Zavrieť

Porady

krstní rodičia

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Prosím vás kto môže byť krstný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?
Naposledy upravil ivka70 : 09.12.15 at 09:02 Dôvod: krst
Usporiadat
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Pohar Pozri príspevok
Prosím vás kto môže byť krsný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?
Stretla som sa s tým, že krstnými rodičmi boli starí rodičia. Ale či aj vlastný, tak to neviem, ale asi nie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Kazu Pozri príspevok
Stretla som sa s tým, že krstnými rodičmi boli starí rodičia. Ale či aj vlastný, tak to neviem, ale asi nie.
V katolíckej cirkvi rodičia nemôžu byť aj krstnými, veď krstní sľubujú, že sa budú o deti starať a vychovávať, keď rodičia nebudú môcť.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ano, vlastni rodicia to byt nemozu, okrem nich hocikto, kto splna podmienky cirkvi.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Pohar Pozri príspevok
Prosím vás kto môže byť krsný rodič? v prípade núdze môžu byť aj vlastný rodičia? alebo jeden z nich?
Krtsných rodičov väčšinou rodičia vyberajú :
- z rodiny - z radov súrodencov alebo bratrancov a sesterníc,
- z radov kamarátov

Býva to zvykom, že potom jeden krstný rodič toho dieťaťa je poctený úlohou svedka - pri jeho sobáši. Je to tradícia, ale nie pravidlo.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Stačí aj iba krstná mama alebo iba krstný otec. Nemusia byť obaja. A súhlasím, že rodičia to byť nemôžu.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou príjmanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou prijímanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive
0 0
maenki maenki

maenki je offline (nepripojený) maenki

O všetkom Vám povie prvý kaplán, ktorého stretnete na ulici. Krstným rodičom môže byť rodič len v núdznom prípade (dokonca môže dieťa pokrstiť), ak sa jedná o ohrozenie života a dieťa by už nestihol pokrstiť kňaz. Túto možnosť cirkev pripúšťa. Inak to môže byť každý, ktorý je príslušníkom cirkvi a bol pokrstený. Birmovku nemusí mať. Samozrejme absolvuje príslušné poučenie u krstiaceho kňaza.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
maenki Pozri príspevok
O všetkom Vám povie prvý kaplán, ktorého stretnete na ulici. Krstným rodičom môže byť rodič len v núdznom prípade (dokonca môže dieťa pokrstiť), ak sa jedná o ohrozenie života a dieťa by už nestihol pokrstiť kňaz. Túto možnosť cirkev pripúšťa. Inak to môže byť každý, ktorý je príslušníkom cirkvi a bol pokrstený. Birmovku nemusí mať. Samozrejme absolvuje príslušné poučenie u krstiaceho kňaza.
Podľa mojich skúseností práve, že birmovku musí mať. Aspoň v rímskokatolíckej cirkvi to tak platí. Ja keď som krstila obe moje krsňatá, farárova prvá otázka bola, kde som bola birmovaná.

Pre istotu som si skontrolovala a pripájam link, podmienky krstu v rkc
http://www.kvp.rimkat.sk/view.php?ci...nku=2005072801
Naposledy upravil bezradná : 28.11.07 at 09:01
1 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Sú farári, čo nevyžadujú birmovku. Každý si to robí po svojom aj si to vykladá po svojom. :-))
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

mám problém, chcela by som vedieť kedže som rozvedená či môžem byť krsnou mamou v kostole bábatku? Ci to záleží od farára? Dakujem
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Všetko zavisí od prístupu farára. Nám malú v jednom kostole nechceli pokrstiť kvôli tomu že sme nemali svadbu v kostole.
V druhom nám ju bez problémov pokrstili, a podotýkam že krstní rodičia, jeden bol len pokrstení, a druhí ani nebol pokrstení.
Takže všetko to závisí asi od prístupu farára.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Ofélia Pozri príspevok
Nepíšete či ide o krst dieťaťa, alebo birmovka dieťaťa. Môj syn ide na birmovku a bola som prekvapená, keď farár povedal aby sme zvolili za krstných birmovných rodičov tých čo boli pri krste dieťaťa - to je o posolstve......... okrem rodičov môže byť krstným rodičom ktokoľvek kto má za sebou príjmanie, birmovku je kresťan a nieje rozvedení...... Toto bolo ako ponaučenie na tlačive
aj ja to mam takto.
pri birmovke som mala za krstnu svoju krstnu mamu a takisto je prizvana za svedka na nasu svadbu/v auguste mame cirkevnu,lebo zatial sme zosobaseni len uradne/ a moj muz bude mat za svedka tiez svojho krstneho otca
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Presne tak, môj syn keď šiel na birmovku, vyslovene bolo doporučené, aby krstným (birmovným) otcom bol krstný otec. Takže aspoň u nás - ako povedal kňaz - je to vítané.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

bv_alexandra Pozri príspevok
Všetko zavisí od prístupu farára. Nám malú v jednom kostole nechceli pokrstiť kvôli tomu že sme nemali svadbu v kostole.
V druhom nám ju bez problémov pokrstili, a podotýkam že krstní rodičia, jeden bol len pokrstení, a druhí ani nebol pokrstení.
Takže všetko to závisí asi od prístupu farára.
No vidíte a ono by to tak vôbec nemalo byť... Dieťatko by sa malo krstiť v tej farnosti, pod ktorú patrí. Ak rodičia z nejakého dôvodu chcú krstiť dieťatko v inej farnosti, môžu, ale kňaz v tejto farnosti by to mal urobiť len v prípade, že majú povolenie od farára farnosti, pod ktorú patria. Aspoň ja som tak bola už viac-krát poučená.
Krstný rodič, ktorý nespĺňa podmienky (t.j. nie je sám pokrstený a nemá prijatú sviatosť birmovania) môže byť prítomný pri krste dieťatka, no do matriky farnosti určite zapísaný ako krstný rodič nebude... bude tam zapísaný len jeden - ten, ktorý podmienky spĺňa...
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Úloha a funkcia krstných rodičov
Krstní rodičia, preberajú povinnosť starať sa spolu s rodičmi o kresťanskú výchovu dieťaťa. V jeho mene vyslovia spolu s rodičmi Vyznanie viery ako ručitelia za jeho vieru, ale aj ako zástupcovia spoločenstva Cirkvi. Stanú sa teda viac ako len svedkovia krstného aktu.
Aké sú však podmienky, aby niekto mohol byť krstným rodičom?
1) Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku).
2) Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania.
3) Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole.
4) Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať.
5) Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu).
6) Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom.
7) Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky).
Krstní rodičia majú byť dobrými priateľmi vašich detí, ich staršími kamarátmi. Koľko starostí robí rodičom, s kým sa ich deti kamarátia, aby neupadli do zlej spoločnosti. V krstných rodičoch im môžete už dopredu zaistiť dvoch dobrých kamarátov. Preto by krstní rodičia mali byť mladí, veriaci a bývať v dosahu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

alušik Pozri príspevok
No vidíte a ono by to tak vôbec nemalo byť... Dieťatko by sa malo krstiť v tej farnosti, pod ktorú patrí.

A ako zistis, do ktorej farnosti dieta patri?
Podla trvaleho bydliska?

U nas nie je povinna registracia veriacich k farnostiam, takze myslienka ..krstene tam, kam patri ... je myslienkou konkretneho knaza, ktory si nahana ovecky .

Je zasa pravdou, ze na miesto, kde je clovek pokrsteny, sa v cirkevnom svete potom zbiehaju vsetky informacie, teda dostanu tam info, kde a kedy bol na 1.sv.prijimani, birmovke, sobasi ... a pod.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ivka70 Pozri príspevok
A ako zistis, do ktorej farnosti dieta patri?
Podla trvaleho bydliska?
U nas nie je povinna registracia veriacich k farnostiam, takze myslienka ..krstene tam, kam patri ... je myslienkou konkretneho knaza, ktory si nahana ovecky .
Áno, presne tak, je to podľa trvalého bydliska.
Nemyslím si, že to bol práve výmysel nášho kňaza. Stetla som sa s tým už viac krát a nielen u nás. Napríklad aj kamarátka patriaca pod našu farnosť zašla za kňazom z inej farnosti, že by chcela, aby bábätko krstil práve on. Nemal s tým problém, ale tiež si vyžiadal potvrdenie z nášho farského úradu, že s tým náš farár súhlasí. Ten kňaz by asi nemal dôvod "naháňať ovečky" nášmu kňazovi.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

alušik Pozri príspevok
Áno, presne tak, je to podľa trvalého bydliska.
A v takej Bratislave maju aj rozdelene ulice?
0 0
bolacka bolacka

bolacka je offline (nepripojený) bolacka

vsetko ma boli :)
rodicia ako uz bolo vyssie spomenute nemozu byt krstni rodicia.
Krst je dar, ktory zabvuje dieta od dedicneho hriechu. A krstni rodicia maju rodicom pomahat v duchovnom raste dietata, res.uplne ich ulohu zastupit ak nieco take u rodicov absentuje, alebo ak rodicia odidu skor z tohto sveta ako krstni rodicia. Krstny rodic moze byt ktokolvek, okrem rodicov. Krstny rodic musi mat vsetky sviatosti RKC(krst, prve svate prijimanie a birmovka). Birmovkou sa krestan stava dospelym vo viere, prijima ducha svateho, ma vsetky sviatosti. Vsetko to ma svoj vyznam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať