Zavrieť

Porady

účtovné odpisy

Pekný deň prajem. Trápim sa s odpismi. Povedzte mi prosím vás niekto, ako je to s účtovnými odpismi. Ak mám napr. niečo zaradené v odpisovej skupine II. napr. a je to staré a predpokladám, že to vydrží tak zo tri roky, môžem to účtovne odpísať za tri roky a daňovo to budem odpisovať 6rokov?/ak to samozrejme nebudem musieť vyradiť z používania skôr/. Môžem použiť na tento prípad lineárne alebo fixné odpisy /účtujem v Omege/. Nie je mi jasné, kedy ich môžem používať. Doteraz som dávala vždy daňové s posunom. A ešte skúste objasniť, akým spôsobom mám vykonať prehodnotenie účt.odpisov. napr. že 1.rok odpíšem mesačne 1.000,-- mám odpisy vypočítané na 4roky/účtovné/ a v druhom roku zistím, že to je tak opotrebované, že to vydrží už len rok?! /začnem odpisovať len napr. po 1.500,-- týmpádom to odpíšem za tri roky?!/ + posledná otázka: pri jednom majetku som dala v minulom roku omylom UO=DO, čo by podľa postupov účtovania nemalo byť, tak aj to môžem len prehodnotiť a odpisovať podľa nového odpisového plánu? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ninamária Pozri príspevok
Aj ja mám problém s odpismy majetku. na 022 - evidujem majetok vo výške asi 1 mil., ktorý je tu od r. 2004 a neodpisoval sa, ani oprávky sa neurobili. Ako sa ho teraz zbaviť, keď už tam nemá ani čo hľadať?
Zúčtovať odpis v plnej výške nedaňový, cez oprávky? Potom mi nesedia ani tie.Ďakujem za pomoc.
Otázka by bola, ako sa robili doteraz inventarizácie ? ( Ale toto tu samozrejme neriešime.)

Skúmala by som ako sa tam dostal, čo to je, prečo sa neodpisoval a prečo tam nemá čo hľadať. ???
Stratil sa ?
Poškodil sa ?
Predal sa ? (a nevyradil sa ? )

Je to dosť vysoká suma, a tieto otázky by Ti mal niekto vo firme zodpovedať a potom budeš bližšie k riešeniu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať