Zavrieť

Porady

Povinna zdravotna starostlivost zivnostnika ?

http://www.sme.sk/c/3587418/Zivnostn...ikanovani.html
Prosim vas viete mi niekto ozrejmit aku povinnost maju vsetci zivnostnici a dokedy vyplyvajucu z tohto clanku ?
dakujem
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Keby niekto mal kategorizáciu, alebo zákon prosím prolepte sem.

ďakujem.
0 0
orlica orlica

orlica je offline (nepripojený) orlica

Toto je iba.......... pre vyvolenych, co si rychlo zalozia s.r.o.pracovna zdravotna sluzba! Vazne sa cudujem vsetkym lekarom, co su ticho a iba napr.doteraz 78 sukromnych byrokraticky schvalenych vyvolenych PZS - kde vobec nemusia byt ani lekari vlastnikmi, bude iba zo zakona ,moct ma vysetrovat preventivne v ramci PZS niekolko milionov pracujucich ludi vratane SZCO na Slovensku !!!!! Ved je to vysmech pre vsetkych zamestnavatelov, aby platili pausalne a fiktivne nejake s.r.o. co maju "zmluvy s vyvolenymi lekarmi" a co ostatni lekari ? Asi podpisuju zmluvy s nelekarmi ,aby mali aku taku sancu na bobaky,ale bez dostojnosti. Lebo kto bude platit "odpis od mojho praktickeho lekara" pre vyvoleneho lekar az druheho konaca republiky, kto cestovne naklady,ked plati , ze pred vstupom do PP musi mat KAZDY zamestnanec preventivnu prehliadku??? No predsa zamestnavatel a zamestnanec.... Ved naklady treba zvysovat. Je to asi absolutne najvacsi ....... v zdravotnictve, a pritom samo o sebe zdravotnictvo mozno kolabuje, hnus.... (lebo takto schaleny zakon nema vobec nic so smernicou EU
Naposledy upravil orlica : 16.11.07 at 09:55
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ale ved my nie sme ticho,od začiatku protestujeme,ale ked vy nikdy nepočúvate,čo hovoríme.Vždy je to v polohe -čo tí doktori zase chcú.Zobudíte sa až ked bude neskoro.Oslovili sme snad všetky mediá a teraz ked horí si to niekto všimol.Takisto certifikáty kvality.Ste tu účtovníci,všetci viete koľko stojí certifikát kvality a my máme zákonom prijaté,že certifikáty musíme spraviť všetci.Tak podľa čoho budete vyberať kvalitného lekára,ked certifikát bude mať uplne každý a povinne.Tunel ako tieto pracovné služby.Ale hlavne,že všetci riešime zisky zdrav.poisťovní.Je mi z toho zle.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Dobrý deň,
hľadám, hľadám, ale neviem nájsť:
Z PZS mi poslali dotazník, v ktorom je aj kolonka na zaradenie zamestnancov do kategógií 1 - 4, s odvolávkou na § 20 Zákona č. 126/2006. Prečítala som si toto zaradenie, ale úprimne povedané, nič mi to nehovorí. Vie niekto špecifikovať činnosti, ktoré patria pod uvedené kategórie? Alebo je to zase v inom záväznom predpise špecifikované? Prosím, pomôžte ak viete.
Ďakujem.

Pardon, teraz pozerám, že som to zle zaradila, "prehodím" to tam, kde to patrí.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Známa bola dnes na školení ohľadom tých PZS a toľko informácii na mňa vychŕlila, že moja hlava zostala v smútku. Túto novú "povinnosť" neviem ináč nazvať len novodobé výpalníctvo.
Dozvedela sa na tom školení, že SZČO (bez zamestnancov) popri zamestnaní musí mať absolvovanú prehliadku aj pre svojho zamestnávateľa aj pre seba ako SZČO, čiže 2 prehliadky, čo je blbosť na entú.
Každý dohodár má mať takúto prehliadku, vstupnú aj výstupnú a kadejaké iné bludy. Keď ste zamestnaný na viacej dohôd u viacerých zamestnávateľov, tak máte ísť na toľko prehliadok, koľkých máte zamestnávateľov..... a iné "pikošky" .... tak čo vy na to?
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Dada, čo my na to? No proste bordel na n-tú. A peniažky nech sa pekne kotúľajú do tých 77 firiem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Liptáčik Pozri príspevok
Ja som informáciu v Markíze pochopila tak, že existujú dva rôzne zákony, ktoré si navzájom odporujú. Jeden neukladá povinnosť SZČO, druhý ukladá povinnosť SZČO. Komora živnostníkov chce vyvolať jednania na túto tému, pretožo ich názor je totožný s našimi - a to, že je to celé postavené na hlavu.

Mimochodom SZČO, ktorá je držiteľom živnostenského listu a už niekoľko rokov nevyvýja žiadnu činnosť - čo s ňou?


Jedine čo jej zostáva , je zrušiť živnostenský list . Ak nedosahuje žiadne príjmy ako SZČO viac rokov po sebe , sa čudujem , že toľko rokov si ten živnostenský ponecháva v platnosti .
0 0
deskos deskos

deskos je offline (nepripojený) deskos

Dobrý deň. Dnes som si dobre zvihla krvný tlak. Som SZČO bez zamestnancov, a skontaktovala som sa s lekárkov pracovnej lek. služby, ktorá mi hneď povedala, že aj ja som povinná mať s ňou podpísanú zmluvu. Poslala mi návrh cennovej kalkulácie ako aj návrh zmluvy. Ostala som v šoku. Za každý rok mám zaplatiť 1780 Sk + 2500 Sk za nejaký posudok o riziku. Prehliadku mám absolvovať 1x za 3 roky. Takže každý rok budem pekne platiť 1780 Sk za nič, pretože nemám ani kanceláriu takže neviem čo vlastne bude na mojom pracovisku skúmať. Najviac ma dojal návrh zmluvy, v ktorej sú len klauzuly týkajúce sa zamestnancov. Za tie peniaze by si mohla vypracovať aspoň dva typy zmlúv, teda aj pre SZČO. Normálne idem hľadať lekára, ktorý mi vyhotový zmluvu za nejaký poplatok a dá mi svätý pokoj. Ináč manžel spomínanej lekárky pracuje na hygiene a on konkrétne má na starosti kontrolu ohľadom praconého lekárstva. Dobrý rodinný biznis. Prosím ak niekto viete nejaké zmeny ohľadom SZČO a prac. lekárstva dajte vedieť. Ďakujem
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ani toľko nezarobím, aby som mohla platiť kopec darmožráčov.
Pre firmy, ktoré majú zamestnancov nech to zostane, ale pre SZČO, ktorá nikoho nezamestnáva je to TOTÁLNA BLBOSŤ a ja dúfam, že to zrušia.
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Zákon 126/2006 už neplatí od septembra - namiesto neho je zákon č.355/2007
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

VladoaKatka Pozri príspevok
Keby niekto mal kategorizáciu, alebo zákon prosím prolepte sem.

ďakujem.
Pozri sem : http://www.porada.sk/575650-post495.html
0 0
polesko polesko

polesko je offline (nepripojený) polesko

Dávam do pozornosti, celý zákon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve nebol zrušený celý - ale len článok 1.
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

mne sa najviac rata tato pasaz zo zakona:

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.


By ma docela zaujimal nazor dakeho pravnika ze co znemna slovicko primerane. Vsak podla vacsiny z nas by primerane bolo ze nijak sa pre nas SZCO nevztahuje to je primerane no nie?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
polesko Pozri príspevok
Dávam do pozornosti, celý zákon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve nebol zrušený celý - ale len článok 1.
Áno, ale nezrušené články sa týkajú "živnostenského zákona" a "zákona o správnych poplatkoch".

To, o čom hovoríme, bolo zrušené.
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Ma napadla ešte jedna záludna ale dosť podstatná otázka na zamyslenie.

V zákone sa všade píše o povinnostiach zamestnávateľa voči zamestnancom - prehliadky a podobne.

Neskôr sa píše, že SZČO aj keď nemá zamestnancov sa považuje za zamestnávateľa:

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.

čo zas keď sa nad tým zamyslime je úplne zbytočné lebo ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme

Čiže mne z toho vyplýva, že ja ako SZČO som podľa zákona zamestnávateľom a mám tieto povinnosti voči svojim zamestnancom, ktorých ale nemám, čiže vlastne nemám zo zákona žiadne povinnosti, keďže ich nemám mať voči komu mať, keďže nemám zamestnancov

Mýlim sa?


Môj záver je, že som síce zamestnávateľ, ale nemám zamestnancov, čiže nemám koho posielať na prehliadky. Lebo nikde nepíšu, že ja ako zamestnávateľ musím mať prehliadku iba ako zamestnanec.

Ešte doplním moju úvahu, veď zákon už nikde nepíše, že SZČO je podľa zákona zamestnancom. Čiže sme len zamestnávatelia, ale už nie sme zamestnanci, takže nemáme sami voči sebe žiadne povinnosti, no nie? Vie mi niekto dokázať opak?
Naposledy upravil tiki : 29.11.07 at 08:51
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

tiki Pozri príspevok
Ma napadla ešte jedna záludna ale dosť podstatná otázka na zamyslenie.

V zákone sa všade píše o povinnostiach zamestnávateľa voči zamestnancom - prehliadky a podobne.

Neskôr sa píše, že SZČO aj keď nemá zamestnancov sa považuje za zamestnávateľa:

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.

čo zas keď sa nad tým zamyslime je úplne zbytočné lebo ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme

Čiže mne z toho vyplýva, že ja ako SZČO som podľa zákona zamestnávateľom a mám tieto povinnosti voči svojim zamestnancom, ktorých ale nemám, čiže vlastne nemám zo zákona žiadne povinnosti, keďže ich nemám mať voči komu mať, keďže nemám zamestnancov

Mýlim sa?



Môj záver je, že som síce zamestnávateľ, ale nemám zamestnancov, čiže nemám koho posielať na prehliadky. Lebo nikde nepíšu, že ja ako zamestnávateľ musím mať prehliadku iba ako zamestnanec.

Ešte doplním moju úvahu, veď zákon už nikde nepíše, že SZČO je podľa zákona zamestnancom. Čiže sme len zamestnávatelia, ale už nie sme zamestnanci, takže nemáme sami voči sebe žiadne povinnosti, no nie? Vie mi niekto dokázať opak?
Možno to berú tak, že zamestnávaš sám seba (asi je to nejaký nový druh zamestnanca ). Ako som spomínala už, SZČO nemá práva ako zamestnanec, ale povinnosti ako zamestnanec má.
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

No ja sa budem riadiť zatiaľ týmto mojím možno amaterskym výkladom zákona pokiaľ mi niekto nedokáže že sa mýlim.

Proste mne to vychádza, že som zamestnávateľa, ale už zamestnanec nie, čiže prehliadky sa ma netýkajú. Jedine toto sa nas možee týkať:

(1) Zamestnávateľ je povinný
a) zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov
a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým
a iným faktorom práce a pracovného prostredia
na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej
však na úroveň limitov ustanovených osobitnými
predpismi,

keďže sa píše o zamestnancoch ale aj obyvateľoch, inač nič iné lebo všade už je len zamestnanec, ktorého nemáme a ktorým ani nie sme podľa zákona
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

tiki: Suhlasim s tebou... V podstate mi nic ine nezostava, pretoze ani institucie, ktore sa podielali na tomto zakone, nemaju jednotny nazor a vidim, ze ani mnoho z Vas skusenych poradakov(aj ked to sa nedivim, pretoze tento zakon k jednotnemu zaveru ani nevedie a tymto stylom viest nebude).

Skoda, ze niekto nema informacie, co s tym robi zivnostenska komora, ktora sa tymto vraj zaobera, ci sa jej poradi 'dokopat' legislativu k novelizacii...

Mimochodom, zaujimalo by ma kolko SZCO ani len netusi, ze takato novinka vysla, viem, ze 'neznalost zakona neospravedlnuje', ale ako sa maju niektory prostejsi podnikatelickovia z Hornej Dolnej, ktori predavaju na trhu jablka dozvediet o tom, ze si budu z toho mala platit este aj PZS. A tu uz nastupuje legislativa s vyhrazkami penalizacie do miliona korun, vsak to polozi na lopatky vacsinu SZCO.

Ja osobne som zamestnany, ale par rokou vlastnim zivnost, ktoru sporadicky vyuzivam(s velkou nepravidelnostou) a z toho mala mam platit aj PZS, tak to s tou sporadickou cinnostou by som najradsej skoncil...

PS: Precital som tu x prispevkov na tuto temu a stale som na zaciatku, v badani ako dalej. Ale ked sa v tom nevedia nasi pani, tak tu v podstate len stracame cas pismenkovanim na tuto temu...
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
V piatok som zavolala poskytovateľovi PZS v mojom okolí. Očakávala som, že už na rad tento rok nedôjdem, keďže je už dosť vysoký dátum a väčšina SZČO asi čaká do poslednej chvíle, kedy vydajú nejaké usmernenie, že sa nás PZS netýka. Žiaľ obava z vysokej pokuty ma popohnala konať. Na moje veľké prekvapenie boli veľmi ústretoví, všetko mi vysvetlili, v sobotu som mala v maili návrh zmluvy. Cena je tiež prijateľná, necelých 2 tisíc za službu komplet ktorá zahŕňa posúdenie rizík, preventívnu lekársku prehliadku + dohľad nad pracovnými podmienkami.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Monikov Pozri príspevok
V piatok som zavolala poskytovateľovi PZS v mojom okolí. Očakávala som, že už na rad tento rok nedôjdem, keďže je už dosť vysoký dátum a väčšina SZČO asi čaká do poslednej chvíle, kedy vydajú nejaké usmernenie, že sa nás PZS netýka. Žiaľ obava z vysokej pokuty ma popohnala konať. Na moje veľké prekvapenie boli veľmi ústretoví, všetko mi vysvetlili, v sobotu som mala v maili návrh zmluvy. Cena je tiež prijateľná, necelých 2 tisíc za službu komplet ktorá zahŕňa posúdenie rizík, preventívnu lekársku prehliadku + dohľad nad pracovnými podmienkami.
...trochu ma desí tá rýchlosť, žeby sa obávali verdiktu Generálnej prokuratúry, a držali sa hesla "radšej vrabec v hrsti, ako holub na streche" čo keď im zredukujú okruh ľudí ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať