Zavrieť

Porady

odpočitateľná položka na manželku

Neviem sa dohodnúť s kolegom, problém znie : jeho manželka sa stala dôchodkyňou k 1.5.2007, dovtedy nemala príjem, on tvrdí , že má nárok na celú odpočitateľnú položku na manželku ( 95616 ) , že do jej príjmu sa dôchodok nerata, ja tvrdím, že je to blbosť.
Lucia
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

podla mna dôchodok je vlastným príjmom manželky (iba zvýšenie dôchodku za bezvládnosť nie) a o jeho výšku treba znížiť Nč na manželku
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

lucia22 Pozri príspevok
Neviem sa dohodnúť s kolegom, problém znie : jeho manželka sa stala dôchodkyňou k 1.5.2007, dovtedy nemala príjem, on tvrdí , že má nárok na celú odpočitateľnú položku na manželku ( 95616 ) , že do jej príjmu sa dôchodok nerata, ja tvrdím, že je to blbosť.
Lucia
Ak si chce uplatniť na manželku NČZD, tak je to rozdiel 95616 - jej vyplatený dôchodok za r. 2007.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

katka50 Pozri príspevok
Ak si chce uplatniť na manželku NČZD, tak je to rozdiel 95616 - jej vyplatený dôchodok za r. 2007.
Dopĺňam
a mínus jej príjem /napr. zo zamestnania/ do 1.5.2007
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

waitinka7 Pozri príspevok
Dopĺňam
a mínus jej príjem /napr. zo zamestnania/ do 1.5.2007
Veď v texte je, že dovtedy nemala príjem.
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

katka50 Pozri príspevok
Veď v texte je, že dovtedy nemala príjem.
Joj,pardon, pri odpisovani som to prehliadla.
0 0
lubogeo lubogeo

lubogeo je offline (nepripojený) lubogeo

A ako je to s pracujucou manzelkou, ktora v priebehu roka isla na matersku? Do marca mala svoj prijem, potom isla na matersku. Dostala prispevok pri narodeni prveho dietata a potom vsetky bezne davky/prispevky... Matersku (ci ako sa to vola) nedostavala, lebo nemala odpracovany potrebny pocet dni, cize iba zo Socialnej poistovne prispevok. Cize mozem si na 9/12 roka uplatnit jej nezdanitelnu polozku, od ktorej odpocitam potvrdeny prijem zo Socialnej poistovne?

Vdaka, Lubo
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

lubogeo Pozri príspevok
A ako je to s pracujucou manzelkou, ktora v priebehu roka isla na matersku? Do marca mala svoj prijem, potom isla na matersku. Dostala prispevok pri narodeni prveho dietata a potom vsetky bezne davky/prispevky... Matersku (ci ako sa to vola) nedostavala, lebo nemala odpracovany potrebny pocet dni, cize iba zo Socialnej poistovne prispevok. Cize mozem si na 9/12 roka uplatnit jej nezdanitelnu polozku, od ktorej odpocitam potvrdeny prijem zo Socialnej poistovne?

Vdaka, Lubo
Nezdaniteľná čiastka na manželku bude 95.616 - hrubý príjem zo zamestnania, ponížený o odvody. Rodičovská a príspevok pri narodení dieťaťa sa za príjem manželky nepovažuje.
0 0
KulovaM KulovaM

KulovaM je offline (nepripojený) KulovaM

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

Ak ZD danovníka je menej ako 880 464,
manželka nemá príjmy, nezdaniteľná časť je 95 616
manželka má príjmy menej ako 95 616, nezdaniteľná časť je 95 616 - príjmy manželky
manželka má príjmy 95 616 a viac, nezdabiteľná časť je 0

Ak ZD danovníka je vyšší ako 880 464
manželka má príjmy 0, nezdaniteľná časť je 315 732 - ( ZD danovníka :4)
manželka mala príjmy, nezdaniteľná časť je 315 732 - (ZD danovníka:4)- príjmy manželky
0 0
lubogeo lubogeo

lubogeo je offline (nepripojený) lubogeo

jamis Pozri príspevok
Nezdaniteľná čiastka na manželku bude 95.616 - hrubý príjem zo zamestnania, ponížený o odvody. Rodičovská a príspevok pri narodení dieťaťa sa za príjem manželky nepovažuje.
ja som myslel tak, ze ten prijem za tri mesiace si nebudem vsimat, tam bola uplatnena odpocitatelna polozka (1/12) a uplatnim si ju iba za tych 9 mesiacov, co mala matersku... pricom jej "prijem" v tom obdobi bol iba prispevok zo socialnej poistovne...

alebo v podstate musim zobrat cely jej prijem za tie tri mesiace po odpocitani poistneho a uplatnim cely odpocet (95.616). Ale neviem, ako vysporiadam uz jej zaplatenu dan (za tie tri mesiace) a co s prijmom zo socialnej poistovne...

Ak si ona poda danove priznanie, je mi to jasne, tam ten prijem zo socialnej positovne neuvadza, ale vrati sa jej dan iba za 3 mesiace a viac si nema co uplatnit (cca 2.500 Sk). Ak si ju vsak uplatnim u seba ja, tak mi to vychadza cez 8.000 Sk, co by sa mi vratilo, ak dobre uvazujem a pocitam...

Lubo
Naposledy upravil lubogeo : 08.03.08 at 16:40
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

lubogeo Pozri príspevok
ja som myslel tak, ze ten prijem za tri mesiace si nebudem vsimat, tam bola uplatnena odpocitatelna polozka (1/12) a uplatnim si ju iba za tych 9 mesiacov, co mala matersku... pricom jej "prijem" v tom obdobi bol iba prispevok zo socialnej poistovne...

alebo v podstate musim zobrat cely jej prijem za tie tri mesiace po odpocitani poistneho a uplatnim cely odpocet (95.616). Ale neviem, ako vysporiadam uz jej zaplatenu dan (za tie tri mesiace) a co s prijmom zo socialnej poistovne...

Ak si ona poda danove priznanie, je mi to jasne, tam ten prijem zo socialnej positovne neuvadza, ale vrati sa jej dan iba za 3 mesiace a viac si nema co uplatnit (cca 2.500 Sk). Ak si ju vsak uplatnim u seba ja, tak mi to vychadza cez 8.000 Sk, co by sa mi vratilo, ak dobre uvazujem a pocitam...

Lubo
Manželka by si mala podať DP, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o RZD / čo už je neskoro, lebo termín bol do 15.2.2008/ s tým, že si na seba uplatní NČ vo výške 95.616 a ty následne vo svojom DP uplatníš NČ na manželku vo výške 95.616 - jej základ dane z DP.
0 0
lubogeo lubogeo

lubogeo je offline (nepripojený) lubogeo

jamis Pozri príspevok
Manželka by si mala podať DP, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o RZD / čo už je neskoro, lebo termín bol do 15.2.2008/ s tým, že si na seba uplatní NČ vo výške 95.616 a ty následne vo svojom DP uplatníš NČ na manželku vo výške 95.616 - jej základ dane z DP.
Ak to ide takto, tak by to bolo uzasne a jednoduche... uz iba co s jej prijmom zo socialnej poistovne, ci mi ponizuje NC na manzelku, alebo nie (v zakone sa hovori, ze od prijmu su oslobodene statne socialne davky, ale ci su to aj tieto prijmy...).

Lubo
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

lubogeo Pozri príspevok
Ak to ide takto, tak by to bolo uzasne a jednoduche... uz iba co s jej prijmom zo socialnej poistovne, ci mi ponizuje NC na manzelku, alebo nie (v zakone sa hovori, ze od prijmu su oslobodene statne socialne davky, ale ci su to aj tieto prijmy...).

Lubo
Štátne sociálne dávky sú:
- rodičovský príspevok
- príspevok pri narodení dieťaťa
- prídavok na dieťa
a ďalšie, ktoré sa tvojej manželky s najväčšou pravdepodobnosťou netýkajú.
Ak mala niečo vyplatené zo SP - bude to vlastným príjmom manželky, ja však predpokladám, že nie SP jej vyplácal dávky ale ÚPSVaR /keďže nemala nárok na materské/.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
prosím skúsenejších poraďákov o radu:

manžel SZČO

manželka SZČO ZD = 50.000

môže si manžel uplatniť NČ na manželku vo výške rozdielu ?
95.616 - 50.000 = 45.616

ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

hanelie Pozri príspevok
prosím skúsenejších poraďákov o radu:

manžel SZČO

manželka SZČO ZD = 50.000

môže si manžel uplatniť NČ na manželku vo výške rozdielu ?
95.616 - 50.000 = 45.616

ďakujem za odpoveď
Ak má ZD nižší, alebo rovný 880464, má nárok na NČ v sume 95616. Kedže mala príjmy, prakticky to bude takto: 95616-jej hrubý príjem( po znížení o zaplatené poistné)=NČ na manželku.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Jaby som sa chcela spýtať ak manželka nášho zamestnanca má vlastný príjem zo zamestnania za rok 2007 nižší ako nezdan.čiastka a uplatňovala si túto nezdan.čiastku u svojho zamestnávateľa môže si na manželku ešte uplatniť aj náš zamestnanec nezd.čiastku?samozrejme rozdiel medzi príjmom a nezd.čias.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Jaby som sa chcela spýtať ak manželka nášho zamestnanca má vlastný príjem zo zamestnania za rok 2007 nižší ako nezdan.čiastka a uplatňovala si túto nezdan.čiastku u svojho zamestnávateľa môže si na manželku ešte uplatniť aj náš zamestnanec nezd.čiastku?samozrejme rozdiel medzi príjmom a nezd.čias.
Áno môže
0 0
Ivi1974 Ivi1974

Ivi1974 je offline (nepripojený) Ivi1974

Dobrý deň!

Ja by som sa chcela spýtať, ak manželka je na materskej od marca 2007, ale manželni sú iba od septembra 2007?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tak si môže uplatniť NČ za 10-12/2007 - príjem z materskej
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ZuzanaP Pozri príspevok
Tak si môže uplatniť NČ za 10-12/2007 - príjem z materskej
ak su manzelmi od 1.9. - tak aj za september ak od 2.9. tak nie :-))
0 0
Ivi1974 Ivi1974

Ivi1974 je offline (nepripojený) Ivi1974

Ďakujem pekne!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať