Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z účtovníctva.

Mám auto na podnikanie (nie N1 ale osobné) už viac ako 4 roky. Ako ho korektne vyradiť z účtovníctva - treba znalecký posudok atď?
Ďakujem.
Naposledy upravil marekm : 09.12.07 at 10:03
Usporiadat
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Ďakujem, to som si neuvedomil, že to ide do celkových príjmov. V konečnom dôsledku to nebude až také strašné a do tej odp. položky sa to ešte zmestí.
0 0
Marián 01 Marián 01

Marián 01 je offline (nepripojený) Marián 01

evina Pozri príspevok
bezpodielové vlastníctvo manželov
Ako SZČO tiež vlastním auto a od 1.1.2008 ho chcem vyradiť z dôvodu preradenia do osobného užívania. Tento rok je posledný odpis. Chcem sa opýtať či ho môžem na dopr. inšpektoráte prepísať na manželku z dôvodu že ona má vyší bonus na havarijnú poistku. Auto by sme nepredávali a zostalo by v bezpodielovom spoluvlastníctve.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Marián 01;587021]Ako SZČO tiež vlastním auto a od 1.1.2008
(k 31.12.2007 = oznámenie k DMV na prísl. DÚ)
ho chcem vyradiť z dôvodu preradenia do osobného užívania. Tento rok je posledný odpis. Chcem sa opýtať či ho môžem na dopr. inšpektoráte prepísať na manželku z dôvodu že ona má vyší bonus na havarijnú poistku.
Ak sa to oplatí, tak asi tomu nič nebráni.

Auto by sme nepredávali a zostalo by v bezpodielovom spoluvlastníctve.
Povinnosť zdanenia by ostala pri nedodržaní lehoty 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku.[/]
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

STRELEC Pozri príspevok
Policajné termíny nepoznám, ale v zásade nie je potrebné asi robiť zmenu zápisu na DI. Ide stále o auto zapísané na Teba ako na fyzickú osobu. Ono totiž rozdiel (nie z pohľadu policajného) medzi Tvojím majetkom zaradeným do JU a nezaradeným do JU je len a len Tvoje rozhodnutie.
Nerobil by som s tým nič, resp. iba dal zapísať zmenu - vynechanie bližšej identifikácie - IČO ako prebytočné.
DI pozná dva termíny evidencie a to na IČO alebo na RČ.

Ak je vozidlo evidované na IČO, v prípade vyradenia z účtovníctva ako majetok firmy, je nutné vykonať zmenu na DI, nakoľko to má náväznosť aj na PZP, treba totiž poisťovni predložiť fotopópiu prepisu. Podotýkam, k prepisu je potrebné aj živnostenský list alebo výpis z OR (nie starší ako 3 mesiace-overenie). Veru aj v prípade prepisu je potrebný ŽL alebo výpis OR.

V prípade nového vozidla, ak je vozidlo N1 každopádne by som radila evidovať na IČO, veď to by mohlo byť diskutabilné vo vzťahu k DPH, ak by bolo evidované na RČ.
1 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

STRELEC Pozri príspevok
Auto si mohol mať zaradené v majetku, aj keby tam nebolo IČO. U novoevidovaných vozidiel u klientov - FO neodporúčam tam IČO dávať.
IČO je potrebné na bližšiu identifikáciu u PO.
Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

VladoaKatka Pozri príspevok
Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
Prosím uviesť § zák. DPH podľa ktorého je potrebné takto postupovať u fyzickej osoby. Uvedenie IČO u PO je samozrejmé ako bližší identifikačný znak, údaj. U fyzickej osoby je táto dostatočne identifikovaná ako majiteľ vozidla pre potreby evidencie vozidiel a aj pre potreby účtovné a daňové v TP vozidla. Pripomínam, že vozidlo evidované na manželku .... atď
Samozrejme - pre účely odpočtu DPH je potrebné mať riadny a úplný daňový doklad. To áno.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

FO splatila leasing osobného auta, zostatková cena je 100,- Sk.
Ak chce, môže toto auto vyradiť z evidencie v zostatkovej cene 100,- Sk
vlastne ako drobný majetok?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kačenka Pozri príspevok
FO splatila leasing osobného auta, zostatková cena je 100,- Sk.
Ak chce, môže toto auto vyradiť z evidencie v zostatkovej cene 100,- Sk
vlastne ako drobný majetok?
Na základe ukončenia leassingu by mala auto zaradiť do majetku firmy /prepis auta na firmu/ a odpísať môže jednorázovo 100,- SK. Viedla by som ho na karte kvôli uplatňovaniu výdavkov...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VladoaKatka Pozri príspevok
Ak je plátca DPH rozhodne to treba registrovať na IČO, veď aj faktúru má vystavenú na IČO. Treba aby to bolo v súlade s účtovníctvom, zákonom o DPH, ak sa uplatňuje odpočet DPH.
Ak nie je auto evidované u policajtov na IČO FO si ho preradí z osobného užívania do podnikania a na faktúrach sa uvádzajú všetky nutné identifikačné znaky, t.j. IČO FO, IČ DPH a pod.
Ide stále o tu jednu a istú osobu. Túto schyzofréniu FO ako občana a FO ako podnikateľa sme už veľakrát riešili na Porade a viacmenej sa zjednotili na tom, že predsa je to len jedna a tá istá osoba
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

evina Pozri príspevok
Ak nie je auto evidované u policajtov na IČO FO si ho preradí z osobného užívania do podnikania a na faktúrach sa uvádzajú všetky nutné identifikačné znaky, t.j. IČO FO, IČ DPH a pod.
Ide stále o tu jednu a istú osobu. Túto schyzofréniu FO ako občana a FO ako podnikateľa sme už veľakrát riešili na Porade a viacmenej sa zjednotili na tom, že predsa je to len jedna a tá istá osoba
Ano je to z nášho hľadiska tak, ale ako to vidia policajti? Ja som dnes bola prihlásiť nové vozidlo N1 - zobrali fotokópiu ŽL a bolo treba predložiť originál na porovnanie ???,Faktúru,PZP + kolok 2000,- Sk

Prepisovala som vozidlo vyradené z majetku firmy - bolo treba predložiť ŽL a tiež original k nahliadnutiu - prepis bol na inú osobu. Dokonca zobrali aj doteraz platnú bielu kartu PZP a s týmto som sa ešte nestretla.

A pýtala som sa - mám vozidlo staršie, tiež sa využívalo na podnikanie a bolo zaradené do majetku firmy, bolo kupované na leasing - nechcem predať, len vyradiť z firmy - odpoveď: treba prepísať na RČ a zaplatiť kolok 1000,. Sk.
Asi to musím spraviť, lebo musím predložiť fotokópiu TP na poisťovňu, že ukončujem u nich PZP z takéhoto dôvodu.

Neni to môj výmysel, ale je to vyžadované zo strany polície.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VladoaKatka Pozri príspevok
Ano je to z nášho hľadiska tak, ale ako to vidia policajti? Ja som dnes bola prihlásiť nové vozidlo N1 - zobrali fotokópiu ŽL a bolo treba predložiť originál na porovnanie ???,Faktúru,PZP + kolok 2000,- Sk Áno lebo si ho prihlasovala na firmu.

Prepisovala som vozidlo vyradené z majetku firmy - bolo treba predložiť ŽL a tiež original k nahliadnutiu - prepis bol na inú osobu. Dokonca zobrali aj doteraz platnú bielu kartu PZP a s týmto som sa ešte nestretla. Áno lebo si robila prepis na inú osobu a pôvodne je u nich zaevidované auto na IĆO. Čoje biela karta...?

A pýtala som sa - mám vozidlo staršie, tiež sa využívalo na podnikanie a bolo zaradené do majetku firmy, bolo kupované na leasing - nechcem predať, len vyradiť z firmy - odpoveď: treba prepísať na RČ a zaplatiť kolok 1000,. Sk. Vyradíš z firmy a nevidím dôvod prepisu na polícii. Ak chceš prepísať potom je jasné, že žiadajú tieto doklady.
Asi to musím spraviť, lebo musím predložiť fotokópiu TP na poisťovňu, že ukončujem u nich PZP z takéhoto dôvodu. PZP si dávaš prepísať zo seba na seba?

Neni to môj výmysel, ale je to vyžadované zo strany polície.
Osobne nevidím dôvod na žiadne zmeny ani u policajtov ani v poisťovni ak auto budem stále ja používať /samozrejme hovorím o FO/. Alebo sa mýlim a neovládam nejaké predpisy?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Predchádzajúci súhlas netreba vzťahovať k poslednej vete!!!
0 0
mizu mizu

mizu je offline (nepripojený) mizu

Mám takú otázku : Auto bolo kúpené na IČO ale nebolo dané do majetku, lebo DP bolo robené paušálne.Cestná daň bola zaplatená. Chcela by som prepísať na RČ - ako postupovať ?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

evina Pozri príspevok
Osobne nevidím dôvod na žiadne zmeny ani u policajtov ani v poisťovni ak auto budem stále ja používať /samozrejme hovorím o FO/. Alebo sa mýlim a neovládam nejaké predpisy?
Biela karta - doteraz platná kartička o povinnom zmluvnom poistení vozidla pre Slovensko , nemala som so sebou zmluvu, asi by boli aj potrebovali kópiu aj toho - totiž kontrulujú aj to, či bolo vozidlo doteraz poistené.

A to posledné vozidlo, ktoré chcem prepísať na seba - teraz už nepotrebujem aby mi vrátili za dva týždne príslušná čiastku povinného zmluvného poistenia, ale, ak by sa to robilo napr. 3/2008 už za tých 9 mesiacov do konca roka to neni zanedbateľná čiastka, a poisťovňa to vrátí len na základe prepisu vozidla - t.j. musí sa predložiť fotokópia už po prepise. Toto som dostala ústnu informáciu v poisťovni.

To sú samé nezmyselnosti ako aj to, že poistené vozidlo pred prepisom treba poistiť - samozrejme nový majiteľ, tým je súčasne poistené dvakrát.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VladoaKatka Pozri príspevok
Biela karta - doteraz platná kartička o povinnom zmluvnom poistení vozidla pre Slovensko , nemala som so sebou zmluvu, asi by boli aj potrebovali kópiu aj toho - totiž kontrulujú aj to, či bolo vozidlo doteraz poistené.

A to posledné vozidlo, ktoré chcem prepísať na seba - teraz už nepotrebujem aby mi vrátili za dva týždne príslušná čiastku povinného zmluvného poistenia, ale, ak by sa to robilo napr. 3/2008 už za tých 9 mesiacov do konca roka to neni zanedbateľná čiastka, a poisťovňa to vrátí len na základe prepisu vozidla - t.j. musí sa predložiť fotokópia už po prepise. Toto som dostala ústnu informáciu v poisťovni.

To sú samé nezmyselnosti ako aj to, že poistené vozidlo pred prepisom treba poistiť - samozrejme nový majiteľ, tým je súčasne poistené dvakrát.
Aha, áno tú kartu treba nosiť so sebou...
S tou poisťovňou sa mi to zdá čudné, ja som predsa zaplatila poistku a ak auto používam ďalej nemajú mi čo vrátiť /alebo tomu nerozumiem/. Mám auto na Evina, v septembri ho vyradím z majetku ale používam ho ďalej ako Evina tak poistka platí, prečo by mi mali vrátiť?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

evina Pozri príspevok
Aha, áno tú kartu treba nosiť so sebou...
S tou poisťovňou sa mi to zdá čudné, ja som predsa zaplatila poistku a ak auto používam ďalej nemajú mi čo vrátiť /alebo tomu nerozumiem/. Mám auto na Evina, v septembri ho vyradím z majetku ale používam ho ďalej ako Evina tak poistka platí, prečo by mi mali vrátiť?
ˇ
Vyradíš ho ale neprepisuješ na DI - PZP to isté.
Vyradíš a prepisuješ z IČO na r. č. - zmena v TP - nové PZP - zo starého PZP sa vráti alikv. časť a nové zaplatíš.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

To je mi jasné, že biela kartu nosím spolu TP vozidla.

Ak sa zaplatilo poistné na firmu a uplatnila som VOZD, takisto musím pomernú časť uplatniť ako VNZD. A Tie peniaze by mali prísť naspäť do firmy, lebo už o vozidle nebudem účtovať ako o majetku firmy, ... proste s tým budem chodiť len súkromne, tak neviem prečo je to tak ťažko chápané, alebo je dnes piatok?

Ja som len opísala, čo momentálne polícia vyžaduje, neni to príjemné, ak Ťa pošlú preč trikrát. Nˇč viac som s tým nechcela povedať, veď všetci vieme, že to čo platí na jednom obvodnom oddelení nemusí platiť na druhom, ale to už je jedno.

Mala som už leasing na 5 vozidiel, a zakaždým to inak vybavovali a prepísali po skončení.

Ale už to nechám tak.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Pepa Pozri príspevok
ˇ
Vyradíš ho ale neprepisuješ na DI - PZP to isté.
Vyradíš a prepisuješ z IČO na r. č. - zmena v TP - nové PZP - zo starého PZP sa vráti alikv. časť a nové zaplatíš.
Presne tak.
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Ak predávam (darujem) auto do piatich rokov po tom ako bolo v majetku firmy, musí byť kúpno-predajná (darovacia) zmluva notársky overená?
Ako treba v účtovníctve dokladovať príjem z predaja auta, ktoré bolo v majetku firmy - stačí zmluva, alebo príjmový doklad?
Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

marekm Pozri príspevok
Ak predávam (darujem) auto do piatich rokov po tom ako bolo v majetku firmy, musí byť kúpno-predajná (darovacia) zmluva notársky overená? nemusí
Ako treba v účtovníctve dokladovať príjem z predaja auta, ktoré bolo v majetku firmy - stačí zmluva, alebo príjmový doklad? do účtovníctva to nepatrí, príjem zdaníš podľa § 8 Zákona o dani z príjmov.
Ďakujem.
Červeným
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať