Zavrieť

Porady

dan z prenajmu - zisk mensi ako 24900 Sk

chcel by som sa len uistit v jednej veci, chcem si byt isty na 100% :
pracujem v irsku, kupil som byt na slovensku a v Okt, Nov, Dec. som ho prenajimal. Prijem v r. 2007 bol teda: 3 x 7500 SK = 22500 SK, co je menej ako suma 24900 Skk.
znamena to ze neplatim dan z prijmu za rok 2007, spravne ? danove priznanie by som mal podat (za 2006 som vobec nepodaval, nakolko som nemal vobec ziadny prijem na SK), len nebudem platit ziadnu dan ? tu si chcem byt na 100 % isty, zatial som len na 99%

otazocka 2: budem nadalej prenajimat ten byt v roku 2008. mam s nim aj vydavky - najom, energie atd ...to platim ja. Mozem si odratat tie vydavky? Myslim, pre priklad nech mam cisty prijem mesacne 7500 (od podnajomnika) MINUS 4500 (vydavky) = 3000 Skk. Za rok je to 12x3000 = 36 000.
36 000 - 24900 = ....budem platit dan len zo sumy 11 100 Skk ?
Usporiadat
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

zatial ziadna odpoved. zle som sformuloval otazky ? alebo je to vec jednoducha, inde uz zodpovedana ...alebo naopak trocha komplikovana a neexistuje na nu jednoznacna odpoved ?
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Príjem z prenájmu je do výšky 24900 Sk oslobodený.
V roku 2008 je oslobodený príjem z prenájmu do výšky 5 násobku živ. minima čo je 25650.- Sk.Môžeš si uplatniť buď skutočné výdavky, alebo tz. paušálne výdavky vo výške 40 %, ale tieto sa úmerne upravia o také isté % ako sa ponížil príjem o oslobodenú čiastku. či už skutočné alebo paušálne výdavky.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tu nájdeš príklad: http://www.porada.sk/t52014-pausalny...tml#post460758
Chcem len upozorniť, že si povinný sa zaregistrovať na DÚ za platiteľa dane z príjmu a upozorniť, že pri uplatnení skutočných výdavkov si povinný viesť účtovníctvo.
0 0
Fila Fila

Fila je offline (nepripojený) Fila

Chcela by som sa spýtať, ak mám príjem len zo závislej činnosti a príjem z prenájmu ktorý je ale nižšší ako 24900,- Sk a teda je od dane oslobodený, môžem si požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, alebo musím podať daňové priznanie? Ďakujem.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Fila Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, ak mám príjem len zo závislej činnosti a príjem z prenájmu ktorý je ale nižšší ako 24900,- Sk a teda je od dane oslobodený, môžem si požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, alebo musím podať daňové priznanie? Ďakujem.
Ak má zamestnanec okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjmy oslobodené od dane t.j. príjem z premájnu do 24 900.-SK a inné príjmy už nemá môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.
0 0
Fila Fila

Fila je offline (nepripojený) Fila

Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Študentka nemá žiadny príjem - chodí do školy a zdedila po starej meme byt, ktorý dáva do nájmu. Na DÚ sa zaregistrovala a dostala aj DIČ. Príjem z tohto nájmu má vo výške 24000 Sk za celý rok. Nakoľko príjem z nájmu je do výšky 25650,- Sk oslobodený od platenia dane je potrebné podať daňové priznanie alebo stačí oznámiť listom na DÚ, že jej nevznikla daňová povinnosť?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mysimis Pozri príspevok
Študentka nemá žiadny príjem - chodí do školy a zdedila po starej meme byt, ktorý dáva do nájmu. Na DÚ sa zaregistrovala a dostala aj DIČ. Príjem z tohto nájmu má vo výške 24000 Sk za celý rok. Nakoľko príjem z nájmu je do výšky 25650,- Sk oslobodený od platenia dane je potrebné podať daňové priznanie alebo stačí oznámiť listom na DÚ, že jej nevznikla daňová povinnosť?
V takom prípade nie je povinná podať DP, ani oznamovať DU túto skutočnosť.
0 0
iveta22 iveta22

iveta22 je offline (nepripojený) iveta22

Prosím ešte raz - v DP za rok 2007 sa uplatní oslobodenie 24 900 alebo 25 650? Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mysimis Pozri príspevok
Študentka nemá žiadny príjem - chodí do školy a zdedila po starej meme byt, ktorý dáva do nájmu. Na DÚ sa zaregistrovala a dostala aj DIČ. Príjem z tohto nájmu má vo výške 24000 Sk za celý rok. Nakoľko príjem z nájmu je do výšky 25650,- Sk oslobodený od platenia dane je potrebné podať daňové priznanie alebo stačí oznámiť listom na DÚ, že jej nevznikla daňová povinnosť?
iveta22 Pozri príspevok
Prosím ešte raz - v DP za rok 2007 sa uplatní oslobodenie 24 900 alebo 25 650? Ďakujem.
Od dane je oslobodený v zmysle § 9 ods.1 písm.h/ 5-násobok ŽM platného k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
Životné minimum k 1.1.2007 bolo 4.980 Sk .
Správna suma pre zdaňovacie obdobie 2007 je 24.900 Sk.
0 0
roman29 roman29

roman29 je offline (nepripojený) roman29

dakujem za zodpovedanie otazok !

mysimis
Študentka nemá žiadny príjem - chodí do školy a zdedila po starej meme byt, ktorý dáva do nájmu. Na DÚ sa zaregistrovala a dostala aj DIČ. Príjem z tohto nájmu má vo výške 24000 Sk za celý rok. Nakoľko príjem z nájmu je do výšky 25650,- Sk oslobodený od platenia dane je potrebné podať daňové priznanie alebo stačí oznámiť listom na DÚ, že jej nevznikla daňová povinnosť?

Evanka:
V takom prípade nie je povinná podať DP, ani oznamovať DU túto skutočnosť.
za rok 2007 teda nejdem ani ja podavat danove priznanie (som myslel ze vzdy treba, len sa uvedie 'nula' ). prijem z prenajmu som mal mensi ako 24900, ziadny iny prijem som na slovensku nemal. dakujem este raz vsetkym za odpovede !
0 0
Fila Fila

Fila je offline (nepripojený) Fila

V DP za rok 2007 sa uplatní oslobodenie 24900,- Sk
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

JuKaS Pozri príspevok
Príjem z prenájmu je do výšky 24900 Sk oslobodený.
V roku 2008 je oslobodený príjem z prenájmu do výšky 5 násobku živ. minima čo je 25650.- Sk.Môžeš si uplatniť buď skutočné výdavky, alebo tz. paušálne výdavky vo výške 40 %, ale tieto sa úmerne upravia o také isté % ako sa ponížil príjem o oslobodenú čiastku. či už skutočné alebo paušálne výdavky.
Aby to nikoho nemýlilo, tak upresním

Pre rok 2007 platí oslobodenie 5-nas.ŽM:
5x4980=24 900,-Sk

Pre rok 2008 bude platiť suma vyššia, ak nedôjde k zmenám, tak to bude 5x5130=25 650, SK, ale to nás bude zaujímať až pri podávaní DP za rok 2008.


Suma životného minima sa k 1. júlu 2007 síce zvýšila o 150 korún, t.j. z 4980,-Sk na 5130,- Sk. I keď táto zmena platí od 1. júla 2007, na daňové účely, bude mať zmena ukazovateľa praktický vplyv až od 1. januára 2008, teda pri podávaní DP za rok 2008.
Naposledy upravil Evanka : 30.01.08 at 08:39
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

iveta22 Pozri príspevok
Prosím ešte raz - v DP za rok 2007 sa uplatní oslobodenie 24 900 alebo 25 650? Ďakujem.

V DP za rok 2007 sa uplatňuje životné minimum 4980 Sk t.j. 5 x 4980 = 24 900 Sk.
0 0
winc winc

winc je offline (nepripojený) winc

Marína Pozri príspevok
Chcem len upozorniť, že si povinný sa zaregistrovať na DÚ za platiteľa dane z príjmu ...
Prosím o vysvetlenie, čo to znamená "povinný sa zaregistrovať na DÚ za platiteľa dane z príjmu". Už roky prenajímam nehnuteľnosť, príjem znížený o paušálne výdavky vždy zdaním v rámci daňového priznania z príjmu FO. To hádam už nestačí? Zaviedla sa nejaká nová registračná povinnosť pre prenajímateľov?

Ďakujem vopred za vysvetlenie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čítaj priloženú prílohu.
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Ak máš pridelené z DÚ daňové registračné číslo, tak sa nemusíš registrovať. Takto nám to prezentovali na DÚ. Prenajímame tak ako ty.
0 0
Luky71 Luky71

Luky71 je offline (nepripojený) Luky71

Dobry den, oslobodeny prijem za rok 2007 vo vyske 24900SK sa tyka prijmu po odratani pausalnych vydavkov vo vyske 40% alebo celkoveho prijmu? Dakujem vopred za vysvetlenie.
0 0
Luky71 Luky71

Luky71 je offline (nepripojený) Luky71

Myslel som tym, ze ci v pripade prijmu do 24900SK (po odratani pausalnych vydavkov) aj tak musim podavat danove priznanie alebo ho za mna moze spravit zamestnavatel? Dakujem
0 0
janae janae

janae je offline (nepripojený) janae

Podla mna ide o celkovy prijem. Prave som volala na danove - ked je prijem pod 24900 - do danoveho priznania sa to nevyplna a tym padom ho moze podat zamestnavatel
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať