Zavrieť

Porady

Vzorec excel - prosba o pomoc

Kristina M.
Ahojte, potrebovala by som poradit s jednym vzorcom, s ktorym si neviem dat rady - potrebujem do bunky T36 dostat tieto logicke podmienky:

Ak bunka R20="SVETER" a zároven v bunke M36="BIELY", potom bunka T36="250" a l e b o ak bunka T20="SVETER" a zaroven bunka M36="ZELENY", potom bunka T36="280" a l e b o ak bunka T20="SVETER" a zaroven bunka M36="CERVENY",potom bunka T36="350" ***pricom potrebujem zadat az 36 definovanych podmienok pre bunku T36

Budem povdacna, za kazdy Vas napad, skusala som to uz vselijako, ale nejako mi to nechce brat tak vela podmienok. Vopred dakujem za pomoc.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

1.) Mieša sa ti tu buňka R20 a T20 a preto to nepôjde, pretože výsledná pre obe je T36.
2.) do jedného vzorca dáš maximálne 250 znakov, viac to nevezne
3.) Ak niečo nebude platiť tak potom predpokladám, že bude 0 (nula).

Používaj na to funkciu IF, KDYŽ, viackrát vnorenú.
urobím ti to tak ako by tu buňka R20 nebola ale bola by len T20.
Do buňky T36 dáš tento vzorec. =KDYŽ(T20="SVETER";KDYŽ(M36="BIELY";250;KDYŽ(M3 6="ZELENY";280;KDYŽ(M36="CERVENY";350;0)));0)

môže to byť aj malými písmenami. V texte nepoužívaj interpunkčné znamieka.
Naposledy upravil Orim : 06.01.08 at 15:58
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kikimi kikimi

kikimi je offline (nepripojený) kikimi

Kristina M.
Orim Pozri príspevok
1.) Mieša sa ti tu buňka R20 a T20 a preto to nepôjde, pretože výsledná pre obe je T36.
2.) do jedného vzorca dáš maximálne 250 znakov, viac to nevezne
3.) Ak niečo nebude platiť tak potom predpokladám, že bude 0 (nula).

Používaj na to funkciu IF, KDYŽ, viackrát vnorenú.
urobím ti to tak ako by tu buňka R20 nebola ale bola by len T20.
Do buňky T36 dáš tento vzorec. =KDYŽ(T20="SVETER";KDYŽ(M36="BIELY";250;KDYŽ(M3 6=" ZELENY";280;KDYŽ(M36="CERVENY";350;0));0

môže to byť aj malými písmenami. V texte nepoužívaj interpunkčné znamieka.

Dakujem Ti velmi pekne, Orim. Pekne si to znazornil , este aj s farebnou vyplnou buniek
1) Ano, trochu som zazmatkovala a pomiesala bunky, pochopil si to velmi dobre – islo len o T20.
2) Ja som na to isla tiez cez vnorenu funkciu, ale miesala som KDYŽ a NEBO..... (mam cesky excel) a aj to blbo ....
3) Ak nieco nebude platit, bunka ostane PRAZDNA.
KDYŽ(T20="SVETER";KDYŽ(M36="BIELY";250;KDYŽ(M36 =" ZELENY";280;KDYŽ(M36="CERVENY";350;"")));"")
4) este budem trochu otravna, akym sposobom vnorit, ak pre T36 okrem tychto podmienok plati aj, ze T20 bude premenna? (NOHAVICE – TRICKO) – pricom M36 bude to iste ako pri SVETER.
5) O tom limite 250 znakov som nevedela, budem sa snazit podmienky nejako zredukovat, aby som sa do toho vosla.
0 0
Junk Junk

Junk je offline (nepripojený) Junk

Pozor na vnorenia.
Pri funkcii if (kdyz) je mozne max 7 vnoreni...

tych 36 podmienok by som riesil, bud cez nejaky medzi stlpec s vyhladavanim zodpovedajucej kodovej hodnoty...
napr.
biely=01
zeleny=02
a
sveter=AA
nohavice=BB

Potom medzistlpec by vyzeral pre zlene nohavice 02BB a tato hodnota by sa vyhladala v nejakom kompletnom zozname...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

kikimi Pozri príspevok
Dakujem Ti velmi pekne, Orim. Pekne si to znazornil , este aj s farebnou vyplnou buniek
.
Miro, prezradíš mi, ako(čím) si dosiahol zmeny farieb pri zmene textu? Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Marína Pozri príspevok
Miro, prezradíš mi, ako(čím) si dosiahol zmeny farieb pri zmene textu? Ďakujem.
Dúfam, že ti nebude vadiť, ak ti odpoviem ja.

Ide to cekom jednoducho cez podmienené formátovanie (Conditional formatting). Je to v menu Format a v dialógovom okne si zadávaš parametre pre formát bunky. Je to jednoduché, keď pochopíš princíp. Treba to trochu skúsiť a pohrať sa s tým.
Naposledy upravil Chobot : 09.01.08 at 08:34
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tibor, samozrejme, že mi to nebude vadiť. Mira som oslovila spontánne. Ospravedlňujem sa. Ďakujem Ti Tibor, idem to skúsiť.
0 0
kamowski kamowski

kamowski je offline (nepripojený) kamowski

Orim Pozri príspevok
2.) do jedného vzorca dáš maximálne 250 znakov, viac to nevezne
máš pravdu ale...
Musel som do vzorca dať 401 znakov a vyriešil som to pomocou " + "

môj vzorec:
KDYŽ(A(NEBO(P6="hu";P6="pl";P6="cz";P6="a");O6<=0 ,25);1;KDYŽ(A(NEBO(P6="hu";P6="pl";P6="cz";P6="a" );O6<=0,500000000004042);2;KDYŽ(A(NEBO(P6="hu";P6 ="pl";P6="cz";P6="a");O6="-");0;KDYŽ(A(NEBO(P6="hu";P6="pl";P6="cz";P6="a"); O6>0,500000000004042);3)))+KDYŽ(A(NEBO(O6="-";O6<0,209027777777778);P6="sk");0;KDYŽ(A(O6<=0,5 00000000004042;P6="sk");1;KDYŽ(A(O6<=0,75;P6="sk" );2;KDYŽ(A(O6>0,75;P6="sk");3)))))
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

no už som tu, kikimi ako je to s tými nohavicami a tričkom, aké sú ceny?
skúsime to urobiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kikimi Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradit s jednym vzorcom, s ktorym si neviem dat rady - potrebujem do bunky T36 dostat tieto logicke podmienky:

Ak bunka R20="SVETER" a zároven v bunke M36="BIELY", potom bunka T36="250" a l e b o ak bunka T20="SVETER" a zaroven bunka M36="ZELENY", potom bunka T36="280" a l e b o ak bunka T20="SVETER" a zaroven bunka M36="CERVENY",potom bunka T36="350" ***pricom potrebujem zadat az 36 definovanych podmienok pre bunku T36

Budem povdacna, za kazdy Vas napad, skusala som to uz vselijako, ale nejako mi to nechce brat tak vela podmienok. Vopred dakujem za pomoc.
kikimi, vidím, že si tu dávnejšie nebola, dúfam, že ti môj návrh riešenia ešte pomôže, že je to stále aktuálne.

Ja by som neriešil cez komplikovaný a dlhý podmieňovací vzorec, ale pomocou iných funkcií Excellu, a to INDEX. Pritom som ako medzičlánok použil funkcie VLOOKUP a HLOOKUP. Lepšie je pozrieť si priloženú tabuľku, kde je všetko podrobne popísané. Akurát že miesto do bunky T20 sa artikel zadáva do A15 a farba miesto do bunky M36 sa dá do A18. Ale to je jedno, kde sa napíše vzorec, podstata je tá, že si Excel vyberie na základe 2 údajov - Tovaru a Farby príslušnú cenu z tabuľky.

Treba pozrieť prílohu - v prvom hárku je celý popis, v druhom je už finálny zabezpečený formulár.
Naposledy upravil Chobot : 23.01.08 at 11:00
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

kikimi v češtine to bude SVYHLEDAT, VVYHLEDAT a NEPRAVDA toto je výhodnejšie pre viac druhov tovarov a farieb. Má to ešte výhodu že sa nepomýliš pri zadávaní tovaru a farby. A môžeš to ľahko meniť. Zmeny vykonáš v tabuľke a je po probléme.
V mojom prípade ak to nezadáš presne nefunguje to.
Pre teba sa mi zdalo jednoduchšie urobiť to tak ako som to urobil.
Naposledy upravil Orim : 23.01.08 at 20:53
0 0
kikimi kikimi

kikimi je offline (nepripojený) kikimi

Kristina M.
Chlapci - kamowski, Chobot a Orim - DAKUJEM VELMI PEKNE. Jedna otazocka a tolko rieseni ste nasli! Ano, pomoze mi to a velmi! Hned sa s tym idem popasovat :-)
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Vidím, že ste machri na excel. Potrebovala by som poradiť, či sa dá zamknúť bunka v ktorej je vzorec. Potrebujem rozposlať tabuľku zamestnancom a niektorí by mi určite prepísali vzorce, ktoré sú tam nastavené. Je na to nejaký spôsob? Ďakujem pekne.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
tonkat Pozri príspevok
Vidím, že ste machri na excel. Potrebovala by som poradiť, či sa dá zamknúť bunka v ktorej je vzorec. Potrebujem rozposlať tabuľku zamestnancom a niektorí by mi určite prepísali vzorce, ktoré sú tam nastavené. Je na to nejaký spôsob? Ďakujem pekne.
Samozrejme, dá sa.
Najprv zvolíš formát bunky, zámok a za/od značíš zamknúť bunku / bunky.
Potom si zvolíš Nástroje / zámok / zamknúť list a zadáš heslo 2x....
Editovateľné zostanú len bunky, ktoré neboli označené ako uzamknuté...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem pekne.
0 0
Snoophy Snoophy

Snoophy je offline (nepripojený) Snoophy

No aj ja by som potreboval zamknúť len určité bunky tak aby sa ich obsah nedal nijak zmeniť. A nejak som nepochopil tomu vyššie uvedenému postupu.
Mám excel 2003

Alebo potrebujem vzorec ktorý dokáže vyhladať dve rovnaké bunky a ako vysledok bude to čo je v bunke.

Presnejšie mám
hárok1
a tam PSČ v jednom stĺpci a KM v druhom. To sú stále údaje ktoré sa nesmia meniť.

Hárok2
PSČ v jednom stĺpci a km v druhom. PSČ budú rovnaké ale KM sa môžu odlišovať a ja potrebujem zistiť ktoré km sa odlišujú.

Snaď som to dobre napísal
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Snoophy Pozri príspevok
No aj ja by som potreboval zamknúť len určité bunky tak aby sa ich obsah nedal nijak zmeniť. A nejak som nepochopil tomu vyššie uvedenému postupu.
Mám excel 2003

Alebo potrebujem vzorec ktorý dokáže vyhladať dve rovnaké bunky a ako vysledok bude to čo je v bunke.

Presnejšie mám
hárok1
a tam PSČ v jednom stĺpci a KM v druhom. To sú stále údaje ktoré sa nesmia meniť.

Hárok2
PSČ v jednom stĺpci a km v druhom. PSČ budú rovnaké ale KM sa môžu odlišovať a ja potrebujem zistiť ktoré km sa odlišujú.

Snaď som to dobre napísal
Prosím ťa, čo je to "KM"?
0 0
Snoophy Snoophy

Snoophy je offline (nepripojený) Snoophy

Kilometre
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Snoophy Pozri príspevok
No aj ja by som potreboval zamknúť len určité bunky tak aby sa ich obsah nedal nijak zmeniť. A nejak som nepochopil tomu vyššie uvedenému postupu.
Mám excel 2003

Alebo potrebujem vzorec ktorý dokáže vyhladať dve rovnaké bunky a ako vysledok bude to čo je v bunke.

Presnejšie mám
hárok1
a tam PSČ v jednom stĺpci a KM v druhom. To sú stále údaje ktoré sa nesmia meniť.

Hárok2
PSČ v jednom stĺpci a km v druhom. PSČ budú rovnaké ale KM sa môžu odlišovať a ja potrebujem zistiť ktoré km sa odlišujú.

Snaď som to dobre napísal
Z napísaného možno ty chápeš, čo potrebuješ, ale nezainteresovaný nie. Ja tiež nie som si istý, či som ťa pochopil.

Najprv k tvojej prvej otázek. Zamknutie buniek v Exceli funguje presne opačne, než by človek predpokladal. Totižto bunky sú v exceli prednastavené ako zamknuté v prípade, ak sa vyberie príkaz "Zabezpečiť hárok". Ak aplikuješ tento príkaz, tak sa zabezpečia (zamknú) všetky bunky v hárku.

Ak chceš nechať niektoré voľné, nezamknuté, tak ešte pred zabezpečením hárku musíš ísť do formátovania bunky a na poslednej záložke "Ochrana" odškrtnúť možnosť "Zamknúť bunky". Vtedy excel vie, že ak sa zabezpečí hárok, tak takto odznačené bunky bude možné meniť. Môžeš si to pozrieť v súbore, ktorý som priložil, tam sú hárky 1 a 2 zabezpečené, ale na hárku 2 sú údaje v stĺpci "km" nezabezpečené.

Teraz k tomu tvojmu zadaniu, niečo som vytvoril, tak, ako som to pochopil z napísaného. Na to je najjednoduchšie pridať jeden stĺpec, kde odpočítaš údaj km z hárku č. 1 na hárku č. 2.

AK to nie je to, čo si chcel, tak to budeš musieť presnejšie popísať, alebo uviesť názorný príklad.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Snoophy Pozri príspevok
No aj ja by som potreboval zamknúť len určité bunky tak aby sa ich obsah nedal nijak zmeniť. A nejak som nepochopil tomu vyššie uvedenému postupu.
Mám excel 2003

Alebo potrebujem vzorec ktorý dokáže vyhladať dve rovnaké bunky a ako vysledok bude to čo je v bunke.

Presnejšie mám
hárok1
a tam PSČ v jednom stĺpci a KM v druhom. To sú stále údaje ktoré sa nesmia meniť.

Hárok2
PSČ v jednom stĺpci a km v druhom. PSČ budú rovnaké ale KM sa môžu odlišovať a ja potrebujem zistiť ktoré km sa odlišujú.

Snaď som to dobre napísal
Možno si to dobre napísal. Len by to ešte chcelo výkladový slovník. Alebo prilepiť nejaký príklad, to by bolo asi najlepšie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pridávam ešte ďalšie možnosti ako dosiahnuť, čo navrhol Chobot. Neviem ako sa to zhoduje s tvojou predstavou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať