Zavrieť

Porady

ADZ a dočasné pridelenie zamestnancov do ČR po 1.1.2008

Ahojte, prosím Vás všetkých, ktorí máte skúsenosti s ADZ a s dočasným pridelením zamestnancov do ČR o nejaké informácie ohladne novely zákona o dani z príjmov v ČR od 1.1.2008. Viete niekto poradiť v súvislosti s touto zmenou, akým spôsobom budete pokračovať s touto činnosťou? A či už je schválená nejaká zmena ohladne uplatnovania odpočítateľných položiek pri výpočte dani zo ZČ v ČR?
Budem vďačná za akýkoľvek komentár :-) Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Daňový nerezident si bude môcť uplatniť zľavy na dani len v prípade, že má najmenej 90% príjmov zo zdrojov na území ČR. Uplatniť si ich bude môcť jedine podaním DP. U zamestnávateľa to nie je možné. Netýka sa to však zahraničných študentov študujúcich na území ČR.

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    benka Pozri príspevok
    Daňový nerezident si bude môcť uplatniť zľavy na dani len v prípade, že má najmenej 90% príjmov zo zdrojov na území ČR. Uplatniť si ich bude môcť jedine podaním DP. U zamestnávateľa to nie je možné. Netýka sa to však zahraničných študentov študujúcich na území ČR.
    Ahoj Benka, ano čítala som ten nový zákon, ale vraj má, resp.niekedy v týchto dňoch by mala byť, k tomu nejaká novela, lebo je to momentálne tak, že nerezidenti moment.ukončujú práce a odchádzajú z ČR preč..... a potrebovala by som info, či už niekto niečo o takejto novele vie?

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Prosím Vás ak niekto pracujete s ADZ-kami v ČR pripojte sa do debaty na môj príspevok. Ďakujem

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Akinom Pozri príspevok
    Prosím Vás ak niekto pracujete s ADZ-kami v ČR pripojte sa do debaty na môj príspevok. Ďakujem
    Halo,halo...to tu nie je nikto kto pracuje s ADZ-kami?

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    zamestnanec ADZ pracoval v ČR 100 hod (bol zamestnaný len časť mesiaca). Jeho Hrubá mzda je nižšia ako 60% dohodnutej čiastky medzi ADZ a užívateľským zamestnávateľom v ČR
    (46,60 Sk/hod oproti 125 CZK/hod, čo je 4660 Sk oproti 15538 Sk(12500*1,243kurz))
    UZČR musí odviesť v ČR 15% daň z príjmu, za ktorý sa považuje minimálne 60% dohodnutej čiastky (§6 ods.2 českého ZDP). Dilema:

    1. Suma minimálne 60% dohodnutej čiastky sa myslí hrubá mzda alebo už zdaniteľná mzda? Tipujem, že hrubá mzda, čo je 9323 (15538 Sk x 0,6) ???

    2. Zdaniteľnú mzdu pre účely odvodu dane do ČR vypočíta zo sumy
    9323 mínus skutočné odvody 625 Sk (4660*13,4%), čo je 8698 Sk.
    8698 sk je 6998 CZK.
    ZD = 7000 CZK a daň odvedená užívateľským zamestnávateľom bude 1050 CZK. ???

    2. ADZ zamestnancovi zrazí len sumu dane z jeho zdaniteľnej mzdy? Pripadá mi nelogické zrážať zamestnancovi daň zo sumy vyššej ako je jeho zdaniteľná mzda.
    Teda HM4660 -odvody625 = 4035
    ZD = 4100 x 15% = 615 Sk ???

    Kto pomôže vylúštiť to?
    Naposledy upravil m.lujza : 16.10.08 at 11:12

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    UZČR musí odviesť v ČR 15% daň z príjmu, za ktorý sa považuje minimálne 60% dohodnutej čiastky (§6 ods.2 českého ZDP). Dilema:

    1. Suma minimálne 60% dohodnutej čiastky sa myslí hrubá mzda alebo už zdaniteľná mzda? Tipujem, že hrubá mzda, čo je 9323 (15538 Sk x 0,6) ???

    2. Zdaniteľnú mzdu pre účely odvodu dane do ČR vypočíta zo sumy
    9323 mínus skutočné odvody 625 Sk (4660*13,4%), čo je 8698 Sk.
    8698 sk je 6998 CZK.
    ZD = 7000 CZK a daň odvedená užívateľským zamestnávateľom bude 1050 CZK. ???

    Ja to robím spôsobom 60% z faktúrovanej sumy + skutočné odvody zamestnávateľa = tzv. super hrubá mzda tú zaokr.na stovky a z nej vypočítavam 15% daň a na daň uplatňujem čr úľavu na dani do 2070CZK.

    Zamestnancovi mi program vypočíta mzdu ako by bol český zamestnanec a zrazí mu daň z jeho mzdy, ale tú na DU v SR neodvádzam. (táto daň je skutočne menšia ako tá čo víde zo super hrubej mzdy)

    2. ADZ zamestnancovi zrazí len sumu dane z jeho zdaniteľnej mzdy? Pripadá mi nelogické zrážať zamestnancovi daň zo sumy vyššej ako je jeho zdaniteľná mzda.
    Teda HM4660 -odvody625 = 4035
    ZD = 4100 x 15% = 615 Sk ???

    Kto pomôže vylúštiť to?[/quote]

    Snáď som trošku pomohla....lebo viem že túto problematiku každý chápe trocchu inak....ale myslím že toto by mal byť správny spôsob.

    m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

    účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac m.lujza
    díky za odpoveď.

    K bodu 1 -
    "Ja to robím spôsobom 60% z faktúrovanej sumy + skutočné odvody zamestnávateľa = tzv. super hrubá mzda ..."

    Toto som nepochopila, možno len iná formullácia.

    §*6 ods.2 .....V*případě, že v*úhradách zaměstnavatele osobě se sídlem nebo bydlištěm v*zahraničí je obsažena i*částka za zprostředkování, považuje se za příjem zaměstnance nejméně 60*% z*celkové úhrady.

    Podľa mňa príjem zamestnanca je HM (preto 60% z HM). Ale aj v ČR sa zdaňuje nie HM ale ZD, čo je HM-odvody zamestnanca. Preto si myslím, že by mal platiť výpočet v bode 2.

    -to s nezdaniteľou čiastkou nerobíš asi správne:

    (§ 38h(12) U poplatníka uvedeného v §2 odst. 3 se při stanovení záloh nepřihlédne ke slevě na dani podle §35ba odst. 1 písm. b) až e) ani k daňovému zvýhodnění. + odpoveď benky v príspevku č.2)

    má ešte niekto skúsenosť v tejto problematike? viac hláv.... niekedy viac zmätku... ale nakoniec by sme sa mohli dopátrať k pravde.

    Ešte by ma zaujímalo, akú máte skúsenosť z E101tkami. Prišiel za mnou klient, čo od minulého roka robí ADZ, okrem vysielania zamestnancov inú činnosť jeho firma nevykonávala. O E101tky nežiadali, odvody aj dane platili tu na SK. Podľa toho čo viem, E101tky sa vystavujú takej ADZ, ktorá spĺňa kritériá, o.i. aj aspoň 25% zamestnancov pracujúcich tu na SK, alebo obrat 25% vyrobený tu na SK. Tento klient tieto kritériá nespĺňa. Problém je v tom, že zamestnáva tie najnižšie kategórie zamestnancov, ktorí vydržia v pr.pomere väčšinou pár dní, max. tak mesiac. Presúvať im teda poistenie do ČR nemá zmysel. Nevie niekto, aká je v tomto prax? Skúšala som sa informovať aj v SP, ale má to na starosti taká neskutočneá osoba, že sa k informáciám radšej dopátram iným spôsobom.

    ADZ a dočasné pridelenie zamestnancov do ČR po 1.1.2008

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.