Zavrieť

Porady

náhradné výživné(kto ho má platiť)

manžel mi už druhý mesiac nechce platiť výživné na 3 deti v sume 1000 korún na jedno dieťa.Viem o náhradnom výživnom,no počula som,že keby manžel ostal nezamestnaný,nemal by ako platiť štátu tieto peniaze a vraj kedˇ deti sa doučia a začnú pracovať,budú si toto náhradné výživné splácať oni sami.Zdá sa mi to neuveriteľné.pretože deti nemôžu za to,že majú takého otca,ktorý odmieta im prispievať na výživu.
Usporiadat
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

hiker Pozri príspevok
K tomu, co som napisal uz vyssie, mam pred sebou napr. jeden rozsudok:

Kazdy rodic ma v prvom rade zabezpecit vyzivu dietata a az nasledne ma pravo vyuzit zostavajuce financne prostriedky na uspokojenie svojich potrieb. (...) Sud poukazuje na to, ze nebral do uvahy vydavky otca tykajuce sa platby za mobilny telefon, pretoze sa jedna o vydavky, ktore nie je nevyhnutne vynalozit. (...). Treba poznamenat, ze otec deti musi vyvinut vacsie usilie, aby si nasiel pracu a zabezpecil tak vyzivu maloletych deti, deti nemoze za to, ze ich rodicia nepracuju.
OK, to plne respektujem, suhlasim a nemam najmensi dovod na polemiku.
Tiez tym zvyknem argumentovat, ze vyzivovacia povinnost (osobitne voci maloletym) ma prioritny charakter a teda ako taka prednost pred vsetkymi ostatnymi vydavkami osoby povinnej plnit vyzivovaciu povinnost. Jeden pan sudca to vo vztahu k povinnemu rodicovi skomentoval tak, ze tie "deti priviedli na svet a nepridelil im ich narodny vybor" a preto je zakonnou i moralnou povinnostou rodicov (a nie statu ani narodneho vyboru) sa o ne postarat


Preto ma zaujimal zakon alebo rozhodnutie (zdroj) na tych 30% PRIJMU, lebo tiez viem len o "30% zivotneho minima urceneho osobitnym predpisom" ako minimalna zakonna vyska vyzivneho.
0 0
mariro mariro

mariro je offline (nepripojený) mariro

Ahojte vsetci.Pridam vam moj nazor a aj skusenost s touto problematikou.Ja som neriesila tuto vec sudom a ani exekutorom.Podala som trestne oznamenie na Policii, za zanedbanie platby vyzivneho.Bol vyzvany zhruba do mesiaca k platbe a to v zneni...ze musi dlznu sumu vyplatit do 15 dni, inak pojde do vazby.Ma to predsa nariadene sudom tak musi dodrziavat zakony.A zlakol sa a zaplatil. Takze skus to riesit touto cestou.Je zrejme najjednoduchsia a najrychlejsia. Vela stastia pri vybavovani.
0 0
hiker hiker

hiker je offline (nepripojený) hiker

mariro Pozri príspevok
Ahojte vsetci.Pridam vam moj nazor a aj skusenost s touto problematikou.Ja som neriesila tuto vec sudom a ani exekutorom.Podala som trestne oznamenie na Policii, za zanedbanie platby vyzivneho.Bol vyzvany zhruba do mesiaca k platbe a to v zneni...ze musi dlznu sumu vyplatit do 15 dni, inak pojde do vazby.Ma to predsa nariadene sudom tak musi dodrziavat zakony.A zlakol sa a zaplatil. Takze skus to riesit touto cestou.Je zrejme najjednoduchsia a najrychlejsia. Vela stastia pri vybavovani.
No neviem, vela chlapov je takych, co platit nebudu ani ked im pohrozia basou. A moze sa stat, ze ked sa do tej basy nakoniec dostanu, tak im uz nebude z coho brat (ak v base nebude robit). Zrovna mam taky pripad, ked je chlap v base uz za druhy trestny cin zanedbania povinnej vyzivy, druhy raz to dostal natvrdo. Takze vychovny ucinok nemalo ani to, ze uz raz odsudeny za to bol. Este stastie, ze uz ma narok na celkom dobry dochodok, tak exekutor ma za coho strhavat.
0 0
Jannnka Jannnka

Jannnka je offline (nepripojený) Jannnka

Je to veľmi múdri človek pre seba,aby nešiel do vezenia,vzal by si pôžičku,aby doplatil výživné,ktorú napokon by som zrejme musela platiť aj ja,pretože ešte sme stále manželia.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

pravnicka Pozri príspevok
zákon o rodine upravuje povinnosť platiť rodiča 30% zo svojho príjmu bez ohľadu na svoje majetkové pomery alebo schopnosti. I ked je nezamestnaný. Neplatiť vyživné je trestný čin.
elli Pozri príspevok
Takze ked ma rodic vyzivovaciu povinnost k 4 detom, musi si najst vedlajsak, aby to stvrte (a seba) uzivil?
Tiez by som poprosila o citovanie zdroja, pretoze s takymto ustanovenim som sa dosial v zakone ani judikature nestretla.
Pani kolegyna, este raz prosim o citovanie zdroja, z ktoreho takato povinnost rodicovi vyplyva - myslim tych 30% prijmu.
0 0
Jannnka Jannnka

Jannnka je offline (nepripojený) Jannnka

Ďakujem všetkým za ich príspevky a prajem pekný zvyšok dňa.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať