaznu zmluvu s FO obcanom na zaklade ktorej mu vyplatil peniaze. Mam otazky :
Ako zauctovat vydaj penaznych prostriedkov v penaz. denniku?
Plynu pre podnikatela aj nejake povinnosti napr. platit za obcana soc. poist.a ine?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Účtoval by som to do PR, nakoľko sa jedná vlastne o službu. Odvody do SP a ZP nie, ale ak mala táto činnosť "charakter" závislej práce, je potrebné odviesť daň. Daňoví úradníci majú tento typ zmluvy totiž v oblube z tohoto hľadiska.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    ekopo Pozri príspevok
    Účtoval by som to do PR, nakoľko sa jedná vlastne o službu. Odvody do SP a ZP nie, ale ak mala táto činnosť "charakter" závislej práce, je potrebné odviesť daň. Daňoví úradníci majú tento typ zmluvy totiž v oblube z tohoto hľadiska.
    Podľa nového ZP (§ 1, ods. 3), platného od 01.09.2007 sa práca na základe príkaznej zmluvy nepovažuje za závislú prácu, takže za takýto druh zmluvného vzťahu príkazca vyplatí dohodnutú odmenu a o ostatné náležitosti sa musí starať príkazník.

    Pôsobnosť Zákonníka práce
    § 1


    3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

    podnikatel a prikazna zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.