Zavrieť

Porady

premlčacia lehota

Dobrý večer prosím Vás poradil by mi niekto ohľadne premlčacej lehoty, bolo mi povedané, že existuje premlčacia lehota pre zdanenie príjmov 3 roky, ja som bohužial nikde takúto informáciu nenašla.... môžeme mi ju niekto potvrdiť alebo vyvrátit.... zatial viem len o lehotách ohľadne archivácie dokladov... veľmi by ma to zaujímalo... Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    účtovník - junior Pozri príspevok
    Dobrý večer prosím Vás poradil by mi niekto ohľadne premlčacej lehoty, bolo mi povedané, že existuje premlčacia lehota pre zdanenie príjmov 3 roky, ja som bohužial nikde takúto informáciu nenašla.... môžeme mi ju niekto potvrdiť alebo vyvrátit.... zatial viem len o lehotách ohľadne archivácie dokladov... veľmi by ma to zaujímalo... Dakujem
    Zákon 511/1992 Z.z.o správe daní a poplatkov... v znení neskorších predpisov

    § 45 Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
    1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
    2/ Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.
    Dakujem za odpoved, aj ked mám trošku chaos v tých 5 a 10 rokoch... tak nemôžu vyrúbiť daň po 5 alebo po 10 rokoch.... Asi mi to dnes moc nemyslí ...

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    účtovník - junior Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, aj ked mám trošku chaos v tých 5 a 10 rokoch... tak nemôžu vyrúbiť daň po 5 alebo po 10 rokoch.... Asi mi to dnes moc nemyslí ...
    Prvý bod paragrafu hovorí o piatich rokoch. Teda napr. za rok 2005 môžu vyrubiť daň a pokutu do roku 2011 /DP za rok 2005 podávame v 3/2006 tak od konca roka 2006 + 5 rokov/

    Druhý bod paragrafu hovorí o tom, že napr. bude u Vás oznámená kontrola v roku 2007 , dôjde teda ku konaniu v rámci premlčacej doby a začne plynúť 5-ročná lehota od tohto konania, teda končí 2012. Od roku 2005 však môže byť aj bez ohľadu na začiatok napr. DK táto doba predlžovaná naviac do desať rokov, t.j.2016.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.