Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Najčastejšie sú tomu na príčine vošky, ktoré ešte v lete, keď je konár mladý, zelený spôsobia jeho skrútenie...
Väčšinou to však až tak nevadí, pretože konár i tak odstrihneme. Niekedy to dokonca môže byť aj výhodou, pretože konár takto skrútený môže byť úrodnejší než ten ktorý rastie iba priamo nahor...
0 0
vvvvvv vvvvvv

vvvvvv je offline (nepripojený) vvvvvv

Zdravím
chcem sa spýtať kedy je vhodný čas po zime na strihanie ovocných stromov-hlavne čerešne a slivky . môžem aj teraz keď sú v noci mínusové teploty, alebo radšej počkať?Kdesi som čítal že slivky až keď teplota v noci nebude klesať pod 2 stupne
Naposledy upravil vvvvvv : 16.02.11 at 09:07
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém
posúvam...................
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Hľadám odborníka v Košiciach , potrebujem odborne ostrihať dve marhule .platba + dovoz odvoz nieje problém
Posúvam ..................
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pivko Pozri príspevok
Posúvam ..................
...jáj Milan .....

Naša firma sa zaoberá komplexnou záhradníckou činnosťou, návrhom a realizáciou sadovníckych úprav. Údržbou záhrad. Predajom rezaných kvetín, ovocných a okrastných stromov. Donáškovou službou.
Detailné informácie o firme Jaroslav Kupeček - Záhradníctvo ÁTRIUM - Košice
http://www.123dodavatel.sk/produkty/rez-stromov/kosice

Obhliadka záhrady v rámci územia Košíc je spoplatnená sumou 10 €, mimo územia Košíc dohodou podľa počtu kilometrov.
http://www.tvojzahradnik.sk/ponuka.php
1 0
gaspi gaspi

gaspi je offline (nepripojený) gaspi

Rad by som sa spytal, pred 2 tyzdnami som sadil nove stromky do zahrady - stlpovite jablone, hrusku a ceresnu. Nastala otazka, ci hrusku a ceresnu treba teraz zostrihnut (obe maju tvar holeho prutu) kvoli zalozeniu koruny a lepsieho zakorenenia alebo az na jar.
Co sa tyka cerstvo vysadenych stromkov tak sa tu lisili nazory, preto sa radsej spytam znova.
Za odpoved vopred vdaka.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Netráp sa tým. Keď zostrihneš teraz nevadí akeď na jar tak si tiež nič nepokazil...
Ak to berieme s pohľadu stromu, tak ak ho zostrihneš teraz bude mať viac času na prípravu toho, že práve pod miestom zostrihnutia bude na jar bujne rašiť. Púčiky sa skôr pripravia a budú sa zväčšovať už počas včasnej jary, najmä v čase keď bude odmäk a teplejšie, to ale zas môže byť nevýhodou ak potom ešte udrú do narašenej časti mrazy, mohli by pletivá poškodiť. To však platí skôr pri teplomilnejších veciach než je čerešňa či hruška, hoci tá v závislosti od odrody má mierne zimy radšej. Pokiaľ si v teplejšej nížine -vinohradnícka oblasť tak to kľudne urob ihneď, ak si z hôr či mrazovej kotliny tak neskôr na jar...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pochopila som to tak,že sadil stlpovite stromy všetky.Tie by sa strihať nemali,nie?
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dobrý deň, prečítala som si pár príspevkov o strihaní stromov a chcem sa spýtať - je dobré strihať ovocné stromy každý rok?
Môj manžel má mániu strihať každý rok v zime, potom sú stromy veľmi košaté, pekné, ale úroda je veľmi slabá, na mladých výhonkoch samozrejme žiadna, len v jeseni kopa lístia. Na druhý rok v zime ich znovu ostrihá, to znamená tie isté, ktoré boli v min. roku mladé a tak sa to opakuje každý rok. Keďže je na nich veľmi málo plodov, ja vidím problém v tom, že sa strihajú stromy každý rok, podľa mňa by mali mať nejakú pauzu, nie? Stále mu to hovorím, nech ich aspoň raz neostrihá a uvidí, aká bude úroda, lenže on si nedá povedať, aký je váš názor, musia sa stromy strihať každý rok? Ďakujem za vaše odpovede.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ženská intuícia - to je šiesty zmysel.
Máš úplnú pravdu. Poznám viac takých manželov čo si nedajú povedať a dokatujú svoje stromy poctivo každý rok so zvrhlým pocitom že treba strihať! Chuďfatká stomy. Niekedy si tak rozmýšľam čo im to zlé tie stromy tak asi urobili tým "kaderníkom" že ich tak strihajú!
Ešte šťastie že nemám manžela!
Presne toto robil tretí sused odo mňa a keď som mu to vravel, že ak má takto strihať, tak nech radšej nestrihá tak na mňa pozeral jak na holobriadka (zarastený som dosť), že taktop to robí už 30 rokov a predtým jeho otec a ja ho nemám čo poučovať.
Potom ale na jar ochorel a nestihol ostrihať. Ešte nikdy nevidel takú úrodu jabĺk ako keď nestrihal. Až vtedy pochopil že niečo asi robil zle a sám potom prišiel za mnou...
Keďže váš manžel strihá poctivo všetko "na ježka" pestuje drevo a nie ovocie!
Iste je dobre strihať každý rok ale dôležité je vždy ponechať niektoré výhony neodstrihnuté a iné odstrihnúť zasa úplne až na konárový krúžok, či celý "trs" vlkov až po najspodnejší konár a ten potom radšej ohnúť než odstrihnúť.
Prečítajte si viac príspevkov o strihaní ktoré som popísal a možno pochopíte, ale či pochopí aj váš muž to ťažko povedať! Ak ho dotlačíte aby mi zavolal tak mu to možno po telefone vysvetlým ak nie, tak ho prinúťte aby jeden rok naozaj nestrihal vôbec a uvidíte tú úrodu! Potom pochopí že strihal zle. Možno je lepšie nestrihať, než strihať zle. Ide však v oboch prípadoch o extrém a najlepšia je preto zlatá stredná cesta ako vždy. Nie každý to však dokáže a to je strihať síce každý rok ale hlavne strihať dobre! To znamená s citom rpihliadnúc na to čo potrebuje jabloň a nie na to ako sa to pozdáva "kaderníkovi".
Držim palce, napíšte či bola vaša misia o záchranu ovocia úspešná.
Schovajte mu nožnice každý druhý rok, nech máte aspoň občas ovocie. Alebo ho pošlite strihať nepriateľovi.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Dobry den, vas manzel je pravdepodobne "jezkomil" (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo), poznam ja takych strihacoch, pestuju drevo namiesto ovocia, no komu niet rady, tomu niet pomoci. Odporucam vam bud dohovorit manzelovi (malopravdepodobne ze da na vase rady) alebo mu skryt noznice (kupi si nove).
A teraz vazne, ked bude chciet vas manzel najblizsie strihat, pozvite si vopred nejakeho skuseneho zahradnika z okolia a poproste ho, nech nauci vasho manzela strihat ovocne stromy. Prajem pekny den.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Wabi a Pablito, ďakujem vám za rady, tušila som to. Ja mu rovno dám prečítať tieto vaše príspevky, aj keď určite viem, že sa na mňa nahnevá, lebo on sa považuje za odborníka na strihanie stromov. Nejako to prežijem, hlavná vec, že máme nádej na dobrú úrodu. Ďakujem veľmi pekne, tieto dva príspevky mi úplne stačia. Prajem pekný nedeľný večer.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

pablito74 Pozri príspevok
Dobry den, vas manzel je pravdepodobne "jezkomil" (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo), poznam ja takych strihacoch, pestuju drevo namiesto ovocia, no komu niet rady, tomu niet pomoci. Odporucam vam bud dohovorit manzelovi (malopravdepodobne ze da na vase rady) alebo mu skryt noznice (kupi si nove).
A teraz vazne, ked bude chciet vas manzel najblizsie strihat, pozvite si vopred nejakeho skuseneho zahradnika z okolia a poproste ho, nech nauci vasho manzela strihat ovocne stromy. Prajem pekny den.
Milí môj Pablito ty mi pripomínaš trochu moju starú mamu tá tiež keď niečo začuje musí to zopakovať svojimi slovami a tiež ako aj ty občas trochu niečo popletie. Ale inak pekne si to napísal to máš fakt z vlastnej havy? No lepšie by som to nevystihol! Až na to, že to čo si dal do zátvorky, myslím tej najdlhšej si tam vôbec dávať nemal. citujem: (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo)
Nie práve naopak! Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov a zároveň tým odstrihne časť kvetov. Nie len to. Stromy majú zrazu veľa energie ktorú musia vtesnať do málo púčikov a tak tvoria drevo aby vyrovnali pomer konáre - korene, ktorý bol rezom narušený. Takže narastie nové potencialne v ďalšom roku možno aj plodné drevo ale toto je zas a znmova každoročne odstrihnuté...
Napadlo ma ale aj to, že tomu pánovi sme nedali šancu. Veď sme tie stromy ani nevideli. Dokonca ani nevieme o aký druh sa jedná, mám len také tušenie že ide o jabnone?
Existuje tu predsa len nejaká šanca že pán strihá dobre a jeho žene sa to nepáči že úrody je stále málo...
Ale chlapy veď to poznáme. Nech urobím hocičo... - ako to bolo v tom starom receptáři: "Šlechtím plané jablone. Furt se hrabu v záhone... Žene mé to nestačí... a je jejím koníčkem..."
Berme to s humorom
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

wabi Pozri príspevok
Milí môj Pablito ty mi pripomínaš trochu moju starú mamu tá tiež keď niečo začuje musí to zopakovať svojimi slovami a tiež ako aj ty občas trochu niečo popletie. Ale inak pekne si to napísal to máš fakt z vlastnej havy? No lepšie by som to nevystihol! Až na to, že to čo si dal do zátvorky, myslím tej najdlhšej si tam vôbec dávať nemal. citujem: (tym ze pozakracuje vsetkym mlade vyhonky, brani tomu aby vyrastlo, nove plodne drevo)
Nie práve naopak! Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov a zároveň tým odstrihne časť kvetov. Nie len to. Stromy majú zrazu veľa energie ktorú musia vtesnať do málo púčikov a tak tvoria drevo aby vyrovnali pomer konáre - korene, ktorý bol rezom narušený. Takže narastie nové potencialne v ďalšom roku možno aj plodné drevo ale toto je zas a znmova každoročne odstrihnuté...
Napadlo ma ale aj to, že tomu pánovi sme nedali šancu. Veď sme tie stromy ani nevideli. Dokonca ani nevieme o aký druh sa jedná, mám len také tušenie že ide o jabnone?
Existuje tu predsa len nejaká šanca že pán strihá dobre a jeho žene sa to nepáči že úrody je stále málo...
Ale chlapy veď to poznáme. Nech urobím hocičo... - ako to bolo v tom starom receptáři: "Šlechtím plané jablone. Furt se hrabu v záhone... Žene mé to nestačí... a je jejím koníčkem..."
Berme to s humorom
Mili wabi Mas pravdu, trochu som sa zle vyjadril / poplietol som to pisanie toho co chcem povedat (vyjadrit), nieje moja silna stranka + pisal som to v rychlosti (mam malo casu). Tak sa to pokusim uviest na pravu mieru. Chcel som to povedat asi takto: Tym ze pozakracuje vsetky jednorocne (minulorocne) vyhonky brani tomu aby vzniklo (vyrastlo ) nabuduci rok plodne drevo. Ako pisete vy:
Tým že všetko pozakracuje práve podporí rast nových výhonkov
Ano s tym suhlasim, takyto rez, podpori silny rast novych vyhonkov , ci ze zamedzi vzniku noveho plodneho dreva (ked sa tie vyhonky kazdorocne odstrihnu na jezka). Dufam ze som sa trosku lepsie vyjadril.
Inak len doplnim, ze u vas gardenia, to samozrejme nemusi presne tak vyzerat ako ja pisem. Ja len pisem to co vidim, u nas na dedine bezne kazdy rok (v jari dodam fotky). A dôvodov preco jablone (ovocne stromy) neplodia (plodia malo) moze byt vela inych. (pomohli by mozno fotky stromov, ale naidealnejsie by bolo si pozvat niekoho skuseneho).

PS: S tym ze ti pripominam tvoju staru mamu si ma urazil, som mlady ambiciozny muz !
PS2: Toto co som napisal vyzera fakt akoby som to okopiroval z nejakej knihy ? (( hm, pisal som to z hlavy (myslienky co ma akurat napadli), no moznoze to môze byt niecomu podobne co si cital, videl ... (su to zväcsa vlastne skusenosti no chodim aj na rozne zahranicne diskusne fora, citam knihy, vzdelavam sa ako viem, atd.))) Prajme ti pekny den.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Prepáč, neprirovnával som ťa k starej matke preto, že je stará či preto že je žena, len úplne náhodou má vlastnosť že keď niekto niečo povie zopakuje to isté svojimi slovami. Nepopieram, že čo si napísal je naozaj tak a že si sa len trocha neohrabane vyjadril a rozumiem romu.
Len proste pred tým som to isté napísal ja, tak mi to prišlo smiešne že si zopakoval to isté svojimi slovami. Ak by si bol tento svoj príspevok napísal pred tým ako som tak urobil ja, tak by som ja ten svoj vôbec nepísal, pretože by mi pripadalo smiešne zopakovať to isté, hoci by som aj mal rovnaký názor ale by som ti jednoducho odklikol asi súhlas, prípadne poopravil drobnú "neohrabanosť vo vyjadrení v zátvvorke" prípadne napísal niečo čím doplním a možno obohatím diskuziu. Prišlo mi zrazu smiešne že si sa snažil napísať to isté čo ja. Netvrdím že si ma kopíroval, hoci človeka by to napadlo.
Zrejme máš proste rovnakú skúsenosť a chcel si tým len vyjadriť podporu môjmu názoru a tiež pani ktorá s týmto probléímom prišla.
Ja som si však uvedomil ako prudko búšime obaja do toho "kaderníka" a pritom sme to na vlastné oči ani nevideli a hoci máme obaja zrejme rovnaké skúsenosti... to je jedno.
Prepáč že som sa ťa dotkol. Možno som príliš prudko zareagoval. Proste tak ako som ti vytkol tú neohrabanosť v zátvorke som ti vytkol aj tvoju rakciu ktorá bola neohrabaná s pohľadu toho že si zopakoval čo už odznelo. Ty ako mladý a abiciozny muž predsa namáš zapotreby opakovať po niekom. Mal si to proste napísať ako prvý!
Ale o nič nejde. V živote iste často ako prvý zareaguješ v oveľa dôležitejších veciach. Pripomenulo mi to keď som sa ako nefajčiar pred mnohými rokmi zúčastnil pri akomsi školení na prestávke vonku s fajčiarmi, pretože aj tak nebolo čo robiť. Bolo tam dievča s mimoriadne peknými rismi tváre. Bol tam starší muž ktorý jej otvorene polichotil a urobil to elegantne a s šarmom. Vzápätí sa o niečo podobné pokúsil mladík ale už to nebolo ono. Ten pravý okamih uplynul a bolo to tak nejak nasilu.
Dvakrát zasebou opakovaný ftip nie je už na druhý krát ftipom.
Tak sa neurážaj za to. Veď o nič nejde. S chýb sa treba poučiť. Nikdy sa po nikom neopakuj, naopak v pravú chvílu najdi odvahu použiť tie správne slová ako prvý a ak máš byť druhý tak to radšej odmietni, tým že sa zameriaš iným smerom!
A neobhajuj sa! Veď si nič zlé neurobil! Myslel si to v dobrom!
A dobrom ti to vravím aj ja.
Ak chceš, a opravíš svoj prvý príspevok tak aby neopakoval to isté čo som napísal predtým ja, tak svoje príspevky ďalšie vymažem a upravím, ale nie je to podstatné.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Wabi tvoj prvy prispevok, som si precital a nasledne som napisal svoj prvy. No nejako mi vtedy nedoplo, ze som vlastne napisal skoro to iste co ty Uvedomil som si to, az teraz ked som vsetky prispevky precital este raz Mazat nic nebudem, ved o to tu ide (o diskusiu).

PS: S tym urazenim som to nemyslel vazne, ved preto som za tym dal toho smajlika. Maj sa pekne, nech sa dari.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Nenašiel som tu tému tak to šupnem tu:
Majú sa teraz ničim striekať marhule? lebo kamarát tvrdí že sa teraz striekajú a vraj aj broskyne.
??????????
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je to naozaj tak. Broskyne sa striekajú proti kučeravosti. Najlepšie v teplé neskoršie odpoludnie, otvárajú sa šupinky na púčikoch ...
Samozrejme nemalo by pršať ani fúkať silný vietor.
Marhule zasa podobne ale proti monilioze.
Jarné postreky to však nenahrádza tie sú samozrejme dôležitejšie...
Česť práci!
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať