Zavrieť

Porady

darovanie domu

ahojte,
prosím poraďte, čo je lepšie: dom darovať alebo predať za symbolickú cenu? otcov brat, zostal sám na chalupe a vzhľadom na to, že z finančných dôvodov nebude schopný dom udržiavať, rozhodol sa napísať ho na mňa alebo na sestru. chcela by som poradiť ako postupovať v takomto prípade, čo všetko obnáša prepis nehnuteľnosti. stretávam sa s tým prvýkrát a neviem kde začať a na čo si dať pozor, aby bolo všetko právne v poriadku. dá sa do zmluvy o darovaní zakomponovať aj niečo ako doživotné právo bývať v darovanom dome?
ďakujem
Usporiadat
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Čo sa týka darovania, darca sa môže domáhať vrátenia daru v prípade, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Obdarovaný má zas možnosť využiť právo vrátiť dar, ak má vady, na ktoré ho darca neupozornil.

Pokiaľ ide o postup (či už pri kúpe alebo darovaní), najprv treba spísať zmluvu. Keďže ide o nehnuteľnosť, zmluva musí byť písomná.V zmluve musia byť identifikované zmluvné strany (predávajúci a kupujúci, pri darovacej zmluve darca a obdarovaný). Ďalej je potrebné uviesť predmet zmluvy. Nemožno určiť ľubovoľný deň prechodu vlastníctva k nehnuteľnosti, pretože ten nastane až vkladom do katastra nehnuteľností. Nehnuteľnosť treba presne identifikovať podľa údajov z listu vlastníctva, t. j. katastrálne územie, parcelné číslo, výmera atď. V zmluve je potrebné uviesť aj prípadné ťarchy vzťahujúce sa na nehnuteľnosť. Zmluvu podpisujú obe strany. Podpis musí byť úradne overený.
V kúpnej zmluve je potrebné uviesť aj cenu nehnuteľnosti (dohodnutú cenu aj úradnú cenu stanovenú znalcom).
V darovacej zmluve darca nemôže za nehnuteľnosť žiadať žiadnu protihodnotu (ani službu alebo iné plnenie), inak je darovanie neplatné. Tiež je neplatná taká darovacia zmluva, podľa ktorej má darovanie nastať až po darcovej smrti.

Zmena vlastníctva nastáva až dňom povolenia vkladu do katastra nehnuteľností. Preto je potrebné podať písomne návrh na vklad do katastra, ktorý musí podľa § 30 ods. 3 katastrálneho zákona obsahovať:
- meno a miesto trvalého pobytu účastníka konania,
- označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný (príslušná je správa katastra, v obvode ktorej sa nehnuteľnosť nachádza),
- označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti, ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony,
- číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia.
Prílohami návrhu podľa § 30 ods. 4 katastrálneho zákon sú:
a) zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v počte vyhotovení podľa počtu účastníkov konania a jej tri ďalšie vyhotovenia,
b) verejná listina alebo iná listina, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, ak toto právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
c) identifikácia parciel, ak vlastnícke právo k nehnuteľnosti nie je vpísané na liste vlastníctva,
d) geometrický plán,
e) ocenenie nehnuteľností
f) výpis z obchodného registra alebo z iného registra, ak je účastníkom konania právnická osoba,
g) dohoda o splnomocnení, ak je účastník konania zastúpený splnomocnencom; podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený podľa osobitných predpisov,
h) potvrdenie o zaplatení odvodu, ak nadobúdateľ má povinnosť zaplatiť odvod podľa osobitného predpisu.
S podaním návrhu sa platí správny poplatok vo výške 2 000 Sk.
Správa katastra preskúma platnosť zmluvy, hlavne oprávnenie prevodcu nakladať s nehnuteľnosťou, či je úkon urobený v predpísanej forme, či sú prejavy vôle hodnoverné, či sú dostatočne určité a zrozumiteľné a či zmluvná voľnosť, a či právo nakladať s nehnuteľnosťou nie sú obmedzené. Ak sú podmienky splnené, správa katastra vklad povolí, pričom toto rozhodnutie vyznačí v zmluve. Zmluvu s vyznačením rozhodnutia o povolení vkladu doručí účastníkom konania. Ak správa katastra návrh na vklad zamietne, doručí účastníkom konania rozhodnutie o zamietnutí vkladu.

Doživotné právo bývania v dome sa dá zabezpečiť zriadením vecného bremena (pozri § 151n -§ 151 p Občianskeho zákonníka). Zmluva o zriadení vecného bremena musí mať písomnú formu a okrem iného v nej treba vymedziť obsah a rozsah vecného bremena. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu vznikne tiež až vkladom do katastra nehnuteľností.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

elaurie Pozri príspevok

Pokiaľ ide o postup (či už pri kúpe alebo darovaní), najprv treba spísať zmluvu. Keďže ide o nehnuteľnosť, zmluva musí byť písomná.V zmluve musia byť identifikované zmluvné strany (predávajúci a kupujúci, pri darovacej zmluve darca a obdarovaný). Ďalej je potrebné uviesť predmet zmluvy. Nemožno určiť ľubovoľný deň prechodu vlastníctva k nehnuteľnosti, pretože ten nastane až vkladom do katastra nehnuteľností. Nehnuteľnosť treba presne identifikovať podľa údajov z listu vlastníctva, t. j. katastrálne územie, parcelné číslo, výmera atď. V zmluve je potrebné uviesť aj prípadné ťarchy vzťahujúce sa na nehnuteľnosť. Zmluvu podpisujú obe strany. Podpis musí byť úradne overený.
naozaj musí? Nestačí podpísať darovaciu zmluvu pred dvomi nezávislými svedkami? Totižto darca je nemobilný a v zlom fyzickom zdravotnom stave, a ochota notára a matrikárov v jednom nemenovanom meste je zúfalá a oni majú čas, ktorého už darcovi veľa nezostáva.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

willma Pozri príspevok
naozaj musí? Nestačí podpísať darovaciu zmluvu pred dvomi nezávislými svedkami? Totižto darca je nemobilný a v zlom fyzickom zdravotnom stave, a ochota notára a matrikárov v jednom nemenovanom meste je zúfalá a oni majú čas, ktorého už darcovi veľa nezostáva.
Podpis naozaj musí byť overený notárom, alebo matrikárom. V prípade, že darca je imobilný, treba požiadať notára, alebo pracovníka matriky, aby prišli overiť podpis za darcom. Myslím, že matrika si za tento úkon ani nič neúčtuje, u notára je to iné, on má na to tarifu v zmysle cenníka notárskych úkonov.
Matrikár musí vyhovieť tejto požiadavke.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ďakujem za odpoveď, aj keď ma moc nepotešila.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Mám ešte jednu otázku ohľadom darovania: darovacia listina je podpísaná a daná na kataster. Ten vklad povolil, ale darca je na tom zdravotne tak zle, že je reálne možné, že v čase zaslania vyrozumenia z katastra už nebude žiť. Tzn. že nebude mať ako jeden z účastníkov konania ako prevziať zásielku. Stáva sa tým celý proces neplatný a bude sa to musieť riešiť dedičským konaním? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

willma Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázku ohľadom darovania: darovacia listina je podpísaná a daná na kataster. Ten vklad povolil, ale darca je na tom zdravotne tak zle, že je reálne možné, že v čase zaslania vyrozumenia z katastra už nebude žiť. Tzn. že nebude mať ako jeden z účastníkov konania ako prevziať zásielku. Stáva sa tým celý proces neplatný a bude sa to musieť riešiť dedičským konaním? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Myslím, že nie. Zmena vlastníka nehnuteľnosti vzniká povolením vkladu. Oznámenie je už len následný úkon. Veď aj keby darca žil a neprevzal zásielku (oznámenie o povolení vkladu) aj tak by bol úkon platný. Jednoducho sa na kataster vráti jedna zmluva s informáciou, že adresát zásielku neprevzal. Kataster už nebude skúmať, prečo zásielka (oznámenie) nebolo prevzaté, či náhodou jeden z účastníkov zmluvného vzťahu medzitým nezomrel.

Dúfam, že aj ja som odpovedal zrozumiteľne.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ďakujem, asi sme to napísali zrozumiteľne obaja
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

vieroslava Pozri príspevok
Podpis naozaj musí byť overený notárom, alebo matrikárom. V prípade, že darca je imobilný, treba požiadať notára, alebo pracovníka matriky, aby prišli overiť podpis za darcom. Myslím, že matrika si za tento úkon ani nič neúčtuje, u notára je to iné, on má na to tarifu v zmysle cenníka notárskych úkonov.
Matrikár musí vyhovieť tejto požiadavke.
Neviete mi poradiť ako postupovať v takom prípade ked jeden z darcov sa dlhodobo zdržiava v zahraničí, môže darovaci zmluvu podpísať aj pred notárom v zahraničí ??? budú takto podpísanú darovaciu zmluvu akceptovať slovenské úrady??
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Arava Pozri príspevok
Neviete mi poradiť ako postupovať v takom prípade ked jeden z darcov sa dlhodobo zdržiava v zahraničí, môže darovaci zmluvu podpísať aj pred notárom v zahraničí ??? budú takto podpísanú darovaciu zmluvu akceptovať slovenské úrady??
Tuto máš rovnakú otázku a skúsenosť z praxe:

http://www.porada.sk/t73615-zvlastne...e-apostil.html
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Chobot Pozri príspevok
Tuto máš rovnakú otázku a skúsenosť z praxe:

http://www.porada.sk/t73615-zvlastne...e-apostil.html
Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

A nemusí to rozhodnutie o vklade darovacej zmluvy nadobudnúť právoplatnosť ? Ak áno, od ktorého momentu začne plynúť lehota ?
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Nie, rozhodnutie o vklade akejkoľvek zmluvy, týkajúcej sa nehnuteľnosti, je právoplatné okamžikom, kedy kataster povolil zápis vkladu do katastra. Tu ani nie je potrebná žiadna lehota na nadobudnutie právoplatnosti, pretože zmluvy o prevode nehnuteľností sú zhodným prejavom vôle všetkých zmluvných strán. Zákon predpokladá, že sa nikto nebude odvolávať, keď sa úradne potvrdí jeho vôľa. Iné je to u súdnych a správnych rozhodnutí, kde súd, resp. správny orgán môže rozhodnúť proti vôli účastníka konania, tam musí byť zachovaná možnosť odvolania. Nato slúži práve tá lehota na nadobudnutie právoplatnosti.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Podľa § 31 odsek 4 katastrálneho zákona rozhodnutie, ktorým sa vklad povoľuje, správa katastra vyznačí v zmluve.
Podľa odseku 6 rozhodnutie o povolení vkladu nadobúda právoplatnosť dňom jeho vyznačenia. Proti rozhodnutiu, ktorým sa vklad povoľuje, nemožno podať opravný prostriedok.
0 0
Žarnov Žarnov

Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

Prosím o radu, ako postupovať pri nasledujúcej situácii: konanie vo veci návrhu na vklad darovacej zmluvy kataster prerušil kvôli vecným chybám(presnej špecifikácii parciel, atď), lenže medzitým vznikol nový problém - obdarovaný sa oženil a chce darovaný rodinný dom rekonštruovať zo spoločne našetrených peňazí a darcovia chcú darovať dom obom manželom. Môžeme zmeniť v dodatku darovacej zmluvy aj zmluvné strany, nielen čo požaduje doplniť kataster? Ide o to, aby v LV figurovali obaja manželia ako spoluvlastníci.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Doživotné právo bývania v dome sa dá zabezpečiť zriadením vecného bremena (pozri § 151n -§ 151 p Občianskeho zákonníka). Zmluva o zriadení vecného bremena musí mať písomnú formu a okrem iného v nej treba vymedziť obsah a rozsah vecného bremena. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu vznikne tiež až vkladom do katastra nehnuteľností.
......................
mám otázku, ako sa postupuje pri ocenení vecného bremena?
Situácia - kupa bytu, pričom právo doživotného bývania akceptuje kupujúci s tým, že kúpna cena bytu sa z tohto dôvodu zníži. Ale o kolko? aké kritériá je možné zobrať do úvahy?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

KEJKA Pozri príspevok
Doživotné právo bývania v dome sa dá zabezpečiť zriadením vecného bremena (pozri § 151n -§ 151 p Občianskeho zákonníka). Zmluva o zriadení vecného bremena musí mať písomnú formu a okrem iného v nej treba vymedziť obsah a rozsah vecného bremena. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu vznikne tiež až vkladom do katastra nehnuteľností.
......................
mám otázku, ako sa postupuje pri ocenení vecného bremena?
Situácia - kupa bytu, pričom právo doživotného bývania akceptuje kupujúci s tým, že kúpna cena bytu sa z tohto dôvodu zníži. Ale o kolko? aké kritériá je možné zobrať do úvahy?
To sa nedá oceniť. Je to individuálny názor každého jednotlivca. A kupujúcemu nebude vadiť, že tam s ním niekto bude bývať? Alebo je to rodina?

Nech kupujúci navrhne, o koľko požaduje znížiť cenu. A potom vyjednávajte.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

KEJKA Pozri príspevok
Doživotné právo bývania v dome sa dá zabezpečiť zriadením vecného bremena (pozri § 151n -§ 151 p Občianskeho zákonníka). Zmluva o zriadení vecného bremena musí mať písomnú formu a okrem iného v nej treba vymedziť obsah a rozsah vecného bremena. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu vznikne tiež až vkladom do katastra nehnuteľností.
......................
mám otázku, ako sa postupuje pri ocenení vecného bremena?
Situácia - kupa bytu, pričom právo doživotného bývania akceptuje kupujúci s tým, že kúpna cena bytu sa z tohto dôvodu zníži. Ale o kolko? aké kritériá je možné zobrať do úvahy?

teda, teraz bude moja odpoved typu JPP, ale asi takých 10-15 rokov sme niečo podobné robili a marí sa mi, že sa to vtedy normálne z nejakého zákona ocenovalo 50.000 Sk. A zda sa mi, ze to vtedy vychádzalo z nejakeho danoveho zakona, ktory uz dnes neplati,snad o dani z darovania???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chobot Pozri príspevok
To sa nedá oceniť. Je to individuálny názor každého jednotlivca. A kupujúcemu nebude vadiť, že tam s ním niekto bude bývať? Alebo je to rodina?
Nech kupujúci navrhne, o koľko požaduje znížiť cenu. A potom vyjednávajte.
áno, je to rodina, riešia sa vzájomné vzťahy, riešenie vyhovuje, kupujúci iba investuje, bývať tam bude niekto druhý na vlastné náklady. akurát tá cena by sa mala nejakým spôsobom znížiť, nakoľko byt vlastník nebude ani využívať, ani nebude môcť prenajímať iným..... .
Chápem, že na to nie sú tabuľky, ale každé zníženie by malo vychádzať z nejakého prepočtu, nejako to treba odôvodniť, inak je to vycucnuté z prsta. Proste pošuškať, čo také zobrať do úvahy.....
napr. obsadenie bytu znemožňuje ho prenajímať za trhovú cenu a teda ide o ušlý zisk - za aké obdobie? jeden rok. 10 rokov? viac? to by sme sa prepracovali k 6-ciferným číslam, diskontovanie - to tiež ovplyvní výslednú sumu.
Máte ešte niekto nejaký nápad?
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
sestra prepísala dom na svoje 2 maloleté deti-darovacou zmluvou.Kataster povolil vklad do katastra, ale teraz čo? Musí za svoje deti vypísať DP k dani z nehnutelností , aké sú lehoty a čo všetko musí vykonať po tomto vklade?
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

elaurie Pozri príspevok
V darovacej zmluve darca nemôže za nehnuteľnosť žiadať žiadnu protihodnotu (ani službu alebo iné plnenie), inak je darovanie neplatné.
tento bod je pre mna zaujimavy-chcel by som darovat cast nehnutelnosti,ale potrebujem vodovodnu a elektricku pripojku do zvysnej casti...nechcem/nemozem to riesit ako samostatnu zalezitost u vodarov a elektrarni,ale cez merace sa pripijit k existujucim rozvodom...samozrejme by som darovanemu za to platil...viem ze to nie je koser,ale mam na to dovody.
povodne som si chcel zaistit pravo na odber ako vecne bremeno k darovacej zmluve,ale ako citam, nie je to mozne,lebo ide vlastne o urcity typ sluzby...mozete potvrdit, ze je to naozaj tak?...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať