Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti a DP

ahojte,

veľmi vás prosím o radu:

podnikateľ skončil živnosť (viedol JÚ) k 31.08.07, k tomuto dátumu mu zostali ešte neuhradené záväzky (mzdové, DPH ...) a pohľadávka (1 300 000.-). záväzky boli do konca roka splatené, ale pohľadávka nie.
1. má povinnosť podnikateľ v DP túto pohľadávku zdaniť (zvýšiť si základ dane)???
2. ako a kde to uviesť v DP ? (v peňažnom denníku-ako uzávierková operácia??)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    MIRKA Pozri príspevok
    ahojte,

    veľmi vás prosím o radu:

    podnikateľ skončil živnosť (viedol JÚ) k 31.08.07, k tomuto dátumu mu zostali ešte neuhradené záväzky (mzdové, DPH ...) a pohľadávka (1 300 000.-). záväzky boli do konca roka splatené, ale pohľadávka nie.
    1. má povinnosť podnikateľ v DP túto pohľadávku zdaniť (zvýšiť si základ dane)???
    2. ako a kde to uviesť v DP ? (v peňažnom denníku-ako uzávierková operácia??)

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    Áno. Uvedieš to na r.40 DP typu B.

    MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

    proste ja MIRKA
    vieš mi poradiť aj toto:

    1. moju druhú otázku (viď hore)
    2. pohľadávka je za nespotrebované zásoby (fa vystavená pre s.r.o.). ak by som ešte spätne vystavila príjmový k 31.8.07 (keďže aj tak musím danú sumu zdaniť), ako to ovplyvní daň z príjmu s.r.o.????? zvýši sa?????
    (nie som doma v PÚ)

    ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    MIRKA Pozri príspevok
    vieš mi poradiť aj toto:

    1. moju druhú otázku (viď hore)
    2. pohľadávka je za nespotrebované zásoby (fa vystavená pre s.r.o.). ak by som ešte spätne vystavila príjmový k 31.8.07 (keďže aj tak musím danú sumu zdaniť), ako to ovplyvní daň z príjmu s.r.o.????? zvýši sa?????
    (nie som doma v PÚ)

    ďakujem
    Anja111 Pozri príspevok
    Áno. Uvedieš to na r.40 DP typu B.
    Odpoveď 1.) už máš v mojom predchádzajúcom príspevku...
    Úhrada fa v s.r.o. neovplyvní zisk, teda ani daň z príjmu.

    ukončenie živnosti a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.